EBIB 
Nr 3/2005 (64), Książka dla dzieci i młodzieży. Artykuł
 Poprzedni artykuł Następny artykuł   

 


Anna Urgacz
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu
Dział Pracy z Dziećmi

Literatura piękna dla dzieci i młodzieży
Wybór za lata 2002 - 2005

Zestawienie adnotowane


INDEKS ILUSTRATORÓW
INDEKS TYTUŁOWY

Niniejsza bibliografia jest wyborem najciekawszych książek z literatury pięknej dla dzieci i młodzieży, które ukazały się w latach 2002-2005. Kryterium przyjęte przy wyborze to przede wszystkim opinie krytyków literatury dziecięco-młodzieżowej zamieszczane na łamach prasy fachowej, m.in.: czasopisma o książce dla dziecka Guliwer oraz Nowych Książek.

W bibliografii omówiono książki nagrodzone (jako "Książka Roku") przez Polską Sekcję IBBY (Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych) oraz książki nominowane do tej nagrody. Omówiono również książki, którym Fundacja "Książka dla Dziecka", a od 2004 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Oświęcimiu, przyznała nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego (tzw. Statuetka Koziołka Matołka). Uwzględniono również inne nagrody literackie.

Zamieszczono opisy wartościowych powieści dla dorastającej młodzieży oraz warte polecenia książki dla dzieci. Pisząc adnotacje, autorka korzystała, m.in. ze stron internetowych poszczególnych wydawnictw, na których były omówione wyżej wymienione książki.

W układzie alfabetycznym zamieszczono opisy bibliograficzne wydawnictw zwartych oraz wybranych serii wydawniczych. Opisy bibliograficzne sporządzono z autopsji. Opis formalny zarejestrowanych pozycji sporządzono na jednym poziomie w oparciu o normy:

PN - 82/N - 01152.01 - Opis bibliograficzny. Książki
PN - N - 01229 - Hasło osobowe
W wydawnictwach zwartych wydanych w języku polskim zastosowano drugi stopień szczegółowości opisu.
Celem łatwiejszego ponumerowano wyszukiwania pozycje bibliograficzne.
Sporządzono także indeks ilustratorów i tytułów.

Zestawienie bibliograficzne powinno być pomocne bibliotekarzom pracującym z dziećmi i młodzieżą.

 1. ABOFF MARCIN
  Nie lubię łaskotek. Prawo dziecka do mówienia "nie" / przeł. z ang. Elżbieta Zubrzycka, il. Ewa Poklewska-Koziełło. - Gdańsk: Gdańskie Wydaw. Psychologiczne, 2004. - 24 s.: il.; 20x20 cm

  Łaskotki wujka powodują, że chłopiec czuje się tak, jakby jego wnętrze rozpadało się na kawałki. Kocha swojego wujka, ale nie te łaskotki. Chce się schować, kiedy zbliża się jego wizyta. Zrobi sobie kropki na twarzy, żeby wujek pomyślał, że ma ospę i trzymał się od niego z daleka. Powie mamie, że jest chory, aby pozwoliła mu zostać w pokoju. Zamiast tego mówi jej jednak o łaskotkach wujka i już razem rozwiązują problem.

 2. BARDIJEWSKA LILLIANA
  Bractwo srebrnej łyżeczki / il. Edward Lutczyn. - Warszawa: Agencja Edytorska Ezop, 2004. - 146 s.: il.; 20x20 cm

  Nominacja do nagrody literackiej "Książka Roku 2004". Książka opowiada o małym chłopcu Kajtku, którego głównym problemem jest niechęć do jedzenia. Problem dość często spotykany wśród dzieci, dlatego też niejeden czytelnik może się utożsamiać z bohaterem. Chwile związane z jedzeniem są pretekstem do wielkiej przygody. Kajtek przechodzi na druga stronę jajka. Wraz z nim w porach jedzenia czytelnik może przenieść się w świat wuja Skleja, Smaka, Stłuczlandii, poznać Królestwo Niam - Niama XIII i przekonać się, jak wygląda Żelazna Wioska (ta od szpinaku...). Ciepła, pełna humoru książka jest dla wszystkich "jadków" i niejadków.

 3. BARDIJEWSKA LILLIANA
  Moje nie moje / il. Krystyna Lipka-Sztarbałło. - Warszawa: Agencja Edytorska Ezop, 2004. - 32 s.: il.; 24x21 cm

  Książka wyróżniona w konkursie literackim "Książka Roku 2004". Na leśnej polanie pojawia się tajemnicze jajko. Czyje ono jest, kto się z niego wykluje i co z tego wyniknie dla mieszkańców lasu? To bajka dla najmłodszych o tym, że pozory mylą, a prawdziwe piękno i dobro kryją się niekiedy pod bardzo niepozorną postacią.

 4. BARTOSIK-TREBICKA ELŻBIETA
  Jeden plus jedna / il. Anna Nóżko-Domaszewska. - Warszawa: Wydaw. Nasza Księgarnia, 2004. - 132 s.: il.; 16x16 cm

  Bohaterami są Piotrek i Magda - rodzeństwo porażające otoczenie pomysłami i żywiołowością! Opowiadają oni o "eksperymentach" przeprowadzanych na rodzicach i na sobie, a także o różnych grzeszkach dużych i małych, popełnianych w domu i w szkole. Z ich barwnej i dynamicznej relacji wyłania się intrygujący i bardzo zabawny obraz współczesnej rodziny, ze świeżym, oryginalnym spojrzeniem na wiele spraw.

 5. BĄKIEWICZ GRAŻYNA
  Korniszonek / il. Agnieszka Cieślikowska. - Warszawa: Wydaw. Ezop, 2004. - 162 s.: il.; 19x20 cm

  Jak uczyć się, nie ucząc? Oto ambitne zadanie, jakie stawia przed sobą tytułowy Korniszonek, rezolutny siedmiolatek, który szkołę traktuje jak plac zabaw. W tych wysiłkach wspiera go równie niesforny przyjaciel, czarodziej Mietek, mozolnie zgłębiający tajniki czarnej i białej magii. "Korniszonek" to zabawna opowieść o dwóch urwisach.

 6. BĄKIEWICZ GRAŻYNA
  O Melba! - Poznań: Wydaw. Prószyński i S-ka, 2002. - 362 s.; 21 cm

  Nagroda "Książka Roku 2002".
  O melba! to historia Maliny, której spełniło się stare przekleństwo Chińczyków: żyć jej przychodzi w ciekawych czasach. Naszych czasach. W dodatku mamę ma dziennikarkę, tatę - gdzieś tam, oddzielnie, babcię - z mroczną tajemnicą. I jeszcze szkoły musi zmieniać nieustannie, bo mama nigdzie nie może zagrzać miejsca. Los jednak wcale, jak się okaże, nie jest ślepy: zatrzymuje Malinę u babci, w małym miasteczku na południu Polski. I zaczyna karta po karcie odsłaniać przeszłość - dramatyczna teraźniejszość okazuje się jej logicznym dalszym ciągiem.

 7. BESZCZYŃSKA ZOFIA
  Bajki o rzeczach i nierzeczach / il. Agnieszka Żelewska. - Gdańsk: Wydaw. Czarny Kot, 2002. - 104 s.: il.; 21 cm

  Nominacja do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za 2002 rok. III nagroda w konkursie literackim na "Książkę Roku 2003". Książka otrzymała główna nagrodę w dziedzinie grafiki dla Agnieszki Żelewskiej w konkursie "Książka Roku 2003". Autorka pisze opowiadania, bajki i wiersze dla najmłodszych. Dla tych wszystkich, którzy chcą uwierzyć w koty pijące herbatę, dziewczynki zamieniające się w motyle i spacerujące słoiki powinni sięgnąć po tą książkę.

 8. BRYKCZYŃSKI MARCIN
  Biały niedźwiedź. Czarna krowa / il. i oprac. graf. Grażyna Lange. - Warszawa: Wydaw. Nasza Księgarnia 2004. - 32 s.: il.; 22x22 cm

  Książka otrzymała główną nagrodę w konkursie "Książka Roku 2004" za ilustracje i opracowanie graficzne wykonane przez Grażynę Lange. Prawdziwie artystyczna tak w formie, jak i w treści książeczka, a właściwie dwie w jednej. Zabawne wierszyki: jeden o krowie-lekomance, która po wielu eksperymentach przekonuje się o wyższości zwykłej trawy nad proszkami oraz drugi o niedźwiedziu polarnym, który znudzony bielą przeobraża się w eleganta nierozpoznawalnego przez otoczenie.

 9. BRYKCZYŃSKI MARCIN
  Olaboga, lewa noga! / il. Mirosław Tokarczyk. - Warszawa: Wydaw. Nasza Księgarnia, 2003. - 12 s.: il.; 21x24 cm. - (Poczytaj mi mamo...)

  Wielce zabawna, pisana wierszem opowieść o królu Lawaryście Trzecim, w którego królestwie wszystko działo się na lewą stronę...

 10. BRYKCZYŃSKI MARCIN
  Powtórka z wiejskiego podwórka, czyli kto bez trudu zapamięta, jakie na wsi są zwierzęta / il. Darek Żejmo. - Warszawa: Wydaw. Nasza Księgarnia, 2003. - 12 s.: il.; 21x24 cm. - (Poczytaj mi mamo...)

  To kolejna książeczka dla dzieci, w której mistrz słowa, Marcin Brykczyński uczy i bawi, a czasami nawet rozśmiesza do łez. Wierszyki zostały w przezabawny sposób zilustrowane przez świetnego Darka Żejmo.

 11. BRYKCZYŃSKI MARCIN
  Skąd się biorą dzieci? / il. Paweł Pawlak. - Warszawa: Wydaw. Nasza Księgarnia, 2004. - 16 s.: il.; 22x22 cm

  Nie wystarczy już odpowiedzieć na pytanie dziecka: "Skąd się wziąłem?", opowiadając mu jeden z obowiązujących mitów: o pszczółkach, bocianie albo kapuście. Dzisiaj nasze pociechy domagają się rzetelnej i konkretnej odpowiedzi. Jak więc wyjaśnić im ten problem w sposób subtelny, a jednocześnie prawdziwy? Znakomicie udało się to poecie, który z wrodzoną finezją językową wysnuł piękną opowieść o poczęciu i narodzinach. Książka okraszona niezwykłymi ilustracjami.

 12. DELEUZE GILLES, DEPINO CATHERINE
  Śmierdzący ser. Jak bronić się przed przemocą w szkole / przeł. z ang. Elżbieta Zubrzycka, il. Anna Ładecka. - Gdańsk:Gdańskie Wydaw. Psychologiczne, 2004. - 47 s.: il.; 24x17 cm

  Książka opowiada historię maltretowanego i prześladowanego przez kolegów chłopca. Jest jednocześnie receptą, jak sobie radzić z takimi sytuacjami i jak bardzo mogą być w tym pomocni rodzice.

 13. DOMOLEWSKI ZDZISŁAW
  Zosia pleciona. - Poznań: Wydaw. Media Rodzina, 2003. - 335 s.; 21 cm

  Nagroda "Książka Roku 2003" oraz nagroda w konkursie "Uwierz w Siłę Wyobraźni!". Zosia pleciona to przedziwna powieść, w której przenikają się dwa światy: szarej i smutnej rzeczywistości i kolorowego, niemal bajkowego obszaru marzeń, gdzie każdy cud ma szansę się ziścić. Akcja powieści rozgrywa się na dwóch płaszczyznach. Pierwszą z nich stanowi smutna popegeerowska wioska, w której wszystkie elementy - tak charakterystyczne dla tego i tysiąca podobnych miejsc w całej Polsce, jak bezrobocie, bieda i szukanie zapomnienia w alkoholu - jedynej rozrywce i ucieczce od rzeczywistości - przeplatają się ze światem fantazji, w którym wystarczy wypowiedzieć magiczne zaklęcie, by spełnić najskrytsze marzenie. Wszystko to dzieje się za sprawą tytułowej bohaterki, nastoletniej Zosi, której wyobraźnia i chęć zmiany otaczającej rzeczywistości zwyciężają i czynią świat piękniejszym i lepszym. Trudno dociec, jakim sposobem udało się autorowi, umieszczającemu tę historię w tak niewesołych realiach, nie wywołać w czytelniku wrażenia przygnębienia, a jedynie nadzieję i uśmiech. Może wynika to z faktu, że pozwolił on swojej Zosi uwierzyć w siłę wyobraźni?

