EBIB 
Nr 5/2004 (56), Public relations w bibliotekach. Sprawozdanie
  Poprzedni artykuł Następny artykuł   

 


Anna Piasecka
Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach

Ferie z książką 2004


Hasło tegorocznej akcji[1]- TE SŁAWNE EUROPEJSKIE DZIECIAKI - stwarzało wiele możliwości do zabawy z wykorzystaniem europejskiej literatury dziecięcej. Najbardziej popularnymi literackimi bohaterami wśród młodych uczestników okazali się w kolejności: Harry Potter, Pippi Pończoszanka, Alicja z Krainy Czarów, Cypisek, Jaś i Małgosia, Kaj i Gerda oraz dzieci z Bullerbyn. Polskę reprezentowali głównie Adaś Niezgódka i Król Maciuś I. Jak zwykle akcja zaowocowała wieloma ciekawymi pomysłami. Bajkowym pociągiem Eurocity dzieciaki z Filii nr 14 docierały codziennie do innego kraju. Przepustką do podróży był bilet, który każdy z uczestników przyozdobił według własnej inwencji twórczej. Dzieci podróżowały grupami, pod opieką wybieranych codziennie konduktorów z kolejarską - a jakże! - czapką na głowie. W patio Filii nr 3 powstała śniegowa makieta wioski Bullerbyn. Matylda, najmłodsze (bo trzyletnie) czytające dziecko, zainspirowało podopiecznych Filii nr 6 do konkursowych wyborów najlepszego Miłośnika Książek (R. Dahl - Matylda). Oni także mieli szczęście być gośćmi restauracji "Stara Piekarnia", gdzie m.in. wzięli udział w konkursie karaoke. Podchody z bohaterami skandynawskich legend były okazją do szukania skarbu trolli bądź odtańczenia tańca króla gnomów. Z kolei w Filii nr 32 najbardziej pomysłowi wykonawcy atrapy czarodziejskiego lusterka dla Gerdy i Kaja otrzymali w nagrodę prawdziwe lusterka, podarowane bibliotece przez firmę "Refleks". W tejże filii na Feryjny przekładaniec, czyli pełną przedziwnych niespodzianek zabawę, zaprosił wszystkich Mikołajek (R. Goscinny - Rekreacje Mikołajka). W postać literackiego bohatera wcielił się z dużym powodzeniem Maciek Frydrychowicz, dla którego ten psotny chłopak jest książkowym ulubieńcem. W czasie obchodzenia Nieurodzin w Filii nr 30 dzieci poszukiwały ukrytych w różnych zakamarkach królików, co było zabawnym wstępem do dyskusji na temat Alicji w Krainie Czarów. Własnoręcznie wykonały fantazyjne "nieurodzinowe" kanapki, które następnie należało w dowcipny sposób zareklamować (Najsmaczniejsze kanapki Alicji! Na urodziny i nieurodziny, na imieniny i nieimieniny. W dzień powszedni i od święta o tych kanapkach będziesz pamiętał!!!).

Po wesołym śniadanku u Pippi Pończoszanki podopieczni z Filii nr 26 zostali zaproszeni do Domu Kultury na naukę tańców irlandzkich. Największe uznanie młodych czytelników Filii nr 25 zyskała impreza pt. Z Alicją w Krainie Garów. Wnętrze czytelni zostało na czas imprezy zamienione w kuchnię i salę restauracyjną za pomocą rekwizytów (m.in. oryginalnych puszek, naczyń i narzędzi kuchennych i stołowych). Dzieci z zapałem przyrządzały (korzystając z przepisów) sałatkę grecką i włoską, spaghetti z sosem pomidorowym, gofry i śledzie po skandynawsku i sandwicze, świetnie się przy tym bawiąc. Następnie prezentowano potrawy z krótkimi ciekawostkami (np. sandwicz - nazwa pochodzi od nazwiska lorda Johna Montagu Sandwicha, który będąc zapalonym karciarzem, kazał podawać sobie i swym partnerom w czasie gry rozmaite mięsa i inne przysmaki włożone pomiędzy dwie małe posmarowane masłem kromki chleba). Przy pięknie udekorowanym stole odbyła się wielka degustacja, której towarzyszył quiz wiedzowy na temat Unii Europejskiej.

