Projekty cyfrowe humanistyki polskiej – ankieta

IBL PAN zaprasza do udziału w drugiej edycji badania, dotyczącego projektów cyfrowych z zakresu nauk humanistycznych, społecznych i nauk o sztuce realizowanych przez polskie instytucje naukowe. Badanie prowadzi w ramach prac konsorcjum DARIAH-PL. Zebrane dane pozwolą ukazać stan humanistyki cyfrowej w Polsce i upowszechnić wiedzę o inicjatywach realizowanych w różnych krajowych ośrodkach.

Czytaj dalej

Nasi przodkowie gotowali i piekli bez umiaru

Bibliotekarze i bibliotekarki z Torunia potraktowali bardzo dosłownie hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek „Zasmakuj w Bibliotece”. Przygotowali kolekcję przepisów kulinarnych w wersji audio. Jeśli nie chce Ci się czytać, to posłuchaj, przepisy są oryginalne często pisane z użyciem słów, których już nie znamy. A jakie tam są wagi i miary??? A jakie proporcje??? A więc co mamy: Baby szafranowe zaparzane; Torciki angielskie; Zupa z piwa; Kunfitura różana; Zupa z wina szodowa; Nalewki owocowe i inne. A jak Ci mało, to czytaj stare księgi i rozkoszuj się pięknem staropolszczyzny. Wszystko masz za darmo online.

Czytaj dalej

Jak zrobić wystawę online – warsztat dziś

Dziś o godz. 12.00 dr Dominik Piotrowski, przewodniczący Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu, poprowadzi warsztat wideo, podczas którego zaprezentuje, jak zainstalować oraz skonfigurować system Omeka oraz w jaki sposób utworzyć archiwum i narracyjną ekspozycję cyfrową. Adresatami warsztatu są pracownicy instytucji kultury i nauki, studenci muzealnictwa, historii i archiwistyki, nauk o mediach i komunikacji społecznej oraz wszyscy zainteresowani.

Czytaj dalej

Politycy zamykają granice – naukowcy otwierają naukę

Teraz w czasie wielkiej pandemii widać, jak otwarta nauka jest potrzebna nam wszystkim. Gdyby nie wielka i błyskawiczna odpowiedź naukowców na zagrożenie, politycy byliby w pułapce własnych przeszłych decyzji.

Wiele najważniejszych czasopism na świecie publikuje wypowiedzi naukowców na temat bezprecedensowej współpracy i dzielenia się wiedzą, by ratować nas wszystkich przed groźnym wirusem.

Czytaj dalej

Nauka polega na otwartości – wywiad z dyrektorem NCN

Natalia Gruenpeter z ICM UW przeprowadziła wywiad z Dyrektorem Narodowego Centrum Nauki profesorem Zbigniewem Błockim na temat otwartej nauki. Dostęp do wywiadu znajduje się w portalu Otwarta Nauka: https://otwartanauka.pl/1230-nauka-polega-na-otwartosci. Profesor sygnalizuje, że aktualnie w Centrum trwają prace związane z grantami NCN. Wymóg otwartości będzie dotyczył konkursów ogłoszonych w czerwcu tego roku, a umowy będą podpisywane dopiero w przyszłym roku. Odpowiednie zapisy znajdą się w regulaminach, w umowach również.

Czytaj dalej

Otwarte zasoby – kurs zdalny dla dydaktyków uczelni wyższych

Darmowy kurs samokształceniowy Otwarte zasoby naukowe i edukacyjne powstał na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z myślą o pracownikach polskich uczelni, którzy na co dzień wykorzystują materiały z Internetu, upubliczniają swoje prace w sieci, prowadzą zdalne nauczanie i chcą poznać mechanizmy, które mogą te procesy usprawnić. Jest to materiał dla badaczy oraz dydaktyków akademickich wykorzystujących otwarte zasoby zgodnie z prawem autorskim i zwracających uwagę na jakość treści. To właśnie oferujemy, informację o jakościowo dobrych zasobach i metodach ich wykorzystania.

Czytaj dalej

Program “Kultura w sieci” a licencje Creative Commons

MKiDN, w ramach wspierania kultury w czasach koronawirusa, ogłosiło konkurs “Kultura w sieci”. Po protestach twórców z regulaminu konkursu usunięto wymóg stosowania licencji CC. Uważamy, że Ministerstwo powinno przywrócić zapisy w programie dotacyjnym, skierowanym do organizacji i instytucji kulturalnych.

Więcej czytaj na stronach Centrum Cyfrowego.

Wielkanocne życzenia z wrocławskiej biblioteki

Szanowni i Drodzy Państwo i Przyjaciele!
Życzę Wam, żeby zbliżające się Święta Wielkiej Nocy w tym trudnym i nie napawającym optymizmem czasie, sprawiły Wam RADOŚĆ, która zrównoważy wszystko, co budzi przygnębienie. Życzę Wam Wszystkim zdrowia, wewnętrznej siły do pokonywania przeciwności, optymizmu mimo wszystko, a przede wszystkim tego, żebyście bezpiecznie przetrwali czas pandemii.

Czytaj dalej