 14. FABICKA JOANNA
  Szalone życie Rudolfa. - Warszawa: Wydaw. W.A.B., 2002. - 238 s.; 20 cm

  Życie nigdy nie było dla Rudolfa łaskawe. Jakby mało miał kłopotów z dojrzewaniem, los pokarał go nieprzeciętną inteligencją, pasją aktorską i wyjątkową rodziną. Matka przewodzi grupie radykalnych feministek, ojciec romansuje z koreańską artystką awangardową, babcia zamierza związać się z korsykańskim kucharzem, a bratanka nie powstydziłby się sam diabeł. Jak w takich warunkach rozwinąć się duchowo? Jak zdobyć zasłużoną sławę? A przede wszystkim, jak niepostrzeżenie dostać się do osiedlowego sex shopu? Każdy, kto przeżył koszmar dojrzewania, chodził do szkoły, miał "toksycznych rodziców" odnajdzie w zapiskach Rudolfa własne przeżycia i będzie się śmiał do łez.

 15. FABICKA JAONNA
  Świńskim truchtem. - Warszawa: Wydaw. W.A.B., 2004. - 218 s.; 19 cm

  Życie piętnastoletniego Rudolfa Gąbczaka nie jest łatwe: zawody miłosne, afery polityczne, romansujący ojciec, matka feministka, niezdyscyplinowana babcia, rodacy niezdecydowani, czy wejść do Unii... Polski kuzyn Adriana Mole`a radzi sobie z tym wszystkim z właściwym sobie wdziękiem. Z filozoficzną zadumą (niekiedy tylko przechodzącą w panikę) przyjmuje otaczający go chaos i kompletny brak zrozumienia. Najważniejsza jest wszak wierność artystycznym aspiracjom - nawet gdy na ich drodze stają zbliżające się egzaminy do liceum, wciąż krzywy zgryz i kompletny brak zainteresowania polskiej kinematografii młodymi geniuszami aktorskimi. Pełna humoru i trafnych obserwacji opowieść z życia współczesnego nastolatka to zabawna i pouczająca lektura również dla dzieci nieco starszych, a nawet zupełnie dorosłych. Współczesna polska rzeczywistość okazuje się czasem jeszcze bardziej zwariowana niż Rudolf...

 16. FOX MARTA
  Niebo z widokiem na niebo. - Wrocław: Wydaw. Siedmioróg, 2003. - 199 s.; 21 cm

  Nominacja do nagrody literackiej "Książka Roku 2003". Powieść o dojrzewaniu, o dobrych uczuciach i złych zachowaniach, o młodzieży zagubionej w świecie rywalizacji, ciasnych mieszkań, komputerów, zapracowanych rodziców, którzy niewiele mają czasu na bliskość, nie mówiąc o rozmowie. Akcja powieści dzieje się tu i teraz, jest w niej więc obyczajowość polskiej szkoły, w której nauczyciele niekoniecznie świecą przykładem, a młodzież niekoniecznie tego od nich wymaga. Jej bohaterowie: Artur i Kinga odnajdują się w tłumie i zakochują w sobie tak bardzo, jak można to zrobić, mając naście lat. Rozmawiają ze sobą wierszami, czatują w Internecie, wysyłają e-maile, stwarzają swój poetycki azyl, do którego wkracza rzeczywistość nijak się mająca do ich dusz fruwających w chmurach.

 17. FRĄCZEK AGNIESZKA
  Bziki Weroniki / il. Laura Klimczak. - Warszawa: Wydaw. Nowy Świat, 2004. - 95 s.: il.; 20 cm

  Skrzące inteligentnym humorem, pełne niespodziewanych surrealistycznych skojarzeń i zaskakujących puent, barwne a bezpretensjonalne wiersze autorki - cenionego naukowca i językoznawcy - niewątpliwie należą do wybitnych dzieł gatunku. Proste w formie utwory rozwijają dziecięcą wyobraźnię, uczą uważniej postrzegać świat oraz, co najważniejsze, wywołują uśmiech na buzi nie tylko małego słuchacza, ale i dorosłego czytelnika

 18. FREY JANA
  Odlot na samo dno / przeł. z niem. Monika Dykier. - Wrocław: Wydaw. Ossolineum, 2004. - 144 s. - (Nasza Biblioteka)

  Są takie dni, kiedy Marie nienawidzi całego świata, a najbardziej samej siebie. Jednakże po zażyciu małej zielonej pastylki wszystko wraca do "normy" - znowu chce się śmiać, tańczyć i cieszyć życiem. Dosłownie frunie, płynie w powietrzu, odczuwając całą sobą wszechogarniający Kosmos. Zapomina wtedy o nieporozumieniach w domu, a także o bólu, który ją trawi, odkąd jej chłopak zakochał się w innej. Jednakże odlot nie trwa długo i Marie czuje, że pogrąża się coraz bardziej. Wiele osób takich jak bohaterka książki bagatelizuje zagrożenie związane z zażywaniem tzw. party drugs. Autorka, opisując prawdziwą historię dziewczyny zmagającej się z uzależnieniem od narkotyków, bardzo sugestywnie opisała mechanizm popadania w nałóg.

 19. FREY JANA
  Oszaleć ze strachu / przeł. z niem. Monika Dykier. - Wrocław: Wydaw. Ossolineum, 2003. - 149 s.; 20 cm. - (Nasza Biblioteka)

  Każdego dnia Nora na nowo rozpoczyna swoją walkę. Tęskni za tym, żeby, jak wiele innych dziewczyn w jej wieku, bawić się, kochać i snuć plany na przyszłość. Ale Nora boi się. Coraz częstsze ataki chorobliwego lęku sprawiają, że dziewczyna poddaje się rozpaczy. W chwili, kiedy wydaje się, że wszystko już stracone, że jest już za późno na ratunek, dziewczyna znajduje wyjście ze swojej sytuacji i schronienie przed zewnętrznym światem. Nora jest jedną z licznej grupy nastolatków, którzy korzystają z pomocy poradni psychiatrycznej dla młodzieży. Jej historia, opowiedziana w sposób przejmująco szczery, stała się kanwą tej powieści.

 20. FREY JANA
  W ciemności / przeł. z niem. Ewa Knichnicka. - Wrocław: Wydaw. Ossolineum, 2004. - 126 s.; 20 cm. - (Nasza Biblioteka)

  Piętnastoletnia Leonia ulega poważnemu wypadkowi, po którym budzi się w nowej rzeczywistości: w świecie ciemności. Utrata wzroku zmienia całkowicie życie dziewczyny, a każda próba powrotu do dawnych przyzwyczajeń przynosi ból i cierpienie. Podczas gdy Leonia coraz bardziej izoluje się od otoczenia, jej przyjaciele podejmują walkę o nią. Ta historia wydarzyła się naprawdę. W trakcie żmudnego procesu rehabilitacji Leonia musi na nowo nauczyć się samodzielności, by odzyskać pewność siebie. O swoich bolesnych przeżyciach opowiedziała autorce, dzięki czemu doszło do napisania tej książki.

 21. GALICA AGNIESZKA
  Zmartwienia Anatola / il. Maciej Trzepałka. - Warszawa: Wydaw. Nasza Księgarnia, 2003. - 12 s.: il.; 21x24 cm. - (Poczytaj mi mamo...)

  Ślimak Anatol bardzo pragnął mieć własny dom, w którym mógłby schować się przed deszczem lub ułożyć do snu. Pewnego dnia Anatol postanowił wyruszyć na poszukiwanie domu...

 22. GŁOGOWSKI MAREK
  Lisia czapa / il. Elżbieta Gaudasińska. - Warszawa: Wydaw. Nasza Księgarnia, 2003. - 12 s.: il.; 21x24 cm. - (Poczytaj mi mamo...)

  Lis Klemens ma bardzo wrażliwe uszy i nie lubi nadejścia wietrznej i chłodnej jesieni, gdyż zaczyna mieć same kłopoty. Wiatr dmucha, a uszy marzną. I co wtedy przydałoby się lisowi? Oczywiście czapa! Ale gdzie taką znaleźć?

 23. GRABOWSKI WACŁAW
  Dzieci z Wilczego Kąta. - Wrocław: Wydaw. ATUT, 2004. - 151 s.; 20 cm

  Książka otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie na powieść o tematyce dolnośląskiej ogłoszonej przez Oficynę Wydawniczą ATUT w roku 2003.
  Wrocław. Lata pięćdziesiąte. Wilczy Kąt - urokliwy zakątek miasta, niedaleko centrum, ale jakby trochę nierzeczywisty, bardziej wiejski niż miejski. Bohaterowie mają od kilku do kilkunastu lat. Świat powieściowy wyrasta z ich zabaw. Czytelnik towarzyszy ich inicjacjom, poznawaniu przyrody, codzienności. Główny bohater - Witek - to syn zmarłej Niemki i rosyjskiego żołnierza, rozstrzelanego za dezercję. Jest jednym z pierwszych dzieci powojennego Wrocławia.. Powieść niesie ze sobą głębokie chrześcijańskie przesłanie, że "Ojczyzna Boga jest wszędzie".

 24. GROŃSKI MAREK
  Katar żyrafy / il. Agnieszka Żelewska. - Gdańsk: Gdańskie Wydaw. Psychologiczne, 2004. - 24 s.: il.; 15x15 cm

  Książka nominowana do nagrody w konkursie "Książka Roku 2004" za ilustracje wykonane przez Agnieszkę Żelewską.
  Żart o zakatarzonej żyrafie i całym zoo kichającym w niezwykle wartkim rytmie zabawnego wiersza i dowcipnych ilustracji.

 25. HASSENMÜLLER HEIDI
  Dobranoc, Słonko / przeł. z niem. Monika Dykier. - Wrocław: Wydaw. Ossolinuem, 2004. - 122 s.; 20 cm - (Nasza Biblioteka)

  Akcja powieści rozgrywa się w latach 50., ale powojenne realia stanowią tylko tło przedstawionej tu historii, potwierdzając jej uniwersalny charakter. Po wojnie w mieszkaniu pani Mangold zjawia się przyjaciel jej poległego męża i wkrótce zajmuje jego miejsce. Paraliżujący strach przed ojczymem, który tyranizuje rodzinę, sprawia, że mała Gaby przez długie lata ukrywa fakt, iż jest przez niego wykorzystywana seksualnie. Dziewczyna przeżywa istną gehennę, próbuje uciec z domu, a nawet popełnić samobójstwo. Autorka w przejmujący sposób kreśli jej zmagania z samą sobą i rodzący się w niej bunt wobec ojczyma, któremu usiłuje się przeciwstawić, by położyć kres swemu cierpieniu. Waga problemu oraz sugestywny sposób jego ukazania sprawiły, że po ukazaniu się książki w Niemczech autorka otrzymała wiele listów od młodych ludzi, dla których historia Gaby stała się bodźcem do ujawnienia ich własnych bolesnych przeżyć spowodowanych molestowaniem seksualnym.

 26. HASSENMÜLLER HEIDI
  W sidłach anoreksji / przeł. z niem. Monika Dykier. - Wrocław: Wydaw. Ossolineum, 2003. - 143 s.; 20 cm - (Nasza Biblioteka)

  Maja zawsze była kimś wyjątkowym - inteligentna, ładna, szczupła, delikatna jednym słowem po prostu idealna. W okresie dojrzewania jej ciało zaczyna się jednak zmieniać pod wpływem hormonów. Dziewczyna martwi się, że wkrótce będzie miała wydatny biust i tłuste pośladki. Przeraża ją to. Myśli, że przestanie być wyjątkowa i stanie się całkiem przeciętną dziewczyną. Postanawia więc za wszelką cenę schudnąć i kontrolować swoje ciało, tak jak to robiła dotychczas. Wartościowa książka o poważnym problemie współczesnego świata - anoreksji. Lektura nie tylko dla dorastających dziewcząt.

 27. HOŁUB GRZEGORZ
  Rany boskie, dziadek zwariował. - Warszawa: Wydaw. Wektor, 2003. - 172 s.

  Nominacja do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za rok 2003. Autor tak mówi o swojej książce: "Jest to książka o mojej córce Mai i jej dziadku Teofilu, którzy mieszkają w Reszkach, mazurskiej wsi. Wieś jest niewielka i dlatego możecie ją odnaleźć jedynie na bardzo szczegółowej mapie. Maja bardzo chciałaby, żebyście ją kiedyś odwiedzili. Wiem, że większość z was nie będzie miała okazji przyjechać do Mai, ale przeczytać tę książkę możecie wszyscy. Będzie to też trochę tak, jakbyście spotkali się z nią naprawdę. I jeszcze tak, jakbyście czytali o sobie, swoich przygodach i przeżyciach. Bo jest to przede wszystkim książka o miłości. A przecież każde z Was kogoś kocha, ma osoby, które są Mu szczególnie bliskie. Nie pytajcie, jakie będą dalsze koleje losu Mai i jej dziadka. Sam tego nie wiem. Z troską, ale i ufnością czekam na to, co im życie przyniesie. O jednym jednak jestem przekonany. To wielkie szczęście, gdy ma się kogoś, kto gotów jest robić fikołki i skakać po chmurach"...

