Darmowy podręcznik: rewolucja czy katastrofa?

Tematem przewodnim numeru jest segment publikacji podręcznikowych, a konkretnie plany Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące darmowego podręcznika i konsekwencje dla rynku książki. „Wiadomo już, że rok 2014 będzie dla polskiej edukacji, a więc również dla środowiska wydawców podręcznikowych, okresem szczególnego napięcia i może całkowicie odmienić przyszły obraz rodzimej branży wydawniczej, a zwłaszcza jej części dedykowanej edukacji – pisze Paweł Waszczyk.

Przeczytaj w Rynku Książki

i w Gazecie Prawnej

Elektroniczne źródła informacji – kurs na Politechnice Wrocławskiej

Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Wrocławskiej ogłasza nabór słuchaczy na kurs dokształcający „Elektroniczne źródła informacji”, który odbędzie się w Politechnice Wrocławskiej w dniach 28-30 maja 2014 r. Liczba miejsc ograniczona.

Więcej informacji na stronie: http://www.biblioteka.pwr.wroc.pl/150031.dhtml

 

Cyfrowe wyzwania – konferencja w BUW-ie

Dnia 1 kwietnia w w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie odbędzie się  konferencja „Cyfrowe wyzwania. Kompetencje Polaków w obliczu rozwoju  nowych technologii”.

Konferencja poświęcona będzie szeroko rozumianemu problemowi  kompetencji cyfrowych, bezpośrednio związanych z kompetencjami  medialnymi, informacyjnymi, informatycznymi czy komunikacyjnymi. Ideą  konferencji jest przyjrzenie się wynikom różnorakich badań w zakresie  kompetencji oraz refleksja nad tym, jak kompetencje są definiowane i  mierzone oraz w jakich relacjach ze sobą pozostają. Podczas obrad  podjęty zostanie również problem strategii reakcji oraz rekomendacji w  zakresie działań zmierzających do kształtowania i doskonalenia  kompetencji Polaków.

Program konferencji i pozostałe szczegółowe informacje.

Aktywne formy pracy z czytelnikiem – Jak dyskutować o książkach? – warsztaty

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zaprasza 10 kwietnia 2014 r. na  warsztaty dla bibliotekarzy bibliotek publicznych i  nauczycieli-bibliotekarzy bibliotek szkolnych zatytułowane: „Aktywne formy pracy z czytelnikiem – Jak dyskutować o książkach?”.

Warsztaty odbędą się w siedzibie Biura Zarządu Głównego SBP w Warszawie.
Celem zajęć jest zapoznanie uczestników z wybranymi  metodami organizowania dyskusji, szczególnie przydatnymi w pracy z  książką i z czytelnikiem. Zaprezentowane metody i techniki sprzyjają  ożywieniu kontaktów w grupie, inicjują wymianę opinii czytelników o  książce, ułatwiają zbudowanie przestrzeni do mówienia o emocjach  czytelniczych.
Program warsztatów
Formularz zgłoszeniowy
Jak dojechać

Imprezy w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej

10-13 kwietnia, hol, parter
DOLNOŚLĄSKI SALON WYDAWNICZY „SILESIANA”
Piąta edycja targów książki, prezentujących dorobek oficyn dolnośląskich oraz tych spoza regionu, które wydają publikacje związane z Dolnym Śląskiem. Weźmie w nich udział ponad dwudziestu wystawców. Wśród nich wrocławskie, m.in. Via Nova, c2, eMKa, Nortom, Wrocławski Dom Wydawniczy, Eko-Graf, Marina, Asia-Press, Wydawnictwo Folta, Lena, Tajne Komplety, Dellartemusic, podwrocławski „Kołowrocek”; jeleniogórskie – Ad Rem, noworudzkie „Mamiko”, kilka dolnośląskich teatrów, muzeów i stowarzyszeń regionalnych oraz dwie oficyny z Opolszczyzny – „Alkazar” i wydawnictwo Marka Sikorskiego. Wszystkich zainteresowanych publikacjami wydawanymi na Dolnym Śląsku zapraszamy na kiermasz, spotkania z autorami (w sali konferencyjnej), wycieczki itp.
Stoiska będą otwarte od czwartku do soboty w godz. 10.00–18.00, a w niedzielę od 10.00 do 16.00 w holu na parterze biblioteki. Więcej informacji na www.dswsilesiana.blogspot.com

