STOPAMI MALOWANE – wernisaż w Galerii Książki

STOPAMI MALOWANE – niezwykła wystawa i niezapomniany wernisaż prac Stanisława Kmiecika w Bibliotece GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu.

Serdecznie zapraszamy 6 maja o godz. 18:00 do Biblioteki GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu na wernisaż prac wyjątkowego człowieka, Stanisława Kmiecika. Jest to niezwykle utalentowany artysta, który tym bardziej zasługuje na podziw i szacunek, gdyż nie ma rąk, a tworząc używa swoich stóp lub ust. Stanisław Kmiecik urodził się w 1971 roku w Klęczanach koło Nowego Sącza, obecnie mieszka w Krakowie. Nie mając od urodzenia rąk, już jako 5 letni chłopiec zaczął malować ustami i nogami. Stosowane najczęściej przez artystę techniki malarskie to: akryl, olej, pastel, akwarela, tempera, rysunek ołówkiem. Stanisław jest samoukiem. Jego ulubione tematy malarskie to krajobraz rodzinnych okolic, martwa natura, akt, a także obrazy surrealistyczne pełne osobistych metafizycznych nastrojów. Poza sztuką, uwielbia jeździć samochodem, który sam prowadzi nogami. Brał udział w rajdach samochodów terenowych 4×4. Do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami z siedzibą w Księstwie Lichtenstein-VDMFK należy od 1989 r. jako stypendysta, a od 2005 r. został członkiem zrzeszonym. Prace malarza można oglądać na kartkach świątecznych w kalendarzach wydawanych przez wydawnictwa na całym świecie współpracujące z VDMFK. Swoje prace prezentuje zarówno na wystawach organizowanych przez Wydawnictwo „Amun”, jak i na bardzo licznych wystawach indywidualnych w Polsce i zagranicą. Często prezentuje sposób malowania przed publicznością.

Wernisaż odbędzie się 6 maja o godz. 18:00 w Bibliotece GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu. Podczas wernisażu pan Stanisław zaprezentuje swoje umiejętności, tworząc dla uczestników. Wystawę prac pana Stanisława będzie można oglądać w Bibliotece GALERIA KSIĄŻKI do 31 maja. Zapraszamy serdecznie.

Nadesłała: A. Mirek
http://www.mbp-oswiecim.pl

Dolnośląska Biblioteka Publiczna zaprasza

W imieniu DBP we Wrocławiu zapraszamy na III TYDZIEŃ W KRYMINALE – Kryminalne zagadki Dolnego Śląska (5-10 maja)

PONIEDZIAŁEK, 5 MAJA
PREZENTACJA MULTIMEDIALNA „SENSACJE DOLNEGO ŚLĄSKA”
spotkanie dotyczące „turystyki kryminalnej” – poprowadzi Damian Kanclerski (17.00-18.30, American Corner, II piętro). Wstęp wolny!

WTOREK, 6 MAJA
DEBATA „CZY KRYMINAŁ MA PŁEĆ?”
z udziałem wrocławskich autorek kryminałów: Agnieszki Miklis, Jolanty Marii Kalety i Nadii Szagdaj. Spotkanie będzie moderować Marta Mizuro
(18.00-20.00, sala konferencyjna, III piętro). Wstęp wolny!

ŚRODA, 7 MAJA
MIEJSKIE  PEJZAŻE  W  FILMACH KRYMINALNYCH. Wykład filmoznawcy Jacka Szymańskiego (16.00-18.00, American Corner, II piętro). Wstęp wolny!

CZWARTEK, 8 MAJA
CO KRYJĄ MROCZNE PODZIEMIA? Nyktofobiczna gra miejska
(17.00  i 18.00, sala konferencyjna, III piętro; liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy osobiście w Fonotece).

PIĄTEK, 9 MAJA
SPOTKANIE Z NADIĄ SZAGDAJ – autorką wrocławskich kryminałów retro, połączone z mini recitalem pisarki (18.30-19.30, sala konferencyjna, III piętro). Wstęp wolny!

SOBOTA, 10 MAJA
III SPACER KRYMINALNY PO WROCŁAWIU
śladami najgroźniejszych złoczyńców Breslau razem z pisarką Nadią Szagdaj i jej bohaterką, Klarą Schulz ( początek o godz. 11.00, zbiórka przed wejściem do Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej). Wstęp wolny!
I SPACER KRYMINALNY PO ŚWIDNICY tropami bohaterów kryminałów Wojciecha Korycińskiego poprowadzi Agnieszka Drobna (początek o godz. 11.30, zbiórka przed wejściem do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy). Wstęp wolny!

Więcej informacji na stronie DBP

Nadesłał: J. Czarnik

Pracuj ze studentami!

