Open Knowledge Foundation potrzebuje wsparcia

Prace nad podręcznikiem na temat otwartej edukacji The Open Education Handbook powinny zakończyć się na początku października. Potrzebni są autorzy i recenzenci do sprawdzenia istniejących już materiałów. Podręcznik jest tworzony zdalnie w sieci i dotyczy takich zagadnień, jak: otwarta edukacja, otwarte dane, otwarte zasoby edukacyjne, nauka i praktyka nauczania, narzędzia open source, otwarte akredytacje.

Całe ogłoszenie można przeczytać na blogu Open Education Work Groups.

Darmowy poradnik „Strony WWW dla bibliotek” oraz szablon strony do pobrania

Łukasz Stochniał i Konrad Stepanajtys opracowali darmowy poradnik Strony WWW dla bibliotek: WordPress dla początkujących. Wyjaśniają w nim krok po kroku, w jaki sposób:

  • zainstalować WordPressa,
  • spersonalizować profil użytkownika,
  • dodawać wpisy, grafikę,
  • instalować ciekawe widgety i wtyczki,
  • zadbać o bezpieczeństwo strony

Jednym słowem stworzyć prostą witrynę biblioteczną. Poradnik, jak również gotowy szablon WordPress-LibraWP 1.2 do pobrania, stanowią pokłosie majowych warsztatów organizowanych przez SBP, będących częścią projektu dofinansowanego ze środków MKiDN.

Okładka strony www dla bibliotek

SZLIFOWANIE JĘZYKA INSPIROWANE TEATREM

Wiesz, że w Oświęcimiu można iść do teatru? Właśnie tak, od 2011 roku, kiedy oddano do użytku nowy budynek Biblioteki, mieszkańcy Oświęcimia mają możliwość oglądania spektakli w wykonaniu bibliotecznych grup teatralnych, zarówno w języku polskim, jak i w języku angielskim. W Bibliotece GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu działają dwa warsztaty teatralne: Teatrzyk kukiełkowy „Rozwesołek” dla dzieci młodszych i Drama Club „Circle of friends” w języku angielskim dla dzieci starszych i młodzieży.

Drama Club „Circle of friends”, to zajęcia teatralne dla dzieci i młodzieży, mówiących
i piszących w języku angielskim na poziomie dobrym. Młodzież wraz z opiekunem działają na zasadzie „od pomysłu do występu”, czyli sami tworzą scenariusz do spektaklu, oczywiście w języku angielskim, samodzielnie przygotowują swoje kostiumy, rekwizyty i pod okiem instruktora szlifują grę aktorską. Jest to grupa zapaleńców kreujących małe przedstawienia w języku angielskim, którą tworzą uczniowie w różnym wieku od 12 do 17 lat. Nie jest to praca łatwa, ale niezwykle ciekawa i uwalniająca twórcze kreacje uczestników i pomimo trudu dzieci pracują, bo wiedzą, że ich sukces składa się na sukces całej grupy. Uczą się pracy w zespole, tworząc przedstawienie, które będą mogli zaprezentować publiczności, swoim najbliższym i znajomym. Tym większą satysfakcję sprawia im fakt, że wszystko stanowi oryginalny pomysł grupy i jest wykonane od podstaw przez jej uczestników.

Pracę grupy koordynuje Lucy Jurys, która przywiozła pomysł z Toronto z Mavo Academy Art & Music prowadzonej przez oświęcimiankę Magdalenę Papierz. Należy zauważyć, że nigdzie w Małopolsce ten rodzaj tworzenia spektaklu przez młodzież i dzieci nie jest jeszcze realizowany. Pani Lucyna Jurys to osoba z wieloletnim doświadczeniem w pracy z młodzieżą i dziećmi, w tym również dziećmi z różnymi upośledzeniami, która organizowała takie warsztaty w Polsce i za granicą, m.in. w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie. Praca w grupie teatralnej daje młodemu człowiekowi możliwość wyciszenia, uczy go cierpliwości i panowania nad sobą […]. Przygotowanie każdego spektaklu wymaga dużego wysiłku. Wspólnego, nieraz godzinami, powtarzania kwestii, aż do skutku, do tzw. „wyrycia na blachę”, przy czym efekty tej ciężkiej pracy nie są widoczne od razu, ale najmniejsza poprawa daje satysfakcję – tak o swojej pracy mówi pani Łucja Jurys.

