Biblioteka przyszłości – wyzwania – trendy – zagrożenia

Zapraszamy do udziału w XVIII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Bibliotek Uczelni Niepublicznych i Publicznych, organizowanej tym razem przez Wyższą Szkołę Biznesu w Nowym Sączu. Tematyka konferencji obejmuje zagadnienia związane z wdrażaniem i korzystaniem z nowych technologii, współpracą w obszarze rozwoju nauki i upowszechniania jej osiągnięć, jakością i efektywnością w działalności bibliotek, kompetencjami bibliotekarzy. Konferencja zapowiada się ciekawie! EBIB objął konferencję patronatem medialnym.

DBP zaprasza na spotkanie z Arturem Andrusem

Dolnośląska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu zaprasza 29 listopada na spotkanie z Arturem Andrusem – poetą, autorem tekstów piosenek, piosenkarzem, artystą kabaretowym. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Biblioteki (Wrocław, Rynek 58), o godz. 17.00, w Sali im. Tadeusza Mikulskiego na III piętrze. Wstęp wolny!
Nadesłał: Jacek Czarnik

Konkurs w Pracowni Otwierania Kultury

Pracownia Otwierania Kultury to lab technologiczny działający przy Centrum Cyfrowym, który gromadzi przedstawicieli instytucji kultury, badaczy społecznych, projektantów doświadczeń, programistów i ekspertów, którzy wspólnie projektują innowacje oparte na zdigitalizowanych zasobach kultury. W 2017 r. opracowano cztery koncepcje narzędzi cyfrowych bazujących na zdigitalizowanych zasobach dziedzictwa.

Czytaj dalej

Spotkania Centrum NUKAT

W dniach 13-14 listopada, w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie przy ul. Dobrej 56/66, odbędą się trzy spotkania organizowane przez Centrum NUKAT. Zaproszeni na nie zostali bibliotekarze systemowi, członkowie Grupy Roboczej ds. Standardów Bibliograficznych oraz członkowie Zespołu Konsultacyjnego KABA. Spotkania będą stanowić podsumowanie jubileuszowego (15!) roku centralnego katalogu NUKAT oraz służyć ustaleniu planów na kolejny rok. Program zapowiada bardzo interesujące dyskusje, zwłaszcza, że jubileuszowy rok Centrum NUKAT kończy bogatszy o:
– dwa nowe wydania formatów MARC21: dla książki i starego druku,
– nowe tablice transliteracyjne dla języków bardzo rzadkich,
– plan wdrożenia standardu RDA.
Fotorelacja oraz krótkie podsumowanie spotkań znajdą się na fanpage’u NUKAT.
Nadesłała: I. Ruść

Konwersatoria bibliotekoznawcze 2017-2018

Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze dr Andrzej Buck zaprasza na cykl spotkań w ramach konwersatoriów bibliotekoznawczych.
Plan spotkań na rok akademicki 2017/2018:
15 listopada 2017 r. – prof. zw. dr hab. Tomasz Mielczarek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), Tygodniki społeczno-polityczne Trzeciej i Czwartej Rzeczpospolitej
13 grudnia 2017 r. – prof. zw. dr hab. Jacek Wojciechowski (Uniwersytet Jagielloński), Bibliotekarz: przesłanki zawodu
Czytaj dalej