EBIB Nr 3/2007 (84), Elektroniczne publikacje - nowe trendy i badania. Felieton Nastpny artyku  

 


Dagmara Sawicka
Biblioteka Główna Akademii Rolniczej w Lublinie
EBIB

Co w e-publikacjach piszczy, czyli felieton wiosenny


Rozmiar: 12929 bajtów

Wiosną w trawie popiskuje niemal każdy żywy organizm... zapomniana mysz, nowo narodzona żaba, konik polny czy budzący się do życia tulipan. Wszystko się rozwija, prostuje skrzydła i startuje ku „nowemu”. Promienie słońca, cieplejszy wiatr i dłuższy dzień dodają energii. Łatwiej się myśli, pracuje, tworzy, niemal na zawołanie rodzą się nowe pomysły.

Dociekliwy czytelnik zapyta, cóż to ma wspólnego z tak prozaicznym tematem jak elektroniczne publikacje. Otóż wbrew pozorom ma. W e-publikacjach bowiem wiosna trwa już od kilku sezonów. Gigantom wydawniczym typu Elsevier czy Springer, wyrasta szybko niczym trawa wiosną, konkurencja w postaci małych wydawnictw i inicjatyw open access. Biblioteki bombardowane są propozycjami zakupu książek w formie elektronicznej, już nie tylko encyklopedii, ale także małych poradników i fachowych wydawnictw. Zakupić je można w najróżniejszych formach: w pakietach lub pojedynczo, na własność lub jako subskrypcję, na CD-roomach lub on-line, dla jednego lub kilku jednoczesnych użytkowników, etc., etc. Mnogość ofert powoduje czasem panikę, trudno bowiem zdecydować, co testować w pierwszej kolejności, którą formę udostępniania wybrać, jaki będzie odbiór użytkowników i jak sprawdzić poziom ich satysfakcji z nowego produktu.

Dlatego zagadnieniu e-publikacji postanowiliśmy poświęcić wiosenny numer Biuletynu EBIB. Na moją prośbę w rolę wieszcza wcielił się Henryk Hollender, zastanawiając się nad przyszłym kształtem czasopisma naukowego. Być może za kilka lat okaże się, że przypadkiem odkryliśmy nowy talent i redakcja Biuletynu EBIB będzie zmuszona zakupić mu kryształową kulę, póki co natomiast gorąco zachęcam do zapoznania się z niezwykle interesującym tekstem.

W najnowszym numerze Biuletynu EBIB, nie mogło zabraknąć również artykułów analizujących bieżącą sytuację na rynku publikacji elektronicznych. Łucja Maciejewska i Krzysztof Moskwa omówili funkcjonujące obecnie konsorcja naukowych e-czasopism, Danuta Dudziak i Urszula Wojtasik podjęły zaś bardzo aktualny temat zakupu książek elektronicznych, przedstawiając dostępną na polskim rynku ofertę i kryteria wyboru e-booków. Dopełnieniem całości jest artykuł Magdaleny Karciarz omawiający metody badania źródeł informacji elektronicznej i przedstawiający badania prowadzone w polskich ośrodkach naukowych.

Świadoma jestem faktu, że panująca słoneczna aura zachęca raczej do wygodnego usadowienia się na tarasie z nowiutkim, papierowym miesięcznikiem i to jest bodaj jedyny argument przemawiający za tradycyjną formą wydawniczą. Nie zrażając się tym będziemy jednak Biuletyn EBIB nadal wydawać w elektronicznej formie, czy to zimą czy latem, starając się treścią wynagrodzić niewygodną czasem formę. Zresztą nowoczesne technologie bezprzewodowe, pozbawione jedynie szelestu papieru i zapachu drukarskiej farby, umożliwiają niemniej komfortowe korzystanie z e-publikacji. Zapraszam zatem do lektury.

Dagmara Sawicka
Redaktor prowadzący numeru

 Początek stronyCo w e-publikacjach piszczy, czyli felieton wiosenny / Dagmara Sawicka// W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska. - Nr 3/2007 (84) kwiecień. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2007. - Tryb dostępu: http://www.ebib.info/2007/84/a.php?felieton84. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187