Archiwizacja WEBU – dofinansuj badania!

Przez 6 miesięcy Marcin Wilkowski chce (od września 2017 do końca lutego 2018) na  swoim blogu wilkowski.org publikować notki poświęcone teoretycznym i praktycznym zagadnieniom archiwizacji Webu, historii WWW (głównie z lat .90) oraz metodom badań historycznych online. W tym celu ogłasza zbiórkę pieniędzy. Zebrane pieniądze umożliwią mu regularne przygotowywanie tekstów oraz pozyskiwanie najnowszych publikacji dotyczących archiwizacji Webu. Temat jest słabo w Polsce podejmowany.

Zachęcamy zatem  do partycypacji.

Bożena Bednarek-Michalska, redaktorka EBIB

O bazach w Krakowie

W Krakowie rozpoczęła się konferencja Bibliograficzne bazy danych : perspektywy i problemy rozwoju. Ogólnopolska konferencja naukowa z okazji 20-lecia bazy danych BazTech, której organizatorami są Biblioteka Politechniki Krakowskiej oraz Biblioteka Główna Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Bibliotekarze są już po pierwszej sesji, na której przedstawiono 3 poglądy na to, czy bibliografie dziedzinowe mają przyszłość. Referenci omawiali różne konteksty od najbardziej globalnego do naukowego aż po kontekst bibliotekarski. W II sesji twórcy dziedzinowych baz danych opowiadają o ich funkcjonowaniu, rozwoju, nowych metodach i narzędziach w nich zastosowanych.

Rejestracja na IFLAcamp #5

Tuż przed samym Kongresem IFLA we Wrocławiu, 17 i 18 sierpnia 2017 r. Sekcja IFLA New Professionals Special Interest Group organizuje IFLAcamp #5. Tegoroczne hasło wydarzenia to „Librarians on the move!”. Tylko do 30 czerwca można zgłaszać swój udział za pomocą internetowego arkusza dostępnego na stronie: https://iflacamp5.wordpress.com/registration/. Czytaj dalej

Open Access Week – temat na rok 2017

Międzynarodowa organizacja SPARC propagująca od lat otwartość w nauce ogłosiła temat dla Tygodnia Otwartej Nauki w roku 2017 (Open Access Week). Tegoroczny temat jest zaproszeniem do udzielenia odpowiedzi na pytanie, jakie konkretne korzyści można zrealizować poprzez udostępnienie otwartych zasobów naukowych. „Otwórz, aby …” (Open in order to…) – jest to prośba, aby nie mówić o otwartości ogólnie a skoncentrować się na otwartości w jednej dyscyplinie, co nam ona daje w określonej instytucji lub w określonym kontekście, a następnie chodzi o to, by podjąć działania mające na celu osiągnięcie konkretnych korzyści.

Czytaj dalej

Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie.

Z inicjatywy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego doszło do porozumienia z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz władzami Miasta Stołecznego Warszawy w celu utworzenia Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie.

Dodatkowo inicjatywę tę wspiera Ministerstwo Rozwoju i Finansów. Porozumienie w sprawie utworzenia nowego Muzeum jest odpowiedzią na katastrofalną sytuację, w jakiej znalazło się Muzeum Techniki i Przemysłu prowadzone przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelną Organizację Techniczną (FSN-T NOT).

Więcej na stronie MNiSW.

Google i sztuka

Google w ramach współpracy z pogramem/muzeum Rhizome będzie rozwijał otwarte oprogramowanie do zachowywania i zabezpieczenia obiektów artystycznych, które powstawały w formie cyfrowej <http://rhizome.org/editorial/2017/may/30/rhizome-google-partnership/>. Dodatkowo Google na swojej platformie Arts & Culture zaprezentuje 3 nowe wystawy o sztuce cyfrowej <https://www.google.com/culturalinstitute/beta/partner/rhizome>.

Informacja opracowana przez Kamila  Śliwowskiego z KOED

Skąd brać darmowe i legalne zdjęcia?

Skąd brać darmowe i legalne zdjęcia (głównie na licencjach Creative Commons, a zwłaszcza tych na CC Zero)? Pomóc nam może wpis z bloga: <http://www.superbelfrzy.edu.pl/pomyslodajnia/9286/> i padlet <https://padlet.com/marcin_tlumacz/alrk2e9xrqe7>, który założył Marcin Zaród z grupy Superbelfrzy. Osoby aktywne mogą dodać własne polecane strony ze zdjęciami i pomóc rozwinąć kolekcję. Dodatkowo warto zajrzeć na strony anglojęzyczne VISME http://blog.visme.co/how-do-you-know-if-something-is-in-the-public-domain/.

Informacja opracowana przez Kamila  Śliwowskiego z KOED

Pigułka wiedzy – wszystko co chcesz wiedzieć o zmianach w prawie autorskim

Na stronach Centrum Cyfrowego można skorzystać ze skróconej informacji o bieżących pracach reformujących prawo autorskie. Reforma prawa autorskiego w Unii Europejskiej wchodzi w decydującą fazę prac w Parlamencie Europejskim. Centrum jest zaangażowane w każdy etap procesu legislacyjnego. Wszystkie ich postulaty i spory, zasób informacji przedstawiony jest tematycznie w serii “pigułka wiedzy” podzielonej na 7 tematów: dozwolony użytek edukacyjny, wolność panoramy, geoblokowanie, otwartość zasobów publicznych, plaformy internetowe, eksploracja tekstów i danych (TDM), dodatkowe prawo pokrewne wydawców.

Zapraszamy do lektury!