EBIB 
Nr 7/2002 (36), Konsorcja i współpraca bibliotek. Felieton
 Poprzedni artykuł Następny artykuł  

 
Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów

Felieton

Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów
Rozmiar: 45 bajtów

Szanowni Państwo,

Poszukując materiałów do kolejnego numeru - pod moją redakcją - zastanawiałam się co tak naprawdę jest godne wyróżnienia i przedstawienia spośród wielu tematów i spraw nurtujących nasze środowisko w ostatnim czasie. Mój wybór padł na konsorcja biblioteczne, potraktowane jako forma działania bibliotek zrzeszonych w realizacji wspólnych przedsięwzięć i celów.
Tak się jednak stało, że do chwili ukazania się tego numeru problematyka konsorcjów była poruszona w majowym numerze EBIBu: Licencje dla bibliotek i czerwcowym - Biblioteki kościelne i teologiczne (wywiad Bożeny Grocholskiej z Ks. Krzysztofem Gonetem - Dyrektorem Biura ds. Rozwoju i Komputeryzacji Federacji FIDES). Obecny numer EBIBu jest zatem kontynuacją tej problematyki, dowodząc jak ważny i na czasie jest to temat.

Zebrane materiały pozwalają na usystematyzowanie naszej wiedzy na temat historii powstania konsorcjów na świecie i w Polsce, pokazują rozwój tej formy współpracy, korzyści, ale również trudności jakie napotykają biblioteki w realizacji wspólnych przedsięwzięć.
Na przykładzie Górnośląskiego Konsorcjum Bibliotek Naukowych i Poznańskiej Fundacji Bibliotek Naukowych mamy okazję do zapoznania się z ich dotychczasowymi doświadczeniami i osiągnięciami, a także planami na przyszłość.
Powstanie i rozwój konsorcjów w Polsce wiąże się z organizowaniem dostępu do czasopism elektronicznych. Ta tematyka jest przedstawiona w kontekście powstania i rozwoju e-czasopism, administrowania ich zasobami i współpracy z zagranicznymi serwisami. Myślę, że Ci z Państwa, którzy zastanawiają się jeszcze nad przystąpieniem, czy nawiązaniem takiej formy wspólnego działania, znajdą w tym numerze sporo praktycznych wskazówek i szczegółowych wyjaśnień związanych z powoływaniem, organizowaniem i zarządzaniem konsorcjami i dostępem do elektronicznych zasobów.

Przedstawione w tym numerze zagadnienia, będą jeszcze z pewnością wielokrotnie kontynuowane na łamach EBIBu, a temat szeroko rozumianej współpracy i jej znaczenia w rozwoju usług bibliotecznych będzie przewijał się w wielu wypowiedziach naszych autorów.

Życzę Państwu zarówno inspirującej lektury jak i przyjemnego, letniego wypoczynku.

Redaktor prowadzący numeru Anna Komperda

Rozmiar: 45 bajtów
Rozmiar: 45 bajtów Rozmiar: 45 bajtów
Rozmiar: 45 bajtów Na początek Rozmiar: 45 bajtów
Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów



Felieton / Anna Komperda // W: EBIB Elektroniczny Biuletyn Informacyjny Bibliotekarzy [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska. - Nr 7/2002 (36) czerwiec. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Biblio tekarzy Polskich KWE, 2002. - Tryb dostępu: http://www.ebib.pl/2002/36/felieton36.php. - Konsorcja i współpraca bibliotek. - ISSN 1507-7187

 

Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów