EBIB 
Nr 2/2004 (53), Biblioteki a prawo. List
 Poprzedni artykuł Następny artykuł   

 


Tomasz Lesniak
Internationella Redaktionen Bibliotekstajnst AB

Model BTJ - więcej czasu, większe możliwości


Bibliotekstjanst (BTJ) jest przedsiębiorstwem szwedzkim znanym w całej Skandynawii w branży księgarsko-bibliotekarskiej. Doświadczenie, które dzisiaj posiadamy, opiera się na wieloletniej współpracy z naszymi klientami - bibliotekami publicznymi. Dzięki wzajemnemu zrozumieniu udało nam się wypracować unikalny na świecie model, który polega nie tylko na sprzedaży do bibliotek publicznych książek i wszelkiego rodzaju materiałów audiowizualnych; koncern BTJ wyposaża biblioteki w książki, pomaga w katalogowaniu - (posiada własną bazę danych, która jest udostępniana bibliotekom), udziela rad odnośnie zakupów książek i materiałów audiowizualnych.

Pomoc przy wyborze materiałów bibliotekarskich, książek i materiałów audiowizualnych (m.in. poprzez selekcję w formie recenzji)

Dwa razy w miesiącu wysyłamy do wszystkich naszych klientów 150-200-stronicowy katalog, w którym informujemy o nowościach czytelniczych w Szwecji. Katalog zawiera również selekcje materiałów audiowizualnych, takich jak: muzyka na CD, DVD, filmy na wideo i DVD, książki na CD. Rocznie prezentujemy w ten sposób około 13 000 tytułów. Współpracujemy z około tysiącem recenzentów, specjalistów z różnych dziedzin wiedzy. Zatrudniamy lekarzy, ekonomistów, prawników, inżynierów, ludzi kultury i sztuki. Katalog BTJ jest wspaniałym narzędziem ułatwiającym pracę personelowi bibliotek, instytucji i przedsiębiorstw.

Składanie zamówień drogą elektroniczną

Biblioteki dokonują wyboru tytułów z katalogu BTJ drogą elektroniczną. BTJ rozwinęło specjalny system zamówień, który ułatwia pracę i jest dopasowany do potrzeb bibliotek. Cała procedura polega na kilku kliknięciach myszką.

Automatyzacja funkcji katalogowania

Po złożeniu zamówienia BTJ wysyła potwierdzenie, które wpływa do katalogu bibliotecznego w danej bibliotece. Jest to ważna informacja zarówno dla personelu bibliotecznego, jak i dla czytelników korzystających z usług bibliotek. Potwierdzenie świadczy o tym, że zamówiona pozycja została zarejestrowana i zostanie wkrótce dostarczona do biblioteki.

Przygotowanie książek do użytku

Przy zamówieniu bibliotekarz wybiera, w jaki sposób książki mają być przystosowane do użytku. BTJ może oprawić książkę w usztywnione oprawy albo okleić okładki specjalnym plastikiem chroniącym przed przedwczesnym zużyciem. Każda książka jest ponadto wyposażona w kartę katalogową i naklejkę magnetyczną, zawierającą pewne dane, oraz system alarmowy. Książka jest już przystosowana do użytku bibliotecznego i może być od razu ustawiona na półce w bibliotece.

Gwarancja długotrwałego serwisu systemu katalogowego przez BTJ

Bibliotekarze w Szwecji nie martwią się tym, że nowo zakupione książki muszą zostać skatalogowane - tym zajmuje się oczywiście jeden z działów koncernu BTJ, a firma gwarantuje zawsze aktualne dane.

Model BTJ stanowi punkt wyjścia do rozwoju bibliotek, pomaga zaoszczędzić czas i często ograniczone możliwości finansowe. Ponieważ biblioteki publiczne w Szwecji są scentralizowane, BTJ jest firmą ogólnokrajową. Personel bibliotekarski nie musi zajmować się często monotonnym poszukiwaniem nowo wydanych pozycji książkowych, oprawianiem czy katalogowaniem. Dzięki temu ma możliwość poświęcenia większej ilości czasu na pracę z czytelnikami.

Rozwój intelektualny personelu oraz zachęcanie społeczeństwa do korzystania z księgozbioru czy mediateki jest ważnym zadaniem dzisiejszych bibliotekarzy. Każda biblioteka powinna starać się stworzyć atrakcyjne forum, punkt spotkań dla wszystkich, dla których ważne jest poszerzanie wiadomości. BTJ od dawna jest ważnym narzędziem w procesie rozwoju bibliotek, spełnia ważną rolę w unowocześnianiu społeczeństwa szwedzkiego, w którym wiele miejsca poświęca się na upowszechnianie wiedzy, czytelnictwa i nauczanie.

Tomasz Lesniak
Redaktor/Editor
Internationella Redaktionen Bibliotekstajnst AB
SE-221 82 Lund Tel/Phone:+46 (0)46 18 02 32
Fax:+46 (0)46 32 01 26, www.btj.se

 Początek stronyModel BTJ - więcej czasu, większe możliwości / Tomasz Lesniak// W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska. - Nr 2/2004 (53) luty. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2004. - Tryb dostępu: http://www.ebib.pl/2004/53/lesniak.php. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187