ebib 
Nr 2/2008 (93), Księgarnie a biblioteki. Komunikat
 poprzedni artykuł następny artykuł   

 


Magdalena Maciąg
EBIB

Światowy Dzień Książki
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (w skrócie Międzynarodowy Dzień Książki lub po prostu Światowy Dzień Książki) to doroczne święto organizowane przez UNESCO mające na celu propagowanie czytelnictwa, promocję edytorstwa, ochronę praw autorskich.

Obchody tego święta przypadają na 23 kwietnia - nie bez powodu wybrano tę datę. W tym dniu w 1616 r. zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare oraz Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare'a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych - gregoriańskiego). Z dniem 23 kwietnia związane są także inne rocznice urodzin i śmierci wybitnych postaci świata literackiego: Maurice'a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. Wyjątkowo Wielka Brytania oraz Irlandia obchodzą Światowy Dzień Książki w pierwszy czwartek marca, po to, by święto wypadało w trakcie szkolnego semestru (http://www.worldbookday.com/).

Wszystko zaczęło się w Katalonii, gdzie w 1926 r. z takim pomysłem wyszedł wydawca Vincente Clavel Andrés. Rozważano jeszcze obchody tego święta 7 października - w dzień domniemanych urodzin Cervantesa, ale z uwagi na niepewność tej daty, ustalono obchody święta w kwietniu.

23 kwietnia jest dziś obchodzony w Katalonii jako święto narodowe oraz dzień jej patrona, św. Jerzego. Według legendy, pokonał on zagrażającego miastu smoka, a z kropli krwi zabitego zwierzęcia miały potem wyrastać róże. Stąd w rocznicę tego wydarzenia mężczyźni obdarowują kobiety czerwonymi różami, zaś sami otrzymują w zamian książki.

W Polsce z okazji Międzynarodowego Dnia Książki organizowane są różne akcje. Biuro Polskiej Izby Książki od lat organizuje z tej okazji konkursy i inne wydarzenia towarzyszące - jeszcze do 20 marca można wziąć udział w konkursie "Przyłapani na czytaniu" (http://pik.org.pl/pl,Swiatowy_dzien_ksiazki,Regulamin_konkursu_fotograficznego.html).

Tegoroczną edycję wsparła po raz pierwszy (i miejmy nadzieję, nie po raz ostatni) platforma artystyczna MUMIO. Plakaty przedstawiające słynny kabaret czytający książki, które zostały przygotowane specjalnie z okazji Dnia Książki, trafią do księgarń, bibliotek, szkół i innych placówek kulturalnych w całej Polsce. Jak zawsze imprezie będzie towarzyszył Tramwaj Literacki, w którym czytelnicy będą mieli okazję spotkać autorów, pisarzy i wydawców.

Idea obchodów Dnia Książki przez PIK jest taka, by znane osoby, a zarazem namiętni czytelnicy, prezentowali książki, które są im szczególnie bliskie, zaszczepiając przy okazji innym przyjemność czerpaną z czytania. Odbywać się to będzie nie tylko podczas głównej imprezy w Warszawie i regionalnych akcji, lecz także we wszystkich księgarniach i bibliotekach na terenie całego kraju. Organizator - Polska Izba Książki - wychodzi z założenia, że ambasadorem czytelnictwa może być każdy, kto kocha książki, czyli rodzice, młodzież, studenci, ale także znane osoby, jak na przykład burmistrz, kierownik biblioteki, sportowiec, pisarz czy muzyk.

Więcej na temat planowanych obchodów Światowego Dnia Książki można przeczytać na stronie PIK: http://www.pik.org.pl/ oraz na stronie portalu Wydawca: http://www.wydawca.com.pl/index.php?s=info&kat=2&dzial=37&poddzial=0&id=887.

 Początek stronyŚwiatowy Dzień Książki / Magdalena Maciąg// W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska - Nr 2/2008 (93) marzec. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2010. - Tryb dostępu: http://www.ebib.info/2010/93/a.php?maciag. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187