EBIB 
Nr 2/2004 (53), Biblioteki a prawo. Felieton
  Następny artykuł   

 


Felieton wstępny


Szanowni Państwo,

zagadnienia prawne związane z działalnością bibliotek budzą ciągle zainteresowanie bibliotekarzy. Trzy lata temu redakcja Biuletynu EBIB poświęciła cały numer tej tematyce. Dziś postanowiliśmy powrócić do tematu, mając świadomość, że nadal nie wyczerpaliśmy wszystkich problemów.

W środowisku toczy się dyskusja na temat nowelizacji Ustawy o bibliotekach. Jej projekt krąży obecnie między Ministerstwem Kultury, Biblioteką Narodową i Krajową Radą Biblioteczną. Niestety, nie sposób do niego dotrzeć.

Na zlecenie Zarządu Głównego SBP nad założeniami do nowej Ustawy o bibliotekach pracuje zespół krakowski pod kierownictwem Jerzego Krawczyka, jednak ze względu na stan zaawansowania prac zespół wstrzymał się na razie z upowszechnianiem jakiejkolwiek informacji na ten temat.

Jak widać, w tym numerze nie znajdziecie Państwo, niestety, informacji o najważniejszym akcie prawnym dotyczącym bibliotek. Znajdziecie za to wiele innych ciekawych tekstów na temat zawodu bibliotekarza, działalności biblioteki uczelnianej w świetle jeszcze obowiązującego prawa, także związanych z problematyką działalności bibliotek w świetle nowych regulacji prawa autorskiego.

Wielce interesujący jest tekst pani Jolanty Stępniak na temat zmiany modelu finansowania czasopism naukowych. Uzupełnia go baza czasopism naukowych, dostępnych za darmo w Internecie.

Polecam również dwa teksty dotyczące działalności bibliotek publicznych w Chorwacji, a także tekst o duńskim modelu bibliotek, w którym biblioteka jest instytucja obywatelską.

W codziennej pracy najwięcej problemów przysparzają sprawy pracownicze, awanse, podwyżki. Do redakcji Biuletynu EBIB trafia wiele pytań związanych z tymi zagadnieniami. Niestety, nie jesteśmy w stanie pomóc Państwu w ich rozwiązywaniu. Dlatego zebraliśmy informacje o wszystkich ośrodkach, które specjalizują się w darmowej pomocy prawnej. Mamy nadzieję, że będą przydatne.

Jak zwykle też zamieszczamy wiele interesujących komunikatów i sprawozdań oraz odnośników do ciekawych miejsc w sieci. Polecam je gorąco Państwa uwadze.

Zapraszam do lektury
Barbara Szczepańska
redaktor prowadzący numeru

 Początek stronyFelieton wstępny// W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska. - Nr 2/2004 (53) luty. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2004. - Tryb dostępu: http://www.ebib.pl/2004/53/felieton53.php. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187