 28. JANCZARSKI CZESŁAW
  Jak Wojtek został strażakiem / il. Darek Żejmo. - Warszawa: Wydaw. Nasza Księgarnia, 2003. - 24 s.: il.; 22 cm. - (Moje Poczytajki)

  W nowym opracowaniu graficznym książka z klasyki literatury dziecięcej. Siedmioletni Wojtek marzy, żeby zostać strażakiem, ale dorośli twierdzą, że jest za mały. I oto przypadek sprawia, że Wojtek wynosi z płonącego domu niemowlę i alarmuje straż pożarną...

 29. JANCZARSKI CZESŁAW
  Miała babuleńka kozła rogatego / il. Mirosław Tokarczyk. - Warszawa: Wydaw. Nasza Księgarnia, 2003. - 24 s.: il.; 22 cm. - (Moje Poczytajki)

  W nowym opracowaniu graficznym książka z klasyki literatury dziecięcej. Wierszowana opowieść o koziołku rozrabiace, który psocił nieustannie: a to zjadł babci nową słomiankę, to przewrócił półki w sklepie, to znów ubrał się w świeżo upraną babciną chustę...

 30. JANIKOVSZKY EVA
  Gdybym był dorosły / il. László Reber. - Warszawa: Wydaw. Nasza Księgarnia, 2004. - 36 s.: il.; 20x22 cm

  Książka otrzymała wyróżnienie w III edycji konkursu Świat Przyjazny Dziecku zorganizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.
  Książka o wszystkich dziwacznych i przykrych rzeczach, których z niezrozumiałych powodów dorośli wymagają od dzieci, i o tym, co robiłyby dzieci, gdyby nagle dorosły. Nie musiałyby nosić swetrów, myć rąk przed jedzeniem, a co najważniejsze - nikt już nie zwracałby im uwagi, bo przecież byłyby "dorosłe". Piękne, barwne ilustracje i ciekawy format tekstu na pewno spodobają się dzieciom, a rodziców zachęcą do spojrzenia na siebie z dystansem.

 31. JANOSCH
  Ach, jak cudowna jest Panama: opowieść o tym, jak Miś z Tygryskiem wędrowali do Panamy / przeł. z niem. Emilia Bielicka; il. aut. - Kraków: Wydaw. Znak 2003. - 56 s.: il.; 25 cm. - (Lubię Książki)

  "Kto ma przyjaciela, może się niczego nie bać!" Miś i Tygrysek są przyjaciółmi. I niczego się nie boją, bo razem są silni jak niedźwiedź i jak tygrys. Żyją sobie miło w przytulnym domku nad rzeczką. Pewnego dnia jednak wyruszają na poszukiwanie Panamy, kraju ich marzeń. Po drodze przeżywają wiele fantastycznych przygód. Ale gdzie leży Panama? Stary Lis, Krowa i Myszka nigdy o niej nie słyszeli; dopiero Wrona daje przyjaciołom wskazówkę, gdzie jej szukać. Na koniec znajdują to, czego szukali. Ta ładna, pełna ciepła opowieść dla dzieci ilustrowana jest kolorowymi rysunkami autora.

 32. JANOSCH
  Dzień dobry, Świnko / przeł. z niem. Emilia Bielicka; il. aut. - Kraków: Wydaw. Znak 2004. - 48 s.; 25 cm

  Z tej książeczki czytelnicy dowiedzą się, co wynikło z przyjaźni Tygryska ze Świnką, o tym jak Tygrysek nauczył się gotować spaghetti i co się stało ze zbójem imieniem Jan Kieliszek.

 33. JANOSCH
  Idziemy po skarb: opowieść o tym, jak Miś z Tygryskiem szukali szczęścia na ziemi / przeł. z niem. Emilia Bielicka; il. aut. - Kraków: Wydaw. Znak, 2003. - 48 s.: il.; 25 cm

  Kto z nas nie zna Misia i Tygryska, przyjaciół mieszkających razem w przytulnym domku nad rzeczką! Ta książka opowiada o ich najnowszej przygodzie. Siedząc nad rzeczką, przyjaciele marzą o "największym szczęściu na ziemi" - o bogactwie. A gdzie je można znaleźć? W ziemi. Zaczynają więc kopać i szukać skarbu wszędzie, gdzie tylko się da. Podczas poszukiwań spotykają zwierzęta i ludzi, którzy też szukają szczęścia. Miś i Tygrysek w końcu stają się bogaci, później wszystko tracą, ale mimo to są szczęśliwi. Janosch pięknie o tym opowiada, a słowom towarzyszą kolorowe ilustracje.

 34. JANOSCH
  Ja Ciebie wyleczę, powiedział Miś. Opowieść o tym jak Tygrysek pewnego razu zachorował / przeł. z niem. Emilia Bielecka; il. aut. - Kraków: Wydaw. Znak, 2004. - 48 s.: il.; 25 cm

  Tygrysek jest chory, więc trzeba go wyleczyć. Miś śpieszy z pomocą choremu Tygryskowi.

 35. JANOSCH
  Poczta dla Tygryska: opowieść o tym, jak Miś i Tygrysek wynaleźli pocztę lotniczą i telefon / przeł. z niem. Emilia Bielicka; il. aut. - Kraków: Wydaw. Znak, 2003. - 48 s.: il.; 25 cm

  Poczta dla Tygryska to pierwsza z cyklu opowieść o Misiu, Tygrysku i tygryskowej Kaczce. Nasi bohaterowie żyją sobie w domku nad rzeczką, bardzo lubią przebywać z sobą i gdy tylko oddalają się od siebie tęsknią. Ukojeniem mają być listy które wzajemnie do siebie piszą. Ale jak się okazuje to nie takie proste. Na szczęście wszystko kończy się pomyślnie. Jak to w bajkach bywa.

 36. JANSSEN KOLET
  Mój brat jak huragan. - Gdańsk: Wydaw. Novus Orbis, 2004. - 151 s.; 20 cm

  Powieść psychologiczna dla dzieci. Dwunastoletnia Hannah mieszka z rodzicami i starszym bratem Andreasem. Jest jeszcze dzieckiem, ale musi sprostać obowiązkom trudnym nawet dla dorosłego. I pogodzić się z faktem, że najważniejszą osobą w rodzinie jest jej brat, który żyje we własnym, zamkniętym świecie. Każda zmiana go przeraża. Wpada wtedy w złość, jest agresywny, wrzeszczy... Dlaczego więc Hannah nie cieszy się, kiedy rodzice postanawiają oddać Andreasa do specjalnego ośrodka dla dzieci autystycznych? Dlaczego decyduje się na dramatyczną ucieczkę z domu i zabiera ze sobą brata? W czasie szalonej wyprawy Hannah przekonała się, że bardzo kocha Andreasa. I zrozumiała, że musi on mieć wokół siebie świat uporządkowany, oswojony...

 37. JĘDRZEJCZAK PIOTR BOGUSŁAW
  Netnicka Floria: dziennik Klikomanki / il. Ryszard Kaja - Łódź: Akapit Press, 2003. - 147 s.: il.; 21 cm

  Książka otrzymała nominację w dziedzinie grafiki dla Ryszarda Kaji w konkursie "Książka Roku 2003". Bohaterka tej niecodziennej książki, Floria Netnicka, to bystra, nowoczesna nastolatka o zwykłych dla swojego wieku zainteresowaniach. Niespodziewanie do ich kręgu dołącza opera: ciotka Florii, śpiewaczka operowa Prakseda Stromboli, zaprasza dziewczynkę do siebie na wieczorek artystyczny. Floria poznaje na nim tyle frapujących historii i charyzmatycznych postaci, że, powodowana ciekawością, staje się stałym gościem na salonach ciotki. Z tygodnia na tydzień dowiaduje się nowych rzeczy o tajnikach teatru, poznaje anegdoty, muzykę, a nawet najpiękniejsze balety w wykonaniu przyjaciół cioci, ekscentrycznych panów Pas de Deux. Wszystko to Floria notuje w swym internetowym dzienniku, wzbogacając go dodatkowo zeskanowanymi rysunkami swego wuja, Leona Sztankieta - scenografa.

 38. JĘDRZEJOWSKA-WRÓBEL ROKSANA
  Gębolud / il. Agnieszka Żelewska. - Gdańsk: Gdańskie Wydaw. Pedagogiczne, 2004. - 30 s.: il.; 19x20 cm

  Nominacja do nagrody literackiej "Książka Roku 2004".
  Spotkanie ze strasznym czarownikiem Gęboludem jest, wbrew pozorom, wejściem w dobry, bezpieczny, ciepły i przyjazny świat, gdzie pod brudnym, oberwanym płaszczem czarodzieja ukryte jest serce, a w nim - herbaciana róża. Aby je odnaleźć, wystarczy w nie wierzyć i nic sobie nie robić z groźnych min właściciela... Opowieść i ilustracje, pełne humoru i rubasznego wdzięku, przynoszą dziecku wizję życzliwości i bezpieczeństwa.

 39. JĘDRZEJOWSKA-WRÓBEL ROKSANA
  Królewna / il. Ewa Poklewska-Koziełło. - Gdańsk: Gdańskie Wydaw. Psychologiczne, 2004. - 32 s.: il.; 19x20 cm

  Książka otrzymała nominację w konkursie "Książka Roku 2004" za opracowanie graficzne autorstwa Ewy Poklewskiej-Koziełło.
  Ubrana w baśniowe ramy historia o samotności dziecka. Otoczona zbytkiem i rzeczami materialnymi Amelia - tytułowa Królewna - tęskni za zapracowanymi rodzicami. Aż pewnego razu trafia na zwyczajne podwórko, gdzie bawią się zwyczajne dzieci w proste zabawy. Przekonuje się, że nie wszystko można kupić, a najlepiej się można bawić, gdy ma się pomysł na zabawę.

 40. JĘDRZEJOWSKA-WRÓBEL ROKSANA
  Rynna / il. Agnieszka Żelewska, oprac. graf. Grażyna Lange. - Warszawa: Wydaw. FRO9, 2004. - 23 s.: il.; 15x26 cm

  Książka otrzymała nominację w konkursie "Książka Roku 2004" za ilustracje autorstwa Agnieszki Żelewskiej.
  O czym marzy rynna? O czym rozmawia z deszczem? Rynna rzadko bywa bohaterem literackim. Opowieść o rynnie uwalnia w małych czytelnikach pokłady wyobraźni, pobudzi do refleksji. Ciekawe ilustracje inspirują czytelnika do wymyślenia własnych opowiadań, może o dzieciach bawiących się w kałuży, może o pieskach szukających domu...

 41. JĘDRZEJOWSKA-WRÓBEL ROKSANA
  Sznurkowa historia / il. Agnieszka Żelewska. - Warszawa: Nasza Księgarnia, 2004. - 48 s.: il.; 22x22 cm

  Książka otrzymała nominację w konkursie "Książka Roku 2004" za opracowanie graficzne autorstwa Agnieszki Żelewskiej.
  Ciepła, głęboko ludzka opowieść o losach zwykłego, szarego sznurka do pakowania, który długo leżał w sklepie wśród kolorowych artykułów biurowych i był przekonany, że pozostanie tu na zawsze. Aż pewnego dnia został kupiony przez małą dziewczynkę, która obwiązała nim paczkę i wysłała do dziadka. Sznurek odbył długą podróż, podczas której zdobył wielu nowych znajomych, aż wreszcie dotarł do Dalekiego Kraju, do dziadka. I kiedy zwinięty w kłębek wylądował w szufladzie pełnej zużytych i uszkodzonych przedmiotów, sądząc, że to już kres, przyjechała dziewczynka i wszystkie rzeczy z szuflady rozpoczęły nowe życie, przeistaczając się we wspaniałe obiekty dziecięcych zabaw.

 42. JUNG JOANNA
  Lila i bestia z szafy / oprac. graf. aut. - Gdańsk: Gdańskie Wydaw. Psychologiczne, 2004. - 32 s.: il.; 20x20 cm

  Książka otrzymała nominację w konkursie "Książka Roku 2004" za opracowanie graficzne autorstwa Joanny Jung.
  Baśniowa historia o strachu, który czyha na dziecko w ciemnościach i o tym jak łatwo można go pokonać, kierując wyobraźnię w tę lepszą stronę.

