Archiwum Henryka Mikołaja Góreckiego przekazane Bibliotece Narodow

Dzięki pomocy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa kupiła niemal komplet opusowanych utworów muzycznych Henryka Mikołaja Góreckiego – począwszy od wczesnych dzieł, takich jak Pieśni o radości i rytmie oraz tych awangardowych, np. Zderzeń (Scontri), przez słynną Symfonię pieśni żałosnych, a skończywszy na niezorkiestrowanej IV Symfonii „Tansman Epizody”. W kolekcji znalazł się także utwór dotychczas nieznany i niepublikowany, zatytułowany Susan (na chór mieszany a capella) – oznaczony jako op. 84. Szczególnie cennym materiałem jest pięć zeszytów, zawierających fragmenty nutowe, diagramy i opisy, w których twórca objaśnia idee muzyczne wybranych dzieł. Uzupełnieniem zbioru jest obszerny fragment korespondencji kompozytora zawierający ponad 100 listów.
Nadesłał: Grzegorz Mazurowski

Statystyka zasobów elektronicznych StatEL za rok 2017

Na stronie Konferencji Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich zamieszczono dane statystyczne dotyczące licencjonowanych zasobów elektronicznych w polskich bibliotekach szkół wyższych (stan na 31.12.2017). Materiały stanowią rezultat prac Zespołu Roboczego KDBASP.

Lista zespołu StatEL za 2017 rok – zawiera:
– wprowadzenie do zasad liczenia zasobów elektronicznych,
– tabelę z danymi w formacie PDF i XLS,
– załączniki (dane z baz EBSCO i ProQuest).
Dane zawarte w tabelach można wykorzystywać w sprawozdaniach i ankietach do GUS,  AFBN czy rankingu Rzeczypospolitej-Perspektyw.

Światowy Dzień Kota w Bibliotece Publicznej w Ursusie

17 lutego br. w Bibliotece Publicznej w Ursusie odbędzie się Światowy Dzień Kota.
W trakcie imprezy Czytelnicy spotkają się z Barbarą Szymańczak (Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w Dzielnicy Ursus), Dorotą Będkowską (lekarką weterynarii ze schroniska „Na Paluchu”) oraz Iloną Mlastek (z Pruszkowskiego Stowarzyszenia na Rzecz Zwierząt). Odbędzie się także zbiórka kociej karmy, a także wręczone zostaną nagrody za najlepsze zdjęcia kotów Czytelników Biblioteki.
Informacje o nadsyłanych zdjęciach na stronie Biblioteki.
Nadesłała: Lucyna Dąbrowska

Niezwykle rzadkie wydawnictwa muzyczne w „Bibliotece na Koszykowej”

W ramach projektu udostępniono Czytelnikom i wszystkim zainteresowanym kolejny zbiór, liczący 3 000 wol., niezwykle rzadkich wydawnictw muzycznych. W zbiorach Działu Sztuki, Rzemiosł Artystycznych i Kartografii Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy znajduje się obecnie 26 800 wydawnictw muzycznych. Czytaj dalej