EBIB 
Nr 8/2003 (48), Standardy i oceny funkcjonowania bibliotek. IFLA
 Poprzedni artykuł Następny artykuł   

 


Aleksander Radwański
Zakład Narodowy im. Ossolińskich

Berlin 2003 - podstawowe informacje


Jedną z ważnych form aktywności IFLA są doroczne konferencje, odbywające się w różnych miastach na świecie. Do tej pory konferencja gościła w następujących miastach:

  • Glasgow, Wielka Brytania 2002,
  • Boston, USA 2001,
  • Jerusalem, Izrael 2000,
  • Bangkok, Tajlandia 1999,
  • Amsterdam, Holandia 1998,
  • Copenhagen, Dania 1997,
  • Beijing, Chiny 1996,
  • Istanbul, Turcja 1995,
  • Havana, Kuba 1994,
  • Barcelona, Hiszpania 1993.

Następne konferencje obędą się w wymienionych poniżej miastach:

  • Buenos Aires, Argentyna 2004,
  • Oslo, Norwegia 2005,
  • Seoul, Korea Południowa 2006,
  • Durban, Południowa Afryka 2007.

Tegoroczna konferencja w Berlinie odbyła się w obszernym centrum kongresowym (International Congress Centre Berlin - ICC), mieszczącym kilka wielkich i dziesiątki kameralnych sal, bardzo dużą ilość miejsca na wystawy oraz prowadzenie nieformalnych spotkań.


(C) Adam Czerneńko
Budynek ICC

(C) BDB-IFLA 2003/Dirk Deckbar
Sala obrad

(C) BDB-IFLA 2003/Dirk Deckbar
Mała sala

(C) Adam Czerneńko
Hall

(C) BDB-IFLA 2003/Dirk Deckbar
Kawiarenka
internetowa

(C) Adam Czerneńko
Punkt
informacyjny

Tak ogromna przestrzeń była niezbędna dla pomieszczenia ponad 4500 uczestników ze 133 krajów. Jedna trzecia z nich to dyrektorzy bibliotek, zaś jedna czwarta uczestników wzięła udział w konferencji po raz pierwszy. Najliczniejsze delegacje przyjechały z Europy Zachodniej, Stanów Zjednoczonych i Rosji:

  Niemcy:753
  USA:404
  Wielka Brytania:  180
  Holandia:141
  Rosja:133
  Francja:123
  Szwecja:120
  Dania:102

Znaczące liczbowo delegacje to:

  Australia:41
  Chiny:44
  Iran:42
  Japonia:31
  Korea Południowa:  83
  Litwa:25
  Polska:41
  Południowa Afryka:36

Konferencję wspierało 8 głównych sponsorów oraz 24 pomniejszych (pełna lista na stronach IFLANET http://www.ifla.org/IV/ifla69/sponsor-e.htm) z Federalnym Ministerstwem Edukacji i Nauki na czele (piękny przykład dla naszych resortów). W wystawach towarzyszących wzięło udział 159 firm i instytucji z całego świata. Wśród nich "starzy znajomi", czyli dostawcy systemów bibliotecznych: VTLS Inc., Dynix, ExLibris; wydawcy i serwisy, takie jak: OCLC, Springer, Elsevier, EBSCO, Emerald i wiele, wiele innych mniej u nas znanych firm. Swoje stoisko miała też Fundacja Bertelsmanna, nie mówiąc o stoisku IFLA, gdzie zachęcano do rejestrowania się na przyszłą konferencję w Argentynie.

Otwarcie wystawy
(C) BDB-IFLA 2003/Dirk Deckbar

Obrady były podzielone na sesje plenarne, przeznaczone dla wszystkich uczestników oraz sesje tematyczne, odbywające się kilkoma strumieniami w tym samym czasie. Podział sesji tematycznych odpowiadał działom i sekcjom w ramach struktury IFLA (oprócz sesji poświęconej sytuacji w Iraku). W poszczególne dni dana tematyka była prezentowana w formie cyklu referatów, potem w grupach dyskusyjnych, aż po warsztaty pozwalające na wymianę doświadczeń. Równolegle odbywały się prezentacje firm (Industry Update), wycieczki do bibliotek oraz wycieczki pozwalające na zapoznanie się z najważniejszymi miejscami w Berlinie (orientation tour). Wybór odpowiednich sesji i imprez towarzyszących nie był zatem łatwy.

Więcej informacji o przebiegu obrad przekazywaliśmy na bieżąco w naszym serwisie: http://ebib.oss.wroc.pl/konferencje/IFLA/berlin_news.php.
Uczestnicy do swojej dyspozycji mieli system komunikacyjny, stworzony specjalnie na potrzeby konferencji. Dzięki niemu można było umówić się lub porozumieć z każdym innym uczestnikiem konferencji (niełatwo się odszukać wśród 4 500 bibliotekarzy!). Karta identyfikacyjna, którą otrzymywał każdy z uczestników, była wyposażona w chip, identyfikujący właściciela w systemie (fotografia). Prócz dedykowanego systemu, sponsorzy (OCLC oraz Elsevier) uruchomili dwie kawiarenki internetowe. Sądząc po popularności wszystkich tych udogodnień, wnosić należy, że współcześni bibliotekarze ze wszystkich stron świata to prawdziwi cybrarianie, dla których komputer jest już niezbędnym urządzeniem komunikacyjnym.

"Cybrarianie"
(C) BDB-IFLA 2003/Dirk Deckbar
 Początek strony



Berlin 2003 - podstawowe informacje / Aleksander Radwański// W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska. - Nr 8/2003 (48) wrzesień. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2003. - Tryb dostępu: http://www.ebib.pl/2003/48/berlin.php. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187