Na nowo o ilościowych analizach bibliotecznych w „Biuletynie EBIB”

Ukazał się nowy numer „Biuletynu EBIB” (188) zatytułowany: Statystyki i analizy biblioteczne – nowe metody i narzędzia. Znajdziecie w nim Państwo krytyczny tekst o formularzach GUS, artykuł o wykorzystaniu urządzeń mobilnych w monitorowaniu wykorzystania zasobów w czytelni oraz doniesienie z badań nieużytkowników biblioteki pedagogicznej. Ponadto analiza ilościowa bazy artykułów z czasopism CIOP-PIB oraz sprawozdanie z konferencji w Bibliotece Głównej AGH. Zachęcamy do lektury!

Internet Archive wspiera Wikipedię

Internet Archive zaczął łączyć cytowania źródeł z artykułów z Wikipedii z fragmentami zdigitalizowanych książek, do których te się odwołują. <https://blog.archive.org/2019/10/29/weaving-books-into-the-web-starting-with-wikipedia/. Pierwsze 130 000 cytowań z Wikipedii odwołuje się już do 50 000 dokładnych miejsc w cyfrowych książkach. System zadziała, jeśli piszący artykuły wikipedyści odwołają się do książek w prawidłowym formacie, i podadzą dokładny numer strony. Więcej o tym systemie do przeczytania na blogu Internet Archive.

Wiki Science Competition

Ruszył konkurs Wiki Science Competition! Polska edycja kończy się 15 grudnia – do tego czasu można ładować do Wikimedia Commons zdjęcia naukowe w sześciu kategoriach. Jest szansa na przejście do etapu międzynarodowego. Wszystko jest opisane na stronie: https://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Wiki_Science_Competition_2019_in_Poland. Wikimedia zaprasza do udziału wszystkich zainteresowanych, szczególnie naukowców oraz studentów.

Kontakt: Klara Sielicka-Baryłka Specjalistka ds. projektów edukacyjnych Stowarzyszenie Wikimedia Polska, e-mail: klara.sielicka@wikimedia.pl, tel. 790 290 924

WIAD – Światowy Dzień Architektury Informacji

WIAD, czyli Światowy Dzień Architektury Informacji, jest rokrocznie organizowany wspólnie przez sieć globalnych, regionalnych i lokalnych wolontariuszy, przy wsparciu Instytutu Architektury Informacji. Już po raz drugi, Toruń jest jedną z 55 lokalizacji z całego świata (i jedyną w Polsce!), w których odbywają się obchody WIAD.

Chcemy, by nasza konferencja, była miejscem spotkania ludzi, o różnym doświadczeniu, którzy będą mogli wymienić się informacjami, wiedzą, doświadczeniem. Gośćmi Honorowymi II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej WIAD20 „Architektura Informacji Istotą Projektu” będą:

Czytaj dalej

Podziękowania za zaangażowanie w Tydzień Otwartej Nauki

Zespół EBIB, KOED i UMK dziękuje wszystkim, którzy zechcieli się włączyć w organizowanie imprez z okazji Tygodnia Otwartej Nauki w Polsce. Mieliśmy 36 różnych wydarzeń, wszystkie na bardzo wysokim poziomie, zorganizowanie w instytucjach, dla których otwartość i nauka w Polsce są ważne. Organizujemy wspólnie z Wami ten Tydzień od 10 lat i nigdy nas nie zawodzicie, jesteśmy widoczni na całym świecie. Dzięki za to.

Instytucje kultury dla naukowców – ankieta Europeany

Zespół Europeany podjął się nowych zadań, chce wspomóc współpracę pracowników instytucji kultury z naukowcami. Przeprowadza różnego typu analizy. W tej chwili przygotował ankietę opracowaną przez Europeana Research Requirements Task Force, której celem jest zebranie informacji na temat wykorzystywania dziedzictwa kulturowego w pracy i ulepszenie usług Europeany. Ankieta  jest dostępna na stronie, prosimy o jej wypełnienie: https://www.surveymonkey.com/r/XCDSCNY. Deadline: 31 października br.

W poniedziałek rozpoczyna się X Tydzień Otwartej Nauki

W poniedziałek 21 października rozpoczyna się międzynarodowy Tydzień Otwartej Nauki. Polska jak co roku od 2010 bierze udział w tym wydarzeniu. Koordynatorem wydarzenia jest Koalicja Otwartej Edukacji (KOED).

Największe instytucje naukowe kraju przygotowały ponad 30 różnego typu wydarzeń od warsztatów, seminariów po akcje plakatowe, kampanie informacyjne, szkolenia, pokazy, debaty i inne.

Czytaj dalej

Przewodnik kulturalny, czyli jak rozwijać kompetencje kulturowe dzieci i młodzieży?

Oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Bielsku-Białej wraz z Domem Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej, serdecznie zapraszają nauczycieli bibliotekarzy, polonistów, nauczycieli wiedzy o kulturze oraz animatorów i pracowników instytucji kultury na konferencję „Przewodnik kulturalny, czyli jak rozwijać kompetencje kulturowe dzieci i młodzieży? – możliwości działań oraz współpracy bibliotek szkolnych z instytucjami kultury”, która odbędzie się 29 listopada 2019 r. w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej, ul J. Słowackiego 17, w godz.: 9.30 – 15.00. 

Czytaj dalej

Jak ułatwić współpracę między badaczami w dziedzinie nauk humanistycznych a instytucjami dziedzictwa kulturowego. Poradnik

Szanowni Państwo z przyjemnością informuję, że dzięki współpracy z MKiDN i FINA w ramach projektu TuEuropeana 2019 udało nam się wydać polską wersję raportu DARIAH Theme 2017: Jak ułatwić współpracę między badaczami w dziedzinie nauk humanistycznych a instytucjami dziedzictwa kulturowego. Poradnik – jest to zestaw bardzo praktycznych wskazówek dla humanistów cyfrowych i instytucji dziedzictwa, który może pomóc w znalezieniu wspólnego języka. Jest to dokument popularny, o czym świadczy duża popularność wersji angielskiej (1,8 tys. odsłon i prawie tysiąc pobrań). Raport dostępny jest tu: https://zenodo.org/record/3472985.

Czytaj dalej