17 nowych książek dla niewidomych do pobrania przez biblioteki

Trwa udostępnianie bibliotekom 17 nowych cyfrowych książek mówionych. Są to książki audio przeznaczone dla osób niewidomych i słabowidzących, które może otrzymać każda biblioteka. Książki udostępniane są bezpłatnie.
Stowarzyszenie „Larix” nagrało książki w ramach projektu pt. „Nagranie i bezpłatne udostępnienie niewidomym 17 książek mówionych w najnowszym standardzie cyfrowym”. Projekt jest realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do końca czerwca 2014 r. W czytaniu książek udział wzięli m.in. Maria Seweryn, Roch Siemianowski, Wojtek Chorąży, Elżbieta Kijowska oraz inni aktorzy cenieni przez niewidomych słuchaczy książek mówionych. Książki są różnorodne gatunkowo i tematycznie, by każdy czytelnik znalazł coś dla siebie. Na liście znalazły się zarówno pozycje dla dzieci i młodzieży, jak i dla dorosłych. Obecnie wszystkie nagrane tytuły są udostępniane bibliotekom, które przysyłają do Stowarzyszenia „Larix” płyty DVD. Informacje o możliwości otrzymania książek oraz o projekcie znajdują się na stronie Stowarzyszenia w zakładce Projekty. Tam też odsyłamy czytelników, którzy chcą zapoznać się ze szczegółową listą nagranych książek.
Korzystanie z możliwości czytania książek jest dla osób niewidomych ogromnie ważne. Dlatego zachęcamy biblioteki, które jeszcze nie posiadają takich zbiorów do kontaktu ze Stowarzyszeniem. Uzyskają tam, jak zbudować cyfrową bibliotekę przyjazną osobom niewidomym. Wszystkim nowym bibliotekom Stowarzyszenie może też przekazać wcześniej udostępnione pozycje książkowe.

Zaproszenie na seminarium na Łotwie

“Leading Change”: A seminar on leading and following change in libraries and other organizations. Sponsored by the University of Latvia. August 25-28. (On August 29th there’s a separate library event and a very special reason to be in Latvia: the grand opening of the National Library of Latvia in Riga!) ABSTRACT: „Together, we will consider theories of leadership, followership, “leading from the middle”, team development, change, conflict, staff empowerment, and motivation. We will examine these topics from both internal and external perspectives, using our expertise from inside the library profession and pursuing ideas from outside our profession. Topics will be explored through readings, lectures, small group guided discussions, interspersed with films and folk literature from Latvian culture. Ratnieki provides a unique setting in which we will take time for self-reflection and team projects as we learn how we lead/follow and want to lead/follow to achieve organizational goals.”

I would forward the information to you in case there are any Polish librarians who would like to take part in a four day seminar in Latvia. I think there are 12 registrants and there is room for 16. Ratnieki is an old farm/resort near Sigulda with its own story. Now owned by the University of Latvia. A beautiful setting. August 29, the day after the seminar, is the official opening of the new National Library in Riga. If anyone is interested, I’ll be happy to be a contact. The seminar will be in English. Here is the Latvian link: http://lataba.lv/2014/06/03/833/. The cost is 170 Euros, including accommodation, meals and transport from Riga.

Nadesłał do Polski: John Lubans, lubans1@nc.rr.com

Wakacje z Biblioteką GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu

Oświęcimska Biblioteka, jak co roku przygotowała ciekawą i różnorodną propozycję wakacyjnych zajęć czytelniczych i zabaw edukacyjnych dla dzieci starszych i młodszych, które pozwolą nie tylko miło spędzić czas, ale również pobudzą dziecięcą wyobraźnię i fantazję.

