EBIB 
Nr 2/2004 (53), Biblioteki a prawo. Wspomnienie
  Poprzedni artykuł Następny artykuł   

 


Elżbieta Golec-Nycz
Akademia Ekonomiczna w Krakowie

Pani Ania Paluszkiewicz nie żyje


Pozwoliłam sobie tak zdrobnić Jej imię, bo tak do Niej zwracałyśmy się - Pani Ania, Ania dla tych najbliższych. Odeszła od nas dnia 28.01.b.r. po ciężkiej chorobie. Wieść o tym smutnym fakcie bardzo mną wstrząsnęła. Odchodzą ludzie szlachetni, prawi, poświęcający cały swój czas pracy, której byli bez reszty oddani. To w dużej mierze Jej osobowości i poświęceniu dla sprawy możemy my, bibliotekarze, mówić o sukcesie powstania NUKATA. To Ona koordynowała całą ogromną pracą, która się do jego powstania przyczyniła.

Pamiętam spotkania warszawskie bibliotekarzy bibliotek współpracujących ze sobą i współtworzących katalog centralny z Panią Anią najpierw przy Krakowskim Przedmieściu na terenie Uniwersytetu Warszawskiego, potem już w nowo oddanym budynku BUW przy ul. Dobrej - zawsze kompetentna, życzliwa, rozwiązująca problemy wspólnie, odpowiadająca na wątpliwości i pytania, a równocześnie trzymająca wszystko "silną ręką", bo tak trzeba było. Współpraca tak wielu bibliotek i bibliotekarzy nie jest łatwa.

Te następne spotkania warszawskie, organizowane na pewno w miarę, potrzeb nigdy nie będą dla mnie już takie same, Jej tam już nie będzie, chociaż zapoczątkowane przez Nią dzieło będzie kontynuowane, Jej zawieść nie można. Pamiętam, jak śp. Jerzy Waldorff powiedział podczas jednej z ostatnich Jego kwest listopadowych na Cmentarzu Powązkowskim, stojąc na jednej z alejek cmentarnych i ogarniając wzrokiem grobowce, na których były znane nazwiska "ja już Tam tęsknię, Tam jest już ciekawiej niż Tu...". Wypowiedź ta utkwiła mi do dzisiaj w pamięci. Wobec wszechogarniającej nas przemocy, zła i głupoty współczesnego świata, czyżby miał rację?

Czyżby Pani też zatęskniła za Tamtym, lepszym światem?... Szkoda tylko, że tak szybko...
Cześć Jej pamięci.

 Początek stronyPani Ania Paluszkiewicz nie żyje / Elżbieta Golec-Nycz// W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska. - Nr 2/2004 (53) luty. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2004. - Tryb dostępu: http://www.ebib.pl/2004/53/golec.php. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187