EBIB 
Nr 1/2004 (52), Niepełnosprawni w bibliotece. Komunikat
  Poprzedni artykuł Następny artykuł   

 


Agnieszka Żychalak
Fundacja Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo

Internet dla Niepełnosprawnych


Od 1996 roku Fundacja Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo realizuje inicjatywę pod nazwą Pierwszy Węzeł Internetu dla Niepełnosprawnych (IdN1) i administruje serwerami IdN1 z Komputerowego Laboratorium Inwalidów Ruchu w Warszawie. System jest systematycznie rozbudowywany i racjonalizowany, także przy okazji kolejnych projektów. Na serwerze IdN powstała sieć ok. 100 użytkowników instytucjonalnych (organizacje obywatelskie) i ok. 700 użytkowników indywidualnych. Nasz serwer odwiedza ponad 10 tysięcy gości miesięcznie. Laboratorium prowadzi też bezpłatne szkolenia komputerowe dla osób niepełnosprawnych, a także zdalne, związane z certyfikatem ECDL; redaguje internetowy portal http://www.idn.org.pl/ oraz różne serwisy tematyczne, np. http://isi.idn.org.pl/, rozwija sieć lokalnych komórek Internetu dla niepełnosprawnych, koordynowanych przez niepełnosprawnych z różnych regionów Polski. Komórki te są lokalnymi centrami inicjatyw obywatelskich osób niepełnosprawnych.

    W portalu http://www.idn.org.pl/ znajdują się m.in. następujące zasoby:
  • Bez barier - informacje związane z pokonywaniem utrudnień komunikacyjnych, na jakie napotykają osoby niepełnosprawne;
  • Edukacja - baza linków do wiedzy związanych z problemami osób niepełnosprawnych;
  • Ftp - możliwość założenia przez użytkowników IdN1 prywatnych podkatalogów internetowych i stron osobistych;
  • Komputerowe Prawo Jazdy (ECDL) - informacje na temat certyfikatu informatycznego Europejskie Komputerowe Prawo Jazdy, kursów i egzaminów ECDL prowadzonych przez Fundację;
  • Kurier IdN - gazeta internetowa, wykorzystująca materiały nadsyłane z całej Polski, dotyczące problemów środowiska osób niepełnosprawnych oraz organizacji obywatelskich działających na ich rzecz;
  • Medykon - informacje medyczne;
  • Praca - oferty telepracy dla osób niepełnosprawnych;
  • Oferta - nieodpłatna oferta fundacji dla osób niepełnosprawnych oraz instytucji wspierających osoby niepełnosprawne (konta poczty elektronicznej, witryny internetowe, adres serwera wirtualnego, tematyczne listy dyskusyjne, udział w zajęciach Kawiarenki Internetowej i praktycznych ćwiczeniach w telepracy, Klub Pośrednictwa i Poradnictwa Pracy oraz Warsztat Aktywizacji Zawodowej, odpłatne wykonywanie zleconych Fundacji prac informatycznych;
  • Serwis tematyczny poświęcony problematyce Unii Europejskiej - Interaktywny Serwis Internetowy (ISI) - Niepełnosprawni w Unii Europejskiej (http://isi.idn.org.pl/).

Wkrótce planujemy umieszczenie w portalu produktów europejskiego projektu Leonardo da Vinci realizowanego przez Fundację - multimedialnych aplikacji edukacyjnych pod nazwą. Elektroniczne Symulatory Stanowisk Pracy umożliwiających trening umiejętności zawodowych i adresowanych do osób niepełnosprawnych poszukujących pracy.

Fundacja wspiera środowisko osób niepełnosprawnych w zakresie informacji, edukacji, integracji społecznej i zawodowej oraz rzecznictwa. Uważamy, że wpływ serwera i portalu Idn1 na rozwój idei społeczeństwa obywatelskiego wśród osób niepełnosprawnych jest na tyle istotny, że należy serwis rozwijać i modernizować.

Twórca IdN Krzysztof Markiewicz otrzymał w 2003 roku Nagrodę Billa Gatesa przyznaną w ramach pierwszej edycji inicjatywy Wspólnie kreujemy lepszą rzeczywistość.

Jedną z inicjatyw Fundacji jest Interaktywny Serwis Internetowy - Niepełnosprawni w Unii Europejskiej http://isi.idn.org.pl/. Serwis powstał w maju 2003 roku w ramach programu PHARE - Teraz Integracja. Po zakończeniu finansowania serwis nie został zdjęty z serwera, jednakże ograniczone środki własne fundacji nie pozwoliły na jego bieżącą aktualizację. Serwis cieszy się dużym zainteresowaniem, nie tylko niepełnosprawnych użytkowników, ale również osób zdrowych, poszukujących w Internecie informacji na temat Unii Europejskiej.

