Biblioteka Cyfrowa Mediów Publicznych

18 listopada 2013 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji i 19 spółek mediów publicznych podpisały List intencyjny w sprawie utworzenia Biblioteki Cyfrowej Mediów Publicznych (BCMP) – platformy wymiany scyfryzowanych materiałów audiowizualnych. Celem przedsięwzięcia jest tworzenie, upowszechnianie oraz promowanie programów i audycji nadawców publicznych. Więcej na stronie TVP.

System ARROW – konferencja SAiW PK

SAiW PK informuje, że konferencja „System ARROW – sine qua non rynku książki w XXI wieku” odbędzie się 10 grudnia 2013 r. (wtorek) w Andel’s Hotel Cracow przy ul. Pawiej 3 w Krakowie (naprzeciw Dworca Głównego PKP). Konferencja poświęcona jest zagadnieniom związanym z włączaniem Polski do ARROW, europejskiego systemu wyszukiwania informacji o prawach autorskich. Przedmiotem obrad będzie unijny program ARROW Plus, a także zmiany na rynku wydawniczym, które możliwe staną się dzięki wdrożeniu systemu w Polsce. Dodatkowo poruszone zostaną inne ważne dla wydawców tematy, takie jak e-ISBN czy licencjonowanie.

Więcej informacji na stronie SAiW PK.

Grudzień w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej

W imieniu DBP we Wrocławiu zapraszamy na:

OPOWIEŚCI Z CZTERECH STRON ŚWIATA – 3 grudnia, godz. 17.00, Biblioteka 7 Kontynentów, parter

Spektakl przygotowany w Bibliotece przez Teatr Prze(WRO)tny opiera się na czterech tradycyjnych historiach etnicznych, które zostały zainscenizowane w nowatorskiej formie. Spektakl będzie można obejrzeć po odebraniu zaproszeń, które będą czekać na chętnych w Bibliotece 7 Kontynentów od 18 listopada (tel. 71 33-52-217). Zapraszamy dzieci i młodzież!

NA DACHU ŚWIATA – 6 grudnia, godz. 17.00, sala konferencyjna, III piętro

Gościem kolejnego spotkanie z cyklu „Dookoła Siedmiu Kontynentów” będzie wrocławska podróżniczka Emilia Nowaczyk, która opowieść o swojej podróży do Tybetu zatytułowała „Zawrót głowy na dachu świata”. Wstęp wolny!

„RADIOSTARS” -12 grudnia, godz. 17.00, Biblioteka Romańska, II piętro

„Radiostars” to film francuski o ekipie radiowej prowadzącej audycję poranną, która z powodu spa-dającej słuchalności przygotowuje audycję w plenerze. I tu zaczynają się schody… Reżyserował Romain Levy. Film zostanie wyświetlony z polskimi napisami. Wstęp wolny!

ANIOŁY Z BIBUŁY I NIE TYLKO – 11 XII, godz.16.00, Czytelnia

Warsztaty plastyczne dla wszystkich, bez względu na wiek. Ilość miejsc ograniczona (15 osób), obowiązują zapisy – tel. 71-33-52-203.

GRZEGORZ LERKA – MALARSTWO I GRAFIKA -Wernisaż – Galeria pod Plafonem, 13 grudnia, godz. 17.30

Grzegorz Lerka urodził się w 1969 r. Studiował na katowickim Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Dyplom obronił w 1999 r. u prof. S. Kluski (grafika) i prof. R. Nowotarskiego. Uprawia malarstwo i grafikę warsztatową. Wystawa będzie czynna do 9 I 2014 r.

PERŁY MILICZA – PREZENTACJA MULTIMEDIALNA 13 grudnia (piątek), godz. 18.30, American Corner, II piętro

Michał Kwoka opowie o Miliczu, o znajdującym się w nim pałacu Malzanów,  rodowych legendach o zagubionych perłach i karpiach większych niż dzieci. Wstęp wolny!

WYKŁAD O WYBORACH DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO z cyklu „Obywatel w Unii Europejskiej”18 grudnia (środa), godz. 16.00, Czytelnia, II piętro

Łukasz Kempara, dyrektor Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu poświęci swój wykład przyszłorocznym wyborom do najwyższego organu władzy w Unii Europejskiej. Wstęp wolny!

Wszystkie wyszczególnione poniżej imprezy odbędą się w siedzibie Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego, Rynek 58, 50-116 Wrocław

Webinarium otwartościowe

Centrum Cyfrowe zaprasza na przygotowywany we współpracy z Biblioteką Uniwersytecką w Toruniu wykład on-line (Webinarium) dotyczący otwartych zasobów i licencji Creative Commons, który odbędzie się w środę 27 listopada o godzinie 15:00. W ostatnim czasie odbywa się dużo tego rodzaju spotkań i szkoleń, ale tylko w niektórych miastach – serdecznie zapraszamy przede wszystkim osoby, które ze względu na odległość nie mogą wziąć udziału w takim spotkaniu.