 43. KALICKA MANUELA
  Tata, one i ja. - Warszawa: Wydaw. Libros, 2003. - 190 s.; 19 cm

  Mama odchodzi: wyjeżdża do Afryki z panem Tongo Bongo, pozostawiając 15-letnią Karolinę i 6-letnią Paulinę. Dramat? Tak by się mogło wydawać, zwłaszcza że tatuś, muzyk rockowy o duszy wiecznego chłopca, sam wymaga opieki. W domu zaczynają się pojawiać różne panie. Przybywa też porzucona żona pana Tongo Bongo, czarna Kleopatra, a po roku nieobecności wraca mamusia, lecz bynajmniej nie po to, by podjąć opiekę nad córkami. W ciężkich chwilach Karolina wzywa na pomoc babcię Fredzię, damę o bardzo ciętym języku. Zażegnuje ona kolejne niebezpieczeństwa i uczy wnuczki radości życia. Książka Manueli Kalickiej to urocza, ciepła powieść, pełna zabawnych anegdotek i celnych puent. Osadzona we współczesnych realiach, a jednocześnie baśniowa (ślub mamy z hrabią Antonim i przyjęcie ślubne "U Wierzynka" w Krakowie). Przede wszystkim zaś krzepiąca, bo dowodzi, że nawet najtrudniejszy problem można rozwiązać, uciekając się do inteligencji, poczucia humoru i pysznego jedzenia. Książka rozbawi nawet największego ponuraka

 44. KARP JAN
  Ranyboskie, Julek! / il. Katarzyna Koczubiej. - Warszawa: Wydaw. Nasza Księgarnia, 2003. - 120 s.: il.; 16x16 cm

  Nominacja do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za rok 2003. Zabawne perypetie kolejnego chłopca, po Mateuszku Elviry Lindo i Mikołajku Sempee i Goscinnego, napisane z dużym zacięciem satyrycznym. Dowcipne, dynamiczne dialogi, wartka akcja, przekomiczne sytuacje to niewątpliwe walory tej książki, dzięki którym może stać się większym niż jej poprzedniczki hitem wydawniczym.

 45. KASDEPKE GRZEGORZ
  Dziwne przypadki bajkopisarza / il. Aneta Krella - Moch. - Łódź: Wydaw. Literatura, 2003. - 47 s.: il.; 19x26 cm

  Nominacja do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za rok 2003.
  Zbiór krótkich pełnych humoru i ciepła opowiadań, których bohaterami są zarówno rzeczy, jak i ludzie.

 46. KASDEPKE GRZEGORZ
  Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu: 22 śmieszne opowiadania o kłótliwych bliźniakach oraz 22 zabawy, dzięki którym unikniecie nudy / il. Ewa Poklewska-Koziełło. - Łódź: Wydaw. Literatura, 2003. - 103 s.: il.; 23 cm

  Nominacja w dziedzinie grafiki dla Ewy Koziełło-Poklewskiej przyznana w konkursie "Książka Roku 2003".
  Kuba i Buba są bliźniakami. Jak łatwo się zorientować, jedno z nich jest dziewczyną, a drugą chłopcem. Rzecz w tym, że nie zawsze wiadomo, które jest które, bo Kuba zachowuje się czasami jak dziewczynka, a Buba wręcz odwrotnie. Czytając o awanturach tego przedziwnego rodzeństwa, czytelnik może dojść do wniosku, że rodzeństwo się nie znosi. A lubią się coraz bardziej, z każdym rokiem coraz bardziej.

 47. KASDEPKE GRZEGORZ
  Niegrzeczniaki / il. Magdalena Jasny. - Warszawa: Wydaw. Nasza Księgarnia, 2003. - 12 s.: il.; 21x24 cm. - (Poczytaj mi mamo...)

  Czy wiecie, co się dzieje, kiedy w czyimś domu zamieszkają Niegrzeczniaki?! Brrr! Lepiej nie mówić! Cały dom stoi wtedy na głowie. Ale czasem znajdzie się sprytna babcia, która doskonale wie, jak poradzić sobie z nieznośnymi Niegrzeczniakami.

 48. KASDEPKE GRZEGORZ
  Wakacje Potworaka / il. Agnieszka Sadurska. - Warszawa: Wydaw. Nasza Księgarnia, 2003. - 24 s.: il.; 22 cm. (Moje Poczytajki)

  Pewna rodzina z dwójką dzieci niespodziewanie otrzymuje wielką paczkę. Ku zaskoczeniu domowników i listonosza okazuje się, że jest w niej przybysz z Kosmosu. Skąd się tam wziął, dlaczego do nich trafił? I czy ma z tym coś wspólnego buszowanie rodzeństwa w Internecie wbrew zakazom ojca?

 49. KLEBAŃSKA IZABELLA
  Jak dżdżownica Akolada o muzyce opowiada / il. Joanna Zagner-Kołat. - Łódź: Wydaw. Literatura, 2003. - 45 s.: il.; 24x16 cm

  Nominacja do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za rok 2003.
  Wierszowane lekcje z teorii muzyki dla najmłodszych.

 50. KOŁYSZKO WOJCIECH
  Smok Lubomił i tajemnice złości / il. aut. - Gdańsk: Gdańskie Wydaw. Psychologiczne, 2004. - 48 s.: il.; 25 cm

  Pierwsza książka z serii bajek o uczuciach, mających ułatwić rozpoznawanie, akceptowanie i właściwe okazywanie uczuć. Opowiada o tym, co się dzieje, gdy nie dopuszczamy do głosu złości albo nie potrafimy nad nią zapanować. Książka zawiera również "instrukcję obsługi złości", która przedstawia praktyczne sposoby radzenia sobie z tym uczuciem.

 51. KOŁYSZKO WOJCIECH
  Zaklęte miasto i sekrety smutku / il. aut. - Gdańsk: Gdańskie Wydaw. Psychologiczne, 2004. - 56 s.: il.; 25 cm

  Kolejna bajka o uczuciach: tym razem o smutku, którego nie lubimy i się go boimy. Zwłaszcza nie jest nam łatwo przyjąć smutek dziecka. Wolimy, gdy jest radosne, i mamy pokusę, aby chronić je przed nieprzyjemnymi emocjami. A przecież jednym z najcenniejszych darów, jakie możemy mu dać, jest nauka przeżywania uczuć; różnych uczuć. One po prostu są, czy tego chcemy, czy nie. Ich doznawanie i wyrażanie to podstawa zdrowego, harmonijnego rozwoju. Smutek uświadamia nam, że czegoś lub kogoś nam brakuje. Zgoda na smutek i uwolnienie go pomaga zrozumieć siebie i wyzwala radość.

 52. KOSMOWSKA BARBARA
  Buba. - Poznań: Wydaw. Media Rodzina; Warszawa: Muza, 2002. - 269 s.; 21 cm

  I nagroda w konkursie "Uwierz w Siłę Wyobraźni!". Nominacja do nagrody literackiej "Książka Roku 2003".
  Kiedy ma się rodziców, dziadka, ukochaną parę dżinsów, martensy i własny pokój - życie wydaje się całkiem znośne i Buba o tym wie. Ale Buba to gracz, który walczy o najwyższą stawkę, jaką jest rodzinne szczęście. Bubie do szczęścia potrzebne jest zawsze szczęście innych. Taka już jest, lecz za wszelką cenę próbuje znaleźć swoje miejsce w świecie dorosłych, którzy są zbyt zajęci swoimi sprawami, aby dostrzegać jej problemy. Jedyną podporą Buby jest dziadek, trochę zrzędliwy, trochę śmieszny starszy pan, miłośnik kart i mocnych trunków.

 53. KOZYRA-PAWLAK EWA
  Jedzie pociąg z daleka / il. aut. - Warszawa: Wydaw. Muchomor, 2004. - 10 s.: il.; 15x15 cm

  Książka otrzymała wyróżnienie w konkursie "Książka Roku 2004" za opracowanie graficzne autorstwa Ewy Kozyry-Pawlak.
  Książeczka z tekstem piosenki o podróży pociągiem.

 54. KOZYRA-PAWLAK EWA
  Zagadki od sasa do lasa / il. aut. - Warszawa: Wydaw. Egmont, 2003.- 47 s.: il.; 20x26 cm

  Książka otrzymała nominację w dziedzinie grafiki dla Ewy Kozyry-Pawlak w konkursie "Książka Roku 2003".
  Oryginalne wyszywanki i śmieszne rymowanki przeznaczone są przede wszystkim dla dzieci z przedszkoli i objętych programem nauczania początkowego. Pobudzają ciekawość świata, skłaniają do myślenia, budzą radość i uśmiech. Można je czytać samodzielnie, można z nimi urządzać konkursy w przedszkolach i na koloniach i bez znudzenia wielokrotnie do nich wracać.

 55. LETKI MARIA EWA
  Niebieski plecak i inne opowiadania / il. Joanna Zagner-Kołat. - Łódź: Wydaw. Literatura, 2004. - 47 s.: il.; 21 cm

  17 bardzo krótkich opowiadań dla młodszych dzieci, które łączy próba pokazania dziecka w relacji z najbliższym otoczeniem: w rodzinie, w szkole. Autorka jak zwykle z wielką wrażliwością podejmuje niełatwe, choć zaczerpnięte z codziennego życia, tematy.

 56. LINDO ELWIRA
  Jestem super-Mateuszek / przeł. z hisz. Anna Trznadel-Szczepanek; il. Julian Bohdanowicz. - Warszawa: Wydaw. Nasza Księgarnia, 2003. - 142 s.: il.; 17 cm
  Mateuszek / przeł. z hisz. Anna Trznadel-Szczepanek; il. Julian Bohdanowicz. - Warszawa: Wydaw. Nasza Księgarnia, 2003. - 141 s.: il.; 17 cm
  Mateuszek i kłopoty / przeł. z hisz. Anna Trznadel-Szczepanek; il. Julian Bohdanowicz. - Warszawa: Nasza Księgarnia, 2003. - 141 s.: il.; 17 cm
  Mateuszek i tajemne sprawki / przeł. z hisz. Anna Trznadel-Szczepanek; il. Julian Bohdanowicz. - Warszawa: Wydaw. Nasza Księgarnia, 2003. - 164 s.: il.; 17 cm
  Mateuszek w trasie / przeł. z hisz. Anna Trznadel-Szczepanek; il. Julian Bohdanowicz. - Warszawa: Wydaw. Nasza Księgarnia, 2003. -144 s.: il.; 17 cm

  Seria książek o Mateuszku, nieco niesfornym chłopcu, przeżywającym różne zabawne perypetie, jak popularny Mikołajek. Dowcipnie zilustrowane opowiadania o Mateuszku i jego zabawnych przygodach w rodzinie i w szkole składają się na serię atrakcyjnych książek dla czytelników w każdym wieku.

 57. ŁOCHOCKA HANNA
  Wyładunek z przeszkodami / il. Tomasz Borowski. - Warszawa: Wydaw. Nasza Księgarnia, 2003. - 12 s.: il.; 21x24 cm. - (Poczytaj mi mamo...)

  W nowym opracowaniu graficznym książka z klasyki literatury dziecięcej. Podróż statkiem wcale nie musi się dłużyć, zwłaszcza jeżeli płynie się w towarzystwie jeżozwierza i zamorskich świnek. Ale zabawa zaczyna się wtedy, kiedy zwierzątka muszą zejść na ląd...

 58. MALIŃSKI MIECZYSŁAW
  O diabełku, który odważył się śmiać / il. Anna Kaszuba-Dębska. - Kraków: Wydaw. Znak, 2002. - 109 s.; il.; 30 cm

  Nominacja do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za 2002 r. Nowy tom kolorowych, pogodnych i mądrych bajek. Znakomita lektura do wspólnego czytania dla dzieci i rodziców. Obok dobrze znanych z poprzednich książek księdza Malińskiego wesołych Aniołków i psotnych Diabełków tym razem poznajemy sympatyczne rodzeństwo - Mateusza i Anię oraz ich liczne, niekiedy zabawne, a czasem groźne przygody.

