Międzynarodowa konferencja „Opening Science to Meet Future Challenges” Warszawa, 11 marca 2014 r.

Otwarte modele komunikacji naukowej i dystrybucji wiedzy są coraz powszechniejsze. Dotyczy to zarówno otwartego dostępu do treści naukowych, jaki i danych badawczych. Skuteczne wdrożenie otwartych rozwiązań wymaga kompleksowego podejścia, obejmującego aspekty infrastrukturalne, ekonomiczne, prawne, społeczne i polityczne. Kwestia otwartości w nauce powinna stać się przedmiotem pogłębionej debaty, uwzględniającej stanowiska i interesy wszystkich zainteresowanych stron. Celem konferencji „Opening Science to Meet Future Challenges”, która odbędzie się 11 marca 2014 roku w Warszawie, jest zainicjowanie takiej debaty.

Udział w konferencji potwierdzili znani w międzynarodowym środowisku akademickim eksperci zajmujący się tematyką komunikacji naukowej i otwartego dostępu: prof. Nicholas Canny, przewodniczący grupy roboczej zajmującej się otwartym dostępem w ramach European Research Council, prof. Stevan Harnad, Canada Research Chair in Cognitive Science, Université du Québec à Montréal oraz Cameron Neylon, Advocacy Director Public Library of Open Science.

Konferencja została objęta honorowym patronatem prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej, Minister Nauki i Szkolnictwa wyższego, prof. Wiesława Banysia, Przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich oraz prof. Michała Kleibera, Prezesa Polskiej Akademii Nauk. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Otwartej Nauki, działające w ramach Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Propozycje wystąpień dotyczących różnych aspektów otwartości w nauce można zgłaszać do 7 lutego 2014 r. na adres: conference@ceon.pl. Na stronie konferencji dostępne są dodatkowe szczegóły dotyczące zgłaszanych abstraktów oraz wystąpień: https://conference2014.ceon.pl/call-for-papers/.

Udział w konferencji jest bezpłatny, a rejestracja, która trwa do 15 lutego dostępna jest przez stronę: http://conference2014.ceon.pl/conference/registration/.

Kolejne kursy e-learningowe WMBP w Elblągu

Na stronie Bibliotecznego Centrum Zdalnej Edukacji (moodle.wmbp.edu.pl) Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej trwają zapisy na dwa kursy e-learningowe:

 • Tworzenie dokumentów A do Z (MS Word 2010) – kurs rozpoczyna się 3 lutego;
 • Przygotowanie materiałów promocyjnych w programie MS Publisher 2010 – kurs rozpoczyna się 10 lutego.

Szczegółowe informacje na temat kursów znajdziecie Państwo na stronie www Biblioteki (www.wmbp.edu.pl) w dziale Aktualności.

Konferencja w Bibliotece Jagiellońskiej

Biblioteka Jagiellońska ma zaszczyt i przyjemność zaprosić na konferencję naukową
pt. „E-eksplozja: narzędzia – metody – użytkownicy”, adresowaną głównie do środowiska bibliotekarzy i pracowników informacji naukowej oraz użytkowników bibliotek.
„W murach Uniwersytetu Jagiellońskiego wzrosła bezcenna dla polskiej i europejskiej kultury Biblioteka Jagiellońska […]” głosi Uchwała Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 grudnia 2013 r., ustanawiająca rok 2014 Rokiem Wielkiego Jubileuszu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Biblioteka Jagiellońska świętująca wraz z Uniwersytetem Wielki Jubileusz 650-lecia utworzenia, obchodzi także mały jubileusz – 20-lecie komputeryzacji.
Konferencja skoncentrowana będzie wokół tematów:

 •   eksplozja zasobów: narzędzia, metody, wyzwania;
 •   zintegrowane wyszukiwanie;
 •   współpraca i sieć wzajemnych powiązań;
 •   użytkownicy: analiza potrzeb, badanie satysfakcji.

Konferencja odbędzie się w 27 marca 2014 r. w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie,
w sali konferencyjnej nowego gmachu, wejście od ulicy Oleandry 3. Koszt udziału w konferencji wynosi 100 zł. Udział z referatem jest bezpłatny. Warunkiem wygłoszenia referatu jest wcześniejsze zaakceptowanie abstraktu. Termin nadsyłania zgłoszeń/dokonania wpłaty upływa: 14.03.2014 r.

Na abstrakty wystąpień oczekujemy do 20.02.2014 r. Prosimy przesyłać je w postaci plików PDF, na adres e-mail: projekty.bj@uj.edu.pl. Na prezentację referatu w programie Power Point w trakcie konferencji przewidziano nie więcej niż 15 min.
Akceptacja referatów – do dnia 28.02.2014 r.

