Szanowni Czytelnicy, przygotowaliśmy plan numerów „Biuletynu EBIB” na rok 2021, zachowując częstotliwość sześciu numerów w roku. Zaplanowaliśmy zróżnicowane tematy, interesujące – mamy nadzieję – dla wszystkich typów bibliotek. Rezygnujemy z podsumowania roku 2020, bo był on zdominowany pandemią. Chcemy natomiast rok 2021 zacząć nietypowo, wracając wspomnieniami do czasów sprzed komputerów i internetu – może pomogą nam przetrwać trudny pandemiczny czas.
Czytaj dalejArchiwum kategorii: Bez kategorii
„Biuletyn EBIB” – numer specjalny COVID-19
Czas epidemii, izolacji, zamkniętych instytucji – w tym bibliotek – to czas wyjątkowy. Wyzwaniem stała się praca zdalna, pojawiły się nowe narzędzia, nowe rozwiązania. Na początku towarzyszyło nam niemałe zamieszanie. Jednak zdalni (i zdolni) bibliotekarze szybko odnaleźli się w nowej sytuacji. Biblioteki zmieniły sposób funkcjonowania, ale nadal sprawnie działają, jednocześnie wyciągając wnioski. Chcemy udokumentować ten czas i zastanowić się nad przyszłością bibliotek w kontekście obecnej pandemii. Zaplanowaliśmy numer specjalny „Biuletynu EBIB” na wrzesień br. COVID-19 – biblioteka zamknięta, bibliotekarz otwarty. Zachęcamy przedstawicieli wszystkich typów bibliotek do nadsyłania tekstów do 20 lipca br.
W „Biuletynie EBIB” o bibliotekarskim roku 2019
Rok 2019 w bibliotekach, o bibliotekach, dla bibliotekarzy – jaki był? W najnowszym numerze „Biuletynu EBIB” Czytelnicy dowiedzą się, co na ten temat sądzą autorzy artykułów. Przedstawiamy różne punkty widzenia, różne obszary działalności. Zapraszamy do lektury i zachęcamy do komentowania.
Archiwum serwisu EBIB Praca
Warszawski Uniwersytet Medyczny – Bibliotekarz w Bibliotece Głównej
Oferta ważna do 11.10. 2019 r. Więcej informacji
Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego – Starszy bibliotekarz w Dziale Opracowań Zbiorów
Oferta ważna do 04.10.2019 r. Więcej informacji
Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego – Bibliotekarz w Dziale Muzeum Książki Dziecięcej
Oferta ważna do 30.09.2019 r. Więcej informacji
ICM UW zaprasza na szkolenie dla redaktorów czasopism naukowych poświęcone wydawaniu czasopisma na wolnych licencjach, procedurom przystąpienia do otwartej platformy ICM, wprowadzaniu danych do bazy oraz importom/eksportom metadanych m.in. na potrzeby raportowania.
Szkolenie odbędzie się w trakcie Warszawskich Targów Książki (Stadion Narodowy) 24 maja (w piątek) o godzinie 13.30 (http://www.targi-ksiazki.waw.pl/program-branzowy).
Czytaj dalejDane badawcze – warsztaty w Gdańsku
Organizatorzy ZapraszajĄ na warsztaty z zarządzania danymi badawczymi organizowane przez Platformę Otwartej Nauki we współpracy z działającym w ramach projektu OpenAIRE Krajowym Biurem Otwartego Dostępu. Warsztaty odbędą się w dwóch terminach: 7 maja 2019 r. (10:00 – 16:00) w Gdańsku – warsztaty organizowane we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim oraz 17 maja 2019 r. (10:00 – 16:00) w Krakowie – warsztaty organizowane we współpracy z Centrum e-Learningu AGH. Zajęcia są przeznaczone dla doktorantów i badaczy ze wszystkich dziedzin nauki. Udział jest bezpłatny, ale wymaga wcześniejszej rejestracji poprzez formularze wskazane na stronie Platformy Otwartej Nauki. |
---|
„Biuletyn EBIB” – plan numerów na rok 2019
Szanowni Czytelnicy,
Przygotowaliśmy plan numerów „Biuletynu EBIB” na rok 2019. Utrzymujemy tegoroczny tryb publikowania w cyklu dwumiesięcznym. Każdy z zaproponowanych tematów może dotyczyć wszystkich typów bibliotek. Zachęcamy do przejrzenia zagadnień i zgłaszania teksów zgodnych z nimi, jak również publikacji dotyczących innych problemów, które z przyjemnością zamieścimy w dziale Badania, teorie, opinie czy Sprawozdania.
W imieniu Redakcji „Biuletynu EBIB” – Lidia Derfert-Wolf
Research Information Management – sympozjum
Organizatorzy:
- euroCris
- Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej
- Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej
zapraszają w dn. 26-28.11.2018 r. do udziału w międzynarodowym sympozjum „Research Information Management: from an Institutional to a National-Level Implementation”. Udział w sympozjum jest bezpłatny. Czytaj dalej
Ranking Bibliotek
Po raz ósmy ma powstać Ranking Bibliotek. Instytut Książki i „Rzeczpospolita” chcą wyróżnić samorządy, które szczególnie troszczą się o rozwój czytelnictwa.
Ankieta jest skierowana do wszystkich gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i gmin miejskich (z wyłączeniem miast na prawach powiatu). Należy ją odesłać do 5 listopada 2018 r.
Więcej informacji na stronie Instytutu Książki.
Kolejna edycja akcji „Jak nie czytam, jak czytam”
Pomysłodawcą i głównym organizatorem akcji promowania czytelnictwa jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. W tym roku czytanie zaplanowano na 8 czerwca, a start na godzinę 10.00. Głównym celem jest promowanie czytania dla przyjemności, bez wielkiej ideologii i przymusu. By książka nie kojarzyła się młodzieży ze szkolnym obowiązkiem, tylko rozrywką w gronie znajomych.
Szczegóły i zdjęcia pokazujące skalę akcji znajdują się na stronie www.czytamy.org.