Rejestracja na konferencję bibliotek medycznych rozpoczęta!

Centrum Informacyjno- Biblioteczne UMED w Łodzi zaprasza na XXXV Konferencję Problemową Bibliotek Medycznych„Library as a Service”, która odbędzie się w Łodzi w dniach 18-20 września 2017 r. Rejestracja uczestników, prelegentów i trenerów została już otwarta.Tematyka tegorocznej konferencji będzie oscylowała wokół roli bibliotekarstwa medycznego wspierającego inicjatywy, projekty i działania swoich instytucji. Współcześnie bibliotekarze służą nauce, swoim użytkownikom oraz swoim organizacjom poprzez prowadzenie działalności edukacyjnej, wprowadzanie nowych technologii czy sprawnego zarządzania wiedzą. Inspirowanie kolegów bibliotekarzy oraz pracowników instytucji przyczynia się do osiągania lepszych wyników przez placówki naukowe. Wszelkie informacje dostępne są także na Facebooku.

Nadesłała: P. Milewska

.

Pieniądze dla bibliotek, czyli fundraising biblioteczny – konferencja

Biblioteka Uniwersytecka im. J. Giedroycia w Białymstoku serdecznie zaprasza na VI Ogólnopolską Konferencję Naukową „Pieniądze dla bibliotek, czyli fundraising biblioteczny”, która odbędzie się w dniach 29-30 czerwca 2017 r. Organizatorzy zachęcają do nadsyłania tematów wystąpień wraz z abstraktami. Termin zgłoszeń mija 20 marca br. Referentom organizatorzy proponują gratisowy wyjazd do Grodna. Więcej informacji na stronie konferencji.

Wieczorne rozmowy o Otwartej Edukacji – konferencja webinarowa

EBIB jako koalicjant KOED-u zaprasza do udziału w zdalnej  konferencji nt. otwartej edukacji. Konferencja skupiona będzie wokół następujących tematów: 1. Unikaj kłopotów i pomagaj innym. Prawo autorskie i dobre obyczaje; 2. Otwarte zasoby dla nauczycieli – podejście praktyczne; 3. Szkoła otwarta na różnorodność; 4. Dlaczego kocham kulturę remiksu; 5. Szkoła uczy się przez całe życie. Więcej informacji, dokładny program oraz formularz zgłoszeniowy na stronie KOED.

Nadesłał: K. Śliwowski

O Wajdzie i jego aktorach w oświęcimskiej bibliotece

Biblioteka GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu serdecznie zaprasza 15 marca, o godz. 18:00, do bibliotecznej auli na spotkanie z cyklu Demontaże Literatury. Tematem spotkania będzie: „Wajda i aktorzy“, a poprowadzi je dr Beata Guczalska.
Andrzej Wajda mówił wielokrotnie, że jedynym momentem prawdziwego natchnienia w pracy reżysera jest moment wyboru aktorów. Jego filmy i przedstawienia naznaczone są bardzo mocną, wyrazistą obecnością aktorów – prawdziwych współtwórców jego dzieł. Wajda był  twórcą, kreatorem aktorów, odkrywał ich talent, kształtował wizerunek i wpływał na ich dalsze artystyczne losy. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w społecznym obiegu takich aktorów, jak Tadeusz Janczar, Tadeusz Łomnicki, Wojciech Pszoniak, Krystyna Janda czy Jerzy Radziwiłowicz bez ról, które zagrali u Wajdy. Na czym polegał szczególny dar reżysera w odnajdywaniu właściwych twórców pamiętnych ról? O tym dowiecie się na spotkaniu. Wstęp jest wolny.

Imprezy w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej

Dolnośląska Biblioteka Publiczna zaprasza:

6, 13, 20 i 27 marca 2017,  godz. 16.00, American Corner, II piętro
WOMEN HISTORY MONTH W AMERICAN CORNER
Z okazji Miesiąca Historii Kobiet (obchodzi się go w USA) Amerykańskie Centrum Informacji i Kultury zaprasza wszystkich, niezależnie od płci i wieku, na pokazy filmów dokumentalnych z kobietą w roli głównej. Projekcje w języku angielskim.
 
