Zbliżają się dwie ciekawe konferencje

W tym tygodniu w Polsce mamy dwie ciekawe konferencje dla bibliotekarzy:

9-11.12. – Gdańsk – IATUL Seminar 2019 „Organizing the Open Science Framework – strategies and legal aspects”. Organizatorzy: IATUL i Biblioteka Politechniki Gdańskiej.

12-13.12. – Toruń – Trzecia interdyscyplinarna konferencja naukowa TEXTUS ET PICTURA III: Średniowieczny kodeks rękopiśmienny jako przedmiot studiów interdyscyplinarnych. Organizatorzy: Wydział Sztuk Pięknych UMK i Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu. 

Dobra praca dla bibliotekarzy akademickich

Bibliotekarze akademiccy stoją przed nowymi wyzwaniami związanymi z zarządzaniem i opracowywaniem danych badawczych. Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk ogłosił właśnie rekrutację na stanowisko:  specjalista /specjalistka do spraw opracowania danych socjologicznych w projekcie „Dziedzinowe Repozytoria Otwartych Danych Badawczych” (dalej: DRODB). Miejsce pracy: Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, 00-330 Warszawa, ul. Nowy Świat 72. (projekt DRODB jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego).

Chcą uruchomić 4 dobrze płatne etaty. Warto spróbować. Zachęcamy do przejrzenia oferty.

Czytaj dalej

Znamy już program międzynarodowej konferencji IATUL

Znamy już program międzynarodowej konferencji IATUL, która odbędzie się 9-11.12. – na Politechnice Gdańskiej – IATUL Seminar 2019 „Organizing the Open Science Framework – strategies and legal aspects”. Organizatorami wydarzenia są organizacja zrzeszającą biblioteki techniczne IATUL i Biblioteka Politechniki Gdańskiej.

Strategia działania LIBER na nowe lata – trendy rozwojowe

Warto przyjrzeć się właśnie opublikowanej strategii działania na nowe lata organizacji LIBER zrzeszającej biblioteki naukowe Europy. Są w niej zapisy działań, które mają odzwierciedlenie w pracach grup zadaniowych. Na co warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim na zaangażowanie bibliotekarzy we wdrożeniu nowych zapisów związanych z kolejną reformą prawa autorskiego (Dyrektywa unijna daje nam 2 lata na debaty i zmiany); rozwój nauki obywatelskiej, rozwój humanistyki cyfrowej (wspieranie naukowców humanistów w stosowaniu najnowszych technologii informatycznych w badaniach), rozwój skalowalnej i interoperacyjnej infrastruktury naukowej oraz szeroko pojętej współpracy naukowców z bibliotekarzami.

Pomóż SPARC lepiej zrozumieć praktyki otwartej edukacji w bibliotekach akademickich

SPARC EUROPE zaprasza bibliotekarzy akademickich do udziału w ważnej ankiecie. SPARC Europe stara się uzyskać wgląd w praktyki otwartej edukacji (OE) w bibliotekach akademickich w Europie. Wkład bibliotekarzy jest niezbędny, jeśli chcemy uzyskać dokładny obraz OE w bibliotekach szkolnictwa wyższego.

Czytaj dalej

Internet Archive wspiera Wikipedię

Internet Archive zaczął łączyć cytowania źródeł z artykułów z Wikipedii z fragmentami zdigitalizowanych książek, do których te się odwołują. <https://blog.archive.org/2019/10/29/weaving-books-into-the-web-starting-with-wikipedia/. Pierwsze 130 000 cytowań z Wikipedii odwołuje się już do 50 000 dokładnych miejsc w cyfrowych książkach. System zadziała, jeśli piszący artykuły wikipedyści odwołają się do książek w prawidłowym formacie, i podadzą dokładny numer strony. Więcej o tym systemie do przeczytania na blogu Internet Archive.

Wiki Science Competition

Ruszył konkurs Wiki Science Competition! Polska edycja kończy się 15 grudnia – do tego czasu można ładować do Wikimedia Commons zdjęcia naukowe w sześciu kategoriach. Jest szansa na przejście do etapu międzynarodowego. Wszystko jest opisane na stronie: https://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Wiki_Science_Competition_2019_in_Poland. Wikimedia zaprasza do udziału wszystkich zainteresowanych, szczególnie naukowców oraz studentów.

Kontakt: Klara Sielicka-Baryłka Specjalistka ds. projektów edukacyjnych Stowarzyszenie Wikimedia Polska, e-mail: klara.sielicka@wikimedia.pl, tel. 790 290 924

Podziękowania za zaangażowanie w Tydzień Otwartej Nauki

Zespół EBIB, KOED i UMK dziękuje wszystkim, którzy zechcieli się włączyć w organizowanie imprez z okazji Tygodnia Otwartej Nauki w Polsce. Mieliśmy 36 różnych wydarzeń, wszystkie na bardzo wysokim poziomie, zorganizowanie w instytucjach, dla których otwartość i nauka w Polsce są ważne. Organizujemy wspólnie z Wami ten Tydzień od 10 lat i nigdy nas nie zawodzicie, jesteśmy widoczni na całym świecie. Dzięki za to.

Instytucje kultury dla naukowców – ankieta Europeany

Zespół Europeany podjął się nowych zadań, chce wspomóc współpracę pracowników instytucji kultury z naukowcami. Przeprowadza różnego typu analizy. W tej chwili przygotował ankietę opracowaną przez Europeana Research Requirements Task Force, której celem jest zebranie informacji na temat wykorzystywania dziedzictwa kulturowego w pracy i ulepszenie usług Europeany. Ankieta  jest dostępna na stronie, prosimy o jej wypełnienie: https://www.surveymonkey.com/r/XCDSCNY. Deadline: 31 października br.

W poniedziałek rozpoczyna się X Tydzień Otwartej Nauki

W poniedziałek 21 października rozpoczyna się międzynarodowy Tydzień Otwartej Nauki. Polska jak co roku od 2010 bierze udział w tym wydarzeniu. Koordynatorem wydarzenia jest Koalicja Otwartej Edukacji (KOED).

Największe instytucje naukowe kraju przygotowały ponad 30 różnego typu wydarzeń od warsztatów, seminariów po akcje plakatowe, kampanie informacyjne, szkolenia, pokazy, debaty i inne.

Czytaj dalej