ebib 
Nr 1/2009 (101), Wolna kultura i edukacja. Sprawozdanie
 poprzedni artykuł   

 


Alicja Potocka
Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej

Międzynarodowe Targi Książki we Frankfurcie nad Menem


W dniach 15-19 października 2008 r. we Frankfurcie nad Menem odbyły się kolejne 60. Międzynarodowe Targi Książki. Wzięło w nich udział bez mała 7500 wydawców ze 108 krajów. Jak zawsze to spotkanie wielu narodów i kultur odbyło się w atmosferze ogromnej życzliwości. Gościem honorowym tym razem była Turcja, która otrzymała wyeksponowane miejsce dla promocji wydawnictw i szeroko rozumianej kultury. Polska miała taką możliwość w 2000 r.

Książki prezentowane na targach umieszczono w olbrzymich, doskonale oznaczonych halach, stosując poniższe kryteria:

  • adresat (np. Children’s Books, Scientific and Professional Publishing, Information Services),
  • temat (np. Religion, Touristik),
  • forma (np. Comics, Fiction and Non-Fiction, Art Books),
  • nośnik (np. Film&TV).

Były też stoiska narodowe przyciągające uwagę uczestników nie tylko rodzimą literaturą, ale piękną charakterystyczną dla danego kraju oprawą plastyczną, a niekiedy i smakołykami. Z roku na rok coraz okazalej prezentują się polskie stoiska – w tym roku już z daleka widoczny był napis „Zbigniew Herbert 1924-1998”. Na stoisku można było otrzymać katalogi i informacje na temat autora. Jak zwykle obecni byli przedstawiciele zawodów od zawsze towarzyszących książce: bibliotekarze, księgarze, introligatorzy i antykwariusze (ich ekspozycja nie była powszechnie dostępna). Zaprezentowano piękną kolekcję kalendarzy na rok 2009 oraz okolicznościowych pocztówek.

[Rozmiar: 61560 bajtów]
Hale targowe Fot. A. Potocka

To, co jest szczególnie ważne na targach we Frankfurcie, to dyskusje, prezentacje i panele, podczas których poruszane są zagadnienia ważne dla wydawców, dystrybutorów, odbiorców. Jest kilka takich miejsc, gdzie toczą się te najważniejsze rozmowy: Forum Children’s Books, Forum Fiction & Non-Fiction, Forum Production in Publishing, Focus Forum Audiobooks, Forum Innovation, Forum Academic & Scientific Books, Forum Science, Forum Dialog. Tematy, które zdominowały Forum Innovation (ważne dla mnie z racji miejsca pracy), to: rewolucja w mediach (digitalizacja zbiorów, e-książka) i jej wpływ na zachowania wydawców, kierunki poszukiwań i docelowe rozwiązania. Powstają przedsięwzięcia wymagające ogromnych środków finansowych, ale przede wszystkim współpracy możliwie wielu instytucji.

Dla bibliotekarzy ważnym miejscem na targach jest International Library Centre (ILC). Można tu spotkać się z przedstawicielami np. firm wydawniczych, dystrybutorami i w bezpośredniej rozmowie, której nie zastąpią telefony ani poczta elektroniczna, wypracowywać zasady współpracy.

Na podkreślenie zasługuje doskonała organizacja i logistyka towarzysząca imprezie. Organizatorzy czują się odpowiedzialni za swoich gości już od chwili ich przyjazdu do Frankfurtu. Na trasie targi – lotnisko kursuje specjalny Bus Shuttle, a jedna ze stacji metra nazywa się wprost Festhalle/Messe. Niezmiernie ważnym udogodnieniem jest i to, że bilet wstępu na targi jest jednocześnie biletem na komunikację miejską. Przemierzanie ogromnego terenu targów też nie jest problemem, sprzyja temu bardzo dobry system oznaczeń, wszechobecna, lecz dyskretna pomoc służb porządkowych, ruchome chodniki oraz auta kursujące między halami.

[Rozmiar: 61560 bajtów]
Wejście na targi. Fot. A. Potocka

Na zakończenie trzeba wspomnieć o gadżetach – gustownych, użytecznych, wykonanych z bardzo dobrych materiałów. W tym roku przykładem takiego „drobiazgu” była lampka mocowana do książki i oświetlająca czytany tekst. Warto także wspomnieć o oprawie muzycznej targów, do dzisiaj mam w uszach dźwięk przepięknej melodii granej na cymbałach przez artystę z Izraela.

Międzynarodowe Targi we Frankfurcie nad Menem to dla bibliotekarzy jedna z niewielu okazji, by zobaczyć książkę w tak wielu wymiarach. Przyjeżdżają tu twórcy, wydawcy i ci wszyscy, którzy z nimi działają bądź w jakikolwiek inny sposób związani są zawodowo z książką i jej użytkownikami. Można zorientować się, jakie są kierunki rozwoju i poszukiwań wydawców, dystrybutorów i oczekiwania odbiorców, w imieniu których występują również bibliotekarze. To właśnie tu można dotrzeć do najnowszych specjalistycznych wydawnictw, otrzymać katalogi, które często są zapowiedziami wydawniczymi. Międzynarodowe Targi Ksiązki we Frankfurcie nad Menem stanowią ogromną zachętę i inspirację do pracy z książką i czytelnikiem.

 Początek stronyMiędzynarodowe Targi Książki we Frankfurcie nad Menem / Alicja Potocka// W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska - Nr 1/2009 (101) luty. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2010. - Tryb dostępu: http://www.ebib.info/2010/101/a.php?potocka. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187