 59. NIEMIRSKI ARKADIUSZ
  Pojedynek detektywów. - Wrocław: Wydaw. Ossolineum, 2003. - 282 s; 21 cm. - (Nasza Biblioteka)

  Akcja tej powieści dla młodzieży rozgrywa się w Oporowie koło Kutna, gdzie odnaleziono tajemniczą tabliczkę, zapisaną dziwnymi znakami. Znalezisko najprawdopodobniej zawiera zaszyfrowaną informację o skarbie, który został ukryty w XVIII w. przez przeora miejscowego klasztoru paulinów. Tajemnica przyciąga do oporowskiego zamku sławnych detektywów, ludzi o ponadprzeciętnej inteligencji i nietypowych zdolnościach. Jest wśród nich Liberales, skromny, młody nauczyciel matematyki, amator szarad i rebusów. W scenerii XVIII-wiecznego zamku dochodzi do pasjonującej rywalizacji detektywów, która doprowadzi do rozwiązania zagadki i odnalezienia skarbu.

 60. NIEMYCKI MARIUSZ
  Kraina Obi-Boków / il. Kazimierz Wasilewski. - Kraków: Wydaw. Skrzat, 2003. - 175 s.: il.; 14x20 cm

  Nominacja do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za rok 2003. Akcja Krainy Obi-Boków rozpoczyna się pewnego niedzielnego poranka. Ośmioletni Kuba budzi się i odkrywa, że jego rodzice i siostra znikli. Chwilę później udomowiony szczur - prezent od wujka podróżnika - elokwentnie i nie bez złośliwości, a w dodatku ludzkim głosem, wyjaśnia Kubie, co stało się z jego rodziną. A stało się wiele - wszyscy zostali porwani przez przedstawiciela smoczego gatunku o wdzięcznym imieniu Boo-Duuh. Boo-Duuh nie grzeszy bystrością, a na dodatek jest naprawdę niebezpieczny. No i, oczywiście, żyje w Krainie Obi-Boków - świecie, do którego można się dostać za pośrednictwem magicznej Księgi Smoków...

 61. NIEMYCKI MARIUSZ
  Nadzieja Obi-Boków / il. Kazimierz Wasilewski. - Kraków: Wydaw. Skrzat, 2003. - 240 s.: il.; 14x20 cm

  Nominacja do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za rok 2003. Tego samego, nieco starszego, chłopca spotykamy w drugiej części trylogii, zatytułowanej Nadzieja Obi-Boków. Przygoda rozpoczyna się na lekcji matematyki. Oto okazuje się, że za nauczycielskim biurkiem siedzi ktoś łudząco podobny do matematyczki. Ale to nie ona, to sama Nicość - "uosobienie" zła znane z pierwszego tomu trylogii - zjawia się w świecie Kuby i sieje zamęt. Wkrótce też przybywa przyjaciel Kuby z Krainy Obi-Boków, by wciągnąć go w kolejną szaloną przygodę. Kuba nie może odmówić - wszak Kraina Obi-Boków jest w niebezpieczeństwie. Jednak nim wyruszą na ratunek, do przyjaciół dołączy niespodziewanie koleżanka z klasy Kuby, Baśka. Ekipa nastoletnich ryzykantów wyruszy na poszukiwanie mądrego i dobrego niebieskiego smoka Slaa-Gaara, źródła bezpieczeństwa i równowagi nie tylko dla Krainy Obi-Boków.

 62. NIEMYCKI MARIUSZ
  Nieznośne skrzaciątko / il. Łukasz Ryłko. - Kraków: Wydaw. Skrzat, 2003. - 16 s.: il.; 29 cm. - (Dom pełen skrzatów)

  Nominacja do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za rok 2003. Dom pełen skrzatów to pełna niezwykłych przygód, zaskakujących sytuacji i humoru seria książeczek napisanych rytmiczną prozą rymowaną. W tym zeszycie skrzat Kłopotek ratuje siostrzyczkę uprowadzoną przez leśne Licho.

 63. NIEMYCKI MARIUSZ
  Skrzacie straszydło / il. Łukasz Ryłko. - Kraków: Wydaw. Skrzat, 2003. - 16 s.: il.; 29 cm. - (Dom pełen skrzatów)

  Nominacja do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za rok 2003.
  W tym zeszycie skrzat Kłopotek przepędza rabusiów.

 64. NIEZGODA AGNIESZKA
  Dzień dobry, Europo! / il. Iwona Chmielewska. - Toruń: Wydaw. Algo, 2004. - 108 s.: il.; 17x24 cm

  Książka otrzymała nominację w konkursie "Książka Roku 2004" za opracowanie graficzne autorstwa Iwony Chmelewskiej.
  Ilustrowany wierszykami i kolorowym rysunkiem przewodnik po Europie dla najmłodszych i nie tylko. Dorośli pogłębią swoją wiedzę, tłumacząc swoim pociechom wiadomości z tej książki.

 65. NOWAK EWA
  Diupa. - Warszawa: Pracownia Słów, 2002. - 212 s.; 21 cm

  Diupa pojawiła się pewnego jesiennego dnia na balkonie jednego z bródnowskich bloków. I została, zmieniając życie Wiktora, Wiki, całej rodziny Rybackich i niemal połowy dzielnicy. Jest to druga część warszawskiej serii rodzinnej, opowiadającą o perypetiach zaprzyjaźnionej z Rybackimi rodziny Gwidoszów - Wszystko tylko nie mięta. W powieści tej podobnie jak w "Mięcie", młodzi czytelnicy znajdą wiele wskazówek dotyczących zmagań z nastoletnim światem i jego problemami, a także kilka odpowiedzi na frapujące każdego nastolatka pytania.

 66. NOWAK EWA
  Krzywe 10. - Warszawa: Wydaw. Egmont, 2003. - 222 s.; 21 cm

  Krzywe 10 to trzecia powieść Ewy Nowak. Tym razem autorka zabiera nas na Mazury, gdzie zaprzyjaźniona grupa nastolatków spędza wakacje. Czytając ją, możemy podpatrzeć, jak współczesna młodzież radzi sobie z miłością, prawdą, przyjaciółmi i własnymi rodzicami. Jest to mądra i bardzo pogodna książka o codziennym życiu, dorastaniu i problemach bliskich każdemu młodemu czytelnikowi.

 67. NOWAK EWA
  Lawenda w chodakach. - Warszawa: Wydaw. Egmont, 2004. - 230 s.; 21 cm

  Lawenda w chodakach to już czwarta powieść Ewy Nowak. Jest lipiec. Autorka wysyła dwie zakochane pary na wspólną wakacyjną podróż po Europie. Magda i Kuba są już zaręczeni, a Wiktor i Damroka dopiero się docierają. W czasie tych beztrosko zapowiadających się chwil bohaterowie powieści będą musieli odpowiedzieć sobie na następujące pytania: Co to właściwie znaczy być razem? Czego wolno nam wymagać od osób, które kochamy? Jak być uczciwym wobec samego siebie? Jak omijać uczuciowe pułapki, które zastawiają na nas inni ludzie?

 68. NOWAK EWA
  Wszystko, tylko nie mięta.- Warszawa: Pracownia Słów, 2002. - 173 s.; 21 cm

  Pierwsza część nowej serii dla nastolatków i nie tylko. Bohaterem jest mieszkająca w bloku na warszawskim Bródnie rodzina Gwidoszów. Rozpoczynająca naukę w liceum im. Dąbrowskiego potwornie zakompleksiona, przeżywająca miłosne rozterki Malwina, przygotowujący się do matury w "Zamojskim" przystojniak Kuba, rodzice: Joasia - psycholożka - idealistka, męcząca propagatorka zdrowego żywienia i Mariusz - dawny belfer - fizyk, obecny niestrudzony w swych staraniach o klientów agent ubezpieczeniowy; a także 5-letnia filozofująca Marynia. W codziennych zmaganiach z rzeczywistością wiernie towarzyszą Gwidoszom zwierzaki: przechodzący zaskakująca metamorfozę pies Łapa oraz kot Pies. Porywająca i pełna ciepła powieść o codzienności i problemach każdego z nas.

 69. ONICHIMOWSKA ANNA
  Hera, moja miłość. - Warszawa: Wydaw. Świat Książki, 2003.; - 152 s.; 20 cm

  Nominacja do nagrody literackiej "Książka Roku 2003".
  Najgorsze, że ta historia zdarzyła się naprawdę... Jacek, siedemnastolatek, dobrze się uczy, ma dziewczynę, chce studiować psychologię. Pochodzi z dobrze sytuowanej rodziny. Trawkę pali od czasu do czasu dla lepszego samopoczucia. Uważa, że nie grozi mu uzależnienie. Udaje mu się zachować tajemnicę przed rodzicami, ale nie przed młodszym bratem... Wstrząsająca, znakomicie napisana opowieść oparta na faktach. Może być przestrogą dla rodziców, najczęściej zabieganych, zajętych własnymi sprawami i codziennymi kłopotami. Nie zawsze poświęcają oni swoim dzieciom wystarczająco dużo uwagi. Sami przecież miewają ze sobą problemy... Bazując na prawdziwej historii, autorka napisała przejmującą opowieść skierowaną do młodzieży i ich rodziców. Pokazuje ona, jak ważne w rodzinie jest bycie ze sobą, a nie obok siebie; jak łatwo jest nie zauważyć niepokojących objawów i jak łatwo jest dopuścić do tragedii. Autorka udowadnia, że palenie "trawki" może być bardzo niebezpieczne. A przejście do heroiny bardzo szybkie.

 70. ONICHIMOWSKA ANNA
  O zebrze, która chciała być w kwiatki / il. Joanna Sedlaczek. - Warszawa: Wydaw. Arkady, 2004. - 28 s.: il.; 24x22 cm. - (W lesie Marcina)

  Nominacja do nagrody literackiej "Książka Roku 2004".
  Otrzymała nagrodę Bestsellerka na 13.Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek W lesie stworzonym przez dzieci może zdarzyć się wszystko, i wszystko się zdarza. Marcin i Natalka rysują własny świat, w którym drzewa bywają niebieskie, zebry w kwiatki, a lew ma jedynie połowę grzywy. Czy w tej bajkowej krainie wszyscy są szczęśliwi? Może ktoś jest samotny i szuka przyjaciela, ktoś się boi lub chciałby być kimś innym niż jest? Każda opowieść z nowej serii zatytułowanej W lesie Marcina zawiera jakąś istotną prawdę. Autorka, prosto i ciepło, a zarazem intrygująco mówi tu o ważnych, ale trudnych dla dziecka sprawach - o akceptacji siebie, tolerancji, bliskości, strachu, samotności.

 71. OSTROWICKA BEATA
  Lulaki, Pan Czekoladka i przedszkole / il. Aneta Krella-Moch. - Łódź: Wydaw. Literatura, 2003. - 15 s.: il.; 24x17 cm

  Nominacja do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za rok 2003. Opowiadania o "ważnych sprawach małych ludzi" z kolorowymi ilustracjami ukazującymi kolejne etapy dnia przedszkolaka.

 72. OSTROWICKA BEATA
  Świat do góry nogami. - Wrocław: Wydaw. Ossolineum, 2002. - 196 s.; 21 cm - (Nasza Biblioteka).

  II nagroda w konkursie literackim "Książka Roku 2002".
  Tragiczna śmierć matki zmieniła nagle dotychczasowe życie 16-letniej Oli. Obarczona kłopotami dnia codziennego, niepotrafiąca znaleźć porozumienia ani z ojcem, ani z młodszym rodzeństwem, stopniowo pogrąża się w apatii. Wtedy właśnie w życiu bohaterki pojawia się Mateusz - jej pierwsza wielka miłość. Powieść o dorastaniu nastoletniej dziewczyny, konflikcie pokoleń i poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi.

 73. PAŁASZ MARCIN
  Opowieści z krainy potworów / il. Marcin Piątek. - Warszawa: Wydaw. Nasza Księgarnia, 2004. - 96 s.: il.; 21 cm

  Czy jest wśród nas ktoś, kto w dzieciństwie nie przyjaźnił się z wyimaginowanymi stworami? Kto nie odwiedzał magicznych krain i nie marzył o niezwykłych przygodach? Autor Opowieści z Krainy Potworów otwiera przed nami wrota swojej wyobraźni i zaprasza do złożenia wizyty gromadce sympatycznych potworów: Bartkowi, Irkowi, Bulbonowi i Albertowi. A potwory, jak to potwory - mają swoje zmartwienia, radości i marzenia. Czasem wpadnie w odwiedziny wredna kaczka, czasem pogoni monstrum z jeziora, a czasem trzeba uciekać przed wsysającym odkurzaczem. Jedno jest pewne - w ich świecie nie ma miejsca na nudę!

