„zORIENTOwani: Literatura, kultura i społeczeństwo państw Orientu”

„zORIENTOwani: Literatura, kultura i społeczeństwo państw Orientu” to projekt, na który Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki pozyskała dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W imieniu biblioteki zapraszamy wszystkich bibliotekarzy i pracowników instytucji kultury do wzięcia udziału w darmowych szkoleniach, wzmacniających kompetencje naszych kadr!

W ramach projektu przygotowano szereg działań, które będą dostępne on-line. To, co szczególnie powinno Państwa zainteresować to kilkumiesięczny cykl darmowych szkoleń on-line, na żywo, prowadzonych dla bibliotekarzy i pracowników instytucji kultury przez naukowców i ekspertów. Jak ma się nasza wiedza w zakresie literatury chińskiej czy hebrajskiej? Ile książek z tej literatury odnajdujemy na półkach bibliotecznych? Czas zwiększyć naszą świadomość w tym temacie! Więcej o projekcie można przeczytać na naszej stronie www: www.biblioteka.grodzisk.pl lub Facebooku: www.facebook.com/BibliotekaGrodziskMaz/.

Międzynarodowa konferencja Stowarzyszenia Bibliotek Ukraińskich

Na temat bibliotekarstwa, w tym bibliotekarzy akademickich czy usług w czasie pandemii będą dyskutować uczestnicy międzynarodowej konferencji organizowanej online przez Ukraińskie Stowarzyszenie Bibliotek (ULA) w dniach 15-20 września. Konferencję zaszczyci swoim udziałem wiele prominentnych osób, w tym Barbary Lison (MBP Brema), prezydentka-elektka IFLA. Konferencja jest odpłatna, ale kosztuje grosze. Więcej informacji na stronach ULA. Zapraszamy do udziału.

Oprac na podst. wpisu H. Hollendra w grupie BIBLIO na FB

Szuflandia w Łodzi

Szuflandia to obok książkomatów i wrzutni pomysł na uatrakcyjnienie usług Biblioteki Miejskiej w Łodzi, ale nie tylko! To także innowacyjne rozwiązanie dla czytelników i bibliotek w czasie walki z pandemią. Szuflandia dostępna jest w łódzkiej Manufakturze. Czy Twoja biblioteka również reprezentuje innowacyjne podejście w swojej działalności?

Fot. T. Sójkowski

Tytuł Ujednolicony. Wokół katalogu centralnego NUKAT

Ukazał się nowy numer „Tytułu Ujednoliconego”, a w nim m.in. odpowiedzi na pytania: 
Czy w katalogu NUKAT jest miejsce dla rękopisów i czy ich opis w formacie MARC 21 jest tak trudny, jak mówią? Jak na co dzień wygląda praca rękopiśmiennika? Czy epidemia przeszkadza bibliotekarzom rozwijać katalog NUKAT? Praca zdalna od kuchni.
Co z Siecią Semantyczną mają wspólnego rekordy KHW?

Centrum NUKAT i Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie zapraszają do lektury:

Nadesłała: Kamila Krzyżanowska