DBP zaprasza na spotkanie z Arturem Andrusem

Dolnośląska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu zaprasza 29 listopada na spotkanie z Arturem Andrusem – poetą, autorem tekstów piosenek, piosenkarzem, artystą kabaretowym. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Biblioteki (Wrocław, Rynek 58), o godz. 17.00, w Sali im. Tadeusza Mikulskiego na III piętrze. Wstęp wolny!
Nadesłał: Jacek Czarnik

Ale historia! – Galeria Książki zaprasza do udziału w grze miejskiej

Biblioteka GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu przygotowała mobilną grę miejską „Ale historia!” opartą na książce Grażyny Bąkiewicz „Mieszko, ty wikingu”. 24 sierpnia ulice Oświęcimia zamienią się w średniowieczną krainę Polan. Podróżując w czasie i przestrzeni, gdzieś w tej krainie spotkasz handlarzy niewolników, którzy uprowadzili Twoich kolegów ze szkoły. Wejdziesz do chaty Szeptuchy lub przepłyniesz rwącą rzekę, by ruszyć im na ratunek!

„Ale historia!”, to gra która łączy nowoczesne technologie ze spacerem po mieście. Wykorzystując aplikację na urządzenia mobilne zwiedzisz miasto, które stanie się planszą do gry. Wcielisz się w jedną z postaci opowieści, na której osnuta jest fabuła, rozwiążesz zagadki i podejmiesz decyzje. Od Twojego sprytu, szybkości i zaangażowania zależeć będzie rozwiązanie historii i losy Twoich kolegów. W niezwykłej szkole na lekcjach historii pana Cebuli podróże w czasie są możliwe, choć nie zawsze bezpieczne. Bez względu na czyhające zagrożenia uczniowie są przenoszeni w czasie, by mogli poczuć wiatr historii. Ty też możesz zostać uczniem pana Cebuli. Odważ się, wejdź do gry i przekonaj się czy przetrwasz w średniowieczu.

By wziąć udział w grze:

  1. Zbierz grupę chętnych osób (rodziców, rodzeństwo, ciocię, dziadka, dzieci, wnuki, znajomego, sąsiada lub przyjaciela), bo w grupie zawsze raźniej.
  2. Zarejestruj swoją grupę do gry na stronie: alehistoria.evenea.pl (jedna osoba rejestruje całą grupę), nie zapomnijcie zapoznać się z regulaminem gry dostępnym na stronie http://mbp-oswiecim.pl/ale-historia-zagraj/ ‎ w razie problemów przyjdź do Biblioteki, pomożemy w rejestracji.
  3. Ściągnij darmową aplikację ActionTrack z internetowych sklepów AppStore lub Google Play (by nie płacić za transfer możesz skorzystać bezpłatnie z wifi w Bibliotece).
  4. 24 sierpnia między godziną 17:00 a 17:30 przyjdź ze swoją grupą na Rynek w Oświęcimiu i zeskanuj kod QR aktywizujący grę. Pamiętaj by mieć naładowany telefon lub zabierz ze sobą power bank.

Trzy najlepsze grupy otrzymają atrakcyjne nagrody ufundowane przez Rodzinny Park Rozrywki Energylandia w Zatorze. Udział jest bezpłatny, ale ilość miejsc jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń, dlatego nie zwlekaj z rejestracją!

Podczas gry, grupy będą przemieszczać się po mieście zgodnie ze wskazówkami aplikacji, dlatego trzeba być online i mieć włączoną usługę lokalizacji. W odpowiednich punkach aktywować się będą zadania do wykonania. Od ich wyniku, a także w zależności od podjętych przez graczy decyzji zależeć będą dalszy los gry. Zarejestruj grupę i baw się dobrze w średniowiecznej krainie! Grze towarzyszy piknik, który rozpocznie się o godz. 17:00 przy Bibliotece w Oświęcimiu. Podczas pikniku wręczone zostaną nagrody dla najlepszych grup biorących udział w grze. Zapraszamy do udziału w ekscytującej przygodzie!

Nadesłała: A. Tracz

Czerwiec w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej

1 czerwca 2017, godz. 19.00, Czytelnia, II piętro

SPOTKANIA Z PSYCHOANALIZĄ – „O POCZUCIU CIĄGŁOŚCI ŻYCIA”

Olga Jabłońska, certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej, podejmie w swojej prelekcji ciekawe zagadnienie przeżywania własnej historii życia jako całości. Spróbuje określić, co przeszkadza w doświadczaniu ciągłości życia i sprawia, że widzimy je jako zbiór faktów, które trudno połączyć w całość.

Wstęp wolny!