To dla nas pewien eksperyment, jeśli się uda, chcemy więcej edukacji otwartościowej prowadzić na żywo w Sieci.

Program wykładu obejmie:

  • podstawy prawa autorskiego,
  • praktyczne zastosowanie licencji Creative Commons,
  • otwartość zasobów edukacyjnych i kultury.

Prosimy o zgłaszanie się na wykład poprzez wypełnienie formularza. Osoby, które się zarejestrują, otrzymają wiadomość z linkiem do strony, na której będzie odbywał się wykład. Liczba miejsc na webinarium jest ograniczona. Relacja z wykładu zostanie umieszczona na naszej stronie internetowej: http://creativecommons.pl/2013/11/webinarium-na-temat-otwartych-zasobow-i-licencji-creative-commons/

(Webinarium jest realizowane w ramach projektu „Spółdzielnia wiedza”, finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja Kulturalna).

Mapowanie barier dostępu do artykułów naukowych

Zachęcamy do zapoznania się z nowym projektem, mającym na celu mapowanie barier dostępu do artykułów naukowych. To proste narzędzie pozwala internautom zgłaszać  sytuacje, gdy natrafiają na artykuł naukowy, do którego nie mają  dostępu, bo nie został opublikowany  w Open Access.
Więcej informacji w: Open Access Button oraz na stronie projektu.

Tworzenie repozytorium instytucjonalnego – szkolenie dla uczelni

19 listopada w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich na terenie kampusu głównego Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się szkolenie poświęcone tematyce związanej z tworzeniem repozytoriów instytucjonalnych.

W organizowanym przez Centrum Otwartej Nauki ICM UW spotkaniu wzięło udział niemal  60 przedstawicieli uczelni. Program szkolenia zakładał dostarczenie wiedzy i umiejętności niezbędnych w stworzeniu i prowadzeniu repozytorium instytucjonalnego.

Znalazły się w nim moduły poświęcone zagadnieniom otwartego dostępu do treści naukowych w Polsce i na świecie, kwestiom związanym z prawem autorskim, rozwiązaniom informatycznym oraz promowaniu idei otwartego dostępu. W trakcie szkolenia zaprezentowano przygotowany w Centrum Otwartej Nauki pakiet repozytoryjny, z którego mogą bezpłatnie skorzystać wszystkie uczelnie zainteresowane zakładaniem repozytoriów. W skład pakietu wchodzi oprogramowanie oraz wzory dokumentów prawnych ułatwiających prowadzenie repozytorium. Pakiet dostępny jest na
stronie: http://ceon.pl/pl/otwarta-nauka/rozwiazania-dla-otwartych-repozytoriow

Premierowy pokaz filmu „Ryszard Kapuściński wyjechał…”

Szanowni Państwo,

W imieniu organizatorów mamy przyjemność zaprosić na uroczysty, premierowy pokaz – prezentację filmowej notacji dokumentalnej „Ryszard Kapuściński wyjechał…” O pisarzu opowiada Alicja Kapuścińska.

Poniedziałek, 25 listopada 2013 r., godz. 18.00, aula im. S. Dembego
Biblioteka Narodowa, al. Niepodległości 213

 

Wydawnictwo EBIB na liście Sherpa/Romeo

Szanowni Państwo zgłosiliśmy Stowarzyszenie EBIB, które jest wydawcą elektronicznym czasopisma Biuletyn EBIB, serii Materiały Konferencyjne EBIB i bloku Wydawnictw Zwartych Stowarzyszenia EBIB na międzynarodową listę wydawców, którzy mają politykę open access. Jesteśmy jednym z najbardziej otwartych wydawców w Polsce stosujemy licencje CC BY i CC BY-SA.

Dzięki wpisowi na liście czytelnicy i autorzy naszych publikacji będą dokładnie wiedzieli, co wolno im robić i jak wydawca podchodzi do powtórnego wykorzystania utworu.

A jak wiecie Stowarzyszenie EBIB od samego początku czyli od 1998 roku w swoim działaniu stosowało model otwarty open access. Wszystkie nasze publikacje zawsze były za darmo i zawsze dostępne z dowolnego miejsca na ziemi. Uważamy, że  ten model znacznie bardziej przyczynia się do podnoszenia kwalifikacji bibliotekarzy niż zamknięty, dlatego jesteśmy mu wierni.

Znów mamy co poczytać!

Tym razem czytamy o bibliometrii. Temat ważny szczególnie dla bibliotekarzy akademickich, którzy na co dzień mierzą się z publikacjami naukowymi i ich odnotowywaniem. W numerze są nowinki ze świata naukometrii, więc bardzo zachęcam do lektury. Najsympatyczniejsze w telepublikowaniu ebibowym jest to, że możemy wypuszczać dla Was kolejny numer nawet z Berlina.