Czerwiec w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej

1 czerwca 2017, godz. 19.00, Czytelnia, II piętro

SPOTKANIA Z PSYCHOANALIZĄ – „O POCZUCIU CIĄGŁOŚCI ŻYCIA”

Olga Jabłońska, certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej, podejmie w swojej prelekcji ciekawe zagadnienie przeżywania własnej historii życia jako całości. Spróbuje określić, co przeszkadza w doświadczaniu ciągłości życia i sprawia, że widzimy je jako zbiór faktów, które trudno połączyć w całość.

Wstęp wolny!

– — – – – – – – – – – – – – – –

7 czerwca, godz. 16.00, sala konferencyjna, III piętro Czytaj dalej

Spotkanie autorskie z Sylwią Chutnik

Dyskusyjny Klub Książki Biblioteki Publicznej w Ursusie zaprasza na spotkanie autorskie z Sylwią Chutnik, pisarką, dziennikarką, kulturoznawczynią, przewodniczką miejską, absolwentką Gender Studies, Prezeską Fundacji MaMa. Wydarzenie odbędzie się 10 maja, w środę o godz. 18.00 w Czytelni Naukowej Nr XIX Biblioteki Publicznej w Ursusie, przy ul. Plutonu Torpedy 47. Spotkanie poprowadzi Lucyna Dąbrowska, bibliotekarka, animatorka DKK Biblioteki Publicznej w Ursusie. Wstęp wolny.

Nadesłała: Lucyna Dąbrowska

Dolnośląska Biblioteka Publiczna zaprasza na…

3-18 kwietnia 2017, Galeria pod Plafonem, SZTUKA PIĘKNA, SZTUKA ZBĘDNA – fotografie Joanny Stogi

Joanna Stoga ukończyła Europejską Akademię Fotografii w Warszawie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. W swojej pracy korzysta z różnego typu technik fotograficznych, jednak największą popularność przyniosły jej serie botaniczne, zwłaszcza te wykonane z użyciem medycznego sprzętu rentgenowskiego. Była nagradzana w Polsce, Anglii i USA. Ma na koncie wiele publikacji oraz wystaw organizowanych zarówno w kraju, jak i za granicą.

„Obrazy Stogi są jednocześnie sugestywne oraz pochodzące z innego, wymyślonego przez autorkę, odrealnionego świata. Jako takie trwają w bezczasie: nie jest istotne, co było przedtem i co wydarzy się potem. Ważna jest chwila, która trwa i dzięki której utrwaleniu mamy możliwość przyglądania się dowolnie długo kreacjom stworzonym na materiale światłoczułym”. (Z tekstu Sławomira Tobisa). Wstęp wolny!

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

4 kwietnia,  godz. 17.00, sala konferencyjna, III piętro, X ŚWIATOWE IGRZYSKA SPORTÓW NIEOLIMPIJSKICH, Wszechnica Wiedzy o Wrocławiu

Towarzystwo Miłośników Wrocławia oraz Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego zapraszają na wykład poświęcony X Światowym Igrzyskom Sportów Nieolimpijskich, które w 2017 r. odbędą się we Wrocławiu. Wygłosi go mgr Patrycja Wojciechowska – koordynator ds. komunikacji Światowych Igrzysk Sportowych 2017. Wstęp wolny!

 ———————————–

 5 kwietnia, godz. 16.00, sala konferencyjna, III piętro, NATURA W MALARSTWIE ROMANTYCZNYM, z cyklu „Romantyzm I romantyczni. Epoka. Ludzie. Sztuka”

Noc, skały, wzburzone morze, pustka, bezsilny człowiek wobec groźnej przyrody… to ulubione tematy malarstwa romantycznego. Szczególny, sakralny wymiar nadano pejzażom w Niemczech, bohaterem wykładu będzie najwybitniejszy przedstawiciel niemieckiego malarstwa romantycznego – Caspar David Friedrich (1774-1840). Prelegentka – Magdalena Musiał z Muzeum Pana Tadeusza – opowie również o lwowskim pejzażyście, którego obrazy zobaczyć można w Salonie Romantycznym tegoż Muzeum. Wstęp wolny!

———————————–

6 kwietnia, godz. 19.00, Czytelnia, II piętro, BIBLIOTECZNE SPOTKANIA Z PSYCHOANALIZĄ – „O stracie jako impulsie rozwoju”

Każdy z nas doświadcza jakiejś straty na różnych etapach życia i różnie sobie z nią radzi. Prelegentka będzie przekonywała, że skutkiem takiego doświadczenia może być nie tylko załamanie, rezygnacja i bezsilność. Strata może np. skłonić do pracy nad sobą i uruchomić emocje, których się nie spodziewaliśmy, a które w dłuższej perspektywie okazują się korzystne. Ta problematyka wypełni prelekcję psychoterapeutki Doroty Komudy-Augustyn. Wstęp wolny!

