EBIB 
Nr 3/2003 (43), Dzieci, książka, biblioteka. Badania, teorie, wizje
 Poprzedni artykuł Następny artykuł   

 


Anette Stein
Stadtbibliothek Guetersloh

Nowa oferta dla rodziców w bibliotece publicznej w Guetersloh (Niemcy)


Pewnie każdy wie i potwierdzą to wszyscy bibliotekarze, że biblioteki publiczne równie często są odwiedzane przez rodziców, jak i ich dzieci. Nie jest to nowe i odkrywcze stwierdzenie, ale czy ktoś z was widział gdzieś jakieś szczególne oferty przeznaczone dla rodziców? Kiedy myślimy tak naprawdę o tej grupie użytkowników? Być może przy pracach organizacyjnych i na pewno przy rozbudowie biblioteki i zbiorów. Jeśli jednak mówimy o działaniach szczególnych, o kolekcjach prezencyjnych, pokazach dla rodziców, a w szczególności lokalizacji bibliotek, większość bibliotek (a do nich także kiedyś należała ta w Gutersloh) nie wychodzi raczej naprzeciw potrzebom tej grupy odbiorców, mimo iż tę grupę docelową tak łatwo zdefiniować i jest ona reprezentowana w naszych społecznościach tak licznie.

Biblioteka w Gutersloh zdecydowała się, by dla grupy docelowej rodziców skonstruować własną ofertę, bezpośrednio obok kolekcji dziecięcej. W połowie stycznia 2002 roku odbyło się święto rodzinne związane z jej otwarciem. Teraz wszyscy są ciekawi, jaki będzie jej odbiór i mają nadzieję, że nowa oferta zostanie przyjęta.

Koncepcja dostosowania części biblioteki dla rodziców odbywa się w ramach 3-letniego projektu, który biblioteka miejska realizuje wspólnie z Fundacją Bertelsmanna. Nowy dział został stworzony pilotażowo i ma być wstępem do przyszłych zmian w tworzeniu specjalnych kolekcji prezencyjnych. Najważniejszym - jasno zdefiniowanym celem - jest osiągnięcie poziomu 25-procentowego wzrostu wypożyczeń w grupie zdefiniowanej. Droga, jaka ma do tego prowadzić, polega na polepszaniu jakości usług, zakupie nowych pozycji i odpowiedniej ich prezentacji.

Co kryje się za pojęciem kolekcja dla rodziców? Koncepcja jest prosta i logiczna. Nowy dział obejmuje wszystkie pozycje, które skierowane są do rodziców i dotyczą ich relacji z dziećmi. Stworzono następujące działy tematyczne:

  1. Jak być rodzicem?
  2. Dorastanie dzieci.
  3. Nauka dzieci.
  4. Przyjemności i zabawa, przeżycia.
  5. Czytanie książek, widzenie świata i słuchanie.

Wewnątrz tych szerokich działów odbiorcy znajdą dodatkowe obszary tematyczne, w sumie jest ich 35 i nie podlegają głębszym podziałom. Podczas planowania tej kolekcji zupełnie zrezygnowano z zastosowania tradycyjnej systematyki bibliotecznej. W przypadku obszernego działu zastosowano dodatkowe nalepki, które ułatwiają przeszukiwanie.

Wcześniej w bibliotece kolekcje były ustawione wg standardowych 16 grup tematycznych, największa część przypadała na: pedagogikę, psychologię, medycynę i literaturę dziecięcą. Z tych kolekcji wybrano 4000 książek i innych form wydawniczych, i stworzono specjalną ofertę dla rodziców. Poprzednie ustawienia wydawały się nieco skomplikowane i trudne w korzystaniu, ponieważ zastosowano w nich znaki miejsca niemieckiego systemu SSD.

Przy urządzaniu kolekcji dla rodziców zwrócono szczególną uwagę na stworzenie nowej przestrzeni - otwartej, miłej, z odpowiednio dobranymi meblami i przyjazną atmosferą. Stosownie do tego celu wybrano krzesła i stoły, które tę koncepcję wspierają.

Po półrocznym eksperymencie dodano do koncepcji dwie dodatkowe propozycje, które powinny rodziców zainteresować. Dodano nowy temat i dział do kolekcji zatytułowany: Dziecko i komputer, który był w ciągu pierwszych sześciu miesięcy szczególnie prezentowany i promowany. Wymyślono także "giełdę kontaktową". Polega ona na tym, że rodzice prowadzą ją sami, tworzą zarówno broszury informacyjne, testy dla użytkowników, jak i poszukują kontaktów między sobą, które w danej chwili są im niezbędne i pomocne w rozwiązywaniu problemów z dziećmi. W następnych miesiącach okaże się, jaki jest potencjał w grupie docelowej rodziców. W najbliższym czasie zaplanowano ankietę czytelniczą, która oceni nową ofertę biblioteki i pokaże, w jakim kierunku powinny pójść zmiany.

Przekład: Joanna Milewska-Kozłowska
Opracowanie tekstu: Bożena Bednarek-Michalska

Fotografie z Biblioteki Publicznej z Guetersloh

 Początek stronyNowa oferta dla rodziców w bibliotece publicznej w Guetersloh (Niemcy) / Anette Stein// W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska. - Nr 3/2003 (43) luty. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2003. - Tryb dostępu: http://www.ebib.pl/2003/43/stein.php. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187