Bajkowy Piknik Rodzinny w Galerii Książki

Galeria Książki w Oświęcimiu serdecznie zaprasza na Bajkowy Piknik Rodzinny „Mama, Tata i Ja”, który odbędzie się 7 września br. od godz. 11.00.
Zachęcamy Państwa do aktywnej zabawy z dziećmi podczas festynu. Niech czas spędzany na wspólnym obcowaniu i integrowaniu się ze społecznością lokalną zaspokoi potrzeby emocjonalnego związku z rodziną, zachęci do aktywnego spędzania czasu wolnego, a przy okazji nauczy i wypromuje wartościową literaturę dla dzieci.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Galerii Książki.
Nadesłała: Mariola Talewicz

„Człowiek potrzebuje korzeni i skrzydeł. Region w zmysłach” – III Konferencja Regionalna

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Lompy w Katowicach oraz Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny „Metis” w Katowicach zapraszają do udziału w bezpłatnej konferencji „Człowiek potrzebuje korzeni i skrzydeł. Region w zmysłach”.

Konferencja odbędzie się 18 września 2013 r. w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach (ul. Rolna 43). Jest adresowana do szerokiego grona nauczycieli, bibliotekarzy, regionalistów i wszystkich zainteresowanych.
Informacje organizacyjne oraz kartę zgłoszenia zamieszczono na stronie: http://www.metis.pl/17k/.
Nadesłała: Anna Marcol.
23.08.2013 r.

Międzynarodowa sieć kontaktów zawodowych

The International Librarians Network (ILN) to bezpłatny program mentorski umożliwiający bibliotekarzom stworzenie międzynarodowej sieci kontaktów zawodowych oraz wymianę doświadczeń. Skierowany jest do bibliotekarzy z różnych typów placówek oraz studentów bibliotekoznawstwa. Projekt polega na łączeniu w pary uczestników pochodzących z różnych krajów świata pod względem zainteresowań zawodowych.

Komunikacja z wyznaczoną osobą odbywa się drogą elektroniczną (np. e-mail, twitter, facebook, skype’a) przez okres 6 miesięcy. Dodatkowo istnieje możliwość prowadzenia dyskusji na miesięczne tematy przewodnie. Językiem oficjalnym jest język angielski.

Zgłoszenia przyjmowane są do 28 sierpnia 2013 roku za pośrednictwem internetowego arkusza: http://ilnetwork.wordpress.com/join-iln/. Więcej informacji o programie: http://ilnetwork.wordpress.com/. Kontakt: contact.ilnetwork@gmail.com.

Do EBIB nadesłała Magdalena Gomułka.

Biblioteki publiczne w Europie – raport

W ubiegłym roku miałem przyjemność zwrócić Państwa uwagę na raport pt. „Po co Polakom biblioteki?”, podsumowujący efekty trzech lat funkcjonowania Programu Rozwoju Bibliotek – wspólnego przedsięwzięcia Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Materiał ten, przygotowany na zlecenie FRSI przez Pracownię Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, obrazuje rolę polskich bibliotek publicznych i ich wpływ na życie mieszkańców małych miejscowości pokazując, jak wiele różnorodnych korzyści odnoszą użytkownicy bibliotek dzięki temu, że stają się one coraz bardziej nowoczesne, a ich przestrzeń wypełnia wiele aktywności.

Jest mi niezwykle miło przekazać Państwu kolejny raport z badania, tym razem przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Gatesów, która przyjrzała się krajobrazowi bibliotek publicznych w Europie i ich znaczeniu w kontekście kluczowych obszarów przyjętej przez Unię Europejską strategii „Europa 2020”. Badanie zrealizowała firma TNS w 17 krajach. Zachęcając Państwa do lektury pragnę zwrócić uwagę na kilka szczególnie interesujących wniosków i danych statystycznych:

  • ¼ Europejczyków (prawie 100 milionów ludzi) korzysta co roku z bibliotek publicznych;
  • biblioteki najczęściej odwiedzają Duńczycy i Finowie – to między innymi zasługa najwyższego wśród przebadanych krajów poziomu inwestowania w biblioteki;
  • 25% użytkowników europejskich bibliotek (24 miliony ludzi) przychodzi tu, by uczyć się i rozwijać swoje umiejętności;
  • 14 milionów Europejczyków korzysta z komputerów w bibliotekach – odsetek osób przychodzących do biblioteki, by skorzystać z komputera, jest największy w Finlandii i Danii – to aż 1/5 mieszkańców, czyli niemal 800 tysięcy ludzi w każdym z tych krajów. Co ciekawe, Finowie i Duńczycy korzystają z komputerów i Internetu w bibliotekach, mimo że większość z nich ma Internet we własnym domu.

Raport pt. „Europejskie badanie opinii użytkowników na temat korzyści wynikających ze stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych w bibliotekach publicznych” znajdą Państwo zarówno w załączniku do niniejszej korespondencji, jak i na portalu www.biblioteki.org. Załączam także krótką broszurę przedstawiającą najważniejsze wnioski z raportu na tle krótkiej informacji o Programie Rozwoju Bibliotek.

Nadesłał Rafał Kramza, Prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Dyrektor Programu Rozwoju Bibliotek

STOP THIEF! Preventing and Investigating Theft from Collections in the Digital Age

29 października 2013 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie odbędzie się doroczne seminarium Konsorcjum Europejskich Bibliotek Naukowych w ramach spotkania grupy CERL (Consortium of European Research Libraries). Serdecznie zapraszamy do udziału w tym ważnym i prestiżowym wydarzeniu, którego tematem przewodnim w tym roku będzie hasło: STOP THIEF! Preventing and Investigating Theft from Collections in the Digital Age.
W ramach seminarium przewidziano referaty badaczy m.in. z bibliotek z Londynu, Paryża, Rzymu, Pragi oraz Warszawy. Szczegóły znajdą Państwo w załączniku oraz na stronie http://www.cerl.org/services/seminars/main. Seminarium odbędzie się w języku angielskim.
Seminarium jest otwarte i bezpłatne dla wszystkich chętnych, ale wymaga rejestracji. Prosimy o zgłaszanie udziału poprzez e-mail: secretariat@cerl.org
Osobom potrzebującym noclegu w Warszawie proponujemy skorzystanie z oferty hotelu Ibis Warszawa Stare Miasto. Nocleg w pokoju jednoosobowym ze śniadaniem dostępny jest w cenie 250 PLN za dobę. Rezerwacja dla gości CERL będą przyjmowane wyłącznie w formie pisemnej z powołaniem się na numer rezerwacji 335744 – fax: (22) 3101010, e-mail: h3714-re1@accor.com. Oferta ta ważna jest do 15 września 2013 r.
Nadesłała Zofia Kajczuk z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie
tel.: (48 22) 55 25 833, fax: (48 22) 55 25 659