Spotkanie z Dorotą Zawadzką – Supernianią.

Miejska Biblioteka Publiczna w Oświęcimiu 12 czerwca, o godz. 17:00 zaprasza na spotkanie z Dorotą Zawadzką – Supernianią.


„Jedz powoli, małe kęsy – jak kto woli” – „Świat według dziecka”. Spotkanie autorskie z Dorotą Zawadzką, pedagogiem i psychologiem rozwojowym. Jest ambasadorem akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Współpracuje z Rzecznikiem Praw Dziecka. Zasiada i aktywnie uczestniczy w kapitułach akcji Firma Przyjazna Mamie i Hotel Przyjazny Rodzinie. Współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi. Prowadzi warsztaty i szkolenia w całej Polsce dla rodziców i nauczycieli. Jest autorką wielu książek dla dzieci i rodziców m.in.: „I ty możesz mieć super dziecko!”, „I ty możesz być super tatą!”, „Moje dziecko – Jak mądrze kochać i dobrze wychowywać”, „Jak mądrze kochać i dobrze wychowywać dziecko w wieku szkolnym”. Każda mama chciałaby, by jej dziecko podczas świątecznego obiadu czy rodzinnej imprezy olśniło wszystkich dobrymi manierami. Ale dziecko nie zacznie się nagle świetnie zachowywać samo z siebie. Dorota Zawadzka doradzi jak pokazać dziecku co mu wolno, a czego robić nie wypada.

5. Festiwal Filmu i Teatru już w czerwcu

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze zaprasza na 5. Festiwal Filmu i Teatru Kozzi Czyżewska Fijewski w dniach 12-16 czerwca 2019 r.


Podczas tegorocznej edycji Festiwalu (jubileuszowy 5. program przygotował dyrektor Festiwalu Andrzej Buck) publiczność będzie uczestnikiem wielu interesujących zdarzeń w Zielonej Górze, Żarach. Prezentacje odbywać się będą w przestrzeniach pozornie nietypowych i nie przewidzianych dla teatru, filmu, koncertu i spotkań. Miejsca te jednak doskonale komponują się z ofertą festiwalową. Będą to: namiot Café Film na zielonogórskim deptaku, Kino Cinema City, Sala Kolumnowa UM, Kino Norwid w sali im. J. Koniusza Biblioteki im. Norwida, Kino Rektorat w Auli Uniwersytetu Zielonogórskiego, Mediateka Góra Mediów.

Więcej o Festiwalu na stronie internetowej.


BIBLIOTEKA – PRZESTRZEŃ DODANA – warsztaty dla ambitnych bibliotekarzy…

Książnica Kopernikańska w Toruniu realizuje bogatą ofertę szkoleń pod nazwą „BIBLIOTEKA – PRZESTRZEŃ DODANA – warsztaty dla ambitnych bibliotekarzy podregionu toruńsko-włocławskiego”. Szkolenia odbędą się w okresie od maja do października 2019 r. Adresowane są do pracowników bibliotek podregionu toruńsko-włocławskiego. Mają one na celu wyposażenie bibliotekarzy w niezbędną wiedzę, umiejętności i kompetencje w zakresie wprowadzania nowej oferty usług skierowanych w szczególności do grup, które do tej pory bywają w bibliotece rzadko: młodzieży, małych dzieci w wieku przedszkolnym (i ich rodziców), a także osób niedowidzących i seniorów.

Czytaj dalej

Gra na 100-lecie Powstania Wielkopolskiego

Zaczęło się – i Ty chodź z nami do Powstania! Gra na 100-lecie Powstania Wielkopolskiego. W stulecie powstania wielkopolskiego Książnica Kopernikańska we współpracy z Muzeum Historyczno-Wojskowym w Toruniu proponuje toruńskiej młodzieży (klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół średnich) grę miejską, która przeniesie ją do roku 1919, do  miejsca walk powstańczych. Młodzież wcieli się w role powstańców, zgrupowanych w patrole, które będą miały do wykonania niebezpieczne zadania. Trzy najlepsze patrole odbiorą nagrody. Zwycięski patrol będzie mógł zawiesić polską flagę symbolizującą odzyskanie niepodległości.

Termin: 30 maja 2019 (czwartek), godz. 9.00-14.00. Miejsce: start patroli w Książnicy Kopernikańskiej, ul. Słowackiego 8, meta – I Liceum Ogólnokształcące przy ul. Zaułek Prosowy.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości. Patronat merytoryczny: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Zadanie dofinansowane z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Wystawa dyplomów inżynierskich w BIBLIO!

