Imprezy w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej – listopad 2013

6 listopada (środa), godz. 16.00, Czytelnia, II piętro CENZURA W KINEMATOGRAFII Akademia Wiedzy o Filmie – wykład zilustrowany fragmentami filmów, które zostały poddane cenzorskim ingerencjom poprowadzi filmoznawca Jacek Szymański. Wstęp wolny!

14 listopada (czwartek), godz.17.00, American Corner INDIANIE JAKICH NIE ZNAMY – wykład poświęcony mitowi „Indianina” północnoamerykańskiego wygłosi dr Renata Faron-Bartels z Wyższej Szkoły Filologicznej we Wrocławiu. Wstęp wolny!

15 listopada (piątek), godz. 17.30, Galeria pod Plafonem RAFAŁ TOMASZ URBANIAK – MIEJSCA I MYŚLI  – wernisaż wystawy malarstwa. R.T. Urbaniak jest absolwentem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W 2012 r. uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni prof. Zdzisława Nitki. „Jestem artystą w podróży – mówi o sobie. – W podróży duchowej, która wyznacza tematy obserwacji i wyborów oraz tej podróży realnej: zawodowej, terytorialnej. Przez 8 lat pracowałem w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu, niegdysiejszej Operetce Wrocławskiej, w charakterze tancerza baletu. Już jako dojrzały artysta zmieniłem zawód, wtajemniczając się w malarskie przestrzenie. Piękno jest dla mnie wyzwaniem czysto osobistym. Powoduje mną, aby za pomocą materialnych środków przedstawić nieuchwytne, chwilowe wrażenie, wolne od dogmatów i pozwalające odbiorcy na swobodną interpretację”.

20 listopada (środa), godz. 16.00, Czytelnia, II piętro JAK ZOSTAĆ WOLONTARIUSZEM W EUROPIE? Z cyklu „Obywatel w Unii Europejskiej” – spotkanie z przedstawicielami Domu Spotkań im. Angelusa Silesiusa we Wrocławiu, którzy wraz zaproszonymi przez siebie gośćmi z różnych europejskich państw opowiedzą  „Jak zostać wolontariuszem w Europie?”. Wstęp wolny!

22 listopada (czwartek), godz. 18.30, American Corner, II piętro POZNAJEMY PERŁY DOLNEGO ŚLĄSKA „A może tak w żmigrodzkie strony…” – prezentacja multimedialna. Nowy cykl – „Poznajemy perły Dolnego Śląska” – otwieramy spotkaniem, które będzie poświęcone nie tylko tajemnicom pałacu żmigrodzkiego. O losach książęcego rodu Hatzfeldów, o ciekawostkach Radziądza, Korzeńska i Prusic opowie Wojciech Radliński, przewodnik, redaktor magazynu turystyczno-krajoznawczego „Na szlaku”.

29 listopada, godz. 18.30, American Corner TAM, GDZIE BOCIANY ZIMUJĄ – prezentacja multimedialna Emilii Nowaczyk o wyprawie do Afryki. Południe Afryki to rejon głębokich kontrastów: wielomilionowe miasta i malutkie  wioski,  pustynie  i  dżungla, bogactwo i ogromna bieda – mówi Emilia Nowaczyk. – Ale nasz wyjazd to przede wszystkim safari w wielu parkach narodowych. Dzika przestrzeń, a na niej zwierzęta chodzące zupełnie bez strachu tuż przed ludźmi zamkniętymi w klatkach, zwanych też samochodami. Podziw wzbudzały  niezliczone gatunki ptaków, olbrzymie termitiery, niezwykłe rośliny.

W imieniu organizatorów zapraszamy!

Nadesłał: Jacek Czarnik

Demontaże literatury – w Galerii Książki w Oświęcimiu

W ramach kolejnych Demontaży Literatury GALERIA KSIĄŻKI zaprasza na spotkanie z prof. Jerzym Jarzębskim, który tym razem „zdemontuje” twórczość Brunona Schulza, skupiając się głównie na problemie czasu – „Jednym z najważniejszych problemów w prozie Schulza jest czas – bo wszystkie zdarzenia, które opisuje, są precyzyjnie umieszczone w temporalnych cyklach.” – to słowa samego prowadzącego.