Terminy spotkań:
10 kwietnia, godz. 17.00
Spotkanie z Martą Mizuro – promocja jej nowego kryminału „Cicha przystań”
11 kwietnia, godz. 16.00
„1241” – spotkanie z Juliuszem Woźnym, autorem komiksu opowiadającego o oblężeniu Wrocławia podczas najazdu Mongołów w XIII wieku i o błogosławionym Czesławie
11 kwietnia, godz. 17.00
Spotkanie z pisarzem Andrzejem Ziemiańskim
12 kwietnia, godz. 12.00
„O ludziach nauki, którzy współtworzyli przemysł i o kulturze wrocławskiego środowiska studenckiego z lat 50. I 60. XX wieku” – Wydawnictwo Folta
12 kwietnia, godz. 16.00
Spotkanie z Krystyną Zajko-Minkiewicz – promocja tryptyku poetyckiego „Ślubu nie będzie”, „Uśmiech wytchnienia”, „Szukam siebie”
12 kwietnia, godz. 17.00
Spotkanie z Małgorzatą Cimek-Gutowską – promocja tomiku poetyckiego „Krople czasu”.
13 kwietnia, godz. 11.00
Spotkanie z Markiem Perzyńskim – „Dolny Śląsk, nasza wielka ojczyzna”.

Wszystkie wymienione imprezy będą miały miejsce w siedzibie Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. T. Mikulskiego – Rynek 58, 50-116 Wrocław.

Szczegóły na stronie DBP.

Nadesłał: J. Czarnik

Tydzień z Internetem

FRSI zaprasza biblioteki, szkoły, domy kultury, pracownie komputerowe i inne instytucje i organizacje oferujące publiczny dostęp do komputerów i Internetu do udziału w ogólnoeuropejskiej kampanii Tydzień z Internetem. Tegoroczna edycja kampanii odbędzie się w dniach 24-30 marca br. Jej myśl przewodnia to zdobywanie i rozwijanie umiejętności cyfrowych potrzebnych w nowoczesnej europejskiej gospodarce.

Więcej na stronie FRSI.

„Dane są nową ropą naftową”: rekordowa liczba uczestników w webinarze EIFL

65 osób z 17 krajów – od Albanii po Zimbabwe – uczestniczyło w webinarium zorganizowanym przez EIFL na temat eksploracji danych i tekstu. Eksploracje danych i tekstu w dużych bazach danych często określa się jako nową granicę nauki i badań, a wysoka frekwencja w webinarze świadczy o tym, jak gorący jest to temat dla bibliotekarzy pochodzących z krajów będących partnerami EIFL. Benjamin White (dyrektor Intellectual Property w British Library) w przejrzysty sposób wprowadził w zagadnienie, czym są eksploracje danych i tekstu oraz czym się one różnią od innych metod wyszukiwania informacji –  na przykład wyszukiwarek internetowych. Omówił podstawy prawa autorskiego oraz potrzebne zmiany potrzebne do tego, aby biblioteki mogły wspomagać naukowców w poszerzaniu wiedzy. Również wspomniał o wpływie eksploracji danych i tekstu na umowy licencyjne z wydawcami. Po prezentacji Benjamina, Ben O’Steen (naukowiec z British Library zajmujący się tzw. digital scholarship, czyli wykorzystaniem narzędzi cyfrowych do celów naukowych) mówił z perspektywy własnego doświadczenia, w jaki sposób eksploracje danych i tekstu przekształca sferę badań. Po prezentacjach odbyła się interesująca sesja dyskusyjna, obejmująca wiele pytań od uczestników pochodzących z Afryki. Webinarium zostało zorganizowane przez EIFL-Licensing Programme oraz EIFL-IP (Copyright and Libraries) Programme. Więcej informacji na stronie EIFL

