EBIB 
Nr 10/2003 (50), Mniejszości narodowe a biblioteki. Artykuł
  Poprzedni artykuł Następny artykuł   

 


Markus Kedziora
Centrum Informacji Instytutu Goethego
w Warszawie

Działalność biblioteczno-informacyjna Instytutu Goethego w Warszawie.
Zakres i cele niemieckiej działalności biblioteczno-informacyjnej za granicą


Instytut Goethego w Warszawie od ponad dziesięciu lat zajmuje się popularyzacją języka niemieckiego i niemieckiej kultury. Centrum Informacji / Biblioteka Instytutu Goethego w Warszawie[1] oferuje ponad 13 000 woluminów książek i mediów konwencjonalnych oraz umożliwia dostęp do nowych mediów - Internetu. Jest to forum, gdzie spotkać się mogą wszyscy zainteresowani niemiecką kulturą, beletrystyką, czy też innymi publikacjami o tematyce niemieckiej.

Nasza biblioteka charakteryzuje się wolnym dostępem do zbiorów. Użytkownicy mogą po prostu brać z półki książki i media, przeglądać je i ewentualnie wypożyczać. Za wypożyczanie należy uiścić roczną opłatę, natomiast korzystanie z nich w czytelni jest bezpłatne. Całe zasoby biblioteczne zostały przejrzyście usystematyzowane i podzielone na 10 działów. Przy gromadzeniu zbiorów koncentrujemy się przede wszystkim na dziedzinach związanych z kulturą: beletrystyce, filozofii, sztuce i historii. Ponadregionalne gazety i czasopisma dopełniają ofertę publikacji i mediów o tematyce niemieckiej.

Inną dziedziną w ramach spektrum pracy bibliotecznej jest działalność informacyjna. Centrum Informacji Instytutu Goethego w Warszawie codziennie otrzymuje zapytania z całej Polski, a także z Niemiec. Pytania, które najczęściej docierają do Instytutu pocztą elektroniczną lub listownie, dotyczą wszystkich dziedzin życia w zakresie dialogu polsko-niemieckiego. Dużą grupę interesantów stanowią studenci, którzy proszą o pomoc przy poszukiwaniu literatury do prac dyplomowych i magisterskich. Centrum Informacji dokłada wszelkich starań, by kompetentnie odpowiadać na wszelkie zapytania lub wskazywać zainteresowanym, gdzie w środowiskach naukowych w Niemczech można uzyskać daną informację. Pytania od instytucji zajmujących się upowszechnianiem wiedzy - od nadawców radiowych, teatrów, muzeów, instytucji rządowych itp. - traktowane są priorytetowo. Z równym zaangażowaniem reaguje nasze Centrum Informacji na pytania dotyczące polskiej kultury, które napływają z Niemiec.

Oprócz bibliotek Instytutów Goethego w Warszawie i Krakowie, istnieje w Polsce sieć czytelni niemieckich we Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu i Szczecinie. Niemieckie czytelnie mają siedzibę w polskich bibliotekach, które jako instytucje partnerskie realizują wspólne projekty polsko-niemieckie. Od ponad dziesięciu lat Instytut Goethego finansowo i merytorycznie wspiera gromadzenie zbiorów dla tych czytelni. W placówkach istnieje możliwość oglądania i wypożyczania publikacji i mediów niemieckich.

Jednym z zadań Biblioteki Instytutu Goethego w Warszawie jest współpraca międzybiblioteczna, polegająca na współdziałaniu naszych pracowników z placówkami biblioteczno-informacyjnymi oraz instytucjami z branży wydawniczej i księgarskiej w Polsce. Największą wagę przykłada się do merytorycznego dialogu i wymiany doświadczeń zawodowych pomiędzy polskimi i niemieckimi bibliotekarzami, a także specjalistami od przekazu informacji, co prowadzi do stworzenia sieci powiązań między nimi.
W listopadzie 2003 roku Instytut Goethego w Warszawie organizuje wspólnie z Francuskim Instytutem Kultury, Biblioteką Narodową, Biblioteką Uniwersytetu Warszawskiego, Biblioteką Publiczną m.st. Warszawy i Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich międzynarodową konferencję pod hasłem: Biblioteki publiczne i strategie ich rozwoju po rozszerzeniu Unii Europejskiej.

Promocja literatury niemieckiej i przekładów niemieckich książek na język polski jest kolejnym polem działalności Centrum Informacji Instytutu Goethego w Warszawie. Utrzymuje ono kontakty z polskimi wydawnictwami i opracowuje ich wnioski o dotacje do przekładów. Wnioski te przekazywane są potem do Bonn, gdzie dwa razy do roku obraduje komisja przyznająca dotacje.

Centrum Informacji / Biblioteka Instytutu Goethego w Warszawie pragnie pośredniczyć w upowszechnianiu aktualnego wizerunku Niemiec, dlatego też podstawowym aspektem pracy biblioteczno-informacyjnej jest utrzymywanie kontaktów zarówno z mieszkańcami kraju, w którym gościmy, jak również z polskimi instytucjami, które są naszymi partnerami.

Przekład Hanna Krogulska

 

Przypisy

[1] Centrum Informacji / Biblioteka Instytutu Goethego w Warszawie.[dostęp 5 listopada 2003]. Dostępny w World Wide Web: http://www.goethe.de/ms/war/poibib.htm

 Początek strony



Działalność biblioteczno-informacyjna Instytutu Goethego w Warszawie. / Markus Kedziora// W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska. - Nr 10/2003 (50) listopad. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2003. - Tryb dostępu: http://www.ebib.pl/2003/50/kedziora.php. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187