 74. PAŁASZ MARCIN
  Straszyć nie jest łatwo / il. Katarzyna Koczubiej. - Warszawa: Wydaw. Nasza Księgarnia, 2004. - 96 s.: il.; 16x21 cm

  Nominacja do nagrody literackiej "Książka Roku 2004"
  Pełna humoru i nieoczekiwanych zwrotów akcji opowieść o sympatycznej rodzinie duchów, zamieszkujących opuszczony od stu lat dworek. Kiedy w starym domostwie pojawia się ekipa remontowa i nowi właściciele, duchy mają nadzieję, że wreszcie będą miały kogo straszyć, a nie tylko z rzadka przechodzących koło dworu wędrowców. Ale... straszyć nie jest łatwo, szczególnie tak niezwykłą rodzinkę, jaką są nowi mieszkańcy. I często zdarza się, że to duchy, na skutek niecodziennych zachowań ludzi, biorą nogi za pas i uciekają z duszą na ramieniu...

 75. PAPUZIŃSKA JOANNA
  Chwilki dla Emilki / il. Bogdan Butenko. - Łódź: Wydaw. Literatura, 2004. - 24 s.: il.; 17x20 cm

  Nominacja do nagrody literackiej "Książka Roku 2004"
  Zbiór limeryków dla dzieci z ilustracjami Bohdana Butenki.

 76. PAPUZIŃSKA JOANNA
  Pims, którego nie ma / il. Wojciech Kołyszko. - Gdańsk: Gdańskie Wydaw. Psychologiczne, 2004. - 24 s.:: il.; 15x16 cm

  W nowym opracowaniu graficznym książka z klasyki literatury dziecięcej. Wprawdzie zwierza pimsa nie ma ani tu, ani tam, ani nigdzie, ale wraz z autorami książeczki możemy powymyślać, jak mógłby wyglądać, co mógłby robić i jak żyć, gdyby był. Zatem - uruchamiamy wyobraźnię!

 77. PAPUZIŃSKA MAGDA
  Wszystko jest możliwe. - Łódź: Wydaw. Akapit Press, 2003. - 88 s.; 21 cm

  Wyróżnienie w konkursie na " Książkę Roku 2003.
  Bohaterem jest 13-letni chłopiec, całkowicie sparaliżowany. Traktowany przez swoje rodzeństwo jak uciążliwy "przedmiot", którym należy się opiekować bez ustanku, czyli karmić, ubierać, kąpać i zabierać na spacery. Jedynie matka wierzy, że Jaś, zwany przez nią Żółwikiem, rozumie wszystko, a nawet umie czytać. Jest to chłopiec bardzo inteligentny, ale nie może o tym poinformować swoich najbliższych. Książka jest monologiem wewnętrznym, swoistym dziennikiem, w którym główny bohater mówi o swoich uczuciach, radościach i smutkach, a także relacjonuje to, co dzieje się w jego życiu codziennym. Jest to książka o trudnej radości życia. Dawno powinienem nie żyć. Ale żyłem, chciałem żyć i cieszyłem się, że żyję - myśli chłopak. Unieruchomiony chłopiec zostaje wyprowadzony z otoczenia domowego, pokochany i zaakceptowany przez brata i jego koleżankę.

 78. PORAZIŃSKA JANINA
  Szewczyk Dratewka / il. Elżbieta Waga. - Warszawa: Wydaw. Nasza Księgarnia, 2003. - 24 s.: il.; 22 cm. - (Moje Poczytajki)

  W nowym opracowaniu graficznym książka z klasyki literatury dziecięcej. Znana baśń o szewczyku, który musi wykonać trzy trudne zadania, aby uwolnić pannę zamkniętą na wieży przez złą czarownicę. Pomagają mu w tym zaprzyjaźnione z nim zwierzęta.

 79. RODARI GIANNI
  Historyjki o Alicji, która zawsze wpadała w kłopoty / przeł. z wł. Jarosław Mikołajewski; il. Paweł Pawlak. - Warszawa: Wydaw. Muchomor, 2003. - 36 s.: il.; 23 cm

  Bohaterka to ciekawa świata 7-letnia Alicja, która przeżywa niezwykłe przygody! Dziadkowie, którzy się nią zajmują, stale szukają swojej wnuczki. Znajdują ją m.in. w butelce, do której wpadła, gdy chciało się jej pić. W budziku, kiedy chciała do niego zajrzeć, a w torcie urodzinowym znalazła się przez przypadek. W rodzinie wszyscy znają jej skłonność do "wpadania" w różne miejsca i nikogo już nie przerażają jej nagłe zniknięcia i nieoczekiwane powroty. Książka otrzymała główną nagrodę w dziedzinie grafiki za ilustracje Pawła Pawlaka w konkursie "Książka Roku 2003". Znakomity przekład Jarosława Mikołajewskiego został zgłoszony przez Polską Sekcję IBBY do wpisania w 2004 r. na Honorową Listę Andersena.

 80. RUSZEWSKA GRAŻYNA
  Leon i kotka, czyli jak zrozumieć mowę zegara / il. Piotr Fąfrowicz, oprac. graf. Grażyna Lange. - Warszawa: Wydaw. FRO9, 2004. - 23s.: il.; 21x25 cm

  Książka wyróżniona w konkursie literackim "Książka Roku 2004". W tym samym konkursie przyznano wyróżnienie ilustratorowi książki - Piotrowi Fąfrowiczowi oraz za opracowanie graficzne Grażynie Lange.
  Niekonwencjonalna książka tercetu: pisarz, ilustrator i projektant layoutu (opracowanie graficzne) w której wszystkie te osoby są równoprawnymi autorami książki. Ilustracja w książce trop w trop podąża za prostą historią o kocie - rezydencie i małej kotce - przybłędzie. Dzieło wyróżnia się nietypową oprawą, nietypową czcionką, nietypowymi ilustracjami - na pierwszy rzut oka widać, że to przedsięwzięcie niestandardowe.

 81. SCHMIT ERIC-EMMANUEL
  Oskar i pani Róża. - Kraków: Wydaw. Znak, 2004. - 77 s.: il.; 19 cm

  Piękna, mądra i niepozbawiona humoru opowieść o tym, jak pokonać strach, odnaleźć wiarę i nie poddać się w obliczu nieszczęścia. Jest to napisany w formie listów umierającego dziecka do Boga traktat o śmierci, potrzebie bliskości drugiego człowieka, gdy dusza odmawia towarzystwa ciału. Tytułowy, umierający w szpitalu na raka bohater podejmuje zabawę zaproponowaną przez oddaną mu starą pielęgniarkę - przyjmuje, że każdy dzień ulatującego życia od teraz oznacza równowartość 10 lat. Tylko w ten sposób śmiertelnie chory 10-latek może dożyć wieku 110 i w zgodzie z sobą umrzeć na łóżku szpitalnym jako łysy, pomarszczony starzec.

 82. SIESICKA KRYSTYNA
  Kapryśna piątkowa sobota. - Łódź: Wydaw. Akapit Press, 2003. - 175 s.; 21 cm

  Sama autorka, przedstawiając swoją książkę, mówi: "to jest powieść o miłości. I o niczym więcej". Bohaterami są starsi ludzie, którzy już dawno ułożyli sobie życie i wydają się szczęśliwi oraz dwoje młodych dopiero wkraczających w dorosły świat. Tych ludzi łączy miłość: którą przeżywali albo którą teraz przeżywają. Z kart książki poznamy miłość nieszczęśliwą, taką która nie przetrwała próby czasu i skończyła się nagle chociaż wcale tak być nie musiało. Młodzieńcza miłość Damiana i Zuzanny rozwija się na tle minionych wydarzeń. Czy ich uczucie ma szansę przetrwania, czytelnik dowie się z tej mądrej i życiowej książki.

 83. SIMON FRANCESCA
  Koszmarny Karolek / przeł. z ang. Maria Makuch; il. Tony Ross - Kraków: Wydaw. Znak, 2002. - 95 s.: il.; 20 cm
  Koszmarny Karolek i cuchnąca bomba / przeł. z ang. Maria Makuch; il. Tony Ross - Kraków: Wydaw. Znak, 2003. - 91 s.: il.; 20 cm
  Koszmarny Karolek i klątwa mumii / przeł. z ang. Maria Makuch; il. Tony Ross - Kraków: Wydaw.: Znak, 2002. - 80 s.: il.; 20 cm
  Koszmarny Karolek i nawiedzony dom / przeł. z ang. Maria Makuch; il. Tony Ross - Kraków: Wydaw. Znak, 2002. - 86 s.: il.; 20 cm
  Koszmarny Karolek i nieznośna niania / przeł. z ang. Maria Makuch; il. Tony Ross - Kraków: Wydaw. Znak, 2003. - 90 s.: il.; 20 cm
  Koszmarny Karolek i tajny klub / przeł. z ang. Maria Makuch; il. Tony Ross - Kraków: Wydaw. Znak 2002. - 95 s.: il.; 20 cm
  Koszmarny Karolek i wszy / przeł. z ang. Maria Makuch; il. Tony Ross - Kraków: Wydaw. Znak, 2002. - 95 s.: il.; 20 cm
  Koszmarny Karolek i zębowa wróżka / przeł. z ang. Maria Makuch; il. Tony Ross - Kraków: Wydaw. Znak, 2002. - 94 s.: il.; 20 cm
  Zemsta Koszmarnego Karolka / przeł. z ang. Maria Makuch; il. Tony Ross - Kraków: Wydaw. Znak, 2002. - 85 s.: il.; 20 cm
  Koszmarny Karolek i wielka forsa / przeł. z ang. Maria Makuch; il. Tony Ross - Kraków: Wydaw. Znak, 2003. - 93 s.: il.; 20 cm

  Koszmarny Karolek ma głowę pełną koszmarnych pomysłów, które pomagają mu zrealizować jego koleżanki i koledzy z klasy: Wredna Wandzia, Bezwzględny Bolo, Chciwy Henio i Muskularny Miecio. Wszystko psuje młodszy brat Karolka - Doskonały Damianek. Czy chcielibyście dowiedzieć się - jak wygrać konkurs czytelniczy, nie czytając ani jednej książki?; jak zamienić grecką świątynię w rakietę kosmiczną?; jak skonstruować cuchnącą bombę? Jeśli tak, to sięgnijcie do cyklu książeczek o przygodach Koszmarnego Karolka, okropnego synka rodziców, którzy pragną uczynić z niego grzecznego chłopca i nie zawsze im się to udaje...

 84. STANISŁAWSKA-MEYSZTOWICZ MIRA, KASDEPKE GRZEGORZ
  Przyjaciele / il. Jan Zieliński. - Łódź: Wydaw. Literatura, 2004. - 214 s.: il.; 14x20 cm

  Nominacja do nagrody literackiej "Książka Roku 2004". Pełna humoru powieść obyczajowa o życiu dzieci w wielkim mieście. Bohaterką książki jest Ania, dziewczynka ze wsi, dzięki zabiegom, której zacieśniają się więzi mieszkańców warszawskiej kamienicy. Spoiwem ich przyjaźni jest "Towarzystwo Przyjaciół Żonkili", a ściśle mówiąc, wspólna uprawa ogródka na podwórku.

 85. STRĘKOWSKA-ZAREMBA MAŁGORZATA
  Abecelki i duch Bursztynowego Domu / il. Joanna Olech. - Warszawa: Pracownia Pedagogiczna i Wydawnicza, 2003. - 157 s.: il.; 21 cm

  Książka otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego za rok 2003. Akcja powieści rozgrywa się w miasteczku Głębokie. Franek wraz z Olkiem i Dorotą, przyjaciółmi z przedszkola, rozpoczynają naukę w klasie I. Pełen humoru opis ich szkolnych perypetii splata się z tajemnicą Bursztynowego Domu i mieszkającego w nim ducha. Dzieci dowiadują się bowiem, że tylko one mogą uwolnić ducha od cierpień... Książka przesycona jest humorem i będzie świetną lektura nie tylko dla młodego odbiorcy.

 86. STRZAŁKOWSKA MAŁGORZATA
  Bajka o smoku Kruszynce / il. Marcin Bruchalski, Filip Bruchalski. - Warszawa: Wydaw. Nasza Księgarnia, 2003. - 12 s.: il.; 21x24 cm. - (Poczytaj mi mamo...)

  Opowieść o przemądrzałym smoku Kruszynce, który pewnego dnia wybrał się do Czarnego Lasu pełnego Niewidzialnych Gadających Strachów...