Prof. dr hab. Jerzy Jarzębski z Uniwersytetu Jagiellońskiego o Schulzu pisuje już od dobrych paru dziesiątków lat i jak sam mówi zawsze szuka w kreowanej przezeń rzeczywistości porządku. Jest przy tym jednym z najwybitniejszych znawców współczesnej literatury, nie tylko twórczości Brunona Schulza, ale również Witolda Gombrowicza i Stanisława Lema (którego już raz „demontował” w Bibliotece GALERII KSIĄŻKI). Profesor Jarzębski wykłada na Uniwersytecie Jagiellońskim, jest również laureatem prestiżowych nagród (1985 – Nagroda Fundacji im. Kościelskich, 1991 – Nagroda im. Kazimierza Wyki) i autorem wielu książek m.in. „Gra w Gombrowicza” (1982), „Powieść jako autokreacja” (1984), „W Polsce, czyli wszędzie. Studia o polskiej prozie współczesnej” (1992), „Apetyt na Przemianę. Notatki o prozie współczesnej” (1992), „Schulz” (2000), „Podglądanie Gombrowicza” (2000), „Wszechświat Lema” (2002), „Słownik schulzowski” (wraz z Włodzimierzem Boleckim i Stanisławem Rośkiem, 2003), „Prowincja centrum. Przypisy do Schulza” (2005), „Natura i teatr. 16 tekstów o Gombrowiczu” (2007).

Spotkanie z twórczością Brunona Schulza i pochylenie się nad zawartym w nich obrazem czasu i jego cykli, może być doskonałą okazją do uporządkowania swoich własnych myśli i emocji, Demontaże mają bowiem ukazywać literaturę, jako coś w czym możemy się przeglądać, rozpoznając w dziełach literackich swój własny świat. Profesor Jarzębski, jak sam pisze, skupi się właśnie na porządkującym działaniu czasu, który układając się w cykle, dzieli rzeczywistość na każdym poziomie: ludzkiej aktywności (ery, daty, cezury), ale również tego, co nas otacza: mikrokosmosu biologii (cykle życiowe) i makrokosmosu Wszechświata (pory roku, powstające i umierające galaktyki). Dzięki takiemu spojrzeniu możemy dostrzec, że każde najmniejsze działanie człowieka, wpisane jest w – parafrazując słowa samego Prowadzącego, „w strumień czasu jednoczący ludzką perspektywę osobistą z perspektywą kosmiczną, doświadczenia jednostek z wielkimi systemami znaków kultury”.

Biblioteka zaprasza na intelektualną przygodę, która trwać będzie nie więcej niż trzy kwadranse, a może być ciekawym i ważnym punktem na mapie codziennych myśli każdego z nas. Spotkanie odbędzie się 29 października o godz. 18.00.

Zapraszamy!!!

Nadesłała: Agnieszka Mirek

Publikowanie w modelu OA nie wpływa negatywnie na sprzedaż książek

Publikowanie w modelu AO nie wpływa negatywnie na sprzedaż książek, natomiast w znaczący sposób zwiększa wykorzystanie publikacji on-line oraz ich “widzialność’ – tak brzmi konkluzja projektu OAPEN-NL, którego celem było badanie wykorzystania podręczników wydawanych w Holandii. Raport opublikowany po zakończeniu projektu zawiera szereg rekomendacji dla instytucji finansujących badania naukowej, dla bibliotek, wydawców oraz autorów.

Muzeum Polskie w Rapperswilu potrzebuje pomocy

Muzeum Polskie w Rapperswilu, jedna z najstarszych polskich instytucji kulturalnych poza krajem, potrzebuje naszej pomocy

Założone w 1870 jako Muzeum Narodowe Polskie przez Władysława hr. Broël-Platera, od 1975 funkcjonuje jako Muzeum Polskie w Rapperswilu. Placówkę tworzą Muzeum, Biblioteka i Archiwum. Jest to nie tylko instytucja gromadząca i przechowująca polskie zbiory, dokumentująca wielowiekową historię związków polsko-szwajcarskich i działalność Szwajcarów w Polsce i Polaków w Szwajcarii, ale także aktywna instytucja kulturalna, organizująca koncerty, wystawy i konferencje naukowe.

