EBIB 
Nr 3/2003 (43), Dzieci, książka, biblioteka. Felieton
 Poprzedni artykuł Następny artykuł   

 


Bożena Bednarek-Michalska
Biblioteka Główna UMK, Toruń

Felieton wiosenny


 

Oddajemy Państwu w marcu bardzo sympatyczny wiosenny numer EBIB, w całości poświęcony bibliotekom i usługom dla dzieci. Temat tego numeru nie został wymyślony przez nas, tylko przez naszych czytelników, którzy uznali, że czas najwyższy poświęcić nieco miejsca na biblioteki, które realizują trudne i odpowiedzialne programy poświęcone najmłodszym.

Rola takich bibliotek jest ogromna, bo kształtują one postawy i gusta najmłodszych czytelników, co przekłada się potem na jakość ich czytelnictwa w życiu dorosłym. Ten numer nie powstałby, gdyby nie współpraca z Państwem i pomysł, jaki urodził się w EBIB rok temu, polegający na angażowaniu do prac redakcyjnych kolegów po fachu z zewnątrz. Chciałabym podziękować za pomoc w złożeniu tego zeszytu Paniom Beacie Łaszewskiej-Radwańskiej i Grażynie Lewandowicz, które zebrały cały materiał i zadbały o jego sprawne przygotowanie do druku. 

W EBIB obok historycznych tekstów (Beata Łaszewska-Radwańska), które pokazują, jak tego typu placówki biblioteczne traktowane były na początku istnienia PRL, znajdziecie Państwo także materiał opisujący ich dzisiejszy obraz (Grażyna Lewandowicz) - dane statystyczne, zmiany organizacyjne i problemy, z jakimi się borykają. Przeczytacie o współpracy bibliotek szkolnych i publicznych, które starają się realizować wspólnie założenia reformy edukacji (Bogumiła Staniów) i wreszcie poznacie przykłady konkretnych rozwiązań i pomysłów zrealizowanych w polskich bibliotekach.

Niektóre artykuły opatrzone są fotografiami, które ilustrują działalność bibliotek i pokazują ich przyjazne oraz nowoczesne wnętrza. Mam nadzieję, że marcowy numer przypadnie Państwu do gustu i zachęci Was do współpracy z EBIB w następnym roku. Zapraszam do lektury.

Bożena Bednarek-Michalska
Redaktor prowadzący numeru

 Początek stronyFelieton wiosenny / Bożena Bednarek-Michalska// W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska. - Nr 3/2003 (43) luty. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2003. - Tryb dostępu: http://www.ebib.pl/2003/43/felieton43.php. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187