Kierunek – Wizerunek, branżowa (nie)konferencja

Biblioteka Gdynia w dn. 23-24.09 organizuje piątą już edycję branżowej (nie)konferencji Kierunek – Wizerunek. To dwudniowe ogólnopolskie wydarzenie dla pracowników bibliotek. Tym razem do udziału w nim zachęcamy dyrektorów, kierowników i osoby zarządzające zespołami w bibliotekach. Zapisy ruszają 20 sierpnia.

Wakacyjna Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie…

Tegoroczne lato jest szczególnie gorące w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Na szczęście klimatyzacja działa bez zarzutu i ułatwia pracę czytelnikom, którzy mają w te wakacje znacznie łatwiejszy dostęp do zasobów bibliotecznych. Gmach przy ul. Dobrej otwarty jest codziennie od godz. 9.00 do godz. 21.00, oprócz weekendów. W poniedziałki i wtorki do godz. 14.00, a od środy do piątku od godz.16.00 biblioteka działa bezobsługowo. Można w tym czasie bez ograniczeń korzystać z wolnego dostępu, a książki wypożyczać i zwracać korzystając z selfchecków. Pomocą i informacją służy dyżurujący bibliotekarz. W pozostałych godzinach biblioteka pracuje w zwykłym trybie. Decyzję o otwarciu biblioteki w wakacje docenili czytelnicy. W lipcu odwiedziło nas aż o 73% osób więcej w porównaniu z poprzednim rokiem. Spadły, choć nieznacznie, wypożyczenia książek na zewnątrz, co wynika z potrzeby czytelników do pracy w przyjaznych, klimatyzowanych wnętrzach BUW. 

Nadesłała: K. Krzyżanowska

Warsztaty Body&Mind Academy

Fundacja Fenomen zaprasza na warsztaty Body&Mind Academy adresowane do osób, które pracują z seniorami. Organizatorzy przybliżą program kursu dla seniorów, pokażą, jak korzystać z podręcznika, filmów instruktażowych i aplikacji. Podpowiedzą, jak zorganizować akademię, zintegrować grupę oraz poprawić sprawność intelektualną i ruchową odób starszych.

PROGRAM warsztatów. REJESTRACJA na warsztaty.
Miejsce spotkania: Filia nr 26 Biblioteki Miejskiej w Łodzi, ul. Kostki Napierskiego 4.
Udział bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona (maksymalnie 20 uczestników). Wydarzenie współfinansowane ze środków programu Unii Europejskiej Erasmus+ Partnerstwa Strategiczne (KA2), nr 2017-1-PL01-KA204-038565.

Nadesłała: A. Marciniak (a.marciniak@fundacjafenomen.pl)

Zapisy terroru – portal

W związku ze zbliżającą się 75. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego Instytut Pileckiego serdecznie zaprasza do korzystania z nowoczesnego portalu „Zapisy Terroru” – dostępnych online zbiorów dokumentów – relacji świadków. Stale rozbudowywana baza, licząca obecnie ponad 5700 świadectw (z których już ponad 3500 przetłumaczono na język angielski), zawiera prawie 1000 relacji dotyczących Powstania Warszawskiego.

Nadesłał: G. Mazurowski

Zapraszamy EBIB-ki na zjazd

Stowarzyszenie EBIB organizuje w tym roku w dniach 13-15 września „Jubileuszowy Zjazd EBIB” z okazji 20-lecia swojego istnienia. Miejsce zjazdu: Ślesin w Wielkopolsce. Ponieważ nie udało się nam pozyskać wszystkich adresów naszych dawnych koleżanek i kolegów, którzy przez te 20 lat przewinęli się przez nas zespół, zwracamy się z zaproszeniem dla nich za pomocą tego komunikatu. Wszystkich, którzy kiedyś z nami pracowali serdecznie zapraszamy. Szczegółowych informacji na temat zjazdu udzieli Bożena Bednarek-Michalska bozena.michalska@ebib.pl. Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłoszenia do 14 sierpnia.

„Tytuł Ujednolicony” powraca!

Serdecznie zapraszamy do lektury „Tytułu Ujednoliconego”, kwartalnika wydawanego przez Centrum NUKAT, który powraca po dłuższej przerwie. Najnowszy numer jest dostępny pod adresem: www.tytulujednolicony.pl oraz na stronie Centrum NUKAT https://centrum.nukat.edu.pl/pl/. Jest to numer specjalny, który choć różni się od pozostałych, nadal oferuje ciekawe, ważne teksty, m.in. o sytuacji katalogu centralnego NUKAT, trudnej, choć koniecznej wspólnej drodze Nukatu i RDA, o Unikodzie – zunifikowanym systemie piśmienniczym, o szkoleniach dla bibliotekarzy. Ogrom wiedzy przekazujemy w sposób przystępny i przyjemny dla oka.
Mamy nadzieję, że już jesienią „Tytuł Ujednolicony” wróci do kwartalnego rytmu publikowania. Szykujemy nową odsłonę naszego magazynu, w czym pomogą nam Państwa wypowiedzi w ankiecie: https://forms.gle/KiLj9ZpcS5kK391S7 Chcielibyśmy tworzyć kwartalnik zgodnie z oczekiwaniami naszych Czytelników. Ankietę można wypełniać do 20 sierpnia. Za każdy oddany głos – szczerze dziękujemy!

Zbiory specjalne polskich bibliotek naukowych w katalogu centralnym NUKAT – konferencja

Serdecznie zapraszamy na konferencję „Zbiory specjalne polskich bibliotek naukowych w katalogu centralnym NUKAT”, która odbędzie się w dn. 25-26 listopada 2019 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Jest to kolejna konferencja z cyklu „HINC OMNIA. Zbiory historyczne, artystyczne i specjalne w bibliotekach oraz innych instytucjach kultury”. Katalog NUKAT zawiera ponad 603 tys. rekordów bibliograficznych zbiorów specjalnych, z czego ponad połowę stanowią opisy katalogowe zbiorów XIX wieku.

Czytaj dalej