EBIB 
Nr 6/2004 (57), Informacja w sieci. Komunikat
  Poprzedni artykuł Następny artykuł   

 


Bożena Bednarek-Michalska
Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Biblioteka Główna

Nie taki diabeł straszny – egzamin na bibliotekarza dyplomowanego


W dniach 8-9.06.04 r. w Instytucie Informacji i Bibliotekoznawstwa UJ w Krakowie odbyła się wiosenna sesja prac Państwowej Komisji Egzaminacyjnej sprawdzającej stan wiedzy kandydatów na bibliotekarza dyplomowanego. Do egzaminu stanęło 12 osób z ośrodków w całym kraju: Torunia, Poznania, Krakowa, Bydgoszczy i innych. Jak zwykle przy tego typu spotkaniach nie obyło się bez emocji i stresów. Bibliotekarze, mimo dorobku i wieloletnich doświadczeń w pracy bibliotekarskiej, obawiali się pytań i do ostatniej chwili medytowali przed drzwiami, co się wydarzy.

Egzamin nie jest prostym sprawdzianem i wymaga rzeczywiście wielomiesięcznej pracy, jeśli chcemy się przygotować tak, żeby ograniczyć stres do minimum. Do przeczytania jest wiele lektur i artykułów, a lista zagadnień dotyka wszystkich aspektów pracy bibliotekarskiej – jest ich 44 i na każde z nich trzeba umieć coś powiedzieć. Ważna jest, jak podpowiadają egzaminatorzy, umiejętność zdawania egzaminów, trzeba umieć mówić płynnie, logicznie i na temat. Trzeba umieć dyskutować, gdyż padają dodatkowe wyjaśnienia i pytania w trakcie wypowiedzi, zatem refleks, bystrość umysłu i humor mile widziane.

Nastawienie Komisji do zdających jest bardzo pozytywne, wszyscy jej członkowie rozumieją stres, jaki towarzyszy egzaminowi, znają famę, jaka „chodzi” wśród bibliotekarzy, że jest to straszny egzamin, w związku z tym starają się rozładować atmosferę i napięcia, podpowiadając i wspierając delikwentów. Ci, co zdali pozytywnie ten test, z pewnością dziś mogą powiedzieć, że „nie taki diabeł straszny”.

Warto Komisji podpowiedzieć, że formuła egzaminu mogłaby być przez bibliotekarzy bardziej lubiana, gdyby była możliwość odpowiadania na pytania z parominutowym czasem na przygotowanie odpowiedzi. Odpowiadanie ad hoc nie pozwala na zgrabne zorganizowanie wypowiedzi i często może wydać się chaotyczne. Dziesięciominutowa przerwa pozwoliłaby na kartce w paru punktach poukładać myśli i posegregować informacje. Z pewnością byłoby to korzystniejsze dla jakości odpowiedzi.

Skład osobowy Komisji znajduje się tu:
http://www.men.waw.pl/szk-wyz/aktualnosci/dyp_bib.php

 Początek strony



Nie taki diabeł straszny – egzamin na bibliotekarza dyplomowanego / Bożena Bednarek-Michalska// W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska. - Nr 6/2004 (57) czerwiec/lipiec. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2004. - Tryb dostępu: http://www.ebib.pl/2004/57/michalska.php. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187