ebib 
Nr 4/2010 (113), Cyberkłopoty i pułapki sieci. Felieton
  następny artykuł   

 


Bożena Bednarek-Michalska
EBIB

Felieton o pułapkach


Dlaczego w Biuletynie EBIB tym razem mamy teksty o sprawach niemiłych? No niestety, świat od 1993 r. bardzo się zmienił. Pamiętam, że Internet na początku lat 90. jawił się jako oaza spokojności i wysokiej jakości, bo istniał jedynie w świecie nauki. Dziś Internet, jak każda przestrzeń publiczna, jest pełen ludzkich działań dobrych i złych. Zdumiewają mnie czasem skrajne opinie o Internecie - jedni nie mogą się go nachwalić, inni zawsze mówią o nim, jak o śmietniku, nawet profesorowie, po których należałoby się spodziewać raczej wyważonych postaw.

Ponieważ bibliotekarze w tym świecie poruszają się codziennie, to dobrze jest od czasu do czasu spojrzeć, co też niespodziewanego na nas czyha w globalnej sieci. Artykuły przygotowali bibliotekarze, by samym sobie wyjaśnić różnego typu zagrożenia i te związane z zawłaszczaniem sieci (Raczek), i te z przestępstwami (Nowak, Piotrowski), ale także te związane z niepoprawnym opisywaniem obiektów sieci (Trafiłowski) czy specyficznym spamowaniem (Gmerek). W tym numerze będziecie Państwo mieli i definicje, i przykłady praktyczne – jak to zwykle w Biuletynie EBIB bywa. Życzę miłej lektury.

Bożena Bednarek-Michalska
Redaktor prowadząca numer

 Początek stronyFelieton o pułapkach / Bożena Bednarek-Michalska // W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska - Nr 4/2010 (113) maj. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2010. - Tryb dostępu: http://www.ebib.info/2010/113/a.php?felieton113. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187