ebib 
Nr 3/2008 (94), Biblioteki bez papieru. Artykuł sponsorowany - Nature
 poprzedni artykuł następny artykuł   

 


Grace Baynes
Nature Publishing Group (NPG)

Nature
Nature Publishing Group (NPG) jest wydawcą naukowych i medycznych tytułów o dużym prestiżu i sile oddziaływania, publikowanych zarówno drukiem jak i w Internecie. NPG wydaje czasopisma, internetowe bazy danych oraz serwisy z zakresu nauk przyrodniczych, fizycznych i stosowanych oraz medycyny klinicznej. Sztandarowym czasopismem wydawnictwa NPG jest tygodnik Nature, który jest wiodącym międzynarodowym czasopismem naukowym.

Oprócz tygodnika Nature, NPG wydaje również czasopisma z serii Nature Research, Nature Reviews i Nature Clinical Practice oraz wiele prestiżowych czasopism akademickich, w tym publikacje należące do stowarzyszeń. Narzędzia dostępu do sieci (gateways) oraz bazy danych zawierają raporty z serii Nature Reports. NPG udostępnia wiadomości, artykuły i wydania specjalne w ramach Nature News, a poprzez serwis Naturejobs, informacje o zawodach i rekrutacji w sektorze naukowym.

NPG ma godną pozazdroszczenia reputację wydawnictwa nastawionego na wprowadzanie innowacji oraz tworzenie aktualnych i nagradzanych rozwiązań na potrzeby naukowców. NPG, jako jedno z pierwszych wydawnictw naukowych, technicznych i medycznych, dostrzegło siłę współpracy w sieci i w 2003 r. uruchomiło stronę internetową Connotea umożliwiającą stosowanie znaczników dokumentów (tagów) i tworzenie zakładek. Nature Network, czyli stworzona przez NPG społeczność sieciowa, pozwala na łączenie się naukowców na szczeblu globalnym i lokalnymi. Usługa Scintilla zbiera dane z tysięcy czasopism, baz danych, punktów sprzedaży prasy i blogów naukowych, ułatwiając użytkownikom organizowanie, udostępnianie i odnajdywanie dokładnie tych typów informacji, które ich interesują. Sukces cotygodniowego podcastu Nature doprowadził NPG do zbudowania własnego studia podcastów.

Strona Nature.com zapewnia dostęp do wszystkich publikacji NPG oraz internetowych baz danych i usług, w tym Nature News i Naturejobs. Nature.com jest jedną z najpopularniejszych naukowych stron internetowych, którą odwiedza prawie 12 milionów osób miesięcznie, przy czym ponad milion osób to zarejestrowani użytkownicy.

Celem NPG jest obsługiwanie akademickich i profesjonalnych społeczności naukowych i medycznych. NPG to firma ogólnoświatowa z głównymi siedzibami w Londynie i Nowym Jorku, posiadająca również swoje oddziały w Bostonie, Delhi, Hongkongu, Madrycie, Monachium, Melbourne, Meksyku, Paryżu, San Francisco, Tokio i Waszyngtonie.

 Początek stronyNature / Grace Baynes// W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska - Nr 3/2008 (94) kwiecień. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2010. - Tryb dostępu: http://www.ebib.info/2010/94/a.php?nature. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187