Dlaczego wracamy do archiwizacji Internetu?

W Biuletynie EBIB w maju wypuściliśmy dla Państwa numer zatytułowany „Archiwizacja internetu”. Już kiedyś w roku 2012 był podobny (Numer 128), ale postanowiliśmy wrócić do tematu, ponieważ wydaje się bardzo ważny, a niepokoi nas to, że w Polsce nadal nie ma instytucji państwowej, która zachowywałaby dla potomnych strony internetowe z domeny PL.

W numerze mamy kilka ciekawych tekstów polskich i zagranicznych autorów, bibliotekarzy, archiwistów, znawców współczesnych mediów oraz jest pogłębiona analiza trzech zagranicznych raportów dotyczących archiwizacji internetu przygotowana przez redaktorkę prowadzącą numer.

Zapraszamy do czytania.

Data Analysis – konferencja we Wrocławiu

Na prośbę organizatorów zachęcamy do udziału w  warsztatach „The Workshop on Classification and Subject Indexing in Library and Information Science (LIS’2017)”, odbywających się w ramach IVth European Conference on Data Analysis 2017. Konferencja w tym roku odbędzie się we Wrocławiu, na Uniwersytecie Ekonomicznym.
Osoby zainteresowane powinny się zapoznać z opisem warsztatów: http://ecda2017.ue.wroc.pl/index.php/lis2017/ oraz konferencji: http://ecda2017.ue.wroc.pl/index.php/call-for-papers/; http://ecda2017.ue.wroc.pl/index.php/registration/.

Nadesłała Małgorzata Świrad, Dyrektorka Biblioteki Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Atlas Zasobów Otwartej Nauki (AZON)

Ruszyły prace nad Atlasem Zasobów Otwartej Nauki (AZON) w Centrum Wiedzy i Nauki Technicznej (CWiNT) Politechniki Wrocławskiej. Ta internetowa platforma informacyjna powstaje w ramach projektu: Aktywna Platforma Informacyjna e-scienceplus.pl. i ma gromadzić, przetwarzać i udostępniać zasoby nauki w otwartej formie cyfrowej wszystkim zainteresowanym.

Koordynatorem projektu jest Politechnika Wrocławska wraz z Partnerami: Akademią Wychowania Fizycznego, Uniwersytetem Przyrodniczym, Uniwersytetem Medycznym i Instytutem Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk. Więcej informacji w pliku.

KRONIK@ – nowe przedsięwzięcie Ministerstwa Cyfryzacji

W związku z planowanym przedsięwzięciem: Program KRONIK@ – Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury, Ministerstwo Cyfryzacji rozsyła pismo Pani Minister Anny Streżyńskiej dotyczące wypełnienia ankiety inwentaryzacyjnej do około 5000 instytucji kultury, nauki i archiwalnych.

Informacje o pomyśle na nową centralną platformę zasobów można znaleźć w prezentacji zamieszczonej na stronie ministerstwa.

Pracownia Otwierania Kultury

Centrum Cyfrowe serdecznie zaprasza do udziału w nowym projekcie Centrum Cyfrowego – Pracownia Otwierania Kultury. Pracownia Otwierania Kultury to inicjatywa Centrum Cyfrowego, która gromadzi przedstawicieli instytucji kultury, badaczy społecznych, projektantów, programistów i użytkowników, by wspólnie wypracowali efektywne sposoby dzielenia się cyfrowymi zasobami kultury. Czytaj dalej

ENCYKLOPEDIA I FILOZOFIA – konferencja w Bydgoszczy

Instytut Filozofii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zapraszają na konferencje naukową ENCYKLOPEDIA I FILOZOFIA – WOKÓŁ WIELKIEJ ENCYKLOPEDII FRANCUSKIEJ, która odbędzie się w dniach 8–9 czerwca 2017 roku w Bibliotece UKW w Bydgoszczy, ul. Szymanowskiego 3. Czytaj dalej

Tydzień z Internetem 2017 – inspiruj się i dziel swoimi pasjami

27 marca ruszył  Tydzień z Internetem – ogólnoeuropejska kampania, której celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do poznania możliwości, jakie daje Internet. W akcję po kolejny raz włącza się Polska. W ponad 300 bibliotekach, szkołach, organizacjach pozarządowych i pracowniach komputerowych odbędą się spotkania, podczas których mieszkańcy odkryją inspirujące blogi i dowiedzą się, jak w sieci dzielić się swoimi pasjami. Czytaj dalej