EBIB 
Nr 3/2004 (54), Czytelnictwo dzieci i młodzieży. List
  Poprzedni artykuł Następny artykuł   

 


MNiI o udziale bibliotek w tworzeniu PBI


Publikujemy odowiedź na nasze zapytanie, inspirowane treścią komunikatu, zgodnie z którym biblioteki zostały wyposażone w profesjoalny sprzęt i uczestniczyły w budowaniu PBI. Ponieważ pytania zostały w odpowiedzi ściśle przytoczone, zrezygnowaliśmy z publikowania naszego listu.

Redakcja EBIB

  DSI/168/KG/2004Warszawa, dnia 10 marca 2004r.
 

Szanowny Pan
Aleksander Radwański
Przewodniczący Zarządu
Komisji Wydawnictw Elektronicznych
Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Szanowny Panie,

dziękuję za zainteresowanie rozwojem Polskiej Biblioteki Internetowej. Pragnę poinformować, że uwagi środowiska bibliotekarzy są dla nas źródłem nieocenionej pomocy przy redagowaniu serwisu PBI. W nawiązaniu do pisma z dnia 28 stycznia br. poniżej przedstawiam odpowiedzi na postawione w ww. piśmie pytania:

1. Które biblioteki zostały wyposażone w nowoczesne i specjalistyczne urządzenia do obróbki cyfrowej?

W ramach tworzenia zbiorów PBI zainstalowano 22 skanery/urządzenia do digitalizacji w następujących instytucjach:

  1. Biblioteka Jagiellońska: skaner do starodruków.
  2. Biblioteka Główna Politechniki Gdańskiej: skaner do starodruków.
  3. Biblioteka Papieskiej Akademii Teologicznej: skaner do starodruków.
  4. Centralna Biblioteka Rolnicza: skaner do starodruków.
  5. Archiwum Akt Nowych: skaner do mikrofilmów.
  6. Ośrodek KARTA: dwa stanowiska do digitalizacji.
  7. Biblioteka Klasztoru na Świętym Krzyżu: trzy stanowiska do digitalizacji.
  8. Biblioteka Seminarium Duchownego - Pelplin: dwa stanowiska do digitalizacji

Ponadto skanowano (poza siedzibą dostawcy) zbiory pochodzące z:
- Uniwersytetu Poznańskiego
- Biblioteki Publicznej w Toruniu - Książnicy Kopernikańskiej

2. Pracownicy których bibliotek otrzymali wynagrodzenie za pracę przy skanowaniu dzieł dla Polskiej Biblioteki Internetowej?

W Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, która opracowana została na potrzeby prowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, Zamawiający (MNiI) zawarł zapis: "Wykonawca zatrudni pracowników jednostek bibliotecznych, zlecając im realizację części przedmiotu zamówienia. Wykonawca na własny koszt przeprowadza szkolenia pracowników jednostek oraz wynagradza ich pracę. W przypadku braku możliwości zatrudnienia przez Wykonawcę pracownika jednostki, Zamawiający dopuszcza zatrudnienie w jednostce pracowników Wykonawcy, po uprzednim uzyskaniu zgody jednostki, w której odbywać się będzie realizacja zamówienia".

Zgodnie z powyższym, kwestia zatrudnienia i wynagrodzenia pracowników biblioteki znalazła się wyłącznie w gestii Wykonawcy przedmiotu zamówienia. Instytucje w których zainstalowano skanery/urządzenia do digitalizacji dysponowały prawem wykorzystania własnych pracowników przy obróbce cyfrowej i skanowaniu dzieł dla realizacji projektu PBI. Ministerstwo Nauki i Informatyzacji wskazywało konkretne jednostki do współpracy, nie wyznaczając jednak ani pracowników, ani wysokości wynagrodzenia za wykonaną pracę.

 

Z poważaniem

Anna Pruś
p.o. Dyrektor Departamentu
Społeczeństwa Informacyjnego
 Początek strony



MNiI o udziale bibliotek w tworzeniu PBI / // W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska. - Nr 3/2004 (54) marzec. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2004. - Tryb dostępu: http://www.ebib.pl/2004/54/pbi.php. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187