ebib 
Nr 3/2009 (103), Architektura i wystrój wnętrz w bibliotekach. Felieton
  następny artykuł   

 


Magdalena Maciąg
Katarzyna Zys
EBIB

Felieton wstępny
Czy w bibliotece jest miejsce na kanapę lub na ruchomy stolik w kształcie konika morskiego? Czy można poczuć się w niej jak w domu? Czy jest możliwość by w bibliotece czytać książki na leżąco, by dzieci mogły tańczyć w rytm muzyki i bawić się klockami? Czy biblioteka może stać się ciekawym obiektem, który warto zwiedzić, zrobić zdjęcia? W bieżącym numerze Biuletynu EBIB przekonujemy, że jest taka możliwość! Przedstawiamy biblioteki, do których przychodzi się nie tylko po to, by poczytać lub wypożyczyć książkę, ale również by obejrzeć jej wnętrze, pobawić się w niej i miło spędzić czas.

Zapraszamy do lektury tekstów poświęconych zagadnieniu architektury i desingu w bibliotekach. Warto bliżej przyjrzeć się tej dziedzinie, gdyż jak się okazuje, dużo się dzieje. Nasi zagraniczni koledzy od wielu lat udoskonalają swoje budynki biblioteczne, wprowadzają dużo nowoczesnych rozwiązań, mających na celu przyciągnięcie czytelników, zachwycenie ich, ale także rozwijanie w nich ciekawości świata. Okazuje się, że na naszym rodzimym gruncie też dzieje się wiele dobrego w tej dziedzinie.

W dziale „Projekty bibliotek” przedstawiamy kilka przykładów projektów budynków bibliotecznych. Temat budownictwa bibliotecznego jest bardzo bliski architektom i chętnie podejmowany na łamach fachowej prasy architektonicznej, o czym pisze w swoim artykule Anna Walczak. Jak architekt postrzega przestrzeń biblioteczną i jak kształtuje się wizja nowoczesnych wnętrz – o tym piszą Sławomir Czech i Karol Stryja z pracowni aranżacji wnętrz Rea Desing. O posłusznych pufach, które grzecznie wędrują za czytelnikiem po całej bibliotece i ciekawych rozwiązaniach designerskich przeczytamy w tekście Aleksandry Weyny.

Mottem przy tworzeniu tego numery były dla nas słowa czeskiego architekta Jana Kaplicky, twórcy projektu nowej biblioteki narodowej Czech, Architektura to nie jest praca jednego człowieka, do tego potrzeba wielu ludzi.
Podobnie było przy tworzeniu kwietniowego numeru Biuletynu – do współpracy zaprosiłyśmy przedstawicieli niebibliotecznych profesji oraz naszych czytelników. Na zakończenie naszego obszernego numeru, zapraszamy Państwa do obejrzenia fotogalerii – czyli ciekawych rozwiązań architektonicznych, ukazanych w obiektywie naszych czytelników.

Życzymy miłej lektury,
Magdalena Maciąg i Katarzyna Zys

 Początek stronyFelieton wstępny / Magdalena Maciąg, Katarzyna Zys// W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska - Nr 3/2009 (103) kwiecień. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2010. - Tryb dostępu: http://www.ebib.info/2010/103/a.php?felieton103. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187