EBIB 
Nr 6/2005 (67), Pozazawodowe zainteresowania bibliotekarzy. Artykuł
 Poprzedni artykuł Następny artykuł   

 


Regina Frąckowiak
Biblioteka Kongresu
Waszyngton

Warm Up America


Jak się to zaczęło?

W 1991 roku handlarz włóczki z Wausau (Wisconsin, USA), Evie Rosen zdecydowała, że trzeba znaleźć jakiś sposób pomocy ludziom bezdomnym. Zaczęła od poproszenia swoich znajomych i klientów o robienie szydełkiem lub na drutach prostokątów o wymiarach 7 na 9 cali; 49 takich prostokątów razem zszytych tworzy nakrycie dla dorosłego człowieka.
W 1994 roku program ten, już dosyć popularny, został przejęty przez Zrzeszenie Amerykańskich Włóczkarzy, które zaangażowało do udziału takie organizacje, jak np. Amerykański Czerwony Krzyż. W 2002 roku program ten zalegalizowano jako fundację charytatywną pod nazwą "Warm Up America!" (WUA).

Jak program działa?

Wolontariusze zrzeszeni w różnych lokalnych grupach i zakładach pracy są proszeni o robienie na drutach lub szydełkowanie prostokątów wielkości 7x9 cali, które mają różnorodne wzory i 49 takich prostokątów zostaje obrębionych i zszytych razem, tworząc niepowtarzalne nakrycie. Nakrycia te są gromadzone przez biura Fundacji, które posiadają listy potrzebujących i zajmują się rozprowadzaniem; odbiorcami są: ofiary klęsk żywiołowych, schroniska dla kobiet, domy starców, domy dla ciężarnych nastolatek, szpitale i kliniki, domy dziecka, kościoły, ośrodki dla chorych na AIDS oraz przytułki dla bezdomnych.

W Bibliotece Kongresu...

W Bibliotece Kongresu grupa WUA jest zorganizowana pod opieką Library of Congress Professional Association (LCPA). Spotykamy się raz w tygodniu, na tym spotkaniu rozprowadzamy włóczkę, która najczęściej pochodzi z darowizn, wymieniamy nasze doświadczenia i chwalimy się gotowymi wyrobami. Oczywiście plotkując, nie marnujemy czasu, druty i szydełka są w robocie.

Oprócz tradycyjnych nakryć te osoby, które potrafią, robią szaliki, czapki, kocyki dla dzieci itp. Pod koniec roku organizuje się aukcję, część wyrobów zostaje zakupiona i dochód przeznacza się na pomoc wybranej okolicznej placówce charytatywnej, niesprzedane produkty również tam się dostarcza. W ten sposób przy niewielkim nakładzie naszej pracy mamy przyjemność pomóc potrzebującym.

Więcej informacji oraz zdjęć można znaleźć pod załączonym adresem:
http://www.warmupamerica.com/people.html

 Początek stronyWarm Up America / Regina Frąckowiak// W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska. - Nr 6/2005 (67) czerwiec/lipiec. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2005. - Tryb dostępu: http://www.ebib.pl/2005/67/frackowiak.php. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187