Atrakcyjny program czerwcowy w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej

Prawie wszystkie wyliczone poniżej imprezy będą miały miejsce w siedzibie Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej – Rynek 58, 50-116 Wrocław. Tylko jedna z nich – „Z książką na walizkach” – odbywa się jednocześnie w kilkudziesięciu miastach, miasteczkach i wsiach Dolnego Śląska.

1 – 30 czerwca, Galeria pod Plafonem, parter – EDYTA PURZYCKA Od bieli… do czerni. Rysunek i kolaż

„Biel. Białą kreską rysuję świat z moich grafik – odwracam proces i na nowo ożywiam stwory, zwierzęta zamknięte na płaszczyznach matryc. Biała kreska na czarnym tle – sytuacja alternatywna do grafik.

Czerń. Czarnym atramentem kreślę reportaż z z moich podróży. Interesuje mnie człowiek. W trakcie pobytów w Hiszpanii robię tysiące fotografii, najczęściej portretów. Wyławiam ludzi w różnych sytuacjach: w marszu, w knajpie, na lotnisku, podczas podróży. Ta szybka impresja fotograficzna, po kilku latach – zamienia się w mozaikę na kartonie.

Pomiędzy bielą a czernią są kolaże. Od prawie dwudziestu lat są moją formą wypowiedzi, ewoluują od niewielkich form narracyjnych do syntetycznej, malarskiej kompozycji. Operowanie kolorem, poszukiwanie rytmu i odmiennej struktury pozwala mi na ekspresyjne wyrażenie pierwotnej inspiracji”.

Tak opisuje swoją nowa wystawę Edyta Purzycka, absolwentka ASP we Wrocławiu. Dyplom uzyskała w 1996 roku z grafiki artystycznej pod kierunkiem profesor Haliny Pawlikowskiej (aneks z malarstwa i fotografii). W latach 1995-96 była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki. Od 1997 roku należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Tworzyła szatę graficzną miesięcznika studenckiego „Maska”, a następnie kwartalnika artystycznego „Format”. Współpracowała z czasopismem literacko-artystycznym „Rita Baum” oraz Wydawnictwem Szkolnym PWN. W swoich pracach wykorzystuje kilka technik wklęsłodrukowych (akwafortę, akwatintę, miękki werniks, odprysk atramentowy).Pozwala to na eksperymenty fakturalne oraz na uzyskiwanie efektów malarskich. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Wernisaż 30 maja, godz. 17.30

4-7 czerwca, w różnych miejscowościach Dolnego Śląska – Z KOZIOŁKIEM MATOŁKIEM NA WALIZKACH

Największa impreza czytelnicza dla dzieci na Dolnym Śląsku, czyli „Z książką na walizkach” będzie trwała od 4 do 7 czerwca i zakończy się finałem w Oleśnicy. W blisko 50 miastach i wsiach dolnośląskich z dziećmi spotykać się będą pisarze, laureaci Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego, m.in. Paweł Beręsewicz, Marta Fox, Barbara Gawryluk, Tomasz Trojanowski, Renata Piątkowska, Agnieszka Tyszka.

Oleśnicki finał, pod haslem „Następcy Makuszyńskiego dzieciom” odbędzie się 7 czerwca, o godz. 10.00 na Rynku i będzie miał charakter festynu czytelniczego. Zaplanowano paradę czytelników-przebierańców, koncert rockowy, spotkanie z pisarzami, którzy będą gośćmi „Walizek”, kiermasz książek wydawnictw „Literatura” i „Akapit-Press”. Wszystkich serdecznie zapraszamy do Oleśnicy!

9 czerwca, godz 17.00, Biblioteka Niemiecka, I piętro –  UTZ RACHOWSKI CZYTA SWOJE WIERSZE

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego i Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego we Wrocławiu zapraszają na wieczór autorski Utza Rachowskiego, jednego ze znanych i cenionych współczesnych niemieckich poetów i prozaików, uczestnika wschodnioniemieckiej opozycji politycznej, prezentującego w krytycznym świetle życie w byłej NRD.

UTZ RACHOWSKI (ur. w 1954 r. w Plauen (Vogtland)). Poeta i prozaik. Represjonowany politycznie w Niemczech Wschodnich, wydalony do Berlina Zachodniego, gdzie studiował historię sztuki i filozofię. Obecnie mieszka w Berlinie i Vogtland. Opublikował m.in. Namenlose(opowiadania, 1993), Mein Museum (wiersze, 1995), Die Stimmen des Sommers (opowiadania, 1997). Laureat nagród: Andreas-Gryphius-Förderpreis (1987), Eduard-Mörike-Förderpreis (1991) i Reiner-Kunze-Preis (2007).

