EBIB 
nr 9/2001 (27), Biblioteki pedagogiczne i szkolne.
Komunikat
Poprzedni artykuł Następny artykuł     

 
Rozmiar: 45 bajtów

Marek Jurowski

Nowy serwis www dla bibliotekarzy

Rozmiar: 45 bajtów

Do rozwoju Internetu w dużym stopniu przyczyniło się powstanie Word Wide Web (WWW), pozwalające - łączyć za pomocą odsyłaczy hipertekstowych - dokumenty, a pośrednio także komputery i ludzi. Rzeczywistość wirtualna z czasem zaczęła wkraczać w coraz to nowsze dziedziny ludzkiej działalności, pozwalając na zaspokajanie najbardziej wyszukanych potrzeb. Za pośrednictwem Internetu możemy robić zakupy, sprawdzać stan konta bankowego, odwiedzać muzea, podróżować, opowiadać o sobie i rozmawiać z innym ludźmi. Sieć umożliwia wymianę danych i wyników badań, ułatwia współpracę między instytucjami oraz pomaga nawiązywać kontakty.

Wszechobecność Internetu z jednej strony ułatwia, ale z drugiej - ze względu na nadmiar przekazywanych informacji - utrudnia życie. Dziś każdy chce powiadomić cały świat o powstaniu nawet najskromniejszej strony, która oczywiście zawsze jest przedstawiana jako ta, która zawiera nowe, niezwykle istotne i przydatne informacje. To sprawia, że coraz trudniej znaleźć te właściwe i wartościowe wiadomości oraz dokonać ich obiektywnej oceny. Zaczynamy ginąć w szumie informacyjnym. Rozwiązaniem takiego stanu rzeczy jest porządkowanie informacji oraz tworzenie serwisów specjalistycznych, przeznaczonych dla konkretnego odbiorcy. Nawet najsprawniejsze wyszukiwarki, przeszukujące tysiące stron internetowych, nie są w stanie sprostać naszym - wciąż rosnącym - wymaganiom. Gdy przed paroma laty zaczął funkcjonować pierwszy ogólnie dostępny katalog adresów internetowych Yahoo, który porządkował według pewnych dziedzin czy klas zasoby Internetu, okazało się, że jest to znakomity pomysł. W ten sposób znalezienie wartościowych wiadomości stało się łatwiejsze. Na powielenie idei nie trzeba było długo czekać. Jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać portale: ogólnoświatowe, krajowe, regionalne, specjalistyczne itp. Alternatywą i uzupełnieniem portali są: strony domowe instytucji, w których oprócz informacji o firmie można znaleźć aktualną ofertę dla danej grupy odbiorców oraz serwisy specjalistyczne, tworzone z myślą o konkretnej grupie zawodowej.

Bibliotekarze, dostrzegając w Internecie uzupełnienie tradycyjnych źródeł informacji oraz miejsce wymiany myśli i doświadczeń, żywiołowo przystąpili do budowania własnego świata w Internecie. Posiadanie przez bibliotekę strony domowej (home page) stało się niemal sprawą honoru. Taka strona umożliwia nie tylko zdalne korzystanie z biblioteki, ale jest również miejscem działalności edukacyjnej i informacyjnej. Prawie wszystkie biblioteki - oprócz podstawowych informacji o sobie- zamieszczają linki do stron innych bibliotek oraz stron ważnych i przydatnych w codziennej pracy bibliotekarskiej. Bibliotekarze nie byliby godni wykonywania swojego zawodu, gdyby nie znaleźli sposobu na uporządkowanie tych wiadomości. Funkcję tę spełnia serwis specjalistyczny Elektroniczna BIBlioteka (popularny EBIB). Cieszy się on wciąż rosnącym zainteresowaniem już od ponad dwóch lat. Skierowany do pracowników wszystkich typów bibliotek ma na celu integrowanie środowiska bibliotekarzy w Polsce oraz doskonalenie bibliotekarzy przez dostarczanie nowoczesnej wiedzy i usług, które mogą wspomóc praktykę zawodową.

Nowa (udostępniona szerokiej społeczności 8 października 2001 roku) witryna Bibliotekarz szkolny (http://www.vulcan.edu.pl/bibliotekarz/ ) ma ambicję stać się drugim takim serwisem w Polsce, ale skierowanym do wybranej grupy odbiorców, a mianowicie do bibliotekarzy-nauczycieli zatrudnionych w bibliotekach szkolnych. Najważniejsze informacje dotyczące prowadzenia biblioteki szkolnej - począwszy od gromadzenia zbiorów przez ich opracowanie i udostępnianie aż po działalność pedagogiczną bibliotekarzy - służyć mają zarówno bibliotekarzom doświadczonym, którzy prowadzą bibliotekę od wielu lat, nieustannie szukając inspiracji do ulepszenia działalności swojej placówki, jak i dla bibliotekarzy, którzy dopiero zaczynają pracę w bibliotece i potrzebują podstawowych wiadomości, a wręcz porad typu "krok po kroku".

Witryna Bibliotekarz szkolny powstaje w firmie VULCAN http://www.vulcan.pl/, która jest największym w Polsce producentem oprogramowania dla oświaty i twórcą rozwiązań wspomagających jej zarządzanie.

Poszczególne działy serwisu to:

  • PORADNIK - praktyczne informacje na temat prowadzenia biblioteki:
  • PRAWO - teksty aktów prawnych dotyczących bibliotek i bibliotekarzy-nauczycieli.
  • EDUKACJA - informacje o szkołach wyższych, kształcących na kierunkach bibliotekoznawstwo i informacja naukowa.
  • LITERATURA - wykaz literatury (książek i czasopism) z zakresu bibliotekarstwa szkolnego.
  • INTERNET - katalog stron WWW dla bibliotekarzy.

Serwis będzie rozbudowywany i uzupełniany (dziś prezentujemy Państwu początki) w miarę zgłaszanych nam potrzeb i zapytań oraz naszych własnych planów. Oczekujemy na Państwa sugestie i komentarze, które prosimy zgłaszać pod adresem marekj@vulcan.edu.pl. Zapewniamy, że o wszystkich zmianach i nowościach będziemy Państwainformować na bieżąco.

Zapraszamy na strony serwisu Bibliotekarz szkolny http://www.vulcan.edu.pl/bibliotekarz/.

Marek Jurowski
Prowadzący Serwis

Rozmiar: 45 bajtów Na pocz±tek Rozmiar: 45 bajtów


EBIB 9/2001 (27), Biblioteki pedagogiczne i szkolne
M. Jurowski,
Nowy serwis www dla bibliotekarzy:  www.ebib.pl/2001/27/jurowski.html