———————————–

7 kwietnia, godz. 18.00, American Corner, II piętro, SZWAJCARIA. MAŁY WIELKI KRAJ – prelekcja Teresy Słabińskiej

Dyskusyjny Klub Książki Podróżniczej „Globtrotter” zaprasza na prezentację multimedialną znanej wrocławskiej podróżniczki Teresy Słabińskiej.

———————————–

10 kwietnia, godz. 17.00, sala konferencyjna, III piętro, ESPERANTO – OD MAŁEGO PODRĘCZNIKA DO OGÓLNOŚWIATOWEGO RUCHU

Spotkanie z cyklu „Tradycje wielu kultur” międzynarodowym języku esperanto. Prelegentka, Małgorzata J. Komarnicka, interlingwista I esperantystka, przedstawi genezę esperanto oraz cel, który przyświecał Ludwikowi Zamenhofowi przy tworzeniu tego języka. Zaprezentuje też jego zasady gramatyczne oraz informacje o ruchu esperanckim, jego symbolach i dorobku popularnonaukowym środowiska esperanckiego. Wstęp wolny!

———————————–

20-22 kwietnia, stoiska czynne od godz. 10.00 do 18.00, hol na parterze, DOLNOŚLĄSKI SALON WYDAWNICZY „SILESIANA”

To już ósma edycja targów książki regionalnej SILESIANA – Dolnośląski Salon Wydawniczy. W dniach 20-22 kwietnia 2017 r. zapraszamy do Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, gdzie zaprezentuje się ok. 20 wydawnictw z całego Dolnego Śląska. Wśród nich wrocławskie, m.in. Via Nova, c2, eMKa, Nortom, Wrocławski Dom Wydawniczy, Eko-Graf, Asia-Press, podwrocławski „Kołowrocek”; jeleniogórskie – Ad Rem, noworudzkie „Mamiko”, kilka dolnośląskich instytucji kultury i stowarzyszeń regionalnych. Wszystkich zainteresowanych publikacjami wydawanymi na Dolnym Śląsku zapraszamy na kiermasz, spotkania z autorami (w sali konferencyjnej), wycieczki itp. Wstęp wolny!

———————————–

28 kwietnia, godz. 17.30, Galeria pod Plafonem, „CZARNO NA BIAŁYM” – wernisaż wystawy rysunków Ewy Naskow-Agaty

Artystka o wystawie: „Pokaz w Galerii pod Plafonem to już dwudziesta druga moja wystawa indywidualna. Pragnę nią uświetnić swoje trzydziestolecie pracy twórczej. Przeglądając teczki byłam mocno zdziwiona szybkością mijającego czasu. Przecież tak niedawno stałam przed komisją szacownych profesorów PWSSP, broniąc dyplomu z grafiki artystycznej. Rok później zostałam członkiem ZPAP i tak się zaczęło. Brałam udział we wszystkich zbiorowych wystawach organizowanych przez nasz wrocławski okręg, nie zaniedbując indywidualnych pokazów. Obecna prezentacja nosi tytuł „Czarno na białym”, który jest trawestacją Stendhalowskiego „Czerwonego i czarnego”, co najpełniej oddaje literacki charakter moich twórczych poszukiwań. „Literackość” to nie najodpowiedniejsze wsparcie dla artysty, ale nic na to nie poradzę. Potrzebuję kontaktu z moim odbiorcą i staram się znaleźć taką formę narracji, która zadawala zarówno jego inteligencję, jak i moją wrażliwość”.

Ewa Naskow-Agata studiowała grafikę warsztatową we wrocławskiej ASP, w pracowni prof. Stanisława Dawskiego, a dyplom uzyskała w pracowni prof. Macieja Urbańca w 1972 r. Jest członkiem ZPAP. Aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym Wrocławia. Wystawa będzie czynna do 20 maja 2017 r.

Nadesłał: J. Czarnik

O Wajdzie i jego aktorach w oświęcimskiej bibliotece

Biblioteka GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu serdecznie zaprasza 15 marca, o godz. 18:00, do bibliotecznej auli na spotkanie z cyklu Demontaże Literatury. Tematem spotkania będzie: „Wajda i aktorzy“, a poprowadzi je dr Beata Guczalska.
Andrzej Wajda mówił wielokrotnie, że jedynym momentem prawdziwego natchnienia w pracy reżysera jest moment wyboru aktorów. Jego filmy i przedstawienia naznaczone są bardzo mocną, wyrazistą obecnością aktorów – prawdziwych współtwórców jego dzieł. Wajda był  twórcą, kreatorem aktorów, odkrywał ich talent, kształtował wizerunek i wpływał na ich dalsze artystyczne losy. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w społecznym obiegu takich aktorów, jak Tadeusz Janczar, Tadeusz Łomnicki, Wojciech Pszoniak, Krystyna Janda czy Jerzy Radziwiłowicz bez ról, które zagrali u Wajdy. Na czym polegał szczególny dar reżysera w odnajdywaniu właściwych twórców pamiętnych ról? O tym dowiecie się na spotkaniu. Wstęp jest wolny.

