EBIB 
Nr 4/2006 (74), Digitalizacja - kierunki działań Europy i Polski. Felieton
  Nastpny artyku   

 


Dagmara Sawicka
Biblioteka Główna
Akademia Rolnicza w Lublinie

Dokąd zmierza digitalizacja? Felieton wstępny


Kwietniowy numer EBIB-u jest niejako naturalną kontynuacją numeru marcowego. Po open access musiała pojawić się digitalizacja, bo tematy te ściśle ze sobą współgrają, a wiele inicjatyw (jak np. Open Content Alliance) jest wspólnych dla obu dziedzin.

Pytanie, które postawiłam w tytule, jest z zamierzenia nieco przewrotne. Bo czy digitalizacja w ogóle może zmierzać do jakiegoś punktu? Jest raczej oczywiste, że digitalizacja jako technologia dąży do otrzymania cyfrowej postaci dokumentu, który w pierwotnej wersji miał formę papierową, ale nie o to przecież chodzi. Założeniem kwietniowego numeru Biuletynu EBIB było zebranie informacji na temat inicjatyw związanych z cyfryzacją w szerszym kontekście... regionów, krajów, konsorcjów itd. Ta próba nie do końca się powiodła. W zakresie digitalizacji dzieje się w tej chwili tak wiele, choćby w samej Polsce, że przedstawienie wszystkich projektów i koncepcji mogłoby przerazić ilością nawet najwierniejszych czytelników Biuletynu EBIB. A że swoich czytelników lubimy i szanujemy, więc przedstawiamy tylko wybrane elementy, zaś temat z pewnością będziemy jeszcze kontynuować.

Tymczasem zapraszam Państwa do lektury. W "cyfrową" atmosferę wprowadza filozoficzny nieco artykuł Remigiusza Lisa, z którego ostatecznie tchnie nadzieją co do przyszłości bibliotek. Równie optymistycznie Tomasz Kalota marzy o polskim systemie bibliotek rozproszonych, zaś Joanna Potęga sprowadza nas na ziemię, prezentując konkretne projekty digitalizacji czasopism, zarówno polskie, jak i zagraniczne. Każdy bibliotekarz, który przymierza się do współdziałania przy realizacji projektu biblioteki cyfrowej, powinien zajrzeć do artykułu Marka Nahotki, który w bardzo uporządkowany sposób przedstawia zasady tworzenia bibliotek cyfrowych, a następnie przeczytać teksty opisujące konkretne projekty (KPBC, PBC, eBiPol, BCUW).

Przy realizacji każdego przedsięwzięcia pojawiają się problemy, zatem Maja Wojciechowska proponuje, jak przekonać współpracowników lub podwładnych do zmian, zaś Małgorzata Tarka pokazuje, jak zażegnać potencjalny konflikt. Jeśli zdarzy się przypadkiem czytelnik, który po lekturze poczuje niedosyt, zawsze może udać się na forum zatytułowane Digitalizacja i biblioteki cyfrowe, aby prowadzić długie i, miejmy nadzieję, efektywne rozmowy o cyfryzacji.

Podczas prac redaktorskich cały czas towarzyszyła mi wiara, że lektura zaprezentowanych artykułów zainspiruje bibliotekarzy z kolejnych bibliotek do tworzenia zbiorów w postaci cyfrowej i do budowania nowych bibliotek wirtualnych. Liczę również na rozwój współpracy pomiędzy już istniejącymi e-bibliotekami, oddając nieśmiało swój głos za budowaniem systemu rozproszonych bibliotek cyfrowych.

Składając na Państwa ręce 74 już numer Biuletynu, chcę przy okazji, w imieniu swoim i wszystkich redaktorów EBIB-u, złożyć życzenia Świąt ciepłych i radosnych, wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny i wiarą w sens bycia bibliotekarzem, choćby i cyfrowym!

Dagmara Sawicka
Redaktor prowadzący numeru

 Początek stronyDokąd zmierza digitalizacja? Felieton wstępny / Dagmara Sawicka// W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska. - Nr 4/2006 (74) kwiecień. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2006. - Tryb dostępu: http://www.ebib.info/2006/74/felieton74.php. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187