80 Czytaków dla bibliotek publicznych

druga edycja projektu szansą dla kolejnych bibliotek

Larix

Stowarzyszenie Pomocy osobom Niepełnosprawnym „Larix” Im. Henryka Ruszczyca już po raz drugi zaprasza biblioteki publiczne do udziału w projekcie „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabo widzących – Edycja 2014”. Ubiegłoroczna edycja projektu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród bibliotek. Czytaj dalej

Konwersatoria bibliotekoznawcze

Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze, dr Andrzej Buck, zaprasza na cykl spotkań w ramach konwersatoriów bibliotekoznawczych, których harmonogram został umieszczony poniżej.

Konwersatoria bibliotekoznawcze – plan spotkań na rok akademicki 2014/2015

23 październik 2014 r., ks. dr hab. Andrzej Draguła, prof. US (Uniwersytet Szczeciński), Sacrum. Między Księgą a Słowem Czytaj dalej

Dolnośląska Biblioteka Publiczna zaprasza…

W imieniu DBP we Wrocławiu zapraszamy:

1 października (środa), godz. 17.00, Czytelnia, II p. O NATURZE DEPRESJI, biblioteczne spotkania z psychoanalizą. Psycholog i psychoterapeuta Urszula Mróz wygłosi odczyt zatytułowany „Kiedy przygnębienie i niemoc zaczynają królować w życiu, czyli natura depresji”. Wstęp wolny!

4 października (sobota), sala konferencyjna, III piętro HORROR DAY, Dolnośląski Festiwal Grozy. Lubicie się bać? Jeśli tak, to przyjdźcie do naszej Biblioteki 4 października! Spędzicie dzień z twórcami, znawcami i fanami horrorów. Będzie okazja do obejrzenia prezentacji poświęconej prekursorowi polskiej literackiej fantastyki grozy – Stefanowi Grabińskiemu, którą przedstawi i skomentuje redaktor portalu CarpeNoctem.pl Michał Budak. Inny redaktor tego portalu, Paweł Mateja, zademonstruje prezentację poświęconą polskim klasykom literatury grozy. Odbędzie się premiera polskiego filmu grozy „Strange sounds”, połączona ze spotkaniem z reżyserem Rafałem Głombiowskim i producentką Agnieszką Adamek. Zaprosimy też na warsztaty przetrwania (wśród zombie). A prezentację poświęconą ginącym śląskim rezydencjom pokaże i okrasi własnym komentarzem znany pisarz Hannibal Smoke. Dorota Gutowska omówi (stosując subiektywny wybór) najgorsze filmy reprezentujące podgatunek horroru – animal attack. Spotkanie z uznanym pisarzem, autorem powieści grozy Stefanem Dardą będzie przebiegać pod oczywistym dla jego czytelników hasłem „Starzyzna na wyrębach, czyli strzeż się samotnych dziewczynek w lesie”. Zwieńczeniem Dnia Horroru będzie debata „Polski horror?”, w której wezmą udział: Stefan Darda (pisarz), Łukasz Śmigiel (pisarz, dziennikarz i wydawca), Mariusz Juszczyk (recenzent literatury grozy). Podczas Horror Day funkcjonować będzie Martwa Strefa (usytuowana w Bibliotece Romańskiej, III p.), czyli miejsce, w którym będzie można kupić literaturę grozy oraz poznać biblioteczną ofertę książkowych i filmowych horrorów i bez lęku… odpocząć przy kawie czy herbacie.  Szczegóły dotyczące godzin rozpoczęcia spotkań na www.wbp.wroc.pl.

7 października (środa), godz. 17.00, Biblioteka 7 Kontynentów MACHINĄ PRZEZ CHINY, czyli podróż przez azjatyckie krainy w Bibliotece-Światotece, spotkanie z Łukaszem Wierzbickim. Druskienniki, rok 1934. Halina i Stach, młodzi, pełni marzeń i energii podróżnicy, postanowili urzeczywistnić swój sen o przygodzie. Wyruszyli na niezapomnianą i jednocześnie romantyczną (jest to ich podróż poślubna!) motocyklową wyprawę do Chin. Przemierzyli niezliczone krainy Azji, poznając szeroki świat, egzotyczne kultury i nowych ludzi. Swoją szczęśliwą przygodę zakończyli w Szanghaju w 1936 roku. Tę właśnie historię opowiada Łukasz Wierzbicki w swojej najnowszej przygodowo-historyczno-podróżniczej powieści dla dzieci „Machiną przez Chiny”. Jeśli chcecie uzyskać odpowiedź na pytanie, dlaczego warto podróżować oraz interesować się otaczającym nas światem, to koniecznie przyjdźcie na spotkanie z pisarzem do naszej biblioteki! Wstęp wolny!  Zapraszamy młodych czytelników w wieku 6–12 lat wraz z rodzinami i przyjaciółmi oraz wszystkie osoby ciekawe świata!