– — – – – – – – – – – – – – – –

7 czerwca, godz. 16.00, sala konferencyjna, III piętro Czytaj dalej

Spotkanie autorskie z Sylwią Chutnik

Dyskusyjny Klub Książki Biblioteki Publicznej w Ursusie zaprasza na spotkanie autorskie z Sylwią Chutnik, pisarką, dziennikarką, kulturoznawczynią, przewodniczką miejską, absolwentką Gender Studies, Prezeską Fundacji MaMa. Wydarzenie odbędzie się 10 maja, w środę o godz. 18.00 w Czytelni Naukowej Nr XIX Biblioteki Publicznej w Ursusie, przy ul. Plutonu Torpedy 47. Spotkanie poprowadzi Lucyna Dąbrowska, bibliotekarka, animatorka DKK Biblioteki Publicznej w Ursusie. Wstęp wolny.

Nadesłała: Lucyna Dąbrowska

Dolnośląska Biblioteka Publiczna zaprasza na…

3-18 kwietnia 2017, Galeria pod Plafonem, SZTUKA PIĘKNA, SZTUKA ZBĘDNA – fotografie Joanny Stogi

Joanna Stoga ukończyła Europejską Akademię Fotografii w Warszawie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. W swojej pracy korzysta z różnego typu technik fotograficznych, jednak największą popularność przyniosły jej serie botaniczne, zwłaszcza te wykonane z użyciem medycznego sprzętu rentgenowskiego. Była nagradzana w Polsce, Anglii i USA. Ma na koncie wiele publikacji oraz wystaw organizowanych zarówno w kraju, jak i za granicą.

„Obrazy Stogi są jednocześnie sugestywne oraz pochodzące z innego, wymyślonego przez autorkę, odrealnionego świata. Jako takie trwają w bezczasie: nie jest istotne, co było przedtem i co wydarzy się potem. Ważna jest chwila, która trwa i dzięki której utrwaleniu mamy możliwość przyglądania się dowolnie długo kreacjom stworzonym na materiale światłoczułym”. (Z tekstu Sławomira Tobisa). Wstęp wolny!

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

4 kwietnia,  godz. 17.00, sala konferencyjna, III piętro, X ŚWIATOWE IGRZYSKA SPORTÓW NIEOLIMPIJSKICH, Wszechnica Wiedzy o Wrocławiu

Towarzystwo Miłośników Wrocławia oraz Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego zapraszają na wykład poświęcony X Światowym Igrzyskom Sportów Nieolimpijskich, które w 2017 r. odbędą się we Wrocławiu. Wygłosi go mgr Patrycja Wojciechowska – koordynator ds. komunikacji Światowych Igrzysk Sportowych 2017. Wstęp wolny!

 ———————————–

 5 kwietnia, godz. 16.00, sala konferencyjna, III piętro, NATURA W MALARSTWIE ROMANTYCZNYM, z cyklu „Romantyzm I romantyczni. Epoka. Ludzie. Sztuka”

Noc, skały, wzburzone morze, pustka, bezsilny człowiek wobec groźnej przyrody… to ulubione tematy malarstwa romantycznego. Szczególny, sakralny wymiar nadano pejzażom w Niemczech, bohaterem wykładu będzie najwybitniejszy przedstawiciel niemieckiego malarstwa romantycznego – Caspar David Friedrich (1774-1840). Prelegentka – Magdalena Musiał z Muzeum Pana Tadeusza – opowie również o lwowskim pejzażyście, którego obrazy zobaczyć można w Salonie Romantycznym tegoż Muzeum. Wstęp wolny!

———————————–

6 kwietnia, godz. 19.00, Czytelnia, II piętro, BIBLIOTECZNE SPOTKANIA Z PSYCHOANALIZĄ – „O stracie jako impulsie rozwoju”

Każdy z nas doświadcza jakiejś straty na różnych etapach życia i różnie sobie z nią radzi. Prelegentka będzie przekonywała, że skutkiem takiego doświadczenia może być nie tylko załamanie, rezygnacja i bezsilność. Strata może np. skłonić do pracy nad sobą i uruchomić emocje, których się nie spodziewaliśmy, a które w dłuższej perspektywie okazują się korzystne. Ta problematyka wypełni prelekcję psychoterapeutki Doroty Komudy-Augustyn. Wstęp wolny!

———————————–

7 kwietnia, godz. 18.00, American Corner, II piętro, SZWAJCARIA. MAŁY WIELKI KRAJ – prelekcja Teresy Słabińskiej

Dyskusyjny Klub Książki Podróżniczej „Globtrotter” zaprasza na prezentację multimedialną znanej wrocławskiej podróżniczki Teresy Słabińskiej.

