EBIB 
Nr 2/2005 (63), Dostęp do informacji. Felieton
  Następny artykuł   

 


Barbara Szczepańska
Biblioteka kancelarii prawniczej Lovells

Felieton wstępny


Dostęp do informacji, wolny dostęp, otwarty dostęp, open access. Coraz częściej spotykamy się z tymi terminami w naszej codziennej działalności. Zaczęło się od wolnego dostępu do półek, teraz wszyscy oczekują wolnego, darmowego i niczym nieskrępowanego dostępu do treści, o każdym czasie i z każdego miejsca na świecie. Walczymy też o nasze prawa z urzędnikami, którzy mimo zachodzących zmian nadal chcą pewne informacje zachowywać dla siebie, ograniczając nasze konstytucyjne prawo do uzyskania informacji o działalności organów władzy publicznej.

W kolejnych Biuletynach EBIB i Aktualnościach staraliśmy się na bieżąco informować Państwo o wydarzeniach i problemach związanych z tymi zagadnieniami. Dziś oddajemy w Wasze wirtualne dłonie numer z pełniejszym ujęciem tematu.

W numerze przedstawiliśmy dwie istotne kwestie związane z dostępem do informacji. Pierwsza z nich koncentruje się wokół wolnego, otwartego dostępu do publikacji naukowych, będącego odpowiedzią na dyktat cen wydawców. W tej części zgromadziliśmy publikacje teoretyczne i praktyczne dotyczące zarówno Polski, jak i zagranicy. Dwugłos w sprawie wolnego dostępu do publikacji zabierają Bożena Bednarek-Michalska, prezentująca polską perspektywę zagadnienia, oraz Bo-Christer Björk, który poddaje gruntownej analizie zasady publikowania w open access. Specjalnie dla Państwa zmierzyliśmy się z trudnym tłumaczeniem jednego z raportów z prac nad projektem ROMEO, prowadzonym przez Uniwersytet Loughborough. Projekt dotyczący własności intelektualnej w środowisku open access jest znany polskim bibliotekarzom z wielu raportów i publikacji w języku angielskim. My zdecydowaliśmy się przetłumaczyć artykuł, który naszym zdaniem prezentuje nieopisany w polskiej literaturze problem ochrony metadanych udostępnianych w modelu open access.

Ciekawie przedstawiają się również analizy i omówienia rozwoju zbiorów polskich bibliotek naukowych, również dzięki bezpłatnym publikacjom.

Druga istotna kwestia to dostęp do informacji publicznej, który nie zawsze (choć prawnie gwarantowany, o czym pisze w artykule Agnieszka Strojek) jest realizowany w stopniu nas zadowalającym. W tej części swoimi doświadczeniami z PKN, w sprawie uzyskania dostępu do norm, dzieli się Pani Profesor Marta Grabowska.

Poza tym jak zwykle wiele interesujących sprawozdań i komunikatów. Specjalnie dla Państwa przetłumaczyliśmy dwa ważne dokumenty związane z publikowaniem w modelu open acces. Chciałabym z tego miejsca podziękować Zarządowi Głównemu SBP za udostępnienie tłumaczenia Deklaracji w sprawie Bibliotek, Ośrodków Informacji i Wolności Intelektualnej sporządzonej w Glasgow.

Zapowiadamy kontynuację omawiania tych zagadnień w kolejnych numerach Biuletynu EBIB. Już dziś chciałabym zapowiedzieć duży artykuł na temat licencji Creative Commons pisany przez polski zespół wdrażający te licencje w naszym kraju, który najprawdopodobniej ukaże się w marcowym Biuletynie.

Mam nadzieję, że lutowy numer spełni Państwa oczekiwania i będzie podstawą do refleksji.

Zapraszam do lektury

Barbara Szczepańska

 Początek strony



Felieton wstępny / Barbara Szczepańska// W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska. - Nr 2/2005 (63) luty. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2005. - Tryb dostępu: http://www.ebib.pl/2005/63/felieton63.php. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187