8 października (środa) godz. 16.00, Czytelnia, II piętro TRADYCJE WIELU KULTUR – FRANCJA. Zapraszamy na spotkanie z Sophie Tarą-Pichler, Francuzką, od lat mieszkającą w Polsce (na co dzień lektorką w Alliance Française), która przedstawi swoją ojczyznę Francję jako kraj wierny tradycjom i zwyczajom. Wstęp wolny!

10 października, godz. 17.00, sala konferencyjna, III piętro DZIKIE PLEMIONA W DOLINIE OMO, z cyklu Dookoła Siedmiu Kontynentów. Na spotkanie z podróżnikiem Bolesławem Grabowskim, który opowie o życiu codziennym i obyczajach dzikich plemion zamieszkujących Dolinę Omo w Etiopii, m.in. Humerów, Konso, Arbore, Surma, Mursi. Wstęp wolny!

15 października 2014 (środa), godz. 16.00, sala konferencyjna, III piętro SEKRETY MALARZY – MODIGLIANI. Włoski malarz, który prowadził burzliwe i chaotyczne życie, stał się przedmiotem wielu nieuzasadnionych domysłów, był tematem licznych anegdot. Wiele faktów z jego życia nie zostało udowodnionych, jego postać jest więc owiana mgiełką tajemnicy. O życiu i twórczości Amedeo Modiglianiego opowie Iwona Gołaj, pracownik Działu Oświatowego Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wstęp wolny!

17 października, godz. 17.30, Galeria pod Plafonem NATALIJA ČERNECOVA, Ekslibrisy. Wernisaż wystawy łotewskiej artystki, znanej i cenionej na świecie, wielokrotnie nagradzanej (m.in. w Chinach, we Włoszech, na Litwie, w Argentynie i USA) twórczyni ekslibrisów. „Początkowo rysowałam piórkiem i tuszem – opowiadała artystka – ale od 1991 r. przerzuciłam się na akwafortę. (…) Opieram się na tradycjach klasycznych, ale traktuję je swobodnie. Moja ulubiona tematyka to: mitologia, muzyka, literatura, Włochy). Od 1988 r. wykonałam 278 ekslibrisów i aktywnie uczestniczyłam w wielu konkursach ekslibrisowych na całym świecie”. Wstęp wolny!

22 października (środa), godz. 16.00 sala 35 (konferencyjna), III piętro ZAGADKOWE LOSY FILMOWYCH ARTYSTÓW, Akademia Wiedzy o Filmie. Zapraszamy na spotkanie dotyczące nierozwikłanych tajemnic artystów filmowych. Przed nami zagadki, sekrety, tajemnicze opowieści i zaskakujące zbiegi okoliczności. Filmoznawca Jacek Szymański poprowadzi wykład, ilustrowany fragmentami filmowymi.

Nadesłał: J. Czarnik

Program wykupu praw autorskich – jest lista dzieł

„Udostępnianie piśmiennictwa” to nowy program Instytutu Książki realizowany w 2014 roku w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2014-2020”. Celem programu „Udostępnianie piśmiennictwa” jest nieodpłatne udostępnienie ważnych dzieł polskiego i światowego piśmiennictwa w możliwie najszerszym zakresie w celu upowszechniania czytelnictwa w Polsce. Czytaj dalej

Otwarte zasoby – odnowiony portal

Samodzielne szukanie zdjęć czy podkładu muzycznego z których można skorzystać za darmo i bez obaw o naruszenie prawa autorskiego powinno być proste. Dlatego właśnie otwartezasoby.pl oferują katalog stron, na których znajdziemy materiały opublikowane na licencjach Creative Commons oraz te, przeniesione do domeny publicznej, jasno opisane co do warunków, na jakich można z nich korzystać. Dwa lata po starcie serwis przeszedł proces odświeżenia wyglądu i rozbudowy o nowe rodzaje treści.

Czytaj dalej

Tydzień Otwartej Nauki 2014 – pora zacząć przygotowania

Tydzień Otwartej Nauki – Open Access Week (OAW) – jest wydarzeniem globalnym. W tym roku przypada 8 edycja Tygodnia. Jego inicjatorem jest międzynarodowa organizacja SPARC. Zadaniem imprez organizowanych w ciągu takiego tygodnia jest promocja otwartego dostępu do nauki i edukacji, który staje się powoli normą w świecie. Tegoroczny temat przewodni tygodnia brzmi: ,,Generation Open” i będzie trwał od 20 do 26 października. Temat ten nawiązuje do zaangażowania studentów z całego świata w propagowanie otwartości w sieci. Czytaj dalej