EBIB 
nr 10/2001 (28), Rynek książki.
Prezentacje
Poprzedni
artykuł Następny
artykuł     

 
Rozmiar: 45 bajtów

Ewa Graj
Centrum Taniej Książki w Krakowie

O "taniej książce"

Rozmiar: 45 bajtów

Księgarnie z "tanią książką" są obecnie coraz powszechniejszym zjawiskiem. Niemal w każdym dużym mieście możemy dziś zetknąć się z tego typu ofertą. Fakt, że książki w takich księgarniach są jednocześnie tanie i bardzo atrakcyjne, wiąże się ze zmianami, jakie zaszły na polskim rynku wydawniczym i dystrybucyjnym. Dawniej, korzystający z państwowych dotacji wydawcy, zlecali druk książek, ustalając bardzo wysokie nakłady. Po 1989 roku sytuacja uległa diametralnej przemianie. Prywatyzujące się i nowo powstałe wydawnictwa zmuszone zostały do dostosowania swych ofert do zapotrzebowania. W 1993 roku na rynku wydawniczo-księgarskim, pogrążonym wówczas w problemach finansowych, pojawiły się pierwsze przecenione książki, a wraz z nimi pierwsze księgarnie i hurtownie - w Krakowie hurtownia "Hurnex" Janusza Necela, w Warszawie Księgarnia Taniej Książki "Kruk" w Hali Na Koszykach.

Dziś wydawcy starannie przygotowują się do podjęcia decyzji o wielkości nakładu. Wciąż jednak zdarza się, że podaż przewyższa popyt. Wtedy - zmuszeni do płacenia wysokiego podatku za magazynowanie książek - stają często przed dylematem: czy część nakładu zniszczyć, czy też przecenić. Wybierając ten drugi wariant, przyczyniają się do istnienia księgarni "taniej książki". Nawet silne, renomowane firmy, takie jak Czytelnik, Wydawnictwo Dolnośląskie czy Amber, decydują się często na przecenę części lub tzw. końcówki nakładu, traktując ten zwyczaj jako normalny element swojej strategii rynkowej.

Centrum Taniej Książki pierwszą swoją księgarnię otworzyło w 1997 roku, w Częstochowie, a następnie kolejne: w 1998 w Bielsku-Białej, w maju 2000 w Krakowie przy ul. Brackiej oraz we Wrocławiu w roku bieżącym. Plany na najbliższą przyszłość przewidują otwarcie punktów w Opolu i drugiego w Częstochowie. Towaru w postaci przecenionych książek przybywa i nawet fakt powstawania coraz liczniejszych konkurencyjnych księgarni nie wpływa znacząco na poziom obrotów. Popularności Centrum Taniej Książki w Krakowie z pewnością sprzyja doskonała lokalizacja w sercu miasta. Ceny książek są przy każdym tytule negocjowane z wydawcą. Wydawcy trafiają do nas sami lub też korzystają z pośrednictwa hurtowni "taniej książki"; dobrą okazją do zawierania umów są na przykład targi książki.

Obecnie w Polsce istnieje sieć księgarni i hurtowni z "tanią książką". Korzyści z ich istnienia są niewątpliwe - niższa cena stanowić może szansę dla odwrócenia niepokojącego trendu spadającego wciąż poziomu czytelnictwa. Tanie księgarnie są często bazą zaopatrzeniową dla niezamożnego intelektualisty, studenta, czy borykającej się z niskim budżetem szkolnej biblioteki.

Rozmiar: 45 bajtów Na początek Rozmiar: 45 bajtów


 
O "taniej książce" [Dokument elektroniczny] / Ewa Graj. - Warszawa : KWE SBP. - EBIB ; 2001 nr 28. - Tryb dostępu : http://www.ebib.pl/2001/28/graj.html