Abstrakty referatów zostaną wydrukowane i rozdane uczestnikom konferencji, a po konferencji pełne teksty referatów zostaną opublikowane w Jagiellońskiej Bibliotece Cyfrowej: www.jbc.bj.uj.edu.pl. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie http://zbiory.bj.uj.edu.pl/jubileusz/person/new
Nadesłała: Kaja Stompór-Lesiecka

Ferie w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej

Wszystkie wymienione niżej imprezy odbywają się w siedzibie Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej – Rynek 58, Wrocław.

31 stycznia – 20 lutego, Galeria pod Plafonem, parter

DEMONICEOBRAZY MONI WORSZTYNOWICZ

31 stycznia, o godz. 17.30 zapraszamy do Galerii pod Plafonem na wernisaz wystawy „DeMONIce”, prezentującej, jak określa swoje obrazy ich autorka, „malarskie totemy”. Monika Worsztynowicz jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni prof. S.R. Kortyki, dyplom z grafiki artystycznej w pracowni prof. A. Basaja oraz z projektowania graficznego w pracowni prof. J.J. Aleksiuna. Była stypendystką Edinburgh College of Art. Uprawia malarstwo olejne, grafikę artystyczną, metaloplastykę, ilustrację, ceramikę artystyczną. Swoje prace prezentowała na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w latach 1998-2013. Tytułowe DeMONIce – jak wyjaśnia artystka – uosabiają tajemniczą siłę intuicji, instynktów i twórczego ducha, ukazują barwne oblicza instynktownej Jaźni – emanują zwierzęcą energią i są obdarzone rogami – symbolem wewnętrznej mocy”.

5 lutego (środa), godz. 16.00, Czytelnia, II piętro

SYLWETKI MISTRZÓW KINA: FEDERICO FELLINI

Akademia Wiedzy o Filmie

Twórczość Federico Felliniego, jednego z najwybitniejszych i najważniejszych reżyserów w historii kina, będzie tematem kolejnej prezentacji w Akademii Wiedzy o Filmie. O poetyce filmów Federico Felliniego, jego stylu i głównych motywach twórczości opowie filmoznawca Jacek Szymański. Wykład zostanie zilustrowany fragmentami dzieł włoskiego reżysera.

12 lutego, godz. 16.00, Biblioteka Niemiecka, I pietro

KARTKI NA KAŻDĄ OKAZJĘ

Pracownia Rękodzieła

Tym razem w Pracowni Rękodzieła zachęcać będziemy do samodzielnego wykonywania kartek okolicznościowych, przy pomocy kolorowych kartonów, tkanin, cekinów i wszystkiego, co podpowie wyobraźnia. Będziemy tworzyć niepowtarzalne kartki na walentynki, imieniny, święta. Zajęcia są przeznaczone dla wszystkich powyżej 16 roku życia. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują zapisy – na miejscu w Fonotece lub telefonicznie (71)33 52 203.

12 lutego (środa), godz. 16.00, Czytelnia, II piętro

Z CYKLU „TRADYCJE WIELU KULTUR” – KOREA

Zapraszamy na spotkanie z Ha Young Kang, wolontariuszką z Korei Południowej, która przybliży uczestnikom dwa święta, obchodzone w jej ojczyźnie, a mianowicie Nowy Rok w kalendarzu księżyca oraz Święto Jesieni. Wstęp wolny!

17-28 lutego, godz. 11.00 – 14.00, Biblioteka 7 Kontynentów, parter

FERIE W BIBLIOTECE – „TEATR 7 KONTYNENTÓW”

Zachęcamy dzieci w wieku 7-12 lat do uczestnictwa w cyklu zajęć, podczas których będą miały okazję poznać kilka rodzajów teatrów z różnych stron świata. Samodzielnie będą pracować nad tekstami i scenografią, tworzyć małe przedstawienia. Wędrówka po tytułowych siedmiu kontynentach, pozwoli na zapoznanie się z nieznanymi dotąd kulturami, a praca nad spektaklami, udowodni, że sztuka łączy wszystkich. Zajęcia (bezpłatne!) będą się odbywać od poniedziałku do piątku, w godzinach od 11.00 do 14.00. Obowiązują zapisy – od poniedziałku 20 stycznia.