Filia nr 32 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie (BIBLIO) ul. Szaserów 13-15 zaprasza 7 marca 2019 roku, godz. 12.00 na otwarcie WYSTAWY DYPLOMÓW INŻYNIERSKICH.

Wystawa prezentuje dyplomowe prace inżynierskie z zakresu architektury krajobrazu wykonane i obronione na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie w Katedrze Projektowania i Konserwacji Krajobrazu. Są to opracowania projektowe ogrodów i skwerów, jaki i bardziej złożone związane z przestrzenią publiczną, czyli krajobrazem miejskim. 
Na wystawie możemy zobaczyć między innymi: projekt zadrzewień w przyulicznych pasach zieleni w Zamościu, projekt ogrodu ekologicznego, projekt koncepcyjny przestrzeni publicznej z czytelnią na wolnym powietrzu pod Zamkiem Lubelskim jak również projekt zagospodarowania terenu Placu Rybnego i Zaułka Hartwigów w Lublinie. 

Język rzeczy. Biżuteryjne pamiątki z podróży po Polsce XIX wieku

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie, Instytut Historii Sztuki KUL, Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Wydział Artystyczny UMCS zapraszają 
6 marca, godz. 17.30 
do Filii nr 2, ul. Peowiaków 12 na wykład z cyklu „Magia sztuki. Od uobecnienia do nieobecności”, który wygłosi prof. Ewa Letkiewicz
JĘZYK RZECZY. BIŻUTERYJNE PAMIĄTKI Z PODRÓŻY PO POLSCE XIX WIEKU

„Nowe nabytki Zbiorów Specjalnych” – wystawa

Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska zaprasza na wystawę „Nowe nabytki Zbiorów Specjalnych”.

Pergaminowy dokument wystawiony w imieniu gdańskiego burmistrza Eduarda Friedricha von Conradi z 1781 roku, plan schronu przeciwlotniczego pod Placem Dominikańskim z 1941 r. czy pozłacany medal upamiętniający 100. rocznicę odzyskania niepodległości. To zaledwie przedsmak tego, co będzie można oglądać i podziwiać już wkrótce. PAN Biblioteka Gdańska zaprasza na nową odsłonę cyklicznej wystawy najcenniejszych i najciekawszych nabytków, które trafiły w minionym roku do zbiorów specjalnych.

Na otwarcie wystawy organizatorzy zapraszają 28 stycznia (poniedziałek) o godz. 13.00. Budynek historyczny Biblioteki przy ul. Wałowej 15. Ekspozycja będzie czynna do 15 marca 2019 roku (pn., wt., czw. 9.00-19.00 oraz śr., pt. 9.00-15.00).

Kontakt do kuratora wystawy:Stefania Sychta s.sychta@bgpan.gda.p


Wieszcz u fotografa, czyli jak wyglądał Mickiewicz

Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu przygotowała – dla uczczenia 220. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza (urodził się w Wigilię, 24 grudnia 1798 r.) – wystawę, na której zostaną pokazane wszystkie fotograficzne wizerunki wieszcza, także te mniej znane i rzadziej reprodukowane, jak portret z kijem pielgrzyma czy zdjęcie z cygarem.

Na wystawie znajdą się też fotografie Zygmunta Krasińskiego, który opisał swoją wizytę u – jak go nazwał – dagierotyparza: „Siedziałem na słońcu przed kamerą obskurną pół minuty. Światło mi dokuczało, więc wyraz moich oczu pełen bólu był i walki”. Będą portrety Cypriana Kamila Norwida, który tłumaczy pięknym wierszem, dlaczego sfotografował się w konfederatce. Osobne miejsce na wystawie zajmie postać Michała Szweycera, towiańczyka, który był autorem prawie wszystkich dagerotypów i fotografii Mickiewicza. Ciekawe, że chociaż jedyne zdjęcie przedstawiające popiersie Szweycera zostało potomnym tylko na niewielkiej reprodukcji w „Tygodniku Illustrowanym”, to jego oblicze i tak jest znane, choć większość ludzi oglądających słynny obraz „Kazanie Skargi”, nie wie, że to właśnie on pozował Janowi Matejce do postaci narodowego kaznodziei.

Wernisaż odbędzie się 11 stycznia 2019 r. o godz. 17.30 w Galerii pod Plafonem (Wrocław, Rynek 58). 

Wstęp wolny. Wystawa potrwa do 9 marca br.