Grupa Drama Club wystawiła już sześć spektakli: „The perfect father”, „The golden apple”, „Magnificent little firtree”, „The secret doorway”, „The island of lost dreams” i „The secrets of Hollywood”. Uczestnictwo w grupie Drama Club cieszy się ogromnym zainteresowaniem, tym bardziej, że praca tych młodych ludzi na zajęciach bibliotecznych jest doceniana i punktowana również w oświęcimskich szkołach. Warsztaty odbywają się w ciągu roku szkolnego od września do czerwca, w każdą środę miesiąca, a próby trwają niejednokrotnie aż do zamknięcia biblioteki. Także i w tym roku szkolnym, zaraz po wakacjach, od września Grupa Drama Club wznawia swoją działalność, dlatego zachęcamy i zapraszamy dzieci od 12 lat i młodzież, mówiące po angielsku do zapisów do naszej grupy.

Zapisu do grupy można dokonać osobiście w Dziale Promocji lub mailowo na adres: marketing@mbp-oswiecim.pl, wysyłając imię i nazwisko uczestnika oraz wiek i numer telefonu do kontaktu. Zapraszamy.

Nadesłała: A. Mirek

Zostań Młodym Maszynistą

Oświęcimski Klub Modelarzy „PIĘTRUSEK” i Biblioteka GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu serdecznie zapraszają młodych miłośników kolei na spotkanie pt: „ZOSTAŃ MAŁYM MASZYNISTĄ”. Zapraszamy nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Spotkania odbędą się 21 i 22 sierpnia w godzinach: 10:00-14:00 i 16:00-18:00 w auli Miejskiej Biblioteki Publicznej GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu.

W programie przewidziano:
– możliwość sterowania składami pociągów na makiecie w skali H0
– zabawy i konkursy
– dyplomy i upominki

Zapraszamy serdecznie, wstęp wolny. Szczegóły na stronie biblioteki.

Angielski dla dzieci w bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna Galeria Książki w Oświęcimiu zaprasza dzieci w wieku 8-12 lat na bezpłatny e-learningowy kurs języka angielskiego funenglish.pl. Dzieci mogą korzystać z kursu samodzielnie – potrzebny jest im tylko komputer z dostępem do Internetu.

Kurs funenglish.pl jest przeznaczony dla dzieci w wieku 8-12 lat. Składa się z kilkuset filmów, piosenek, edukacyjnych gier, fotolekcji i interaktywnych ćwiczeń. Łączy naukę z zabawą – dzięki czemu dzieci szybko zdobywają kolejne umiejętności językowe. Internetowy kurs funenglish.pl jako pierwszy w Polsce otrzymał akceptację Ministerstwa Edukacji Narodowej. Od 2011 roku jest bezpłatnie udostępniany bibliotekom publicznym.Biblioteka otrzymała dostęp do kursu dzięki udziałowi w trzeciej edycji projektu „FunEnglish w bibliotece”. Do tej pory (podczas poprzednich edycji projektu) w bibliotece w Oświęcimiu z kursu skorzystało już 80 dzieci. Dzieci mogą korzystać z kursu zupełnie samodzielnie – potrzebny jest im tylko komputer z dostępem do Internetu.Wystarczy, jeżeli będą uczyły się dwa razy w tygodniu przez niecałą godzinę, aby w ciągu kilku miesięcy można było zobaczyć pierwsze efekty nauki. Uczestnicy kursu muszą mieć opanowane czytanie oraz pisanie. Przed nimi wyzwania takie jak uzupełnianie tekstu, tworzenie zdań z języka angielskiego, testy ze słownictwa, zadania z gramatyki.

Zajęcia w bibliotece będą odbywały się w trzech 10-osobowych grupach, dwa razy w tygodniu według harmonogramu:

Poniedziałek                                                      Środa

Grupa I – godz. 16.00                                        Grupa I – godz. 16.00

Grupa II – godz. 17.00                                       Grupa II – godz. 17.00

Grupa III – godz. 18.00                                      Grupa III – godz. 18.00

Liczba miejsc ograniczona! Decyduje kolejność zgłoszenia. Kurs rozpoczniemy od października 2014 r. Prosimy o wcześniejsze przetestowanie wersji demo kursu na stronie http://funenglish.pl/

Informacji na temat kursu komputerowego funenglish.pl udziela: Anna Gałgan, Biblioteka Młodych, Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu, ul. Nojego 2B, tel.: (33) 84-798-01 ; (33) 84-301-65 wew.102, e-mail: bibliotekamlodych@mbp-oswiecim.pl.