 

Bibliotekarze lubią otwarte zasoby edukacyjne

Jak wynika z badań przeprowadzonych wspólnie przez The Open Educational Resources Research Hub na The Open University (UK) oraz  Co-PILOT (Community of Practice for Information Literacy Online Teaching) 80% badanych bibliotekarzy korzysta z otwartych zasobów edukacyjnych, a 32% takie zasoby tworzy. W badaniu wzięło udział 219 bibliotekarzy, przede wszystkim z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Najczęściej wykorzystywane rodzaje materiałów to obrazy (78%), materiały wideo (58%) oraz e-booki (43%). Zasoby te służą bibliotekarzom przede wszystkim jako materiały pomocnicze do celów edukacyjnych, do prowadzenia kursów i szkoleń, stanowią także dla nich źródło inspiracji.

Przy wyborze otwartych zasobów edukacyjnych bibliotekarze kierują się przede wszystkim wiarygodnością i dobrą opinia instytucji czy osoby, która te materiały przygotowała (88%). Duże znaczenie dla bibliotekarzy ma to, czy OZE posiadają opublikowano na licencji Creative Commons (69%).

Pełny tekst na Open Education Europa

Bibliografia regionalna a użytkownik – zaproszenie na konferencję

Książnica Beskidzka i Zarząd Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej ZG Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich zapraszają serdecznie na konferencję „Bibliografia Regionalna a użytkownik. 33. Spotkanie Zespołu do spraw Bibliografii Regionalnej ZG SBP”, która odbędzie się w dniach 02-03.06.2014 r. Program i formularz zgłoszeniowy.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy

Już w najbliższy poniedziałek, 24 marca, poznamy książki nominowane do tegorocznej edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, prestiżowego wyróżnienia przyznawanego przez warszawski samorząd.

W konferencji wezmą udział: Włodzimierz Paszyński – zastępca Prezydenta m.st. Warszawy, Ewa Malinowska-Grupińska – Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy, dr Tomasz Makowski – Dyrektor Biblioteki Narodowej, prof. dr hab. Andrzej Z. Makowiecki – Przewodniczący Jury, Tadeusz Górny – Sekretarz Jury.

Jury konkursowe ogłosi nominacje w Bibliotece Narodowej, która jest Partnerem 7. edycji Nagrody. Podczas konferencji jurorzy spośród nadesłanych zgłoszeń wskażą nominowane książki w czterech kategoriach. Z nominowanych tytułów jurorzy wybiorą zwycięzców.
Laureata najcenniejszej kategorii – Warszawskiego Twórcę oraz laureatów pozostały kategorii poznamy podczas uroczystej Gali, 23 kwietnia, w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich.
Patronami medialnymi 7.edycji Nagrody Literackiej są: Pierwszy Program Polskiego Radia i Program Drugi Polskiego Radia, Polska Agencja Prasowa, TVP Warszawa, TVP Kultura, Tygodnik Powszechny, Magazyn literacko-kulturalny „Chimera”, Magazyn literacki KSIĄŻKI, portal Culture.pl, Miesięcznik Stolica oraz portal Lubimyczytac.pl.
Konferencja poświęcona nagrodzie odbędzie się w poniedziałek 24 marca w Pałacu Rzeczypospolitej (pl. Krasińskich 3/5, wejście od ul. Świętojerskiej), o godz. 11.00. Szczegółowe informacje o Nagrodzie można znaleźć na stronie oraz profilu Facebook
Więcej informacji: Justyna Michalak, Wydział prasowy Urząd m.st. Warszawy, tel.: 519 047 246

Nadesłał: Grzegorz Mazurowski
Biblioteka Narodowa