 87. STRZAŁKOWSKA MAŁGORZATA
  Gimnastyka dla języka (i Polaka i Anglika) / kolaże autorki, wyklejane we wtorki, a niektóre także we czwartki. - Poznań: Wydaw. Media Rodzina, 2004. - 32 s.: il.; 22x23 cm

  Książka wyróżniona w konkursie literackim "Książka Roku 2004". Zbiór zabawnych wierszyków nie tylko dla logopedów: Reguły dla gaduły: dbaj o język i mów poprawnie, ładnie, wyraźnie oraz dokładnie, bo kto nie ćwiczy często języka, ten się w mówieniu potem potyka... Książka ilustrowana wartymi uwagi, pomysłowymi i zabawnymi kolażami stworzonymi przez autorkę. Książce towarzyszy płyta CD, na której wiersze recytują Piotr Frączewski i Kevin Aiston.

 88. STRZAŁKOWSKA MAŁGORZATA
  Wiersze, że aż strach! / kolaże autorki, wyklejane we wtorki - Poznań: Wydaw. Media Rodzina, 2002. - 31 s.: il.; 24 cm

  Wiersze... otrzymały nominację w konkursie IX Wrocławskich Promocji Dobrych Książek oraz Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego za 2002 rok.
  Wiersze, że aż strach z ilustracjami autorki mówią o strachu. Ciekawe i niebanalne wiersze przesycone są igraszkami słownymi i dowcipnymi skojarzeniami. Dzieci lubią być straszone, szczególnie gdy łączy się to z dobrą zabawą i niczym to im nie grozi.

 89. STRZAŁKOWSKA MAŁGORZATA
  Zielony, żółty, rudy, brązowy! / namalował Piotr Fąfrowicz. - Poznań: Wydaw. Media Rodzina, 2003. - 47 s.: il.; 24 cm

  Książka wyróżniona konkursie literackim "Książka Roku 2003". W tym samym konkursie przyznano wyróżnienie ilustratorowi książki - Piotrowi Fąfrowiczowi.
  Zbiór kilkunastu zabawnych i niezwykle barwnych wierszyków uznanej już autorki utworów "łamiących języki". Wykorzystuje ona język jako niezwykłe narzędzie dziecięcej sztuki. Wzbudzające sympatię wiersze prezentują kolorystykę kolejnych pór roku i chwycą za serce każdego odbiorcę.

 90. SUWALSKA DOROTA
  Znowu kręcisz, Zuźka! / il. Artur Wrotniewski. - Warszawa: Wydaw. Nasza Księgarnia, 2004. - 165 s.: il.; 16x16 cm

  Zuźka, uczennica klasy trzeciej, wyróżnia się ogromną fantazją i wrażliwością, jest ambitna, choć nieco znerwicowana i co chwila pakuje się w tarapaty. Rozstrzyga je w sposób niebanalny jak na dziewczynę, używając nawet chwytów dżudo. Zuźka opowiada o tym, co dzieje się w domu i w szkole, zwierza się ze swoich marzeń i porażek, planów na przyszłość - nawet małżeńskich - dowcipnie i niekonwencjonalnie. Świetna lektura, zabawna i pouczająca, z której wiele się można dowiedzieć o współczesnej rodzinie i szkole.

 91. SZTUCZYŃSKA JOLANTA
  O niegrzecznym Barbeluku / il. Katarzyna Koczubiej. - Warszawa: Wydaw. Nasza Księgarnia, 2004. - 24 s.: il.; 19x22 cm. - (Moje Poczytajki)

  Opowiadanie współczesne, napisane z dużą dozą humoru. Bohaterem jest uczeń pierwszej klasy Maciek, który zawsze ma dobre intencje, tylko wszystko wychodzi mu na opak...

 92. SZTUCZYŃSKA JOLANTA
  Porwanie królewny Firlejki / il. Jowita Płoszajska. - Warszawa: Wydaw. Nasza Księgarnia, 2003. - 12 s.: il.; 21x24 cm. - (Poczytaj mi mamo...)

  Za siedmioma morzami, za siedmioma górami w królestwie Firlandii żył sobie król Firlon z królową Farlandą. I nie byłoby w tym nic niezwykłego ani strasznego, gdyby nie okropna przepowiednia, iż ich ukochana córka, królewna Firlejka zostanie porwana przez złego smoka..

 93. TERAKOWSKA DOROTA
  Babci Brygidy szalona podróż po Krakowie; Dzień i noc czarownicy / oprac. graf. Bohdan Butenko. - Kraków: Wydaw. Literackie, 2003. - 58, 43 s.: il.; 21 cm

  Po raz pierwszy wydana w obecnym układzie powieść, gdzie pierwsza jest uwspółcześnioną wersją tej wydanej w 1987 r. i opowiada o Babci Brygidzie i jej 9-letnim wnuku Bartku, w którego zwyczajne życie, za pośrednictwem babci wkracza czarna magia. Babcia - czarodziejka to osoba zachowująca się w niekonwencjonalny sposób.
  Na kartach drugiej opublikowanej tu powieści młodzi czytelnicy mogą także dowiedzieć się, jak wyglądała jedna, pełna niespodzianek, doba w życiu pewnej czarownicy i co kryje się w starych, grubych książkach. Lektura dla każdego, komu nieobcy jest świat krasnoludków, zaczarowanych księżniczek i zwierząt mówiących ludzkim głosem.

 94. TROJANOWSKI TOMASZ
  Julka i koty: kocich historii część 2 / il. Monika Frątczak - Łódź: Wydaw. Literatura 2003. - 174 s.: il.; 25 cm

  Nominacja do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za rok 2003. Ile zamieszania może wprowadzić trójka kotów? To już wiecie z Kocich historii. Ale co się stanie, gdy dołączy do nich czteroletnia Julka? Zdradzimy Wam tylko, że całe towarzystwo świetnie się bawi, odwiedzając wiewiórki w parku, przygotowując przedstawienie, a nawet... operując i lecąc w kosmos! Duży, czyli tata Julki, ma tym razem niezwykle trudne zadanie: wychowuje i wprowadza w życie nie tylko swoją córkę, ale także trójkę jej pewnych siebie i wygadanych przyjaciół. Ta zabawna i ciepła książka dla dzieci pokazuje, jak absorbujące jest poznawanie świata i jak niezwykła może być codzienność dzięki odrobinie wyobraźni.

 95. TRYZNA TOMEK
  Idź, kochaj. - Warszawa: Wydaw. Santorski & CO 2003, 291 s.; 21 cm

  Nagroda Warszawskiej Premiery Literackiej za książkę czerwca 2003 r. dla Tomka Tryzny.
  Idź, kochaj cofa nas do początku lat 50. Bohaterem i narratorem jest jedenastoletni Romek Strotos. Jako kilkulatek spowodował niechcący rodzinną tragedię. O jego udziale jednak nikt nie wie. Chłopiec nosi w sobie wielkie poczucie winy i stara się wynagrodzić rodzicom wyrządzoną krzywdę. Jednak wszelkie wysiłki chłopca prowadzą donikąd. Podobnie przedsięwzięta w tym samym celu wyprawa z matką do Warszawy. W swojej głębszej warstwie Idź, kochaj to powieść o miłości, o trudności wiary, o borykaniu się z problemem współistnienia dobra i zła.

 96. TYSZKA AGNIESZKA
  Róże w garażu / il. Monika Kanios-Stańczyk. - Łódź. Wydaw. Literatura, 2004. - 71s.: il.; 20 cm

  Książka pełna jest tajemnic, a ponieważ tajemnicom warto przyjrzeć się z kilku stron, historię opowiadają na zmianę wszyscy bohaterowie. Zdarzenie różnych punktów widzenia stwarza masę zabawnych sytuacji.

 97. WAWIŁOW DANUTA, USENKO OLEG
  Bajka o stu królach Lulach / il. Wiola Sowa. - Warszawa: Wydaw. Nasza Księgarnia, 2003. - 24 s.: il.; 22 cm. - (Moje Poczytajki)

  W nowym opracowaniu graficznym książka z klasyki literatury dziecięcej. Zapatrzony w siebie, znudzony towarzystwem król Lul Doskonały zamyka się w pałacu ze ścianami wyłożonymi lustrami, aby lepiej podziwiać własną osobę. Jednak wkrótce... sam tłucze wszystkie lustra, bo życie w najpiękniejszym pałacu bez innych ludzi, mimo ich wad, jest jak życie na pustyni.

 98. WAWIŁOW DANUTA
  Nie wiem, kto / il. Krystyna Lipka-Sztarbałło, oprac. graf. Joanna Gwis. - Gdańsk: Gdańskie Wydaw. Psychologiczne, 2004. - 24 s.: il.; 15x16 cm

  Krystyna Lipka-Sztarbałło oraz Joanna Gwis otrzymały wyróżnienie w konkursie "Książka Roku 2004" za ilustracje i opracowanie graficzne książki.
  W nowym opracowaniu graficznym książka z klasyki literatury dziecięcej. Poetycka opowieść o wolności wyboru. O swobodzie bycia sobą. O dziecięcej ciekawości i poszukiwaniach. Wiersz i ilustracje dopełniają się wzajemnie. Zadając pytania i pozostawiając niedopowiedzenie, zapraszają dziecko do wspólnej zabawy w tropienie tajemniczego Nie Wiem Kto.

 99. WAWIŁOW DANUTA
  Posłuchajcie bajki nowej, prostokątnej i kwadratowej / il. Martin Pierce. - Warszawa: Wydaw. Nasza Księgarnia, 2003. - 12 s.: il.; 21x24 cm. - (Poczytaj mi mamo...)

  W nowym opracowaniu graficznym książka z klasyki literatury dziecięcej. Zabawny wiersz o znudzonych królach państwa Prostokątnego i Kwadratowego oraz ich rozsądnych żonach. Znakomite ilustracje Martina Pierce'a.

 100. WAWIŁOW DANUTA, USENKO NATALIA
  Trójkątna Karolina / il. Mirosława Tokarczyk. - Warszawa: Wydaw. Nasza Księgarnia, 2003. - 12 s.: il.; 21x24 cm. - (Poczytaj mi mamo...)

  W nowym opracowaniu graficznym książka z klasyki literatury dziecięcej. Zabawna wierszowana opowieść o królewnie trójkątnej Karolinie, która pośród rozszalałych wichrów oceanu odnalazła niesłychanie trójkątnego rycerza. Co wynikło z tego spotkania? Przekonajcie się sami...

 101. WAWIŁOW DANUTA, USENKO NATALIA
  Wierzbowa 13 / il. Darek Żejmo. - Warszawa: Wydaw. Nasza Księgarnia, 2004. - 58 s.: il.; 21 cm

  Lokatorzy bloku przy Wierzbowej 13 są dość... nietypowi. Oprócz Filipa i Dorotki oraz kilku innych osób, które od biedy mogłyby uchodzić za "normalne", Wierzbową zamieszkują strzygi, nocnice, utopce, no i oczywiście kudłaty Windzior. Jak na taki niezwykły dom przystało, historie, które przydarzają się jego mieszkańcom, są równie niezwykłe.

 102. WICHER BARBARA
  Tybald i przepowiednia Studni Praprzodków / il. Łukasz Ryłko. - Kraków: Wydaw. Skrzat, 2003. - 320 s.: il.; 14x20 cm

  Nominacja do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za rok 2003.
  Tybald ma nieco zwariowaną rodzinę i jak każdy nastolatek, trochę kłopotów w szkole. Jednak jego życie wcale nie jest zwyczajne. Podludki i Dziwoludki, Demolin - ojciec zła, bracia bliźniacy, Studnia Praprzodków, Kichająca Chata, Puchar Triatlonu, Zawichrzak Czarny, diamenty - tajemnicze wyprawy i niezwykli goście. A przede wszystkim przyjaźń, pierwsza miłość i magia... O tym wszystkim w pierwszym tomie powieści.

 103. WIDŁAK WOJCIECH
  Pan Kuleczka / il. Elżbieta Wasiuczyńska. - Poznań: Wydaw. Media Rodzina, 2002. - 46 s.: il.; 21x23 cm

  Nominacja do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za 2002 r. Krótkie, barwnie ilustrowane opowiadania dla dzieci w każdym wieku. Pana Kuleczkę chciałby znać każdy. Jest tolerancyjny, ale uczy poszanowania reguł. Zawsze można liczyć na jego wybaczający uśmiech. Pan Kuleczka to idealny dorosły. Jego podopieczni to: kaczka Katastrofa, pies Pypeć i mucha Bzyk-Bzyk. Każde z nich, choć bardzo się różnią, ma swoje miejsce w sercu Pana Kuleczki. Umie on sobie poradzić z rozbrykaną Katastrofą, wymyślić interesującą zabawę dla spokojnego Pypcia i przyciągnąć uwagę rozlatanej Bzyk-Bzyk. Bo w domu Pana Kuleczki nigdy nie jest nudno.