17-21 lutego, godz.11.00-14.00, American Corner, II piętro

TYDZIEŃ GIER – WYGRANE FERIE W AMERICAN CORNER

W czasie ferii zapraszamy do American Corner dzieci w wieku 7 i więcej lat do korzystania z dostępnych u nas gier planszowych: Monopoly, Ticket to Ride, Scrabble, The Settlers of Catan, oraz na zajęcia edukacyjno-sportowe, oparte na konsoli gier Wii. Zachęcamy do wspólnej zabawy dzieci wraz z rodzicami. Prosimy o zabranie obuwia zmiennego, koniecznego przy korzystaniu z balance board. Wstęp jest wolny, jednak grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszy kontakt poprzez
e-mail: amcorner@wbp.wroc.pl lub telefonicznie – 071 335 22 15.

17 lutego (poniedziałek), godz.16.00, American Corner, II piętro

PRESIDENT’S DAY W AMERICAN CORNER

Abraham Lincoln: Preserving the Union

Z okazji  Dnia Prezydentów USA, obchodzonego przez Amerykanów w lutym, American Corner zaprasza na pokaz filmu w języku angielskim „Abraham Lincoln: Preserving the Union”. Wstęp wolny!

19 lutego, (środa), godz. 16.00, Czytelnia, II piętro

Z CYKLU „SEKRETY MALARZY” – MARC CHAGALL

Zapraszamy do Czytelni na spotkanie ze Sławomirem Ortylem, pracownikiem Działu Oświatowego Muzeum Narodowego we Wrocławiu, który przybliży nam postać Marca Chagalla, słynnego malarza i grafika żydowskiego pochodzenia. Prelegent opowie o wpływach ówczesnej kultury i środowiska na życie malarza, a także omówi mniej znaną twórczość Chagalla, m.in. ilustracje do bajek, „Biblii”, projekty witraży. Wstęp wolny!

26 lutego (środa), godz. 17.00, Czytelnia, II piętro

WIECZÓR AUTORSKI STANISŁAWA SROKOWSKIEGO

Dyskusyjny Klub Książki dla Dorosłych

Zapraszamy na spotkanie ze znanym wrocławskim pisarzem Stanisławem Srokowskim, który przedstawi swoją najnowszą książkę „Barbarzyńcy u bram”, bezlitosną satyrę na współczesną Polskę, na pogrążone w kłamstwie i mistyfikacji polityczne i intelektualne elity, ukazującą absurdy władzy oraz spustoszenie moralne i duchowe społeczeństwa, wywołane działaniami polityków. Wstęp wolny!

OŚWIĘCIMSKA BIBLIOTEKA POZYSKAŁA FUNDUSZE NA NOWE DZIAŁANIA!

Biblioteka GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu aplikowała o dotację z programu Promocja literatury i czytelnictwa na rok 2014, na dwa projekty i z wielką radością informujemy, że oba zostały zaakceptowane i otrzymają dotację.

Pierwszy z projektów, „Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Aktywizacja czytelnicza osób z dysfunkcją wzroku”, ma na celu wspierać niewidomych i niedowidzących w przełamywaniu obaw i lęków związanych z integracją ze środowiskiem. Projekt ma również pomóc w korzystaniu
z bogatej oferty Biblioteki, wprowadzając w świat nowoczesnych technologii i nowych mediów. Warunki, jakie stworzył gmach nowej biblioteki, umożliwiają realizację projektu zarówno bez barier architektonicznych jak i mentalnych. Cytat z „Małego Księcia – „Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”, najlepiej oddaje ideę projektu służącego upowszechnianiu czytelnictwa wśród osób z dysfunkcjami wzroku. Projekt łączy w sobie kilka elementów: aktywizację czytelniczą niewidomych i niedowidzących, upowszechnianie wiedzy o problemach niewidomych w środowisku i prezentowanie ich prawdziwych możliwości. Nie bez znaczenia pozostają walory spotkań integracyjnych umożliwiających przeżycie wspólnej przygody, a wszystko to w oparciu
o wartościową literaturę i innowacyjne metody pracy i narzędzia.

Projekt będzie obejmował: naukę obsługi nowoczesnego sprzętu umożliwiającego bezwzrokowe czytanie ; zajęcia z biblioterapii pozwalające poprzez relaksację na odreagowanie wewnętrznych napięć, niepowodzeń i frustracji ; integracyjne zajęcia arteterapii wraz z przygotowaniem przedstawienia teatralnego, gdzie celem tych warsztatów będzie poznawanie niekonwencjonalnych, opartych na ruchu i akcji środków wyrazu teatralnego i użycie ich w zespołowym działaniu ; bajkoterapię, czyli zajęcia literackie z wykorzystaniem jednej z lepszych metod redukujących
u dzieci wszelkiego rodzaju lęki i problemy poprzez zabawę literaturą. W ramach projektu nagrany zostanie również audioprzewodnik po Bibliotece, prezentujący zarówno budynek biblioteki jak i jej ofertę.