Biblioteka GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu serdecznie zaprasza dzieci w wieku 7-12 lat (grupy niezorganizowane) na zajęcia wakacyjne, które będą odbywać się w każdy wtorek i czwartek w godzinach od 11:00 do 13:00 w Bibliotece Młodych. W pierwszym miesiącu wakacji zapraszamy dzieci do podróży małych i dużych, a będą to podróże powietrzne, morskie i lądowe. U nas nie trzeba bać się wysokości, nikogo nie dopadnie choroba morska, czy lokomocyjna, a na uczestników naszych zajęć czeka mnóstwo przygód i zabawy. W sierpniu przeniesiemy się na Dziki Zachód, gdzie będziemy poznawać elementy stroju kowboja, ich zwyczaje, kodeks kowbojski, opowiemy o gorączce złota i sposobach jego wydobywania, a wszystko podczas wspólnej zabawy łapania konia na lasso, kręcenia dużą chustą, czy strzelania z łuku.

Dla dzieci młodszych, do 7 lat, przygotowaliśmy Koszałkowe bajania, czyli wspólne czytanie bajek, codziennie o godz. 11:00 i 17:00. W poniedziałki i wtorki o godz. 16:30 zapraszamy na zajęcia plastyczne w Plastusiowym świecie, a w każdy czwartek o godz. 16:00 zapraszamy małych tancerzy do tanecznych brykanek. 17 lipca o godz. 16:30 najmłodsi będą mogli wziąć udział w Balu podróżnika, a 23 lipca o godz. 16:30 zapraszamy na piknik edukacyjny Sieciaki na wakacjach.

Podczas wakacji zapraszamy także do korzystania ze Strefy Gier Planszowych, gdzie na miłośników gier czeka bogaty wybór planszówek, a każdego kto chciałby spróbować sił w szerszym gronie graczy zapraszamy w każdą środę o godz. 16:00 na popołudnia z planszówką. Przez całe wakacje do dyspozycji czytelników pozostaje także X-BOX oraz PlayStation z bogatym wyborem gier, a miłośnikom sportu proponujemy ponadto piłkarzyki oraz cymbergaja. Wszystkie zajęcia i usługi są bezpłatne i nie ma konieczności wcześniejszego zapisu.

Nadesłała: Agnieszka Mirek (http://www.mbp-oswiecim.pl)

Ebsco udostępnia swoje metadane

Nowe zasady polityki EBSCO w zakresie udostępniania metadanych korzystne dla bibliotek i dostawców multiwyszukiwarek

Zgodnie z opinią Library Journal nowe zasady polityki EBSCO w sprawie udostępniania metadanych i technologii „zwiększą funkcjonalność serwisów wyszukiwania dostępnych za pośrednictwem partnerów jak i konkurentów”.  W artykule zauważono, że ta polityka „pozwala na udostępnienie metadanych ze 129 pełnotekstowych baz danych, ponad 550 000 książek elektronicznych i ponad 70 zdigitalizowanych archiwów historycznych do wykorzystania przez wyszukiwarki innych dostawców” i ” określa zobowiązanie do udzielenia pomocy w technologii linkowania, o co prosili klienci.”

Przeczytaj artykul: „EBSCO Opens Metadata to Third-Party Discovery Services”

POLONA rozpoczyna cykl POLONA/RESTAURUJEMY

Od dziś na POLONA/BLOG <http://blog.polona.pl pojawiać się będą odszukane opowieści, przepisy, porady i osobiste historie. Razem z ekspertami w dziedzinie kulinariów pomysłodawcy POLONA/RESTAURUJEMY starają się zrekonstruować polskie dziedzictwo kulinarne. I zastanowić się: jaki obraz polskiej kuchni wyłania się z tych tekstów? Czy i w jaki sposób może być inspiracją dla dzisiejszych szefów kuchni, domowych kucharzy, badaczy tożsamości.