11 czerwca (środa) godz. 16.00, Czytelnia, II piętro –  TRADYCJE WIELU KULTUR. Co z tą Belgią?

Marzena Matuszczak przedstawi kraj, który kojarzy nam się przede wszystkim jako siedziba instytucji unijnych, mała Europa w środku Europy. Niewiele jednak wiemy o jej mieszkańcach. Jaka jest Belgia? Jacy są Belgowie? Czy rzeczywiście możemy mówić o Belgach jako nacji? Jak wygląda ich życie i jaki mają do niego stosunek?  W czasie tego spotkania spróbujemy lepiej poznać tę wielojęzyczną monarchię w sercu Europy: od ich historii po współczesność, od zamiłowania do pralin, frytek, piwa i komiksów, po specjalną rolę rodziny i niekłamaną afirmację życia. Zapraszamy, wstęp wolny!

18 czerwca, godz. 16.00, Czytelnia, II piętro –  SEKRETY MALARZY – WOJCIECH KOSSAK

O życiu i twórczości Wojciecha Kossaka, twórcy obrazów o tematyce historycznej i batalistycznej, syna znakomitego akwarelisty Juliusza i ojca dwóch pisarek (M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i M. Samozwaniec) opowie Grzegorz Wojturski, kierownik Działu Oświatowego Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Zapraszamy, wstęp wolny! Czytelnia, II piętro

25 czerwca (środa), godz. 16.00, Biblioteka Niemiecka, I piętro – RECYKLINGOWA BIŻUTERIA, Pracownia Rękodzieła

Na czerwcowych warsztatach w Pracowni Rękodzieła będzie można tworzyć niebanalne ozdoby z niepotrzebnych już skrawków, ścinków, guzików, koralików, włóczki itp. Miejsce warsztatów – Biblioteka Niemiecka, I piętro. Zapisy – 71 33 52 203.

Nadesłał: J. Czarnik, DBP

Licencjonowanie a digitalizacja

Szanowni Państwo,

Projekt Succeed (http://www.succeed-project.eu/) zbiera informacje na temat sposobów licencjonowania danych i narzędzi w kontekście digitalizacji, a także na temat  innowacyjnego wykorzystania cyfrowych materiałów do tworzenia nowych zasobów informacyjnych lub nowych narzędzi do ich przetwarzania.  Prosimy o wypełnienie ankiety, a jeśli chcą Państwo uzyskać informacje o wynikach analizy, prosimy o podanie
adresu e-mail w jednym z pytań ankietowych. Ankieta znajduje się pod adresem:
https://docs.google.com/forms/d/1LXEjvbgd6hzpY8blv1PWofGgWTm5HscN12oLhRTHPUA/viewform?usp=mail_form_link.

Prosimy o wypełnienie ankiety przed końcem czerwca.

Succeed (http://succeed-project.eu) jest europejskim projektem, który ma na celu promowanie wdrażania i walidacji innowacyjnych narzędzi, doskonalących proces digitalizacji dokumentów tekstowych.

Nadesłał do EBIB: Tomasz Parkoła z PCSS

Unia Europejska blokuje zmiany nad dozwolonym użytkiem dla bibliotek

Polskie organizacje bibliotekarskie (Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Stowarzyszenie EBIB, Konferencja Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich, Poznańska Fundacja Bibliotek Naukowych) skierowały na ręce naszego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego list, wyrażający zaniepokojenie kierunkiem prac odbywających się na forum WIPO a związanych z dozwolonym użytkiem bibliotek i archiwów. Unia Europejska blokuje zmiany w tym zakresie. Polskie organizacje w pełni popierają stanowisko wyrażone przez IFLA i inne międzynarodowe stowarzyszenia reprezentujące biblioteki i bibliotekarzy, w liście skierowanym do przedstawicieli Unii Europejskiej (link do komunikatu: http://www.ebib.pl/?p=2956).

Warto zapoznać się ze stanowiskami organizacji bibliotekarskich, które zostały przedstawione na 27. posiedzeniu Komitetu ds. Praw Autorskich WIPO: http://www.eifl.net/copyright-exceptions-and-limitations#sccr27 oraz z podsumowaniem posiedzenia przygotowane przez Teresę Hackett z EIFL: http://www.eifl.net/highs-and-lows-eifls-week-wipo.