Biblioteka Otwartej NaukiCentrum Cyfrowe ruszyły z kampanią Open Access – możesz to zrobić lepiej niż chomik, która zachęca studentów by pomagali wykładowcom w otwieraniu swoich dorobków naukowych. Open Access (Otwarty Dostęp) to szybko zdobywająca poparcie idea, która zakłada powszechny oraz darmowy dostęp do publikacji naukowych, zwłaszcza tych, finansowanych z funduszy publicznych.

Szczegóły kampanii na stronie Uwolnij Naukę

Konferencja „Nowoczesne technologie w edytorstwie”

8 maja 2014 r. zapraszamy do CINiBA na konferencję pod tytułem „Nowoczesne technologie w edytorstwie”. Wydarzenie, w ramach którego będą odbywać się prezentacje i warsztaty jest adresowane do wszystkich osób zainteresowanych nowymi rozwiązaniami w działalności publikacyjnej i wydawniczej. Obrady będą obejmować między innymi takie zagadnienia, jak: możliwości i sposoby publikowania w Internecie, działania marketingowe i promocyjne dotyczące książki elektronicznej, estetyka w edytorstwie, oprogramowania open source w publikowaniu.

Pełna informacja o konferencji

Nadesłała J. Witek

Komentarz do listu dyrektora Biblioteki Narodowej, dr. Tomasza Makowskiego

List dr. Tomasza Makowskiego, w którym Dyrektor Biblioteki Narodowej, twierdzi, że powołanie Pracowni Historii Bibliotek i Czytelnictwa w miejsce dotychczasowej Pracowni Badania Historii Czytelnictwa przyczyni się nie do ograniczenia, a do rozwinięcia badań historycznych nad bibliotekami i czytelnictwem, wymaga komentarza.

Cały komentarz profesora Janusza Kosteckiego przeczytaj tu.

 

 

Informacja o powołaniu w BN Pracowni Historii Bibliotek i Czytelnictwa

W związku z opublikowanym listem dr. hab. Janusza Kosteckiego uprzejmie informuję, że na wniosek kierownika Instytutu Książki i Czytelnictwa powołano Pracownię Historii Bibliotek i Czytelnictwa w celu rozwinięcia, a nie ograniczenia, badań historycznych nad bibliotekami i czytelnictwem. Zadaniem nowej Pracowni jest prowadzenie badań naukowych nad dziejami bibliotek polskich od średniowiecza do współczesności, nad dziejami czytelnictwa oraz dziejami księgozbiorów polskich znajdujących się poza granicami kraju. Dotychczas badania te były rozproszone, a Pracownia Badania Historii Czytelnictwa prowadziła jedynie badania czytelnictwa od końca XVIII do połowy XX w. na ziemiach polskich ze szczególnym uwzględnieniem terenu byłego zaboru rosyjskiego. Nowa Pracownia zajmie się spójnymi badaniami nad bibliotekami i czytelnictwem na ziemiach polskich w dłuższej perspektywie. Badania nad XIX w. nie będą się ograniczały jedynie do zaboru rosyjskiego, ale obejmą wszystkie trzy zabory.

Pewien etap prac badawczych w likwidowanej Pracowni Badania Historii Czytelnictwa został ukończony. To naturalny moment weryfikacji dotychczasowej działalności i jej efektów oraz podjęcia decyzji o przyszłości podejmowanych badań przez IKiCz i BN.  Ten etap prac badawczych nad czytelnictwem w XIX w. czas zamknąć i otworzyć nowe pola badawcze. Uprzejmie informuję, że w nowej Pracowni na 9 stanowisk adiunktów aż cztery  są przewidziane do badań bibliotek i czytelnictwa w XIX w. Zatem dotychczasowy dorobek Pracowni nie zostanie zmarnowany, a liczę że mocno pomnożony w nowej strukturze.

Nadesłał do EBIB dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej

Metody i narzędzia badań piśmiennictwa cyfrowego i jego czytelników/użytkowników – konferencja we Wrocławiu

Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza na konferencję naukową Metody i narzędzia badań piśmiennictwa cyfrowego i jego czytelników/użytkowników (3–5 grudnia 2014).

Celem konferencji jest chęć pogłębienia refleksji teoretycznej nad skutkami rewolucji cyfrowej dla systemów informacji i kultury książki. Proponujemy zatem dyskusję nad metodologią badania zasobów sieciowych i sposobów ich wykorzystywania, wzbogaconą o analizę przydatności i skuteczności tradycyjnych oraz nowych narzędzi badawczych.

Zapraszamy do wymiany poglądów i doświadczeń przedstawicieli różnych środowisk: badaczy z ośrodków akademickich, a także praktyków z bibliotek, organizacji i firm pośredniczących w dostępie do dokumentów sieciowych – książek oraz innych zasobów informacyjnych.

Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie internetowej IINiB UWr. Zgłoszenia tytułów referatów wraz z abstraktami prosimy nadsyłać do 31 maja 2014 r.