Restaurujemy! Pamięć o tym, co kiedyś znajdowało się na polskim stole, w menu międzywojennej restauracji, w magnackiej spiżarni, w zamkowej piwnicy. Co podawano na birbanckim bankiecie, w dziewiętnastowiecznej karczmie i szlacheckim dworze? Kosmopolityczne trendy, lokalne tradycje, sezonowe składniki – to nie wynalazek mody na gotowanie, to coś, co ma źródło w naszej historii. Kulinaria to nie tylko przepisy, to również ważne tropy literackie, osobiste obsesje, religijne nakazy, część naszej tożsamości…

Czy wiemy jak wygląda polskie dziedzictwo kulinarne? Czy wiemy gdzie je odnaleźć? Jaki jego obraz znajdziemy w babcinych wspomnieniach, zapiskach przodków, w starych jadłospisach, a przede wszystkim w książkach kucharskich? Jaki w tekstach, obrazach, tekstach piosenek, librettach, aforyzmach, pamiętnikach i drukach ulotnych: reklamach, biletach, broszurach? – zastanawiają się twórcy projektu POLONA/RESTAURUJEMY. Te pytania zadali polskim ekspertom w dziedzinie kulinariów: dziennikarzom, aktywistom, kucharzom, promotorom dobrej kuchni i znawcom regionalnych specjałów.

Potrawy naszych przodków, z czasów spokoju i dobrobytu, przed wojnami i rozbiorami, mogą nas przyjemnie rozczarować. Albo nieprzyjemnie. Ciekawe czy nasz smak zmienia się z rozwojem cywilizacji. Czy dawna kuchnia ma tyle powabu, że będzie potrafiła go wzbogacić. Pamiętam smaki dzieciństwa. Dziś te same potrawy smakują inaczej. Inna kuchnia, czy inny ja? – zastanawia się Dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski.

Projekt zaspokaja nie tyko apetyt na informacje, ale również potrzebę intymnych opowieści: wśród tekstów ekspertów pojawią się też osobiste historie – np. rekonstrukcja menu, które babka jednej z dziennikarek mogła przeglądać we wrocławskiej restauracji w latach dwudziestych, czy wspomnienia kuchni klasztornego przedszkola.

Więcej na: http://blog.polona.pl/restaurujemy; http://www.polona.pl; http://www.facebook.com/bnpolona. Kontakt: Agnieszka Kozak – pomysłodawczyni i koordynatorka Projektu, gagakozak@gmail.com mailto:gagakozak@gmail.com, tel. 504 170 922.

Rok Aktywnego i Zdrowego Stylu Życia w Galerii Książki

W ramach Roku Aktywnego i Zdrowego Stylu Życia, Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii w Oświęcimiu oraz zespół lekarzy kardiologów z grupy Carint zapraszają na bezpłatne spotkanie dotyczące profilaktyki i życia po zawale serca.

Zespół lekarzy kardiologów z grupy Carint serdecznie zaprasza na spotkanie, które odbędzie się 30 czerwca w Oświęcimiu w Miejskiej Bibliotece Publicznej GALERIA KSIĄŻKI, przy ulicy Nojego 2B o godzinie 12.00. W programie spotkania zaplanowano wystąpienia dotyczące: życia po zawale i jak bezpiecznie i skutecznie stosować leki.

Misją Oddziału Kardiologii Inwazyjnej Elektroterapii i Angiologii w Szpitalu w Oświęcimiu oraz całego zespołu lekarzy z grupy Carint, jest zapewnienie ciągłej i kompleksowej opieki nad Pacjentami. Kierując się troską o Państwa zdrowie, podjęliśmy inicjatywę stworzenia Klubu Pacjenta skupiającego osoby leczone w naszej placówce.

Najważniejszym zadaniem Klubu jest prowadzenie edukacji zdrowotnej wśród Pacjentów i ich rodzin na temat chorób serca, m.in. ich profilaktyki, modyfikacji stylu życia, postępowania po zawale serca i zabiegach interwencyjnych. Nadrzędnym celem Klubu będzie zapobieganie ponownemu wystąpieniu ostrych stanów kardiologicznych stanowiących zagrożenie dla życia i zdrowia. Zachęcamy Państwa wraz z rodzinami do udziału w spotkaniu. Jeśli to możliwe prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu do dnia 29 czerwca br. pod numerem telefonu: 33 842-75- 65 wew. 22. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Nadesłała: A. Mirek Agnieszka Mirek (http://www.mbp-oswiecim.pl)

Festiwal literacki Miesiąc Spotkań Autorskich w MBP we Wrocławiu

4 lipca rusza czwarta polska, a 15. w ogóle edycja festiwalu literackiego Miesiąc Spotkań Autorskich. W tym roku gościem honorowym jest Szkocja.

