W styczniu tego roku ukazał się raport – zrealizowany w ramach projektu OPERAS – na temat działalności bibliotek akademickich w Europie i upowszechniania książek w modelu open access. Przeanalizowano sytuację w wielu krajach Europy odnosząc się do następujących obszarów:
Czytaj dalejArchiwum autora: Bożena Bednarek-Michalska
Geofizyka, komunikacja społeczna, chemia – online w AGH
Kurs Elementy geofizyki ogólnej udostępniamy na platformie OPEN AGH otwarte zasoby na licencji CC BY-SA 4.0. Autorka kursu – Kamila Wawrzyniak-Guz z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH – zaprasza do wnętrza Ziemi, w krainę grawimetrii i magnetometrii. Kurs zawiera materiały i ćwiczenia dotyczące pola siły ciężkości i pola magnetycznego Ziemi. Otwarta licencja pozwala na elastyczne korzystanie – możecie nie tylko przeglądać zawartość, ale również pobrać kurs do pliku i odtworzyć go na swojej platformie Moodle.
Czytaj dalejJednodniówka edukacyjna – edycja wiosenna, 5 marca 2021
Czego warto uczyć dziś, by przydało się jutro #UzupełniamyBraki
Stowarzyszenie Wikimedia Polska serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie online z cyklu “Jednodniówka edukacyjna”, które odbędzie się już 5 marca. Cykliczne Jednodniówki edukacyjne poruszają tematy obecne w aktualnych dyskusjach nauczycieli, akademików, edukatorów oraz obecne wśród rozmów rodziców/opiekunów i uczniów/uczennic. Jako organizacja wspierająca ważne społeczne projekty takie jak Wikipedia, Wikiźródła czy Wikisłownik, mamy doświadczenie w budowaniu efektywnych narzędzi i metod współpracy dotyczących edukacji w przestrzeni wirtualnej i pragniemy je skonfrontować z szeroką publicznością.
Czytaj dalejPublikowanie otwarte dla polskich badaczy
Mamy coraz więcej propozycji programów publikowania otwartego u znanych wydawców w ramach licencji Wirtualnej Biblioteki Nauki. Prosimy o zapoznanie się z propozycją na rok 2021:
- Licencja krajowa Elsevier
- Licencja krajowa Springer
- Science Advances (dodatek do licencji krajowej Science)
- Program międzynarodowy Scoap3
- Licencja konsorcyjna ACS
- Licencja konsorcyjna CUP
- Licencja konsorcyjna Emerald
- Licencja konsorcyjna IEEE
- Licencja konsorcyjna IOP
- Licencja konsorcyjna LWW
- Licencja konsorcyjna OUP
The Future of Scholarly Communication
IBL PAN zaprasza na konferencję “The Future of Scholarly Communication” organizowaną przez międzynarodowe konsorcjum OPERAS, która odbędzie się online w dniach 24-26.02.2021 i będzie poświęcona omówieniu wyników badań podjętych w ramach grupy roboczej WP6 (Innovation) projektu OPERAS-P.
Czytaj dalejWikimedia poszukuje pracownika
Stowarzyszenie Wikimedia Polska poszukuje kierownika lub kierowniczki biura, aby usprawnić procesy wewnętrzne i uporządkować działanie organizacji. Dzięki tej zakulisowej pracy u podstaw nasi pracownicy i wolontariusze będą mogli jeszcze lepiej wspierać Wikipedię i spokrewnione z nią projekty. Więcej na stronie Stwowarzyszenia.
Praca w Centrum Cyfrowym
Fundacja Centrum Cyfrowe z Warszawy poszukuje specjalistki/y ds. Otwartej Edukacji i Rzecznictwa. Warunki konkursowe znajdują się na stronie Fundacji: https://centrumcyfrowe.pl/czytelnia/poszukujemy-specjalistki-y-ds-otwartej-edukacji-i-rzecznictwa/.
Jak korzystać z Repozytorium Otwartych Danych RepOD?
Webinarium: Jak korzystać z Repozytorium Otwartych Danych RepOD? – 3.02.2021
ICM UW zaprasza na webinarium „Jak korzystać z Repozytorium Otwartych Danych RepOD?”. Odbędzie się ono 3 lutego 2021 r. (środa) o godz. 13:00.
Podczas szkolenia przedstawione zostaną najważniejsze funkcje Repozytorium, w szczególności przechowywanie i publiczne udostępnianie danych badawczych. Omówione zostaną takie zagadnienia jak metadane, trwałe identyfikatory, możliwość łączenia zbiorów danych z publikacjami, embargo, wersjonowanie czy wybór licencji. Szkolenie kierowane jest do pracowników naukowych, bibliotekarzy akademickich i wszystkich zainteresowanych korzystaniem z repozytorium.
Nowe otwarte kursy w Open AGH
Na platformie Open AGH powstają nowe kursy udostępniane na licencji CC BY-SA 4.0 z prawem do ich dalszego wykorzystywania i adaptacji. Realizuje się je w ramach Centrum e-Learningu AGH a finansowane są z projektu POWER. Użytkownicy znajdą w nich ciekawe materiały i ćwiczenia, mogą one także stanowić inspirację do zaprojektowania własnego kursu e-learningowego. Oto przykładowe dwa przedsięzięcia:
Czytaj dalejElsevier i Springer z programem OA na rok 2021
Od 1 stycznia 2021 r. wznowiony został program publikowania otwartego Elsevier (z pulą 1500 darmowych artykułów na 2021 r.) oraz Springer (z roczną pulą 2176 artykułów). Program umożliwia autorom afiliowanym w polskich instytucjach akademickich publikowanie artykułów otwartych na licencji CC-BY w czasopismach hybrydowych Springer oraz czasopismach hybrydowych i Gold Open Access w Elsevier.
Czytaj dalej