Raport o digitalizacji w Europie

Jest już raport o digitalizacji wykonany w ramach projektu ENUMERATE współfinansowanego przez Komisję Europejską. Celem tego programu jest gromadzenie danych statystycznych o digitalizacji, konserwacji cyfrowej oraz  dostępie on-line do dziedzictwa kulturowego w Europie. Jest to już drugie badanie, przeprowadzono w ciągu ostatnich kilku miesięcy, koncentrowało się ono na zebraniu informacji o:

  • Działaniach na rzecz digitalizacji;
  • Kosztach tworzenia zbiorów cyfrowych;
  • Dostępności cyfrowych zbiorów;
  • Zachowanie dziedzictwa cyfrowego.

Pełny raport nazwany Survey Report on Digitisation in European Cultural Heritage Institutions 2014 można pobrać ze strony: http://www.enumerate.eu/en/surveys/core_survey_2/.

Wielu polskich bibliotekarzy cyfrowych wypełniało ankietę dla tego projektu (BN jest jej polskim koordynatorem) zatem z pewnością interesują się podsumowaniem.

Kolejne kursy e-learningowe – zapisy

Na stronie Bibliotecznego Centrum Zdalnej Edukacji (moodle.wmbp.edu.pl) trwają zapisy na trzy kursy e-learningowe:

Wszystkie kursy rozpoczynają się 10 marca.

Kierunek e-książka. Nauka i relaks – w BUŁ

Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego zapraszają, w ramach Międzynarodowego Tygodnia Czytania e-książek (2-8 marca 2014), na spotkanie pod hasłem: Kierunek e-książka. Nauka i relaks. Przedsięwzięcie odbędzie się 6 marca 2014 r. w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego (ul. Matejki 32/38, Łódź).
W dwóch pozornie wykluczających się panelach zostaną przedstawione zagadnienia związane z książką elektroniczną w przestrzeni naukowej oraz refleksje na temat literatury o charakterze rozrywkowym.
Praktycy i eksperci pracujący z e-książką, hobbyści e-czytania i wzornictwa e-czytników dyskutować będą na temat estetyki e-książki i zaprezentują m.in. mechanizmy generowania e-booków z Wikibooks i Wikipedii, multimedialne książki dla dzieci oraz elektroniczne komiksy. Podczas seminarium odbędą się również krótkie warsztaty relaksacyjne.
Gośćmi konferencji będą m.in. prezes Stowarzyszenia Wikimedia Polska, Tomasz Ganicz; Mikołaj Topicha-Dolny, specjalista i praktyk pracujący nad estetyką e-książki, oraz Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier Adam Radoń.
Patronat honorowy nad seminarium sprawują: Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień, Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska i JM Rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr hab. Włodzimierz Nykiel.
Mamy nadzieję, że spotkanie zwiększy wiedzę o e-czytelnictwie i e-nauce oraz przyczyni się do podniesienia świadomości o najnowszych światowych technologiach kierowanych do czytelnika, naukowca, badacza, ucznia czy studenta.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Matejki 32/38, Łódź, sala 302, 6 marca 2014 r., godz. 12–16

Nadesłała: Ilona Niewczas

INFORUM 2014

Ostatni moment na zgłoszenie wystąpienia na znaną konferencję Inforum – 28 luty 2014.

INFORUM 2014 – the 20th Annual Conference on electronic information resources will be held at the premises of the University of Economics in Prague, Czech Republic, from May 27 to May 28, 2014. Please have a look at Call for Papers page for more information. Topics of this year conference you will find in the online registration form. All accepted papers will be available in online Conference Proceedings (ISSN 1801-2221).

Andrea Kutnarova, Albertina icome Praha s.r.o. , Stepanska 16, 110 00 Praha 1, Czech Republic, tel.: +420-2-2223 1212, fax: +420-2-2223 1313, Andrea.Kutnarova@aip.cz

 

Zbliża się IV edycja Odjazdowego Bibliotekarza

Trwają przygotowania do tegorocznej – czwartej już – ogólnopolskiej edycji Odjazdowego Bibliotekarza. W kwietniu udostępniony zostanie formularz zgłoszeniowy, a kampania będzie trwać przez cały maj i czerwiec 2014 r. W zeszłym roku rowerowe wydarzenia zorganizowało ponad 200 bibliotek, a udział w nich wzięło ponad 8200 uczestników! Zapraszamy do współpracy i w tym roku – kontakty do koordynatorów i więcej informacji można znaleźć na blogu akcji.

Wydarzenie Historyczne Roku 2013: Ostatni moment na zgłaszanie projektów

Wystawy, portale, nowe placówki działające na rzecz historii, gry, książki czy konkursy to tylko niektóre z wydarzeń, które można zgłaszać do Plebiscytu na „Wydarzenie Historyczne Roku 2013” organizowanego przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 2 marca.