 104. WIDŁAK WOJCIECH
  Pan Kuleczka: skrzydła / il. Elżbieta Wasiuczyńska. - Poznań: Wydaw. Media Rodzina, 2003. - 48 s.: il.; 22x23 cm

  Nominacja do nagrody literackiej "Książka Roku 2004". Nominacja do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za rok 2003.
  Życie Pana Kuleczki i mieszkających z nim zwierzątek - kaczki Katastrofy, psa Pypcia, muchy Bzyk-Bzyk nie obfituje w nadzwyczajne wydarzenia. Przeciwnie, wszystko, co dzieje się w ich domu, jest bardzo zwykłe i bardzo normalne. Chyba, żeby uznać miłość, zaufanie i wsparcie, jakim darzą się bohaterowie za coś nadzwyczajnego i niecodziennego...

 105. WIDŁAK WOJCIECH
  Pan Kuleczka: spotkanie / il. Elżbieta Wasiuczyńska. - Poznań: Wydaw. Media Rodzina, 2003. - 48 s.: il.; 21x23 cm

  Trzecia część przygód Pana Kuleczki i jego podopiecznych: psa Pypcia, kaczki Katastrofy i muchy Bzyk-Bzyk. Ci, którzy poznali już tę sympatyczną gromadkę z niecierpliwością otworzą książkę. Nowi czytelnicy też na pewno nie pożałują, a potem zechcą szybko nadrobić zaległości, czyli przeczytać Pana Kuleczkę i Pana Kuleczkę: skrzydła.

 106. WOJTYSZKO MACIEJ
  Bromba i filozofia / il. aut. - Warszawa: Wydaw. Santorski & CO, 2004. - 128 s.: il.; 22x16,5 cm

  Nagroda "Książka Roku 2004".
  Bromba od dawna interesuje się filozofią. Można powiedzieć, że to jej Wielka Pasja. Każdy, kto poznał Brombę wiele lat temu, nie poczuje się rozczarowany. Tak, to znów ona! Ona, a także inni mieszkańcy Naszej Okolicy. Gluś, Fikander, Malwinka, Psztymucel, Kajetan, Makawity - wybrani z wybranych. Czy może być coś bardziej wciągającego i przyjemniejszego niż rozważanie najistotniejszych problemów w gronie starych przyjaciół?
  Książeczka będzie fantastyczną lekturą dla dzieci, które mają szansę po lekturze każdego rozdziału pogadać z rodzicami o pytaniach i wątpliwościach, jakie się pojawią. W uporządkowaniu takich rozmów pomogą zamieszczone po każdym rozdziale syntetyczne notatki bibliotekarza Pućka.

 107. ZAREMBA MICHAŁ
  Tam, gdzie żyją krasnoludki / il. Renata Krześniak. - Warszawa: Fundacja Zdążyć z Pomocą, 2003. - 103 s.: il.; 29 cm

  Nominacja do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za rok 2003.
  Opowieść o krasnoludkach bogato ilustrowana ciekawymi rysunkami. Opowiadanie oparte na motywach znanej baśni Marii Konopnickiej O Krasnoludkach i sierotce Marysi. Autor wprowadza czytelników w zaczarowany świat najmniejszych mieszkańców lasu.

 108. ZAU TIBO GILES
  Dziewczynka, która przestała się uśmiechać. - Gdańsk: Gdańskie Wydaw. Psychologiczne, 2004. - 28 s.: il.; 29 cm

  Książka terapeutyczna dla pedagogów, chcących pomóc dziecku molestowanemu seksualnie. Ewa ma sekret. Straszny sekret, którego nie może nikomu zdradzić. Tylko pewien pan go zna. Pan, którego Ewa się boi i który daje jej prezenty, żeby milczała. Mała dziewczynka pogrąża się w ciszy. Przestała mówić. Przestała się bawić. Przestała się uśmiechać. Mijają dni i noce, rozpacz opanowuje jej ciało. Aż do dnia, w którym jeden z rysunków ujawnia to, co ją dręczy i doprowadza w końcu do znalezienia odpowiednich słów. Słów, które przynoszą ulgę i bezpieczeństwo.

 109. ZUBRZYCKA ELŻBIETA
  Powiedz komuś / il. Agnieszka Żelewska. - Gdańsk: Gdańskie Wydaw. Psychologiczne, 2004. - 48 s.: il.; 20x20 cm

  Co musi wiedzieć dziecko, aby było bardziej bezpieczne wśród ludzi? Rozmawianie z dziećmi na trudne tematy sprawia nam kłopot. Szczególnie wtedy, gdy mamy mówić o zagrożeniach. Obawiamy się, że sama rozmowa może krzywdzić. A jednak, dla bezpieczeństwa dziecka rozmawiać trzeba... Powiedz komuś to książka, która podnosi poczucie wartości dziecka i uczy je najważniejszego - szacunku dla siebie i innych. Jednocześnie przekazuje niezbędną wiedzę. Dziecko musi znać swoje prawa i umieć powiedzieć "nie" w obronie tych praw i własnego ciała. Trzeba je nauczyć, aby ufało własnym odczuciom. Kiedy czuje się zaniepokojone lub zakłopotane, musi o tym "powiedzieć komuś", kto wysłucha i pomoże. Książka pokazuje pozytywny obraz świata i mówi, jak go zachować, stosując się do mądrych zakazów.

 110. ŻELEWSKA AGNIESZKA
  Gdzieżeś ty bywał, czarny baranie? / il. aut. - Warszawa: Wydaw. Muchomor, 2003. - 10 s.: il.; 15x15 cm

  Wyróżnienie dla autorki i jednocześnie ilustratorki w konkursie "Książka Roku 2003". Książeczka dla najmłodszych czytelników i ich rodziców, przeznaczona do czytania, oglądania i wspólnej zabawy.

INDEKS ILUSTRATORÓW
(Liczby oznaczają kolejne pozycje)

Bohdanowicz J.    56
Borowski T.    57
Bruchalski F.    86
Bruchalski M.    86
Butenko B.    75, 93

Chmielewska I.    64
Cieślikowska A.    5

Dębska A. zob. Kaszuba-Dębska A.
Domaszewska A. zob. Nóżko-Domaszewska A.

Fąfrowicz P.    80, 89
Frątczak M.    94

Gaudasińska E.    22
Gwis J.    98

Janosch    31, 32, 33, 34, 35
Jasny M.    47
Jung J.    42

Kaja R.    37
Kanios-Stańczyk M.    96
Kaszuba-Dębska A.    58
Klimczak L.    17
Koczubiej K.    44, 74, 91
Kołat J. zob. Zagner-Kołat J.
Kołyszko W.    50, 54, 76
Koziełło E. zob. Poklewska-Koziełło E.
Kozyra-Pawlak E.    53, 54
Krella-Moch A.    45, 71
Krześniak R.    107

Lange G.    8, 80
Lipka-Sztarbałło K.    3, 98
Lutczyn E.

Ładecka A.    12

Moch A. zob. Krella-Moch A.

Nóżko-Domaszewska A.    4

Olech J.    85

Pawlak E. zob. Kozyra-Pawlak E.
Pawlak P.    11, 79
Piątek M.    53, 73
Pierce M.    99
Płoszajska J.    92
Poklewska-Koziełło E.    1, 39, 46

Reber L.    30
Ross T.    83
Ryłko Ł.    62, 63, 102

Sadurska A.    48
Sedlaczek J.    70
Sowa W.    97
Stańczyk M. zob. Kanios-Stańczyk M.
Strzałkowska M.    87, 88
Sztarbałło K. zob. Lipka-Sztarbałło K

Tokarczyk M.    9, 100
Trzepałka M.    21

Waga E.    78
Wasilewski K.    59, 60
Wasiuczyńska E.    103, 104, 105
Wrotniewski A.    90

Zagner - Kołat J.    49, 55
Zieliński J.    84

Żejmo D.    10, 28, 101
Żelewska A.    7, 24, 38, 40, 41, 109, 110

INDEKS TYTUŁOWY
(Liczby oznaczają kolejne pozycje)

Abecelki i duch Bursztynowego...    86
Ach, jak cudowna jest Panama...    31

Babci Brygidy szalona...    94
Bajka o smoku Kruszynce    87
Bajka o stu królach Lulach    98
Bajki o rzeczach i nierzeczach    7
Biały niedźwiedź...    8
Bractwo srebrnej łyżeczki    2
Bromba i filozofia    107
Buba    52
Bziki Weroniki    17

Chwilki dla Emilki    76
Diupa    66
Dobranoc Słonko    25
Dzieci z Wilczego Kąta    23
Dzień dobry świnko    32
Dzień dobry, Europo!    65
Dzień i noc czarownicy    94
Dziewczynka, która...    109
Dziwne przypadki bajkopisarza    45

Gdybym był dorosły    30
Gdzieżeś ty bywał, czarny baranie    111
Gębolud    38
Gimnastyka dla języka...    88


Hera, moja miłość    70
Historyjki o Alicji...    80

Idziemy po skarb...    33
Idź, kochaj    96

Ja Ciebie wyleczę...    34
Jak dżdżownica Akolada...    49
Jak Wojtek został strażakiem    28
Jeden plus jedna    4
Jedzie pociąg z daleka    53
Jestem super - Mateuszek    56
Julka i koty    95

Kapryśna piątkowa sobota    83
Katar żyrafy    24
Korniszonek    5
Koszmarny Karolek i cuchnąca...    84
Koszmarny Karolek i klątwa...    84
Koszmarny Karolek i nawiedzony...    84
Koszmarny Karolek i nieznośna...    84
Koszmarny Karolek i tajny...    84
Koszmarny Karolek i wielka...    84
Koszmarny Karolek i wszy    84
Koszmarny Karolek i zębowa...    84
Koszmarny Karolek    84
Kraina Obi-Boków    61
Królewna    39
Krzywe 10    67
Kuba i Buba...    46

Lawenda w chodakach    68
Leon i kotka...    81
Lila i bestia z szafy    42
Lisia czapa    22
Lulaki, Pan Czekoladka i...    72

Mateuszek i kłopoty    56
Mateuszek i tajne sprawki    56
Mateuszek w trasie    56
Mateuszek    56
Miała babuleńka kozła rogatego    29
Moje nie moje    3
Mój brat jak huragan    36

Nadzieja Obi-Boków    62
Netnicka Floria: dziennik...    37
Nie lubię łaskotek    1
Nie wiem, kto    99
Niebieski plecak i inne...    55
Niebo z widokiem na niebo    16
Niegrzeczniaki    47
Nieznośne skrzaciątko    63

O diabełku, który odważył...    58
O Melba!    6
O niegrzecznym Burbelku    92
O zebrze, która chciała...    71
Odlot na samo dno    18
Olaboga, lewa noga!    9
Opowieści z krainy Potworów    74
Oskar i pani Róża    82
Oszaleć ze strachu    19

Pan Kuleczka    104
Pan Kuleczka: skrzydła    105
Pan Kuleczka: spotkanie    106
Pims, którego nie ma    77
Poczta dla Tygryska...    35
Pojedynek detektywów    60
Porwanie królewny Firlejki    93
Posłuchajcie bajki nowej...    100
Powiedz komuś    110
Powtórka z wiejskiego...    10
Przyjaciele    85

Rany boskie dziadek zwariował    27
Rany boskie, Julek!    44
Róże w garażu    97
Rynna    40

Skąd się biorą dzieci    11
Skrzacie straszydło    64
Smok Lubomił i tajemnice...    50
Straszyć nie jest łatwo    75
Szalone życie Rudolfa    15
Szewczyk Dratewka    79
Sznurkowa historia    41
Śmierdzący ser...    12
Świat do góry nogami    73
Świńskim truchtem    14

Tam, gdzie żyją krasnoludki    108
Tata, one i ja    43
Trójkątna Karolina    101
Tybald i przepowiednia...    103

W ciemności    20
W sidłach anoreksji    26
Wakacje Potworaka    48
Wiersze, że aż strach!    89
Wierzbowa 13    102
Wszystko jest możliwe    78
Wszystko, tylko nie mięta    69
Wyładunek z przeszkodami    57

Zagadki od sasa do lasa    54
Zaklęte miasto    51
Zemsta Koszmarnego Karolka    84
Zielony, żółty, rudy, brązowy!    90
Zmartwienia Anatola    21
Znowu kręcisz, Zuźka!    91
Zosia pleciona    13

 Początek stronyLiteratura piękna dla dzieci i młodzieży : Zestawienie adnotowane / Anna Urgacz// W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska. - Nr 3/2005 (64) marzec. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2005. - Tryb dostępu: http://www.ebib.pl/2005/64/urgacz.php. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187