EBIB 
Nr 3/2005 (64), Książka dla dzieci i młodzieży. Artykuł sponsorowany
 Poprzedni artykuł Następny artykuł   

 


ALEPH Polska sp. z o.o. wyłączny dystrybutor produktów firmy Ex Libris w polskiej wersji językowej


Od systemów bibliotecznych do serwisów informacyjnych

Firma Ex Libris, producent znanego systemu bibliotecznego ALEPH, który pracuje w 800 bibliotekach na całym świecie (m.in. Harvard, MIT, British Library i MELVIL) z czego 26 w Polsce (m.in. Sejmowa, SGH, GUS, Politechniki Warszawska i Wrocławska, Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy), oferuje wiele nowych produktów umożliwiających bibliotekom, muzeom i archiwom rozszerzenie swoich usług informacyjnych w środowisku elektronicznym. Ostatnio Ex Libris ogłosił premierę nowego produktu Verde, który powstał w odpowiedzi na potrzeby zgłoszone przez użytkowników i przy wydatnej ich współpracy na etapie definiowania niezbędnych funkcji i testowania. Jest on niezależnym produktem, ale jest również w pełni zintegrowany, jako kolejny moduł, z najnowszą wersją systemu ALEPH500.

zarządzanie zasobami elektronicznymi

Verde obsługuje informacje i funkcje niezbędne do skutecznego zarządzania wyborem, oceną, zakupem i obsługą (wznowieniem lub rezygnacją z prenumeraty) elektronicznych baz danych i czasopism oraz zapewnia właściwy dostęp do zasobów elektronicznych zgodnie z warunkami zakupu licencji i/lub prenumeraty danej instytucji.

zarządzanie zbiorami multimedialnymi

DigiTool jest wersją systemu ALEPH ukierunkowaną na gromadzenie i dokumentów elektronicznych - tekstowych, dźwiękowych i audiowizualnych oraz udostępnianie ich z zachowaniem praw autorskich i kontrolą dostępu użytkowników o różnych uprawnieniach i warunkach płatności za dostęp. Niezwykle przyjazny interfejs graficznie różnicuje typ dostępnych dokumentów i informuje o ich wielkości i sposobie odtworzenia. Możliwe jest pełnotekstowe wyszukiwanie dokumentów. Łatwe ładowanie całych kolekcji.

nowoczesny portal internetowy

MetaLib ułatwia wyszukiwanie i dostęp do informacji naukowych zawartych w elektronicznych bazach danych, katalogach bibliotecznych, czasopismach elektronicznych oraz na stronach internetowych. Program dostarczany jest wraz z niezwykle bogatym Wykazem Baz Danych. Użytkownik ma możliwość równoległego przeszukiwania wybranych przez siebie baz przy pomocy jednego zapytania tłumaczonego przez MetaLib na wewnętrzne zapytania poszczególnych baz i katalogów. Może dostać wspólną listę rezultatów i menu SFXa.

serwer połączeń kontekstowych

SFX dzięki standardowi OPEN URL oferuje rozszerzone usługi związane z wyszukanymi opisami dokumentów - są to: pełne teksty, abstrakty, recenzje, zasoby archiwów itp.

Więcej informacji:

ALEPH Polska sp. z o.o. http://www.aleph.pl
Ex Libris http://www.exlibris-usa.com

 Początek stronyALEPH Polska sp. z o.o. wyłączny dystrybutor produktów firmy Ex Libris w polskiej wersji językowej / // W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska. - Nr 3/2005 (64) marzec. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2005. - Tryb dostępu: http://www.ebib.pl/2005/64/aleph.php. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187