———————————–

10 kwietnia, godz. 17.00, sala konferencyjna, III piętro, ESPERANTO – OD MAŁEGO PODRĘCZNIKA DO OGÓLNOŚWIATOWEGO RUCHU

Spotkanie z cyklu „Tradycje wielu kultur” międzynarodowym języku esperanto. Prelegentka, Małgorzata J. Komarnicka, interlingwista I esperantystka, przedstawi genezę esperanto oraz cel, który przyświecał Ludwikowi Zamenhofowi przy tworzeniu tego języka. Zaprezentuje też jego zasady gramatyczne oraz informacje o ruchu esperanckim, jego symbolach i dorobku popularnonaukowym środowiska esperanckiego. Wstęp wolny!

———————————–

20-22 kwietnia, stoiska czynne od godz. 10.00 do 18.00, hol na parterze, DOLNOŚLĄSKI SALON WYDAWNICZY „SILESIANA”

To już ósma edycja targów książki regionalnej SILESIANA – Dolnośląski Salon Wydawniczy. W dniach 20-22 kwietnia 2017 r. zapraszamy do Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, gdzie zaprezentuje się ok. 20 wydawnictw z całego Dolnego Śląska. Wśród nich wrocławskie, m.in. Via Nova, c2, eMKa, Nortom, Wrocławski Dom Wydawniczy, Eko-Graf, Asia-Press, podwrocławski „Kołowrocek”; jeleniogórskie – Ad Rem, noworudzkie „Mamiko”, kilka dolnośląskich instytucji kultury i stowarzyszeń regionalnych. Wszystkich zainteresowanych publikacjami wydawanymi na Dolnym Śląsku zapraszamy na kiermasz, spotkania z autorami (w sali konferencyjnej), wycieczki itp. Wstęp wolny!

———————————–

28 kwietnia, godz. 17.30, Galeria pod Plafonem, „CZARNO NA BIAŁYM” – wernisaż wystawy rysunków Ewy Naskow-Agaty

Artystka o wystawie: „Pokaz w Galerii pod Plafonem to już dwudziesta druga moja wystawa indywidualna. Pragnę nią uświetnić swoje trzydziestolecie pracy twórczej. Przeglądając teczki byłam mocno zdziwiona szybkością mijającego czasu. Przecież tak niedawno stałam przed komisją szacownych profesorów PWSSP, broniąc dyplomu z grafiki artystycznej. Rok później zostałam członkiem ZPAP i tak się zaczęło. Brałam udział we wszystkich zbiorowych wystawach organizowanych przez nasz wrocławski okręg, nie zaniedbując indywidualnych pokazów. Obecna prezentacja nosi tytuł „Czarno na białym”, który jest trawestacją Stendhalowskiego „Czerwonego i czarnego”, co najpełniej oddaje literacki charakter moich twórczych poszukiwań. „Literackość” to nie najodpowiedniejsze wsparcie dla artysty, ale nic na to nie poradzę. Potrzebuję kontaktu z moim odbiorcą i staram się znaleźć taką formę narracji, która zadawala zarówno jego inteligencję, jak i moją wrażliwość”.

Ewa Naskow-Agata studiowała grafikę warsztatową we wrocławskiej ASP, w pracowni prof. Stanisława Dawskiego, a dyplom uzyskała w pracowni prof. Macieja Urbańca w 1972 r. Jest członkiem ZPAP. Aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym Wrocławia. Wystawa będzie czynna do 20 maja 2017 r.

Nadesłał: J. Czarnik

O Wajdzie i jego aktorach w oświęcimskiej bibliotece

Biblioteka GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu serdecznie zaprasza 15 marca, o godz. 18:00, do bibliotecznej auli na spotkanie z cyklu Demontaże Literatury. Tematem spotkania będzie: „Wajda i aktorzy“, a poprowadzi je dr Beata Guczalska.
Andrzej Wajda mówił wielokrotnie, że jedynym momentem prawdziwego natchnienia w pracy reżysera jest moment wyboru aktorów. Jego filmy i przedstawienia naznaczone są bardzo mocną, wyrazistą obecnością aktorów – prawdziwych współtwórców jego dzieł. Wajda był  twórcą, kreatorem aktorów, odkrywał ich talent, kształtował wizerunek i wpływał na ich dalsze artystyczne losy. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w społecznym obiegu takich aktorów, jak Tadeusz Janczar, Tadeusz Łomnicki, Wojciech Pszoniak, Krystyna Janda czy Jerzy Radziwiłowicz bez ról, które zagrali u Wajdy. Na czym polegał szczególny dar reżysera w odnajdywaniu właściwych twórców pamiętnych ról? O tym dowiecie się na spotkaniu. Wstęp jest wolny.