Specjalista otwartej nauki – praca w PAN

Centrum Humanistyki Cyfrowej IBL PAN szuka kandydatów na stanowisko Specjalisty/ki ds. otwartej nauki Oferta pracy: Specjalist(k)a ds. otwartej nauki – praca na pół etatu w CHC IBL PAN w ramach dwóch grantów europejskich (Horyzont 2020). Opis stanowiska: Oferujemy ciekawą pracę w jednej z najlepszych jednostek naukowych w kraju (kategoria A+), na stanowisku zakładającym sporą samodzielność i inwencję. Stanowisko specjalisty/specjalistki ds. otwartej nauki obejmuje pracę w Centrum Humanistyki Cyfrowej oraz reprezentowanie go w kontaktach z partnerami zagranicznymi. Szukamy dynamicznej, dobrze zorganizowanej i komunikatywnej osoby, która pomoże nam powiązać i uporządkować różnorodne obszary dotyczące dwóch grantów europejskich w IBL PAN.

Czytaj dalej

Zjazd bibliotekarzy szkół wyższych – powołanie stowarzyszenia

Zapraszamy bibliotekarzy, zainteresowanych powołaniem Stowarzyszenie Bibliotek Szkół Wyższych oraz aktywnym uczestniczeniem w jego działalności, do udziału w zjeździe, który odbędzie się 24 stycznia 2020 r. w Bibliotece Politechniki Łódzkiej. Planujemy rozpocząć o godz. 10.00 i pozostać do czasu wypracowania konkretnych ustaleń i kierunków działania.

Program zjazdu przewiduje:

 1. Integrację uczestników zjazdu – czas na poznanie się przy powitalnej kawie.
 2. Uzgodnienie prawnej osobowości powstającej organizacji i wybór biblioteki, która zapewni jej siedzibę i wsparcie (prosimy o przemyślenie, która z bibliotek byłaby gotowa zapewnić siedzibę stowarzyszeniu).
 3. Uzgodnienie zakresu merytorycznego działalności stowarzyszenia.
 4. Przedyskutowanie zagadnień zgłaszanych przez respondentów w ankiecie.
 5. Utworzenie zespołów zadaniowych odpowiedzialnych za powołanie, organizację i pracę merytoryczną stowarzyszenia.
 6. Podsumowanie ustaleń i odpowiedzialności.
 7. Wyznaczenie terminu i miejsca kolejnego zjazdu, tym razem założycielskiego.

Organizacja zjazdu jest odpowiedzią na wnioski z I Kongresu Bibliotek Szkół Wyższych oraz wyniki ankiety przeprowadzonej w okresie wakacyjnym br., w której spośród 205 respondentów:

 • 91% uważa, że stowarzyszenie powinno powstać,
 • 80% chciałoby zostać członkiem stowarzyszenia,
 • 79% deklaruje wolontariat na rzecz stowarzyszenia,
 • 75% zgodziłoby się opłacać składki członkowskie,
 • 42% zadeklarowało udział w zjeździe, nawet na koszt własny.
Czytaj dalej

Zagraj w otwarte karty- gra dla naukowców

Platforma Otwartej Nauki opracowała i udostępniła grę karcianą, która z przymrużeniem oka wprowadza w świat komunikacji naukowej. Gracze wcielają się w badaczy publikujących swoje artykuły w różnych czasopismach naukowych. Podczas rozgrywki mają do wyboru kilka działań, za które otrzymują punkty – mogą zainicjować lub odpowiedzieć na call for papers, zaangażować się w proces recenzji (peer review), a także przekształcić model działania czasopisma na open access (wykonać tzw. flipping).

Czytaj dalej

Weź udział w tworzeniu gry

Nowoczesna Polska jest partnerem w międzynarodowym projekcie „Play Your Role” dot. mowy nienawiści, którego elementem jest międzynarodowy hackaton. W trakcie wydarzenia zespół z Polski (max. 3 osoby, ukończone 18 lat) zaprojektuje grę, a w kolejnych miesiącach ją stworzy i zostanie ona udostępniona na stronie projektu. Obecnie trwa nabór zespołów (również w krajach partnerskich), szczegóły tutaj: https://www.playyourrole.eu/pl/the-hackathon-4/. Fundacja zaprasza wszystkich zainteresowanych do współpracy.

Czytaj dalej

Dzień Domeny Publicznej – akcja dla bibliotek

Nie mamy w tym roku spektakularnych akcji na Dzień Domeny Publicznej, może zatem warto byłoby, żeby biblioteki, które ucyfrawiają zbiory, symbolicznie dołączyły do obchodów digitalizując w styczniu choć jedną pozycję z listy autorów, których utwory przeszły w tym roku do domeny. Lista dostępna jest na stronie KOED. Można potem zwrócić się do EBIB (bozena@umk.pl), to opublikujemy w styczniu w naszym serwisie informację o bibliotece, która włączyła się do akcji, będzie to dobra promocja dla bibliotek, które wspierają wolną kulturę.

Czytaj dalej

Spółdzielnia Otwartej Edukacji w bibliotece

W imieniu organizatorów (Centrum Cyfrowe, Centrum Edukacji Obywatelskiej) zapraszamy do udziału w kursie e-learningowym „Otwarte zasoby edukacyjne w bibliotece”. Kurs opracowany został z myślą o bibliotekarzach, którzy nie mają wiedzy na temat otwartych zasobów edukacyjnych, bądź ich wiedza jest minimalna. Wprowadza w tajniki otwartości, prawa autorskiego i wolnych licencji, otwartych zasobów edukacyjnych już funkcjonujących w sieci oraz kształtuje umiejętność tworzenia własnych otwartych zasobów.

Biblioteka przestrzeń dodana…

W terminie 1.03-20.12.2019 r. Książnica Kopernikańska realizowała zadanie „BIBLIOTEKA – PRZESTRZEŃ DODANA – warsztaty dla ambitnych bibliotekarzy podregionu toruńsko-włocławskiego”. Miały one na celu wyposażenie pracowników merytorycznych bibliotek podregionu toruńsko-włocławskiego w niezbędną wiedzę, umiejętności i kompetencje w zakresie wprowadzania nowej oferty usług skierowanej w szczególności do grup, które do tej pory bywają w bibliotece rzadko: młodzieży, małych dzieci w wieku przedszkolnym (i ich rodziców), a także osób niedowidzących i seniorów.

Czytaj dalej

Otwarte podręczniki Open Stax

Jeśli na Twojej uczelni podręcznik „Fizyka dla szkół wyższych” jest w użyciu, wypełnij formularz http://bit.ly/OpenStaxPoland i napisz, jaka to uczelnia. Dlaczego to dla nas ważne? Podstawowym kryterium przyznawania grantu na rozwój polskojęzycznej oferty OpenStax jest informacja o liczbie studentów, którzy korzystają z wydawanych przez nas podręczników. Z góry dziękujemy!