Zapraszamy na 62 spotkania w Mediatece, pl. Teatralny 5, codziennie: o godz. 19.00 spotkanie z pisarzem polskim, czeskim lub słowackim, o 20.30 – ze szkockim.  Do zobaczenia!

Nadesłała: Jolanta Grzelczyk

 

Metody i narzędzia badań piśmiennictwa cyfrowego i jego czytelników/użytkowników

Miło nam poinformować, że otrzymaliśmy kilkadziesiąt propozycji referatów na konferencję zatytułowaną; „Metody i narzędzia badań piśmiennictwa cyfrowego i jego czytelników/użytkowników”, która odbędzie się we Wrocławiu w dniach  3-5.12.2014 r., nadeszły one z krajowych i zagranicznych ośrodków naukowo-badawczych oraz bibliotek. Planujemy zatem organizację sesji w języku angielskim i polskim.

Nadesłane tematy obejmują zarówno teoretyczne, jak i praktyczne aspekty zaproponowanego obszaru badawczego i układają się w interesującą, logiczną całość. Dotyczą przede wszystkim: badań nowych typów (gatunków) piśmiennictwa cyfrowego, badań opartych na sieciowych zasobach informacyjnych/tekstowych, metod oraz narzędzi oceny piśmiennictwa naukowego, metodologii zarządzania kolekcjami publikacji cyfrowych w bibliotekach, a także badań czytelników zasobów cyfrowych (płatnych i
darmowych), użytkowników informacji specjalistycznej oraz dziecięcych odbiorców książek drukowanych i elektronicznych.

Z tym większą przyjemnością informujemy, że w programie zmieściłoby się jeszcze kilka referatów. Wszystkich zainteresowanych problematyką gorąco zachęcamy zarówno do czynnego, jak i biernego uczestnictwa w naszej konferencji. Na nowe propozycje tematów czekamy do 30 września 2014 r.

Szczegółowe informacje na stronie internetowej Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Nadesłała do EBIB: Karina Nabiałczyk

List w obronie kultury

List do Prezydenta RP w sprawie odwołania w Poznaniu spektaklu Golgota Picnic w reżyserii Rodriga Garcii

Szanowny Panie Prezydencie!

My, Obywatele Kultury, ruch społeczny działający na rzecz realizacji praw i wolności gwarantowanych przez Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej i przez Powszechną Deklarację Praw Człowieka, takich jak prawo do powszechnego i równego dostępu do dóbr kultury, wolność wyrażania poglądów i swoboda twórczości artystycznej, wraz z podpisanymi niżej obywatelami RP – sprzeciwiamy się przemocy w życiu publicznym, a nawet tylko groźbom, że zostanie ona użyta, i oczekujemy stanowczego głosu Pana Prezydenta w obronie swobód i praw, które gwarantuje Konstytucja. Kultura musi być chroniona przed cenzurą, ignorancją i przemocą z taką samą siłą, z jaką broni się ojczyzny przed zniewoleniem. Bez wolnej kultury nie ma wolnego państwa.

Czytaj więcej.

Uwagi bibliotekarzy do planowanej ustawy

Stowarzyszenie EBIB, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Konferencja Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich, Poznańska Fundacja Bibliotek Naukowych przesłały do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji wspólne uwagi w związku z ogłoszonymi konsultacjami założeń projektu ustawy o ponownym wykorzystaniu informacji sektora publicznego: http://maic.gov.pl/konsultacje/zalozenia-do-projektu-ustawy-o-re-use.

Pisaliśmy o tym wcześniej: http://www.ebib.pl/?p=3124