Pre/teksty 4. Spotkania biblioterapeutyczne


Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie zaprasza na czwarte spotkanie w ramach cyklu „Pre/teksty. Spotkania biblioterapeutyczne” pt. O depresji i bezradności, które odbędzie się w poniedziałek 23 stycznia 2023 r. o godz. 18.00 w BUW. Będzie to rozmowa wokół książki Tomasza Stawiszyńskiego Ucieczka od bezradności (Wydawnictwo Znak Literanova, Kraków 2021) z udziałem autora i prof. Małgorzaty Jacyno z Wydziału Socjologii UW. Spotkanie poprowadzi Anna Karczewska.

Czytaj dalej

Grudniowy otwartościowy numer „Biuletynu EBIB”

Polecamy Państwu lekturę grudniowego numeru „Biuletynu EBIB”. Prezentujemy w nim różne odcienie otwartości, z jakimi mierzy się współczesny bibliotekarz. Poczytacie o otwartych bibliotekach, otwartym dostępie do zbiorów i usług, otwartej nauce, otwartych danych badawczych, otwartych zasobach edukacyjnych. Znajdziecie też sporo sprawozdań z różnych wydarzeń oraz obszerne omówienie zagadnień związanych z kształtowaniem ogólnokrajowej sieci bibliotecznej oraz programu zwanego OMNIS 2.

Pre/teksty. 3. Spotkanie biblioterapeutyczne w BUW

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie zaprasza na trzecie spotkanie w ramach cyklu „Pre/teksty. Spotkania biblioterapeutyczne” pt. O uzależnieniu od alkoholu, które odbędzie się w poniedziałek 19 grudnia 2022 r. o godz. 18.00 w BUW. Będzie to rozmowa wokół książki Jakuba Zająca pt. Halt. Zapiski z domu trzeźwienia (Wydawnictwo Wielka Litera, Warszawa 2022) z udziałem autora i dr n. med. Katarzyny Iwanickiej z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW. Spotkanie poprowadzi Anna Karczewska.

Czytaj dalej

Konferencja BookForum 2022!

Jak wielozadaniowość bibliotek można przekuć w sukces marketingowy? Czy to prawda, że młodzież wreszcie zaczęła czytać książki? Jak wykorzystać siłę #BookTok dla promocji książek? Czy kryminały i romanse mogą nieść jakąkolwiek wartość poznawczą dla studentów politechniki? Jak technologie cyfrowe zmieniają komunikację naukową? Gdzie mieści się biblioteka marzeń?  I wreszcie – na czym polega słynna brytyjska kampania promująca czytelnictwo czyli „Drugie Boże Narodzenie”? To tylko kilka tematów, wokół których będą się toczyć dyskusje profesjonalistów w ramach kolejnej edycji BookForum – dorocznej konferencji online środowiska książki.

Czytaj dalej

„Biuletyn EBIB” – plan na 2023 r.

Szanowni Czytelnicy – w 2023 r. zamierzamy opublikować cztery tematyczne numery „Biuletynu EBIB”, uwzględniające również Państwa sugestie i obejmujące swym zakresem problemy oraz wyzwania całego środowiska, różnych typów bibliotek, nie tylko polskich.

W związku ze zmianą częstotliwości i tym samym mniejszą liczbą zagadnień na cały rok, zachęcamy Państwa do zgłaszania artykułów tematycznych, jak również tekstów dotyczących innych problemów, które zamieścimy w działach Opinie, badania, Warto wiedzieć czy Sprawozdania. Poniżej podajemy listę wybranych tematów zaproponowanych przez Czytelników. Wzorem lat ubiegłych namawiamy także firmy współpracujące z bibliotekami do promowania swoich usług i produktów w dziale Artykuł sponsorowany.

Czytaj dalej

„Biuletyn EBIB” na 20-lecie NUKAT-u

Cztery dni po 20. jubileuszu NUKAT-u oddajemy w Państwa ręce numer „Biuletynu EBIB” poświęcony centralnej informacji bibliotecznej i naukowej w Polsce. Punktem wyjścia i katalizatorem tego tematu był właśnie jubileusz katalogu NUKAT, jednak teksty dotyczą też innych systemów, baz danych, agregatorów itp. Mamy nadzieję, że artykuły będą przyczynkiem dyskusji w środowisku!

Pre/teksty. Spotkania biblioterapeutyczne w BUW

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie zaprasza na PRE/TEKSTY – autorski cykl interwencyjnych spotkań-debat na granicy literatury i nauki. Chcemy podjąć ważne dla środowiska akademickiego zagadnienia dotyczące zdrowia psychicznego oraz szeroko rozumianego obszaru uzależnień i wykluczenia społecznego, a zarazem wskazać możliwe formy pomocy, jakie oferuje wspólnota uniwersytecka. Na pierwsze spotkanie – „O biblioterapii i dlaczego nie wszystko będzie dobrze” – zapraszamy 19 października (środa) o godz. 18:00.

Czytaj dalej

Spotkanie bibliotekarzy systemowych bibliotek NUKAT

13 października 2022 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie odbędzie się spotkanie bibliotekarzy systemowych ze 185 bibliotek współtworzących centralny katalog polskich bibliotek naukowych NUKAT. Dominującym tematem będzie przyszłość NUKAT-u wobec projektu katalogu centralnego rozwijanego przez Bibliotekę Narodową. Kilkanaście spośród największych bibliotek naukowych współtworzących NUKAT planuje zakończenie swojego udziału w projekcie w ciągu najbliższych dwóch lat i przystąpienie do projektu katalogu centralnego prowadzonego przez BN. W tej sytuacji tematem priorytetowym staje się ochrona metadanych bibliograficznych i zachowanie spójności bazy NUKAT dla ok. 160 pozostałych bibliotek. Gościem specjalnym spotkania będzie Kacper Trzaska, zastępca dyrektora BN.

Nadesłała Ewa Kobierska-Maciuszko