Magiczne eliksiry, kryształowe kule i talizmany szczęścia to dzieła podopiecznych Filii nr 21, zainspirowanych Księgą Wiedzy Czarodziejskiej. Tu także odbył się konkurs na ułożenie krótkiego sloganu, reklamującego akcesoria czarodziejów (Świecę, błyskam, żarzę, jarzę - jestem twoim ochroniarzem - reklama kuli). Doskonałą zabawą dla uczestników Filii nr 19 była lekcja kleksografii z Adasiem Niezgódką. W Piernikowym Domku Babuni Jagi wiele niespodzianek czekało na dzieciaki z Filii nr 10. Cykl imprez zakończyło SPOTKANIE EUROPEJSKICH DZIECIAKÓW z różnych filii, które odbyło się w Filii nr 32. Rozpoczęła je Wielka Parada Sławnych Dzieciaków - najlepiej prezentowali się czytelnicy Filii nr 17 (24 osoby, wszystkie w przebraniach), których doradcą przy projektowaniu strojów była aktorka Teatru Śląskiego Krystyna Wiśniewska-Sławik. Następnie uczestnicy zabawy zostali zaproszeni do Kuchni Europejskiej, gdzie z przygotowanych składników powstały m.in. takie przysmaki, jak: sałatka owocowa i różne pasty mamy Borejko (M. Musierowicz - Łasuch Literacki). Wszystkie potrawy następnie spałaszowano z wielkim apetytem, co było oczywistym potwierdzeniem, że się udały. Europejskie dzieciaki, które nie przepadają za pichceniem, spotkały się w Zakątku Harrego Pottera, gdzie mogły puścić wodze fantazji, przygotowując eliksiry z soków owocowych oraz wyczarowując na zajęciach transmutacji dorodne okazy żuków z... guzików (wykonanych z masy solnej). Inne natomiast mogły wykazać się wiedzą w konkursach: Z wizytą u naszych sąsiadów, Te szczęśliwe dzieciaki. Na zakończenie naprędce utworzony chór odśpiewał hymn Unii Europejskiej.

Ponadto w czasie ferii dzieci miały okazję:

  • wysłuchać koncertów pod hasłem Europa na pięciolinii w Filii nr 14, 28, 32;
  • uczestniczyć w kuligu, jeżdżąc po zaśnieżonych alejkach chorzowskiego parku, co dla wszystkich było prawdziwą frajdą;
  • w Górnośląskim Parku Etnograficznym przy ogniskach bawić się i upiec sobie kiełbaski, ziemniaki lub jabłka;
  • uczestniczyć w seansie Pod niebem Europy w Planetarium;
  • wziąć udział w zajęciach pod hasłem Bezpieczna Europa w Szkole Policyjnej w Katowicach-Piotrowicach.

Reasumując, zajęcia przebiegały w większości zgodnie z planem, wydłużyła się znacznie ilość zaplanowanych godzin, a i uczestników było więcej niż przypuszczano. Dzieci często zjawiały się tuż po otwarciu placówek i niechętnie je opuszczały. Świadczy to niewątpliwie o potrzebie tego typu akcji i braku alternatywnych zajęć. Ze względu na prowadzoną w tym czasie zwykłą działalność bibliotek niezbędna okazała się - jak zwykle - pomoc wolontariuszy, głównie rodziców, dziadków i pełnoletniej młodzieży.

W akcji Ferie z książką 2004 udział wzięło ogółem 3458 dzieci, zajęcia prowadziło 19 filii MBP przez 645 godzin, zorganizowano 210 form tematycznych. (W roku 2003 - 3359 uczestników, 200 form, 23 filie). Na potrzeby akcji wydatkowano 1405,15 zł ze środków własnych. Od sponsorów pozyskano dary rzeczowe, kiełbasę, pieczywo, owoce, słodycze i napoje.  

Przypisy

[1] Akcję prowadzimy od 1995 roku, w tym roku po raz dziewiąty.

 Początek strony



Ferie z książką 2004 / Anna Piasecka// W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska. - Nr 5/2004 (56) maj. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2004. - Tryb dostępu: http://www.ebib.pl/2004/56/piasecka.php. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187