ebib 
Nr 7/2007 (88), Bogactwo sieci. Sprawozdanie
 poprzedni artykuł   

 


Dorota Lipińska
Krystyna Kaczmarczyk
Biblioteka Politechniki Krakowskiej

IATUL po raz 28
W dniach od 11 do 14 czerwca br. Stowarzyszenie IATUL (International Association of Technological University Libraries) zgromadziło przedstawicieli bibliotek uczelni technicznych całego świata na 28 corocznej konferencji. Gospodarzem konferencji Global Access to Science - Scientific Publishing for the Future była Biblioteka KTH, Royal Institute of Technology w Sztokholmie - biblioteka największej uczelni technicznej w Szwecji http://www.lib.kth.se/main/default.asp. W konferencji uczestniczyło ponad 150 bibliotekarzy i fachowców z dziedziny bibliotekoznawstwa i informacji naukowej z 32 krajów. Wygłoszono 33 referaty i zaprezentowano 10 posterów. Polskę reprezentowało 5 osób: Halina Ganińska z Biblioteki Głównej Politechniki Poznańskiej, Jolanta Stępniak z Biblioteki Głównej Politechniki Warszawskiej, Marek M. Górski, Krystyna Kaczmarczyk i Dorota Lipińska z Biblioteki Politechniki Krakowskiej.

O konferencji

Tematyka tegorocznej konferencji dotyczyła zagadnień związanych z globalnym dostępem do informacji, tworzeniem zasobów wiedzy i udostępniania ich wszystkim, którzy tego potrzebują. Poruszany był też problem wykluczenia cyfrowego oraz sposobów zmniejszania dystansu w rozwoju między krajami. W pierwszym dniu konferencji dominowała problematyka Public Access. Autorzy referatów przedstawili zagadnienia związane z inicjatywą Open Access, wyniki badań w tym zakresie działań oraz kierunki transformacji, jaka dokonuje się w bibliotekach z uwagi na zmianę organizacji dostępu do elektronicznych źródeł informacji. Kolejny dzień konferencji poświęcony został tematyce narzędzi, serwisów i infrastruktury informatycznej umożliwiającej tworzenie i wykorzystywanie Open Access.

Trzeci dzień konferencji tradycyjnie już przeznaczony był na tzw. study tour. W tym roku uczestników konferencji zaproszono do Uppsali, dawnej stolicy Szwecji i siedziby najstarszego uniwersytetu w tym kraju. Następnie uczestnicy udali się do miejscowości Hammarby, gdzie znajduje się posiadłość Linneusza - przyrodnika, autora systemu klasyfikacji organizmów żywych. Dzień zakończył się kolacją na statku, którym uczestnicy odbyli czterogodzinną podróż powrotną do Sztokholmu.

Dzień ostatni konferencji był dniem podsumowań, pytań dotyczących przyszłości Open Access, przypuszczalnych kierunków jego rozwoju.

Szczegółowe informacje o programie oraz abstrakty wygłoszonych referatów dostępne są na stronie http://lib.kth.se/iatul2007/program.asp.

Sztokholm piękny jest nocą

Położony na 14 wyspach, dokładnie w miejscu, w którym Bałtyk łączy się z jeziorem Melaren, usytuowany w otoczeniu 24000 wysp i wysepek tworzących jedyny w swoim rodzaju archipelag, Sztokholm bez wątpienia zasługuje na swoją nazwę "Wenecja Północy". Organizatorzy konferencji przygotowali bardzo ciekawy program imprez towarzyszących konferencji, podczas których uczestnicy mogli poznać miasto i jego historię: wycieczkę statkiem po kanałach Sztokholmu, zwiedzanie ratusza - jednego z najbardziej charakterystycznych miejsc Sztokholmu, w którym odbywają się między innymi bale dla laureatów nagrody Nobla http://www2.stockholm.se/cityhall/, pobyt w Bibliotece Narodowej http://www.kb.se/ENG/kbstart.htm oraz Muzeum Waza, gdzie można podziwiać statek królewskiej marynarki wojennej, który zatonął podczas pierwszego rejsu w 1628 r. i został wydobyty po 333 latach http://www.vasamuseet.se/.

Wystąpienie Polaków

W drugim dniu konferencji odbyła się sesja posterowa, na której autorki tego sprawozdania zaprezentowały plakat pt.: E-science in Poland current state and perspectives for the future Poster przedstawiał stan rozwoju infrastruktury informatycznej dla środowiska naukowego w Polsce wraz z przykładami wykorzystania nowych technologii internetowych w obszarze badań naukowych (e-science), kształcenia (e-learning) oraz treści cyfrowych (e-content).W trakcie konferencji uczestnicy mieli okazję poznać nowe technologie i rozwiązania na poziomie krajów wysoko rozwiniętych, a także poznać sytuację w krajach wolniej rozwijających się. To doprowadziło do szerokiej debaty na temat modeli i form wzajemnej współpracy w ramach tworzenia i powszechności dostępu do cyfrowych treści, które są jednym z podstawowych warunków sukcesu w budowie społeczeństw informacyjnych.

Następna konferencja stowarzyszenia IATUL odbędzie się w Auckland w Nowej Zelandii w kwietniu 2008 r. Gospodarzem konferencji Digital discovery: strategies & solutions będzie biblioteka Auckland Univeristy of Technology.

 Początek stronyIATUL po raz 28 / Dorota Lipińska, Krystyna Kaczmarczyk// W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska - Nr 7/2007 (88) sierpień/wrzesień. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2010. - Tryb dostępu: http://www.ebib.info/2010/88/a.php?lipinska. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187