Raport SPARC Europe o politykach OA różnych wydawców

SPARC Europe opracowało nowy raport nt. polityk otwartościowych wydawców. Zachęcam do zapoznania się:  Open Access: An analysis of publisher copyright and licensing policies in Europe, 2020.

Zachęcam też do udziału w webinarze What do we need to know about OA copyright publisher policies today? And what’s next for immediate OA? 3.11.2020 r., godz. 14.00 Formularz rejestracyjny.

Opening up Social Sciences and Humanities in Europe: From Promises to Reality

IBL PAN zaprasza na konferencję organizowaną przez międzynarodowe konsorcjum OPERAS “Opening up Social Sciences and Humanities in Europe: From Promises to Reality”, która odbędzie się online w dniach 2-4.11.2020. Celem konferencji OPERAS jest dyskusja o obecnym systemie komunikacji naukowej i jego przyszłości, w której naukowcy, decydenci, wydawcy, bibliotekarze oraz inni interesariusze, będą mogli podzielić się swoimi poglądami.

Czytaj dalej

Rozpoczyna się Tydzień Otwartej Nauki

19 października rozpoczyna się międzynarodowy Tydzień Otwartej Nauki (Open Access Week). Na całym świecie instytucje naukowe i organizacje pozarządowe promują otwartość w nauce, różne jej metody i poziomy. Co roku ogłaszane jest hasło przewodnie i za tym hasłem podążają ciekawe wydarzenia, akcje promocyjne, konferencje. Można je obserwować na oficjalnej stronie OAW oraz na polskiej stronie przygotowywanej przez KOED. Dzięki tym wieloletnim działaniom mamy już na świecie miliony naukowych cyfrowych obiektów dostępnych całkowicie za darmo. Jest to wielkie osiągnięcie działaczy ruchu open access. Dziękujemy wszystkim instytucjom, które co roku dołączają do tych obchodów i nie ustają w promowaniu otwartej nauki.

Projekt „Mała Książka – Wielki Człowiek” w bemowskiej Bibliotece

W placówkach bibliotecznych na Bemowie na każdego Małego Czytelnika w wieku przedszkolnym czeka wyjątkowa Wyprawka Czytelnicza. To efekt udziału w projekcie realizowanym przez Instytut Książki w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytelnictwo „Mała Książka – Wielki Człowiek” we współpracy z bibliotekami publicznymi.

Telekonferencja „Polska Platforma Medyczna jako przestrzeń współpracy i promocji osiągnięć naukowych polskiej medycyny”

20 października 2020 r. odbędzie się telekonferencja „Polska Platforma Medyczna jako przestrzeń współpracy i promocji osiągnięć naukowych polskiej medycyny”. Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu „Polska Platforma Medyczna – portal zarządzania wiedzą i potencjałem badawczym” (PPM), realizowanego przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu wraz z siedmioma instytucjami partnerskimi w Polsce: uniwersytetami medycznymi z Białegostoku, Gdańska, Katowic, Lublina, Szczecina i Warszawy oraz Instytutem Medycyny Pracy w Łodzi.

PPM to ogólnodostępna i bezpłatna platforma cyfrowa integrująca, prezentująca i promująca osiągnięcia naukowe i potencjał partnerów w zakresie medycyny, farmacji, stomatologii, zdrowia publicznego, bezpieczeństwa i higieny pracy, ergonomii i ochrony zdrowia. Projekt ma na celu upowszechnienie dostępu do wiedzy i wyników badań naukowych, promocję osiągnięć naukowych i potencjału badawczego instytucji biorących udział w projekcie, umożliwienie cyfrowego udostępniania i transferu zasobów nauki pomiędzy ośrodkami badawczymi oraz instytucjami publicznymi i społeczeństwem, a także umożliwienie ponownego wykorzystania danych i weryfikację wyników badań naukowych.
Program telekonferencji oraz formularz rejestracji jest dostępny na stronie projektu.

O czym chcecie czytać w „Biuletynie EBIB” w roku 2021?

Szanowni Państwo, tradycyjnie na początku jesieni zastanawiamy się jakie tematy poruszyć w „Biuletynie EBIB” w kolejnym roku. Liczymy bardzo na propozycje Czytelników reprezentujących wszystkie typy bibliotek, jak również inne instytucje kultury, nauki i edukacji. Zagadnienia na rok 2021 prosimy nadsyłać do 20 października br. na lidia.derfert-wolf@ebib.pl.

Złota epoka Jagiellonów – wystawa wirtualna

Jednym z przykładów działań w sieci podejmowanych przez instytucje kultury jest wystawa wirtualna „Złota epoka Jagiellonów” upamiętniająca przypadające w tym roku 500-lecie urodzin ostatniego Jagiellona, Zygmunta II Augusta. Ekspozycja, przygotowana przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich, prezentuje unikatowe obiekty z czasów zwanych złotym wiekiem, gdy Rzeczpospolita stała u szczytu rozwoju kulturalnego, politycznego i gospodarczego. EBIB patronuje medialnie tej wystawie.

Czytaj dalej

Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego we Wrocławiu otwiera się szerzej…

Po kilku miesiącach funkcjonowania na specjalnych zasadach wymuszonych przez pandemię, w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im T. Mikulskiego (Rynek 58) została uchylona część ograniczeń. Od początku października 2020 r. czytelnicy będą mogli odwiedzać poszczególne działy i korzystać z wolnego dostępu do regałów z książkami, filmami, płytami itp. Jedynie wizyty w Czytelni, wymagające dłuższej pracy z publikacjami, muszą zostać wcześniej zarezerwowane.

Czytaj dalej