Biblioteki naukowe w systemie POL-on

Uruchomiono kolejny moduł systemu informacji o szkolnictwie wyższym POL-on – bazę Biblioteki Naukowe. Baza rejestruje zarówno dane o samodzielnych bibliotekach naukowych (posiadających osobowość prawną), jak i tych, które stanowią jednostki organizacyjne uczelni.

Dostęp do bazy: https://polon.nauka.gov.pl/biblioteki-naukowe
Instrukcja: http://polon.nauka.gov.pl/dokuwiki/doku.php/bn/wykaz

Ewa Rozkosz

Forum Prawa Autorskiego

Resort kultury publikuje materiały, będące punktem wyjścia do dyskusji, która odbędzie się podczas trzeciego Forum Prawa Autorskiego, 2 października w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa (ul. Ksawerów 13).  MKiDN przypomina, że prócz zabrania głosu podczas spotkania, uczestnicy Forum w terminie 30 dni od daty spotkania mogą przesyłać do resortu kultury swoje stanowiska na piśmie.

Na najbliższym spotkaniu pod dyskusje zostaną poddane obowiązujące przepisy dotyczące dozwolonego użytku publicznego. Posiedzenie zostanie podzielone na trzy części:
• dozwolony użytek publiczny związany z obiegiem informacji (użytek informacyjny, prawo cytatu, działalność ośrodków informacji i dokumentacji) – ok. 1,5 h;
• dozwolony użytek publiczny związany z działalnością instytucji publicznych publicznych (biblioteki, archiwa, muzea, instytucje kultury, użytek edukacyjny) – ok. 1,5 h;
• wprowadzenie wynagrodzenia z tytułu publicznego użyczania egzemplarzy utworów (public lending right) – ok. 1,5 h

Dolnośląska Biblioteka Publiczna zaprasza…

Interesująco przedstawia się oferta imprez październikowych organizowanych w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej. Spotkania autorskie, z reżyserami i przedstawicielami innych profesji, a także wystawy i wykłady to kuszące propozycje spędzenia wolnego czasu w okresie jesiennym.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą i uczestnictwa w imprezach.

Nadesłał: Jacek Czarnik.

Każdy Dorosły Polak Mówi po Angielsku – tani kurs angielskiego

W dniach 24-30 września 2013 r. odbędzie się nabór na kurs języka angielskiego dla pracowników instytucji pozarządowych. Kurs prowadzi Szkoła Językowa Dobra Zuza, która jest placówką kształcenia ustawicznego wpisaną do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonej przez m. st. Warszawa pod numerem 1052K.

Kurs to III edycja projektu „Każdy Dorosły Polak Mówi po Angielsku”
Kod upoważniający do 61% zniżki na szkolenie: NGO1309
Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Zajęcia:
– Angielski dla Początkujących (A1/A2),
– Angielski dla Średniozaawansowanych (B1)

Zajęcia trwają 12 miesięcy. Wszyscy studenci objęci są opieką metodyczną.  Zaświadczenia o ukończeniu kursu wydawane są na podstawie § 18 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 stycznia 2012 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. poz. 186, z późniejszymi zmianami).

Na zajęcia można zapisywać się indywidualnie lub grupowo. Istnieje możliwość otrzymania faktury.

Szczegółowe informacje o naborze dostępne są na stronie:
http://www.dofinansowanekursy.org

Dodatkowych informacji udziela sekretariat szkoły pod numerem:
+ 48 87 423 24 34 (w godzinach od 9:00 do 17:00)

Europeana potrzebuje twojego wsparcia

Przeczytaj, jak wesprzeć trwałe finansowanie Europeany. Komisja Europejska planuje w dłuższej perspektywie ciąć wydatki na ten serwis.
Thanks for signing our petition to keep Europe’s cultural heritage available to all online. It closed with 7,500 signatures – a great help in our fight for funding. The European Commission will make its final decisions this autumn. Keep tweeting your favourite Europeana finds with #AllezCulture!

Scholaris i OZE w Polsce

Otwarte Zasoby Edukacyjne to koncepcja łącząca instytucje edukacyjne z całego świata. Przyświeca im wspólna idea, w myśl której wiedza jest dobrem publicznym, dlatego każdy powinien mieć swobodę jej wykorzystywania i przetwarzania. Celem działań w ramach OZE jest zapewnienia sprawiedliwej dystrybucji wiedzy i powszechnego w niej uczestnictwa. Za OZE przemawia także fakt, że wiedza naukowa to idee, a te są dobrem niekonkurencyjnym. Co to znaczy? Nic innego, jak to, że nie ubywa jej wraz z konsumpcją. Przeciwnie, społeczno-ekonomiczna wartość idei rośnie w miarę ich upowszechniania.

Dziś możemy już za darmo zobaczyć wykłady z najlepszych światowych uczelni: Massachusetts Institute of Technology, Uniwersytetów Yale, Princeton, Harvard czy krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej (open.agh.edu.pl). Istnieje wiele organizacji pozarządowych, których głównym celem jest upowszechnianie wiedzy dla dorosłych np. Khan Academy i konferencje TED.

W Polsce ideę OZE reprezentuje m.in. portal Scholaris.pl, na którym w ramach OZE udostępnionych zostało już prawie tysiąc bezpłatnych materiałów dydaktycznych dla nauczycieli. Do końca roku będzie ich prawie 3 razy więcej! Więcej informacji znajdą Państwo w informacji prasowej, która znajduje się w załączniku wiadomości.

Uwadze polecamy także infografiki, które stanowią wizualne dopełnienie tekstu pisanego.
W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt. Pozostajemy do Państwa dyspozycji.

Małgorzata Mleczko
Tel: 22 428-53-01 | Mobile: 539 987 778
E-mail: m.mleczko@fc-group.pl <http://mail.freshmail.pl/c/6onkj5gu78/5jb6cau6j2/>

Małgorzata Skoczylas-Kouyoumdjian
Tel: 22 428-53-01 | Mobile: 514 640 040
E-mail: scholaris@fc-group.pl <http://mail.freshmail.pl/c/35dbv1tz4x/5jb6cau6j2/>

Trwają zapisy na kursy e-learningowe

W Bibliotecznym Centrum Zdalnej Edukacji (moodle.wmbp.edu.pl) trwają zapisy na bezpłatne kursy e-learningowe, które będą realizowane w październiku.

Zapraszamy do udziału w kursach:

  • Tworzenie dokumentów od A do Z – kurs rozpoczyna się 1 października
  • Przygotowanie materiałów promocyjnych w MS Publisher – kurs rozpoczyna się 1 października
  • Przetwarzanie obrazów cyfrowych za pomocą programu GIMP – początek 14 października
  • Prezi – nowe oblicze prezentacji – początek 14 października

Szczegółowe opisy kursu znajdują się na stronie Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu w zakładce Aktualności (www.wmbp.edu.pl).