Imprezy w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej

Dolnośląska Biblioteka Publiczna zaprasza:

6, 13, 20 i 27 marca 2017,  godz. 16.00, American Corner, II piętro
WOMEN HISTORY MONTH W AMERICAN CORNER
Z okazji Miesiąca Historii Kobiet (obchodzi się go w USA) Amerykańskie Centrum Informacji i Kultury zaprasza wszystkich, niezależnie od płci i wieku, na pokazy filmów dokumentalnych z kobietą w roli głównej. Projekcje w języku angielskim.
 
6 marca, godz. 16.00 – „Women in WWII – Glamour Girls of 1943”
13 marca, godz. 16.00 – „Finding Vivian Maier”
20 marca, godz. 16.00 – „Biography : Amelia Earhart”
27 marca, godz.16.00 – „One women one vote”
 
► Wstęp bezpłatny, ale obowiązuje rezerwacja miejsc pod numerem telefonu : 71 3352215
 
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
 
7 marca,  godz. 17.00, sala konferencyjna, III piętro
DAWNY ALUMNAT – BIBLIOTEKA ARCHIDIECEZJI WROCŁAWSKIEJ (W BUDOWIE)
Wszechnica Wiedzy o Wrocławiu
Towarzystwo Miłośników Wrocławia oraz Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego zapraszają na kolejny wykład w ramach Wszechnicy. Tym razem będzie on poświęcony odbudowywanemu właśnie budynkowi dawnego Alumnatu, który ma się stać siedzibą Biblioteki Archidiecezji Wrocławskiej. Prelegentem będzie historyk sztuki Damian Kanclerski.
► Wstęp wolny!
 
———————————–
 
8 marca, godz. 16.00, sala konferencyjna, III piętro
STAMBUŁ – KONSTANTYNOPOL – BIZANCJUM
Spotkanie z cyklu „Tradycje wielu kultur” poświęcone miastu o trzech nazwach, położonemu nad Bosforem, na dwóch kontynentach, które powstało jako Bizancjum, rozwijało się potem jako Konstantynopol, a później stało się stolicą Imperium Osmańskiego. Miasto to łączy w sobie tradycję hellenistyczno-rzymską, bizantyjską i muzułmańską, o czym świadczą zachowane do dziś wspaniałe dzieła sztuki. O wielokulturowym mieście nad Bosforem opowie Dariusz Galewski.
► Wstęp wolny!
 
———————————–
 
20 marca – 2 kwietnia 2017, Galeria pod Plafonem, parter
GRZEGORZ WOLINSKI – RYSUNKI SATYRYCZNE
Wystawa prac jednego z rysowników francuskiego pisma satyrycznego „Charlie Hebdo”, urządzona z okazji tegorocznych Dni Frankofonii.
Georges Wolinski urodził się w 1934 w Tunisie. Jego matka była pochodzenia francusko-włoskiego, a ojciec był polskim Żydem. Po śmierci ojca przyjechał do Francji. Od 1960 roku współpracował z czasopismem „Hara-Kiri”. Niebawem jednym z filarów „Hara-Kiri Hebdo”, a następnie „Charlie Hebdo”. Począwszy od lat 80. Wolinski pracował dla różnych dzienników i magazynów, m.in. „L’Humanité”, „Libération”, „Le Nouvel Observateur” i „L’Echo des savanes”. Miał na swoim koncie 80 albumów z rysunkami komentującymi aktualne wydarzenia, ale i wiele publikacji komiksowych. Georges Wolinski zginął 7 stycznia 2015 roku podczas zamachu na paryską siedzibę „Charlie Hebdo”.
► Wstęp wolny!
 
 
24 marca, godz. 17.00, sala konferencyjna, III piętro
„QUE VIVA MÉXICO!” – SPOTKANIE Z JULIETĄ GONZÁLEZ-SPRINGER
Zapraszamy na spotkanie z cyklu „Dookoła 7 Kontynentów” poświęcone Meksykowi. Julieta González-Springer, rodowita Meksykanka, śpiewaczka, która część wokalnej edukacji odbyła w Krakowie, opowie o swojej ojczyźnie. Zilustruje tę opowieść własną prezentację multimedialną. Warto podkreślić, że twórczość tej artystki ma zasięg międzynarodowy. Koncertowała, m.in. w Operze w Lyonie, Genewie, Lozannie, Operze Narodowej w Meksyku oraz na różnych festiwalach w Polsce, Francji, Szwajcarii, Niemczech, Meksyku, Włoszech. Wykonuje głównie muzykę dawną, ale także tradycyjną, klasyczną i współczesną muzykę meksykańską. Podczas spotkania wokalistka wykona kilka pieśni z akompaniamentem gitarzysty Macieja Posłusznego.
► Wstęp wolny!
 
———————————–
Wszystkie wymienione niżej imprezy odbywają się w siedzibie Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej, czyli pod adresem: Wrocław, Rynek 58. Przy informacji o każdej z nich znajduje się, obok daty, nazwa miejsca w budynku DBP, w którym impreza się odbywa.