EBIB 
Nr 5/2002 (34), Licencje dla bibliotek. Felieton
  Następny artykuł  

 
Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów


Felieton, czyli słów parę o numerze

Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów
Rozmiar: 45 bajtów

Drodzy Czytelnicy,

Jak wszyscy wiemy nowoczesna biblioteka, to biblioteka udostępniająca publikacje elektroniczne. Ich gromadzenie i udostępnianie użytkownikom wymaga od bibliotekarzy nowych umiejetności i wiedzy, także z zakresu prawa. W bieżącym numerze staraliśmy się przybiliżyć Państwu tą tematykę.
Publikacje elektroniczne są nabywane inaczej niż np. ksiazki czy kasety. Biblioteki pozyskują materiały biblioteczne nie tylko w drodze zakupów, ale także płcąc za dostęp do publikacji elektronicznych publikowanych na przykład na stronach WWW. Konieczne jest w tym przypadku uzgodnienie warunków dostępu i użytkowania, co okreslane jest w umowach licencyjnych. Pisze w artykule "Licencje a biblioteki" Tuula Havisto prowadząca w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w ramach CELIP, warsztaty dotyczące licencjonowania dostępu do zbiorów bibliotecznych. Z aspektami prawnymi umów licencyjnych zaznajamia czytelnika Marcin Krajewski w artykule "Umowy licencyjne w polskim prawie cywilnym". Tekst ten został wygłoszony podczas warsztatów "Licencjonowanie zasobów elektronicznych", które odbywały się w dniach 20-21 września 2001 roku w Bibliotece Narodowej, w Warszawie.

Ze względu na koszty związane z zakupem dostępu do zasobów elektronicznych biblioteki łączą się w konsorcja.Temu tematowi poświecone są dwa kolejne artykuły. Błażej Feret pisze o międzynarodowym projekcie fundacji Sorosa - konsorcjum eIFL. Inicjatywa ta znana jest także w Polsce, jednak autor skupia się na omówieniu całości projektu adresowanego do krajów rozwijających się, w tym krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Publikowany tekst jest przełożonym na język polski referatem wygłoszonym w czasie ubiegłorocznej konferencji IFLA w Bostonie. Autor zamierza kontynuować ten wątek w kolejnym referacie przygotowywanym na tegoroczną konferencję IFLA w Glasgow. Mamy nadzieję, że także ten tekst będzie publikowany w EBIBie. Ostatni artykuł, autorstwa Jolanty Stępniak, dotyczy problemów związanych z organizacją przez Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie konsorcjum Elesevier. Tekst wart jest uwagi ze względu na to, że opisuje nowe dla bibliotek polskich doświadczenia - dotychczas organizatorami konsorcjów były firmy pośredniczące w dostawie publikacji dla bibliotek - tym razem biblioteka sama podjęła się trudnych negocjacji z wydawcą publikacji elektronicznych.

W dziele zatytułowanym "Badania, teorie, opinie" zamieszczamy artykuł prof. Jadwigi Kołodziejskiej, dotyczacy stale niestety aktualnego problemu katastrofalnej sytuacji finansowej bibliotek.

W komunikatach informacja o projekcie szkoleń dla bibliotekarzy organizowanych przez fundację Bertelsmanna wspólnie z EBIB-em i BUW-em. Kilka słów na temat "spotkań na najwyższym szczeblu" naszego prezesa, oraz informacja zza południowej granicy o Ikarze, który nie spadł.

W rubryce "Warto wiedzieć" zamieściliśmy wytyczne IFLA dotyczące licencji dla bibliotek i jak zwyle kilka przydatnych adresów.

Na koniec tekst niżej podpisanej, który niestety pewnie rozczaruje zainteresowanych - na dobre nowiny w dziedzinie przetargów dla bibliotek przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Wiodący temat tego numeru, jakim jest licencjonowanie dostępu do zbiorów, będzie kontynuowany w numerze wakacyjnym poświęconym konsorcjom. Zapraszam do lektury!

Redaktor prowadzacy: Anna Filipowicz   Na początek
Rozmiar: 45 bajtów
Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów



Felieton, czyli słów parę o numerze/ // W: EBIB Elektroniczny Biuletyn Informacyjny Bibliotekarzy [Dokument elektroniczny] / red. naczelny Bożena Bednarek-Michalska. - Nr 5/2002 (34) maj. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich KWE, 2002. - Tryb dostępu: http://www.ebib.pl/2002/34/felieton34.php. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187

 

Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów