ebib 
Nr 5/2010 (114), Ścieżki kariery i rozwoju bibliotekarzy. Felieton
  następny artykuł   

 EBIB

Felieton wstępny
Szanowni Państwo!

Stawiając pierwsze kroki na ścieżce kariery zawodowej, marzymy o tym, żeby odnieść sukces. Dla każdego z nas pojęcie to może oznaczać co innego – prestiżowe stanowisko, wysokie wynagrodzenie, możliwość rozwoju i awansu, czy po prostu satysfakcję z dobrze wykonywanej pracy. Tak czy inaczej, swoją karierę warto zaplanować i konsekwentnie nią zarządzać przez wszystkie lata pracy zawodowej.

Wakacyjny numer „Biuletynu EBIB”, trochę na przekór urlopowemu rozleniwieniu, postanowiliśmy poświęcić właśnie zagadnieniu profesjonalnego rozwoju bibliotekarzy. Zaczynamy od przedstawienia informacji na temat egzaminu na bibliotekarza dyplomowanego, wskazówek, jak się do niego przygotować oraz propozycji współpracy dla wszystkich, którzy ten egzamin mają już za sobą. Wymóg ustawicznego poszerzania wiedzy, który stoi przed bibliotekarzami, skłonił autorki kolejnego artykułu do przyjrzenia się polskiej ofercie edukacyjnej dla bibliotekarzy. Dowiemy się zatem, gdzie możemy zdobywać nowe umiejętności i wiedzę. Następny artykuł opisuje związek między rozwojem zawodowym a motywacją, ukazując jej decydujący wpływ na przebieg naszej kariery, a co za tym idzie, rozwój całej organizacji. Na koniec zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie przygotowanym przez autorkę artykułu, który szeroko omawia aktywne metody stosowane w szkoleniach dla bibliotekarzy.

Czas wspomnieć o materiałach prezentowanych w naszych stałych działach. Dowiemy się z nich m.in. jakie są tajniki procesu rekrutacji, która z dostępnych wyszukiwarek jest najlepsza i dlaczego oraz jak można wykorzystać książkę w sztuce użytkowej.

Życząc zawsze słonecznej pogody i udanego urlopu, chcemy zaprosić do lektury naszego Biuletynu oraz zachęcić do systematycznego inwestowania w swój rozwój. 

Beata Antczak-Sabala
Dorota Lipińska

 Początek stronyFelieton wstępny / // W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska - Nr 5/2010 (114) czerwiec/lipiec. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2010. - Tryb dostępu: http://www.ebib.info/2010/114/a.php?felieton114. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187