ebib 
Nr 2/2008 (93), Księgarnie a biblioteki. Felieton
 poprzedni artykuł następny artykuł   

 


Magdalena Maciąg
Biblioteka Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
EBIB

Maciej Dynkowski
Fonoteka Biblioteki Głównej Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi
EBIB

Felieton debiutujących redaktorów
Gdybyśmy mieli jednym słowem określić współczesny świat, myślę, że byłoby to słowo „szybko”. Bo dziś wszystko robimy szybko: szybko pracujemy, szybko czytamy (pomagają nam w tym kursy szybkiego czytania), szybko odpoczywamy... Nawet nie zauważamy, że krokusy już zakwitły. A może czas zwolnić tempo, przystanąć, poobserwować, pokontemplować sztukę, krokusy na klombie czy książkę? Warto chyba w ramach wiosennego relaksu wyjść z domu na spacer – może do parku, a może... do księgarni na kawę.

W bieżącym numerze biuletynu, poświęconym tematyce księgarń, można przeczytać o nowym trendzie – księgarniach-kawiarniach, o tym, że współczesne księgarnie chcą stać się czymś więcej niż tylko sklepem z książkami – chcą brać czynny udział w kształtowaniu naszego życia czytelniczego, chcą doradzać, kształtować czytelnicze potrzeby, współpracować czynnie z bibliotekami, a także zachęcać do czytania. Jak? Zrywając ze standardowym wizerunkiem księgarni, przedstawiając się jako wygodne, modne miejsce, w którym książkom towarzyszą kawa, muzyka, dobra kuchnia, wyborne wino i wygodne kanapy.

W obecnym numerze prezentujemy inne spojrzenie na księgarnie. Anna Filipowicz w swoim artykule pisze o nowym trendzie, jakim są księgarnie z kawą w tle i dzieli się swoimi spostrzeżeniami o tych miejscach, które, myślę, warto odwiedzić w trakcie wiosennego spaceru. Czy kawiarnioksięgarnie mogą zagrażać czytelniom bibliotek, jak powstały takie miejsca i co może wyjść z połączenia księgarni i nowoczesnego kina – o tym w rozmowie z Tomaszem Brzozowskim, twórcą „Czułego Barbarzyńcy“ i „Bambini di Praga“ – dwóch urzekających księgarń z pomysłem.

O księgarniach internetowych i nowych możliwościach kupowania literatury i prasy pisze w swoim artykule Adam Jachimczyk. Księgarnie to także, jak wiadomo, niezbędne ogniwo w działalności bibliotek, które się w nich zaopatrują, i z którymi współpracują – o nowych rozwiązaniach dla bibliotek w zakresie pozyskiwania zbiorów można przeczytać w artykule Mariusza Wójcika z Azymutu.

Niewiele w tym numerze jest o bibliotekach, ale taki był właśnie zamysł redaktorów, którzy debiutują w tej roli – pokazać, że literatura, akcje promujące czytanie to nie tylko biblioteki, to także księgarnie, Internet itp.

Umberto Eco w traktacie O bibliotece[1] pisze, że biblioteka na miarę współczesnego człowieka, to taka biblioteka, w której można usiąść z filiżanką kawy w ręku i oddać się lekturze dzieł naukowych. Na razie książką przy cappucino możemy delektować się w księgarniach. Żywimy nadzieję, że już niedługo będzie to możliwe także w bibliotekach, czego i sobie i Państwu życzymy i zapraszamy do lektury marcowego numeru.

Magdalena Maciąg
Maciej Dynkowski

Przypisy

[1] ECO, U. O bibliotece. Warszawa: Świat Książki, 2007, s. 47. ISBN 978-83-247-0682-2.

 Początek stronyFelieton debiutujących redaktorów / Magdalena Maciąg, Maciej Dynkowski// W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska - Nr 2/2008 (93) marzec. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2010. - Tryb dostępu: http://www.ebib.info/2010/93/a.php?felieton93. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187