Muzeum zarządzane jest przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Polskiego w Rapperswilu, a od 1978 wspierane także przez Polską Fundację Kulturalną Libertas w Rapperswilu.

Siedzibą Muzeum Polskiego od 1870 roku jest XIII-wieczny zamek, będący własnością miasta i gminy Rapperswil. Obecnie władze miasta zamierzają (kolejny raz – poprzednio w 2008 roku) zlikwidować polską placówkę i  wykorzystać zamek na inne cele.

Pomóżmy Muzeum Polskiemu w Rapperswilu – podpisując petycję popierającą jego istnienie i pozostanie w dotychczasowej siedzibie.

Oficjalne stanowisko Muzeum Polskiego w Rapperswilu wobec zamiaru jego likwidacji przez miasto i Gminę Grodzką Rapperswil:
http://www.muzeum-polskie.org/mpr/polski/oficjalne-stanowisko-muzeum.html

Petycja on-line w sprawie pozostania Muzeum Polskiego na zamku w Rapperswilu:
http://www.muzeum-polskie.org/mpr/polski/poprzyj-muzeum.html

Także:
Facebook:  https://www.facebook.com/events/482851578489100/484993831608208/?notif_t=plan_mall_activity
Twitter:  https://twitter.com/Polenmuseum
„Serce Polski – Rapperswil” film wyprodukowany w 2008 przez Muzeum Historii Polski ze środków MKiDN:
http://www.youtube.com/watch?v=4hMeOPsB7vA

Nadesłała: Marta Pękalska

Rękopis „Kronosa” Witolda Gombrowicza trafi do BN

Legendy i plotki o tym tekście krążyły od wielu lat, ale dostęp do manuskryptu miało niewielu. Zapiski, sporządzane przez Gombrowicza w ciągu kilkudziesięciu lat, mają charakter bardzo prywatny, nierzadko intymny. Pisarz próbuje w nich zrekonstruować czas miniony i przyjrzeć się własnemu życiu jako chronologicznej serii zdarzeń. Powstało w ten sposób szczególne kalendarium, ukazujące całe życie artysty w jego złożoności. To dzieło wstrząsające, które wywołało burzę i zażartą dyskusję.

25 października o godz. 12:00 w siedzibie Wydawnictwa Literackiego w Krakowie odbędzie się  przekazanie przez Ritę Gombrowicz i Prezes Rady Nadzorczej Wydawnictwa Literackiego panią Verę Michalską–Hoffmann rękopisu Kronosa na ręce Dyrektora Biblioteki Narodowej w Warszawie, dr. Tomasza Makowskiego. – Po przekazaniu „Kronos” przejdzie przede wszystkim odkwaszanie papieru i standardową konserwację, tak żeby można było być spokojnym o jego przyszłość. Potem, ze względu na rangę autora, trafi do skarbca BN. Na razie nie planujemy udostępniania skanów w internecie, na to trzeba będzie poczekać do czasu wygaśnięcia praw autorskich. Ich posiadaczami są Rita Gombrowicz i Wydawnictwo Literackie. Zresztą Kronos w tym roku trafił do księgarń i potrzeba udostępnienia go w internecie nie jest aż tak strasznie pilna. Teraz najważniejsze jest zabezpieczenie rękopisu jako pomnika literatury – powiedział dyr. Tomasz Makowski.

25 października 2013, godzina 12.00, Wydawnictwo Literackie, ul. Długa 1, Kraków.

Akcja Zaczytani w Bibliotece

W październiku ruszyła w Bibliotece Galeria Książki w Oświęcimiu akcja ZACZYTANI. W specjalnie oznakowanych miejscach można oddawać książeczki dla dzieci i młodzieży, które przebywają na Oddziale Dziecięcym Powiatowego Szpitala im. św. Maksymiliana w Oświęcimiu. Zaczytani to ogólnopolska kampania, której celem jest stworzenie na oddziałach dziecięcych w całej Polsce miejsc, w których można zaczytać się i zapomnieć o chorobie. Kampania objęta jest Patronatem Honorowym Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej. Prosimy, aby pozostawiane książki były w dobrym stanie oraz dostosowane dla dzieci i młodzieży. Wyczarujmy wspólnie uśmiech na twarzach małych pacjentów!

Nadesłała: Agnieszka Mirek