 

Zapraszamy na wernisaż nowego projektu Bownika pt. „Urna”

W imieniu Biblioteki Narodowej i Galerii Starter  zapraszamy na wernisaż nowego projektu Bownika zatytułowanego „Urna”, w którym artysta zajął się historią jednego obiektu przechowywanego w Pałacu Rzeczypospolitej. Niewielka urna będąca pars pro toto wszystkich dóbr kultury zniszczonych w latach 1939-45, została sfotografowana jak żywy organizm, a wielkoformatowe zdjęcie przywodzi na myśl fotografię przyrodniczą – prochy spalonych 70 lat temu zbiorów bibliotecznych stają się w takiej perspektywie niepokojąco obecne i materialne. ​

Miejsce: Pałac Rzeczypospolitej, pl. Krasińskich 3/5, 5 czerwca 2014 . Godzina: 19:00.

urna-zaproszenie

Nadesłał: Grzegorz Mazurowski.

Co z JHP BN?

Polecamy dyskusję z bloga BN: Instytut Bibliograficzny Biblioteki Narodowej rozpoczyna prace nad wykorzystaniem zasobu Języka Haseł Przedmiotowych BN do deskryptorowego opisu rzeczowego i fasetowego przeszukiwania informacji o zbiorach. Do tego celu powołana została Pracownia Deskryptorów BN, która będzie współdziałała z Pracownią JHP. Prace znajdują się na wstępnym etapie i mają charakter eksperymentalny, ale będą wymagały zaangażowania pracowników obu Pracowni. Oczywiście będziemy Państwu przekazywali informacje o wynikach rozwoju projektu.

Wypowiedź:Jarosława Packa z 13-05-2014 12:31

Pracownia Deskryptorów BN

Polscy wydawcy są elastyczni

Profesor Andrzej Blikle wydał swoją książkę Doktryna jakości w komercyjnym wydawnictwie HELION, które nie miało nic przeciwko temu, by publikacja nadal funkcjonowała w Internecie. Kolejne jej wersje są tam od 2009 roku. Na stronie profesora można przeczytać, że książka dobrze się sprzedaje: http://www.moznainaczej.com.pl/doktryna-jakosci. Informacja o książce w wersji wydrukowanej.

Europeana 1989: My stworzyliśmy historię!

Pod pojęciem „historia” mieści się dużo więcej niż to, co eksponują muzea i przechowują archiwa. Historia to ludzkie przeżycia i wydarzenia, których doświadczyliśmy i które niekiedy udało się nam utrwalić. Odbądź podróż do czasów upadającej Żelaznej Kurtyny i odkrywaj wydarzenia tego okresu zapisane z różnych perspektyw. Czy chcesz podzielić się opowieściami o tamtych czasach? Czy masz w swoich zbiorach zdjęcia, filmy lub inne pamiątki związane z wydarzeniami z 1989 r. w Europie Środkowo-Wschodniej? Dodaj je do naszej kolekcji online i podziel się swoimi wspomnieniami z całym światem…

Maraton książkowy: Przepis na best-seler

Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu serdecznie zaprasza na kolejną edycję Maratonu książkowego, trwającego w tym roku od 29 maja do 1 czerwca. Będzie impreza, że palce lizać! Hasłem przewodnim są bowiem… kulinaria.

W programie apetyczne spotkania autorskie (Beata Biały, Joanna Krzyżanek, Emilia Dziubak-Szewczyk, Aleksandra Woldańska-Płocińska), sycąca Noc w bibliotece oraz wysmakowane warsztaty plastyczne i kulinarne z Grzegorzem Łapanowskim (kucharzem, miłośnikiem i propagatorem zdrowego, lokalnego jedzenia, współtwórcą projektu „Szkoła na widelcu”, który ma na celu podniesienie jakości odżywiania w szkołach oraz przedszkolach). Może znajdzie się też coś do spałaszowania… poza best-selerem.

Szczegółowy program tegorocznego Maratonu książkowego oraz informacje o zapisach znajdują sie na stronie Biblioteki.

Nadesłała: Marta Szloser

Konkurs – jeszcze do 25 maja masz czas!

Weź udział w konkursie Europeana Video Remix na najciekawszy montaż dokumentów dostępnych w europejskiej bibliotece cyfrowej – Europeanie. Wybierz jeden z czterech proponowanych tematów, pobierz obraz, zdjęcie, dźwięk, wideo, obiekt cyfrowy, dodaj komentarz i zmontuj swoją historię. Skomponuj krótki film wideo, prześlij link do wybranej platformy i wygraj nagrodę.

Interesuje Cię historia? Przypominamy o rocznicach: mija sto lat od wybuchu I Wojny Światowej i dwadzieścia pięć lat transformacji ustrojowej w Europie Środkowo-Wschodniej w 1989 roku! Chciałbyś odtworzyć modę sprzed kilku dekad lub powiązać stare projekty z nowymi kolekcjami? Poznaj pokazy mody i style z przeszłości! Interesujesz się technologiami? Dowiedz się więcej o mediach i zrekonstruuj ich rozwój!