Drugi projekt dotyczy organizacji 21. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego – naszego słynnego Koziołka. W jego ramach będziemy chcieli zaprosić oświęcimskie szkoły do jeszcze ściślejszej, niż do tej pory współpracy. Prowadzone będą warsztaty i spotkania będące metaforyczną podróżą przez nagrodzone „Koziołkiem” książki. Rezultatem projektu, oczywiście oprócz wyłonienia spośród nadesłanych pozycji najlepszej książki dla dzieci 2013 roku, będzie stworzenie gry planszowej, bazującej na wiedzy o samej nagrodzie, jej patronie
i bohaterach nagrodzonych publikacji. Zaprosimy również uczniów szkół podstawowych na nowe, multimedialne lekcje biblioteczne, a także, jak co roku w październiku – na Święto Książki Dziecięcej i Galę wreczenia nagrody.

Zapraszamy do udziału w zajęciach i szkoleniach, informacji udziela Dział Promocji i Centrum Literatury Dziecięcej.

MBP GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu (http://www.mbp-oswiecim.pl).

Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej (CWINT) we Wrocławiu

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że z dniem 1 stycznia 2014 roku zostało utworzone Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej (CWINT), w którego skład weszła m.in. dawna Biblioteka Główna i Ośrodek Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Wrocławskiej. Struktura nowo utworzonej jednostki przedstawia się następująco:

 1. Biblioteka Klasyczna (ze zbiorami drukowanymi),
 2. Biblioteka Elektroniczna (ze zbiorami cyfrowymi),
 3. Oddziały zlokalizowane w jednostkach organizacyjnych Uczelni,
 4. Ośrodek Współpracy Nauki z Gospodarką,
 5. Punkt Kontaktowy ds. Transferu Technologii,
 6. Zespół Laboratoriów Naukowo-Badawczych.

W przypadku pytań, dotyczących wspomnianych zmian, prosimy o kontakt z Sekretariatem Centrum: 71 320 23 05, centrum@pwr.edu.pl.

Nadesłała: dr Anna Wałek, p.o. Dyrektora Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej

Milion euro rocznie na rozwój otwartej edukacji

Holandia przeznaczy milion euro rocznie na rozwój otwartej edukacji na poziomie szkolnictwa wyższego. Jak wyjaśniła duńska minister edukacji, kultury i nauki, Jet Bussemaker, w liście skierowanym do parlamentu, takie rozwiązanie wzbogaci istniejący system edukacji, przyczyni się do promocji badań naukowych oraz przyciągnie do duńskich uczelni zdolnych studentów. Więcej informacji na ten temat znaleźć można na The PIE News.

Statystyka licencjonowanych zasobów elektronicznych w polskich bibliotekach szkół wyższych

Szanowni Państwo,

Na stronie http://kangur.uek.krakow.pl/biblioteka/konferencja/StatEl.php zamieszczono dane statystyczne dotyczące licencjonowanych zasobów elektronicznych w polskich bibliotekach szkół wyższych (stan na 31.12.2013). Lista zespołu StatEL za 2013 rok, która jest rezultatem prac Zespołu roboczego KDBASP, zawiera:

– wprowadzenie do zasad liczenia zasobów elektronicznych,
– tabelę z danymi w formacie PDF i XLS,
– załączniki (dane z baz EBSCO i ProQuest).

Dane zawarte w tabeli można wykorzystywać w sprawozdaniach i ankietach do GUS,  AFBN czy rankingu Rzeczypospolitej-Perspektyw.

Nadesłała: Lidia Derfert-Wolf

Epoka e-czytelnictwa. Bibliotekarstwo w obliczu nowych wyzwań – konferencja w Opolu

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu zaprasza w Tygodniu e-książki do udziału w międzynarodowej konferencji „Epoka e-czytelnictwa. Bibliotekarstwo w obliczu nowych wyzwań”.

Konferencja odbędzie się 6 marca 2014 roku, w Sali konferencyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, ul. Piastowska 14. Za udział w konferencji nie jest pobierana opłata. Organizatorzy nie zapewniają noclegów i wyżywienia.

Program konferencji oraz karta zgłoszeniowa dostępne są na stronie biblioteki.

Karty zgłoszeniowe można przesyłać na adres mailowy wbp-imopole@wbp.opole.pl lub w wersji papierowej pocztą na adres Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu, ul. Piastowska 20, 45-081 Opole (Dział Instrukcyjno-Metodyczny). 

Zgłoszenia będą przyjmowane do 24 lutego 2014 r.