Stulecie BG AGH

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na jubileuszową konferencję z okazji 100-lecia Biblioteki Głównej Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie nt. Biblioteka w przestrzeni, przestrzeń w bibliotece, która odbędzie się w dniach 21-23 września 2022 r. O zaplanowanych obchodach 100-lecia można przeczytać na stronie BG AGH.

Biblioteka Miejska w Siemianowicach Śląskich

MBP w Siemianowicach Śląskich, dzięki wsparciu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 zrealizowała szereg wydarzeń dla czytelników: Bibliofest wieńczący wakacje; Noc Bibliotek, której gwiazdą (prócz Stanisława Lema) był pisarz – Jakub Małecki; warsztaty literackie z pisarzem – Stefanem Maruszczykiem; wystawę fotografii ze zbiorów Mariana Jadwiszczoka, przedstawiającą dawne Siemianice; wykład Małgorzaty Derus o zabytkowych witrażach zdobiących budynki na terenie miasta; spotkanie z pływakiem zimowym Leszkiem Naziemcem, autorem książki ,,Dzikie pływanie” oraz spotkanie z Remigiuszem Rączką – kucharzem, dziennikarzem i redaktorem programów kulinarnych.

Ze zbiorów MBP w Siemianowicach Śląskich

Archiwum Społeczne Polskiego Webu

Powstało Archiwum Społeczne Polskiego Webu

  • oddolny projekt tworzenia zbioru wspierającego badania z wykorzystaniem historycznych zasobów webowych; dokumentowanie m.in. kryzysu migracyjnego, bieżących wydarzeń w polityce krajowej i pandemii koronawirusa;
  • ponad 100 tys. skatalogowanych adresów URL wyodrębnionych z ponad 4 mln tweetów;
  • dane dostępne za darmo na warunkach wolnej licencji, do swobodnego wykorzystania;
  • strona archiwum: https://aspw.pl/.
Czytaj dalej

Konferencja „Zagraj w Lema”

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do udziału w konferencji zorganizowanej w ramach projektu „Zagraj w Lema”. Konferencja odbędzie się online 26 listopada 2021 w godz.10.00 -14.30. Udział w konferencji jest ogólnodostępny i bezpłatny. Dołącz do wydarzenia. Program znajduje się na plakacie.

V Pomorska Konferencja Open Science – Usługi oparte na współpracy

W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału w V edycji Pomorskiej Konferencji Open Science pod hasłem „Usługi oparte na współpracy„, która odbędzie się w dn. 1-3.12.2021 r. i ma za zadanie podsumować dotychczasowe działania w tym zakresie, omówić kierunki rozwoju tego rodzaju usług, a także, w rezultacie, powołać krajową grupę roboczą, pod patronatem organizacji GO-FAIR i projektu MOST Danych, skupiającą specjalistów z zakresu Data Management i Data Stewardship z różnych polskich jednostek naukowych. Rejestracja jest otwarta do 29.11.2021 r. EBIB objął konferencję patronatem medialnym.

Czytaj dalej