38 Konferencja Problemowa Bibliotek Medycznych „Biblioteka i nauka – partner czy infrastruktura”

Zapraszamy na konferencję bibliotek medycznych, która odbędzie się online w dniach 13-14 września 2021 r., w Olsztynie. Organizatorzy proponują dyskusję wokół następujących zagadnień:

  • ewaluacja jakości działalności naukowej,
  • otwarty dostęp do wiedzy a instytucjonalna polityka otwartości
  • rola i funkcje biblioteki akademickiej,
  • dydaktyka w szkolnictwie wyższym w kontekście zmian wynikających z Ustawy 2.0.,
  • funkcjonowanie bibliotek w czasie pandemii COVID 19.

Webinarium: Jak korzystać z Repozytorium Otwartych Danych RepOD? – 13.04.2021

Zapraszamy na webinarium „Jak korzystać z Repozytorium Otwartych Danych RepOD?”, które odbędzie się 13 kwietnia 2021 r. (wtorek) o godz. 13:00. Podczas szkolenia przedstawione zostaną najważniejsze funkcje Repozytorium, w szczególności przechowywanie i publiczne udostępnianie danych badawczych. Omówione zostaną takie zagadnienia jak metadane, trwałe identyfikatory, możliwość łączenia zbiorów danych z publikacjami, embargo, wersjonowanie czy wybór licencji. Szkolenie kierowane jest do pracowników naukowych, bibliotekarzy akademickich i wszystkich zainteresowanych korzystaniem z repozytorium.

Nadesłała: N. Gruenpeter

13. Forum Młodych Bibliotekarzy – „Chodźże do nas”

Forum Młodych Bibliotekarzy, to kolejne spotkanie osób zawodowo związanych z bibliotekami, które po zawieszeniu w ubiegłym roku, w tym odbędzie się w zdalnej formie. Ruszyła już rejestracja prelegentów, a przez ostatnie półtora roku zdarzyło się tak wiele i tak nieoczekiwanych działań, że warto podzielić się doświadczeniem, by wspólnie wypracować piękną przyszłość dla symbiozy bibliotekarz-czytelnik…

Kultura w pandemii. Doświadczenie polskich instytucji kultury – raport

Centrum Cyfrowe podjęło się odpowiedzi na pytanie: Jak polskie instytucje kultury radzą sobie w czasie pandemii? Premiera raportu odbędzie się 12 kwietnia o 15:00. Spotkanie odbędzie się na Zoom. Rejestracja na spotkanie.

Podczas spotkania, które poprowadzi Aleksandra Janus – dyrektorka Fundacji Centrum Cyfrowe dowiemy się:
◾️ z czego wynikają wyzwania związane z działalnością online i pracą zdalną w instytucjach kultury;
◾️ czemu najpopularniejszym narzędziem do pracy zdalnej w instytucjach kultury są wciąż telefony i z jakich narzędzi do prowadzenia projektów lepiej korzystać organizując pracę zespołu;
◾️ jak nie zmarnować ponad rocznej pracy nad ofertą online przygotowaną przez instytucje kultury i nie stracić nowo zdobytej widowni;
◾️ jak poznać oczekiwania widzów i stworzyć ofertę odpowiadającą na ich potrzeby.
A gośćmi będą:
◾️ dr hab. Rafał Wiśniewski – dyrektor Narodowego Centrum Kultury, które jest partnerem badania;
◾️ Olga Wysocka – dyrektorka Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki;
◾️ Aleksandra Szymańska – dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku;
◾️ Maria Wierzbicka i Anna Buchner – realizatorki badania;
◾️ Natalia Cetera – specjalistka Pracowni Otwierania Kultury w Fundacji Centrum Cyfrowym i koordynatorka badania.

IV Pomorska Konferencja Open Science – udostępnianie danych badawczych

Zapraszamy do udziału w IV Pomorskiej Konferencji Open Science – udostępnianie danych badawczych, którą po raz kolejny organizuje Biblioteka Politechniki Gdańskiej. Konferencja odbędzie się w dn. 14-16 kwietnia 2021, w formie zdalnej, a rejestracja jest już otwarta.

Idea otwartości jest nam bardzo bliska, stąd EBIB objął konferencję patronatem medialnym.

Barbara Barańska-Malinowska – wspomnienie

Źródło: http://www.perspektywy.org/warsaw2019/mowcy/238-barbara-baranska-malinowska

Odeszłaś nagle, nieoczekiwanie, pozostawiając jedynie dobre wspomnienia kontaktów i współpracy z Tobą. Cechowała Cię otwartość i serdeczność. Dzieliłaś się swoją wiedzą i chętnie chłonęłaś wiedzę i doświadczenia innych. Byłaś ambitna i kreatywna, a jednocześnie skromna i pokorna wobec świata. Czasem prosiłaś o wsparcie, czasem udzielałaś mądrych rad. Czyniłaś bibliotekarstwo naukowe lepszym, dbając o wizerunek bibliotek, w których przyszło Ci pracować, i które kochałaś.

Byłyśmy razem na wielu konferencjach, niekiedy wspólnie przygotowując referaty. Czasem to mnie trawiła trema, czasem Ciebie, ale mogłyśmy na siebie liczyć. Setki maili, godziny rozmów i Twój numer ciągle w mojej komórce…

Basiu odeszłaś od nas 5.03, ale pozostaniesz w naszej pamięci. Dołączamy do wyrazów współczucia dla Twoich bliskich, przekazanych przez Twoją uczelnię.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 13.03.2021, godz. 12.00 w kościele św. Wojciecha, ul. Brzeźnicka 59, Częstochowa, a następnie na cmentarzu Kule, ul. Fieldorfa Nila.

I. Sójkowska

Konferencja nt. wypalenia zawodowego bibliotekarzy!

Serdecznie zapraszamy Państwa na ogólnopolską konferencję naukową PROBLEM WYPALENIA ZAWODOWEGO PRACOWNIKÓW BIBLIOTEK W DOBIE PANDEMII, która odbędzie się 12.05, w trybie zdalnym, bez opłat. Konferencja poświęcona będzie wymianie doświadczeń i poglądów na temat wypalenia zawodowego wśród pracowników bibliotek oraz odniesieniu do zjawiska w ujęciu interdyscyplinarnym. EBIB objął konferencję patronatem medialnym.

Czytaj dalej

Jak korzystać z Repozytorium Otwartych Danych RepOD?

Zapraszamy na webinarium „Jak korzystać z Repozytorium Otwartych Danych RepOD?”, które odbędzie się 9 marca 2021 r. (wtorek) o godz. 13:00. Podczas szkolenia przedstawione zostaną najważniejsze funkcje Repozytorium, w szczególności przechowywanie i publiczne udostępnianie danych badawczych. Omówione zostaną takie zagadnienia jak metadane, trwałe identyfikatory, możliwość łączenia zbiorów danych z publikacjami, embargo, wersjonowanie czy wybór licencji. Szkolenie kierowane jest do pracowników naukowych, bibliotekarzy akademickich i wszystkich zainteresowanych korzystaniem z repozytorium.