Dalsze plany rozwoju serwisu będą polegać na uzupełnianiu istniejących działów: Prawo, Zdrowie, Praca, Edukacja, ISI dla NGO i in. Działanie pierwsze będzie miało charakter porównawczy. Przedstawimy, w jaki sposób w Polsce przestrzegana jest Karta Osób Niepełnosprawnych oraz prawa konstytucyjne, a z drugiej strony jak analogiczne prawa przestrzegane są w krajach Unii Europejskiej. Zaprezentujemy również możliwości płynące dla osób niepełnosprawnych z zastosowania technologii funkcjonujących już w krajach Unii, wpływających na polepszenie sytuacji osób niepełnosprawnych w społeczeństwie (m.in. edukacja komputerowa i edukacja na odległość, podpis elektroniczny, internetowy dostęp do urzędów, sklepów, do sprzętu specjalistycznego i rehabilitacyjnego itp.). Kolejnym zagadnieniem, które poruszymy, jest specyfika edukacji osób niepełnosprawnych w krajach Unii Europejskiej i szeroki dostęp do edukacji wyższej (np. specjalne programy i techniki edukacyjne, szkolenia zawodowe, wirtualne uniwersytety, e-learning), z podaniem przykładów tzw. dobrych praktyk do zastosowania w Polsce. Biorąc pod uwagę jeden z największych problemów osób niepełnosprawnych w Polsce, jakim jest bezrobocie, opiszemy specyfikę zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wybranych krajach Unii Europejskiej, wskazując np. na wzrost zatrudnienia w trybie telepracy, czyli pracy na odległość.

Szczególną uwagę pragniemy poświęcić działowi "ISI dla NGO" - który jest najsłabszym punktem Serwisu. W założeniach miał on stanowić odrębny dział, poświęcony organizacjom pozarządowym, które mogłyby znaleźć w nim informacje na temat partnerskich organizacji z Unii Europejskiej, programów unijnych, źródeł finansowania itp. Kontakt z unijnymi organizacjami pozarządowymi zostanie ponownie nawiązany i rozbudowana zostanie część ogólna - programy oraz fundusze. W związku z tym, że w maju 2004 roku Polska będzie już członkiem UE, tworzenie więzi partnerskiej pomiędzy organizacjami pozarządowymi z poszczególnych krajów Unii jest szczególnie istotne ze względu na możliwość wspólnego realizowania międzynarodowych projektów.

Pierwotnie tworzenie serwisu ISI podporządkowane było referendum związanym z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, miało ułatwić osobom niepełnosprawnym podjęcie decyzji. Temu celowi służył dobór informacji i specyficzny sposób prezentacji materiału, który z konieczności musiał być ściśle wyselekcjonowany. Obecnie dostrzegamy potrzebę, sygnalizowaną nam przez środowisko osób niepełnosprawnych, poszerzenia zakresu serwisu, uczynienia z niego głównie narzędzia promowania dyskusji na temat rozwoju Unii Europejskiej, Traktatu Konstytucyjnego unijnych instytucji i prowadzonej polityki w interesujących nas obszarach. Chcemy się dowiedzieć, i wiedzę tę przekazać zainteresowanym, o co walczą niepełnosprawni w Unii Europejskiej, jakie są w tej chwili główne nurty w społecznym ruchu osób niepełnosprawnych, jakie metody stosują, w jaki sposób się jednoczą, by osiągnąć wspólne cele. Pragniemy wysondować możliwości dialogu i współpracy, obudzić świadomość obywatelską niepełnosprawnych także w Polsce, zachęcić ich do aktywności, do pójścia w ślady kolegów z innych krajów, gdzie o sprawach tej grupy społecznej i całego społeczeństwa dyskutuje się znacznie swobodniej. Chcemy w jak najszerszej wymianie poglądów pokazać, że osoby niepełnosprawne mogą być pełnoprawnymi członkami społeczności europejskiej, aktywnie kształtującymi jej wizerunek, wpływającymi na opinie pozostałych obywateli. Wymagać to będzie nowych działów w serwisie, wypełnienia ich niezbędnymi informacjami tak, aby mogły stanowić podstawę tworzenia szerokiego forum dyskusyjnego osób niepełnosprawnych.

Bardzo ważną kwestią jest utworzenie angielskojęzycznej wersji Serwisu. Dzięki niej możliwa będzie dyskusja pomiędzy osobami niepełnosprawnymi ze wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej nt. Traktatu Konstytucyjnego, dróg rozwoju. Będzie to okazja do wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów pomiędzy niepełnosprawnymi, choć nie tylko, członkami Unii Europejskiej.

 Początek strony



Internet dla Niepełnosprawnych / Agnieszka Żychalak// W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska. - Nr 1/2004 (52) styczeń. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2004. - Tryb dostępu: http://www.ebib.pl/2004/52/idn.php. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187