W poniedziałek rozpoczyna się X Tydzień Otwartej Nauki

W poniedziałek 21 października rozpoczyna się międzynarodowy Tydzień Otwartej Nauki. Polska jak co roku od 2010 bierze udział w tym wydarzeniu. Koordynatorem wydarzenia jest Koalicja Otwartej Edukacji (KOED).

Największe instytucje naukowe kraju przygotowały ponad 30 różnego typu wydarzeń od warsztatów, seminariów po akcje plakatowe, kampanie informacyjne, szkolenia, pokazy, debaty i inne.

Czytaj dalej

Jak ułatwić współpracę między badaczami w dziedzinie nauk humanistycznych a instytucjami dziedzictwa kulturowego. Poradnik

Szanowni Państwo z przyjemnością informuję, że dzięki współpracy z MKiDN i FINA w ramach projektu TuEuropeana 2019 udało nam się wydać polską wersję raportu DARIAH Theme 2017: Jak ułatwić współpracę między badaczami w dziedzinie nauk humanistycznych a instytucjami dziedzictwa kulturowego. Poradnik – jest to zestaw bardzo praktycznych wskazówek dla humanistów cyfrowych i instytucji dziedzictwa, który może pomóc w znalezieniu wspólnego języka. Jest to dokument popularny, o czym świadczy duża popularność wersji angielskiej (1,8 tys. odsłon i prawie tysiąc pobrań). Raport dostępny jest tu: https://zenodo.org/record/3472985.

Czytaj dalej

VIII międzynarodowa konferencja CopyCamp już w grudniu w Warszawie

Fundacja Nowoczesna Polska ma zaszczyt ogłosić otwarty nabór na prelegentów do VIII międzynarodowej konferencji CopyCamp. Konferencja odbędzie się w 4 grudnia w „Marzycielach i Rzemieślnikach. Domu Innowacji Społecznych” w Warszawie. W tym roku będziemy rozmawiać o domenie publicznej jako miejscu spotkań i współpracy wokół wspólnego dziedzictwa kulturowego. Domena publiczna przyczynia się do aktywnego uczestniczenia w rozwoju kultury przez wszystkich, na równych zasadach i z poszanowaniem potrzeb każdego – autorów i ich publiczności. W ramach dyskusji o kształcie i przyszłości prawa autorskiego potrzebujemy zrównoważonej debaty o tym, jak dobrze zorganizować tę współpracę.

Udział w wydarzeniu jest otwarty dla wszystkich i nieodpłatny.

Czytaj dalej

Raport na temat polityk i praktyk fundatorów open access

Organizacja SPARC EUROPE przygotowała raport na temat polityk i praktyki wsparcia dla ruchu open access. Ankieta, przeprowadzona wiosną 2019 r. objęła około 400 podmiotów finansujących open access, zgromadziła nieco ponad 60 odpowiedzi z 29 krajów. Badanie obejmuje ważne krajowe agencje finansujące (prawie 50%), ogólnoeuropejskich sponsorów, krajowe i regionalne akademie, fundacje i organizacje filantropijne oraz organizacje charytatywne. Zachęcam do lektury całości lub Streszczenia raportu.

Mamy już kilkanaście wydarzeń Tygodnia Otwartej Nauki

Mamy już w zgłoszeniach kilkanaście wydarzeń zaplanowanych w całym kraju do realizacji na Tydzień Otwartej Nauki, czekamy na następne, zgłaszajcie je Państwo i reklamujcie u nas. Rokrocznie dużo się dzieje w polskich uczelniach i instytucjach, dla których nauka jest ważna. Jeśli nie macie jeszcze koncepcji czy pomysłu, przejrzyjcie wydarzenia opisywane od 10 lat u nas w portalu, może znajdziecie coś dla siebie. Przygotowujemy dla Państwa także materiały promocyjne na wolnych licencjach, które możecie wykorzystywać.

Są już pierwsze materiały promocyjne na TON 2019

Na stronach TON mamy już pierwsze materiały promocyjne do pobrania, następne opublikujemy, jak tylko będą gotowe. Zachęcamy do zaglądania na strony i pobierania je do wykorzystania podczas Tygodnia Otwartej Nauki 2019. Wszystkie są upowszechniane na wolnych licencjach Creative Commons CC BY SA.

Program spotkania „Praktyczne perspektywy publikowania naukowego”

Dostępny jest już program wydarzenia „Praktyczne perspektywy publikowania naukowego” organizowanego z okazji udostępniania na platformie ICM UW pełnych tekstów ponad 300 000 artykułów z 1000 czasopism naukowych. Wydarzenie odbędzie się 21 października 2019 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Wykład otwierający na temat globalnego ruchu na rzecz otwartego dostępu wygłosi Dominic Mitchell z Directory of Open Access Journals (DOAJ). W programie znalazły się ponadto praktyczne warsztaty dla redaktorów i wydawców czasopism naukowych. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji poprzez stronę internetową. Wydarzenie objęte zostało patronatami honorowymi Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Rektora Uniwersytetu Warszawskiego.

Prezentacja ciekawego projektu IBL PAN – open access

Konsorcjum OPERAS otrzymało 2 miliony euro od Komisji Europejskiej z programu Horyzont 2020 na realizację nowego dwuletniego projektu OPERAS-P (Open Scholarly Communication in the European Research Area for Social Sciences and Humanities – Preparation). Celem projektu jest rozwój OPERAS, europejskiej infrastruktury badawczej dla otwartej komunikacji naukowej w naukach humanistycznych i społecznych. Serdecznie zapraszamy na publiczną inaugurację projektu, która odbędzie się 1 października o 13:00 w Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie (Nowy Świat 72, s. 144). Szczegóły wydarzenia poniżej.

Czytaj dalej