6 marca, godz. 16.00 – „Women in WWII – Glamour Girls of 1943”
13 marca, godz. 16.00 – „Finding Vivian Maier”
20 marca, godz. 16.00 – „Biography : Amelia Earhart”
27 marca, godz.16.00 – „One women one vote”
 
► Wstęp bezpłatny, ale obowiązuje rezerwacja miejsc pod numerem telefonu : 71 3352215
 
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
 
7 marca,  godz. 17.00, sala konferencyjna, III piętro
DAWNY ALUMNAT – BIBLIOTEKA ARCHIDIECEZJI WROCŁAWSKIEJ (W BUDOWIE)
Wszechnica Wiedzy o Wrocławiu
Towarzystwo Miłośników Wrocławia oraz Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego zapraszają na kolejny wykład w ramach Wszechnicy. Tym razem będzie on poświęcony odbudowywanemu właśnie budynkowi dawnego Alumnatu, który ma się stać siedzibą Biblioteki Archidiecezji Wrocławskiej. Prelegentem będzie historyk sztuki Damian Kanclerski.
► Wstęp wolny!
 
———————————–
 
8 marca, godz. 16.00, sala konferencyjna, III piętro
STAMBUŁ – KONSTANTYNOPOL – BIZANCJUM
Spotkanie z cyklu „Tradycje wielu kultur” poświęcone miastu o trzech nazwach, położonemu nad Bosforem, na dwóch kontynentach, które powstało jako Bizancjum, rozwijało się potem jako Konstantynopol, a później stało się stolicą Imperium Osmańskiego. Miasto to łączy w sobie tradycję hellenistyczno-rzymską, bizantyjską i muzułmańską, o czym świadczą zachowane do dziś wspaniałe dzieła sztuki. O wielokulturowym mieście nad Bosforem opowie Dariusz Galewski.
► Wstęp wolny!
 
———————————–
 
20 marca – 2 kwietnia 2017, Galeria pod Plafonem, parter
GRZEGORZ WOLINSKI – RYSUNKI SATYRYCZNE
Wystawa prac jednego z rysowników francuskiego pisma satyrycznego „Charlie Hebdo”, urządzona z okazji tegorocznych Dni Frankofonii.
Georges Wolinski urodził się w 1934 w Tunisie. Jego matka była pochodzenia francusko-włoskiego, a ojciec był polskim Żydem. Po śmierci ojca przyjechał do Francji. Od 1960 roku współpracował z czasopismem „Hara-Kiri”. Niebawem jednym z filarów „Hara-Kiri Hebdo”, a następnie „Charlie Hebdo”. Począwszy od lat 80. Wolinski pracował dla różnych dzienników i magazynów, m.in. „L’Humanité”, „Libération”, „Le Nouvel Observateur” i „L’Echo des savanes”. Miał na swoim koncie 80 albumów z rysunkami komentującymi aktualne wydarzenia, ale i wiele publikacji komiksowych. Georges Wolinski zginął 7 stycznia 2015 roku podczas zamachu na paryską siedzibę „Charlie Hebdo”.
► Wstęp wolny!
 
 
24 marca, godz. 17.00, sala konferencyjna, III piętro
„QUE VIVA MÉXICO!” – SPOTKANIE Z JULIETĄ GONZÁLEZ-SPRINGER
Zapraszamy na spotkanie z cyklu „Dookoła 7 Kontynentów” poświęcone Meksykowi. Julieta González-Springer, rodowita Meksykanka, śpiewaczka, która część wokalnej edukacji odbyła w Krakowie, opowie o swojej ojczyźnie. Zilustruje tę opowieść własną prezentację multimedialną. Warto podkreślić, że twórczość tej artystki ma zasięg międzynarodowy. Koncertowała, m.in. w Operze w Lyonie, Genewie, Lozannie, Operze Narodowej w Meksyku oraz na różnych festiwalach w Polsce, Francji, Szwajcarii, Niemczech, Meksyku, Włoszech. Wykonuje głównie muzykę dawną, ale także tradycyjną, klasyczną i współczesną muzykę meksykańską. Podczas spotkania wokalistka wykona kilka pieśni z akompaniamentem gitarzysty Macieja Posłusznego.
► Wstęp wolny!
 
———————————–
Wszystkie wymienione niżej imprezy odbywają się w siedzibie Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej, czyli pod adresem: Wrocław, Rynek 58. Przy informacji o każdej z nich znajduje się, obok daty, nazwa miejsca w budynku DBP, w którym impreza się odbywa.