ACADEMICA – Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych ruszy już pod koniec października

ACADEMICA to cyfrowa wypożyczalnia książek i czasopism naukowych dla badaczy i studentów z ponad 500 polskich bibliotek naukowych, w tym także bibliotek uczelni prywatnych, która ma zastąpić tradycyjny system wypożyczeń międzybibliotecznych.

W wypożyczalni znajdzie się ok. 170 tysięcy skanów najważniejszych publikacji naukowych ze wszystkich dziedzin wiedzy. Zbiór ten będzie systematycznie powiększany. Wyborem publikacji zajmują się eksperci rekomendowani przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Czytaj dalej

Open Knowledge Foundation potrzebuje wsparcia

Prace nad podręcznikiem na temat otwartej edukacji The Open Education Handbook powinny zakończyć się na początku października. Potrzebni są autorzy i recenzenci do sprawdzenia istniejących już materiałów. Podręcznik jest tworzony zdalnie w sieci i dotyczy takich zagadnień, jak: otwarta edukacja, otwarte dane, otwarte zasoby edukacyjne, nauka i praktyka nauczania, narzędzia open source, otwarte akredytacje.

Całe ogłoszenie można przeczytać na blogu Open Education Work Groups.

Darmowy poradnik „Strony WWW dla bibliotek” oraz szablon strony do pobrania

Łukasz Stochniał i Konrad Stepanajtys opracowali darmowy poradnik Strony WWW dla bibliotek: WordPress dla początkujących. Wyjaśniają w nim krok po kroku, w jaki sposób:

  • zainstalować WordPressa,
  • spersonalizować profil użytkownika,
  • dodawać wpisy, grafikę,
  • instalować ciekawe widgety i wtyczki,
  • zadbać o bezpieczeństwo strony

Jednym słowem stworzyć prostą witrynę biblioteczną. Poradnik, jak również gotowy szablon WordPress-LibraWP 1.2 do pobrania, stanowią pokłosie majowych warsztatów organizowanych przez SBP, będących częścią projektu dofinansowanego ze środków MKiDN.

Okładka strony www dla bibliotek

Publikacje z ostatnich tygodni

creative_commons

Creative Commons Polska rekomenduje na swojej stronie 39-stronicowy przewodnik dla nauczycieli i autorów otwartych e-podręczników dla Cyfrowej Szkoły pt. Mapa Otwartych Zasobów Edukacyjnych:

Publikacja kładzie nacisk na przystępne wprowadzenie w Otwarte Zasoby Edukacyjne czyli materiały, które można swobodnie wykorzystywać, modyfikować i rozpowszechniać bez żadnych barier.

Aby ułatwić pracę autorom e-podręczników w przewodniku został opracowany rozbudowany katalog Otwarte Zasoby Edukacyjne dostępnych wyłącznie na licencjach zgodnych z założeniami programu (czyli CC BY i CC BY-SA oraz znajdujące się w domenie publicznej).

Otwarta Nauka

Serwis Otwarta Nauka poleca artykuł Anny Scott z brytyjskiego „The Guardian” pt. 12 ideas to improve development research access and uptake, w którym przedstawione są praktyczne sposoby publikowania badań naukowych tak, by spełniały trzy podstawowe warunki: otwartości, szerokiej dostępności i wysokiej jakości merytorycznej.

Centrum Cyfrowe

Wolne licencje w nauce. Instrukcja to efekt tzw. booksprintu (kolektywnego i szybkiego pisania książek). Przy tej publikacji pracowało 12 osób, a całość przygotowano w pięć dni. Instrukcja powstała głównie z myślą o naukowcach reprezentujących nauki humanistyczne. Zawiera podstawowe informacje na temat open access i licencji CC oraz sposobów negocjowania umów autorskich.

Tymczasownik

Michał Dobrowolski na łamach Tymczasownika opublikował ciekawy artykuł nt. badań nad interakcją osób korzystającego z mediów mobilnych. Znajomość zachowań tej grupy użytkowników może się przydać osobom planującym projektowanie stron mobilnych.