ebib 
Nr 3/2010 (112), Moda, antymoda, design w bibliotekach – festiwal pięknych życzeń. Komunikaty
 poprzedni artykuł następny artykuł   

 


Lucyna Matczyńska
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy

Fryderyk Chopin w bibliotece


W ramach obchodów Roku Chopinowskiego - w dniu urodzin Fryderyka Chopina w siedzibie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy, odbyła się impreza kulturalna w ramach, której ogłoszono wyniki konkursu plastycznego - "Fryderyk Chopin - portret kompozytora i muzyka malowana wyobraźnią dziecka". Konkurs trwał od 5 stycznia do 15 lutego 2010 roku, jego celem było przybliżenie dzieciom postaci słynnego kompozytora i rozwinięcie zainteresowań twórczością Fryderyka Chopina oraz kształtowanie wyobraźni i inwencji twórczej dzieci. Uczestnikami konkursu były dzieci ze szkół podstawowych z miasta Bydgoszczy i regionu bydgoskiego. Na konkurs wpłynęło 179 prac, jury przyznało 8 nagród, 10 wyróżnień i poza konkursem 2 nagrody specjalne. Laureatom konkursu, nagrody i wyróżnienia wręczyła Izabella Klebańska - absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, autorka tekstów piosenek, książek popularyzujących muzykę wśród najmłodszych, twórca scenariuszy do programów TV dla dzieci i młodzieży oraz teledysków muzycznych - gość specjalny Biblioteki. Po rozstrzygnięciu konkursu odbyło się spotkanie autorskie (w ramach DKK) z Izabellą Klebańską, która w niezwykle dowcipny i przystępny sposób, opowiadała o muzyce i życiu Chopina. Autorka uatrakcyjniła imprezę, grą na skrzypcach. Spotkaniu towarzyszył kiermasz książek autorki: "Jak dżdżownica Akolada o muzyce opowiada", "Muzyczna zgraja", "Kaprys, żart i inne muzyczne fanaberie", "Akolada. 8 stopień wtajemniczenia". Po imprezie wielu chętnych cierpliwie czekało na autograf pisarki. W spotkaniu udział wzięło 98 osób.

Imprezie towarzyszyła także wystawa pt. "Chopin w sztuce". Została ona tak przygotowana, aby mogła być pokazana również w wybranych placówkach filii bibliotecznych WiMBP. Od 12 marca 2010 r. ekspozycja prezentowana jest w filii nr 4 dla dorosłych przy ul. Czerkaskiej 11. Wystawa przedstawia wpływ Chopina jako człowieka i kompozytora na twórców w różnych dziedzinach sztuki: malarstwie, grafice, literaturze, filmie i muzyce. Składają się na nią odbitki reprodukcji portretów Chopina i obrazów inspirowanych jego twórczością np. E. Delacroix "Portret Chopina" czy obraz H. Siemiradzkiego "Chopin grający na fortepianie w salonie księcia Radziwiłła"; kserokopie reprintów dagerotypów z lat 1846 i 1 847 reprezentujących sztukę fotografii, która pod koniec życia kompozytora stawiała pierwsze kroki. Grafikę użytkową reprezentują m.in. plakat Anny Karolak "Fryderyk Chopin. Muzyka mojej duszy II" oraz znaczki okolicznościowe wydane z okazji dwóch konkursów pianistycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie (emitowane w marcu 1927 roku i w listopadzie1954 roku). Obejrzeć też tu można odbitki grafik przedstawiających muzyka, a rysowanych przez współczesnych mu ludzi - m.in. Elizę Radziwiłłówną, pisarkę George Sand, Cypriana Norwida. Postać Chopina i jego muzyka do dziś inspirują także rzeźbiarzy z całego świata. Ekspozycja ukazuje kserokopie zdjęć niektórych rzeźb np. pomnik chińskiej rzeźbiarki Lu Pin, który został odsłonięty w 2007 r. w Parku Sun Yat-sena w Szanghaju. Z licznej twórczości literackiej inspirowanej życiem i twórczością Chopina wybrano wiersz C. K. Norwida pt. "Fortepian Chopina" wraz z kserokopią rękopisu, a także zbiory wierszy poetów polskich oraz powieści i sztuki teatralne.

Ekspozycja ukazuje kserokopie kadrów z filmów "Chopin. Pragnienie miłości" w reżyserii Jerzego Antczaka i "Błękitna nuta" w reż. Andrzeja Żuławskiego oraz fotosy z wybitnego filmu, przedstawiającego okres młodzieńczy artysty, "Młodość Chopina" w reż. Aleksandra Forda (1951 r.) z Czesławem Wołłejką w roli głównej. Film ten omówiony jest w pokazanej na wystawie książce, J. Giżyckiego "Film o młodym Chopinie".

Rys. 1. Praca konkursowa.Rys. 2. Praca konkursowa.Rys. 3. Praca konkursowa.

Ciekawostką jest, że Chopin zaistniał już także w mediach elektronicznych. Japońską fascynację muzyką Chopina oraz sztuką filmu animowanego łączy gra "Eternal Sonata" na konsolę [Xbox 360], wydana w Japonii w czerwcu 2007. Można obejrzeć kserokopię kadru z tej gry. O wpływie Chopina na współczesną muzykę nie tylko tzw. poważną, mówią nagrania przeróbek jazzowych jego utworów (płyta K. Herdzina "Chopin"), czy piosenki pop m.in. utwór "I Like Chopin" włoskiego piosenkarza Paula Mazzoliniego z płyty Gazebo).

 Początek stronyFryderyk Chopin w bibliotece / Lucyna Matczyńska// W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska - Nr 3/2010 (112) kwiecień. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2010. - Tryb dostępu: http://www.ebib.info/2010/112/a.php?matczynska. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187